Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

2019-2020 Web Programcılığı Dalı Seçmeli Dersleri

Konu, 'Teknik, Meslek Liseleri Evrak, Plan, Zümre' kısmında omegafi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. omegafi

omegafi Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar idare 2019-2020 için seçmeli dersleri hemen seçmem gerektiğini söyledi
    Web programcılığı dalında 2018-2019 için dersleri şöyle şeçtik;
    11. Sınıf
    WEB TASARIMI VE PROGRAMLAMA 10
    GRAFİK VE ANİMASYON 6
    VERİTABANI ORGANİZASYONU 2
    MESLEKİ YABANCI DİL 2 - seçmeli
    AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ 2 -seçmeli

18+4

2019-2020 için ise 11 lerde 18+5, 12 lerde ise 26+2 ise şeklinde olacak

1. sorum geçen sene ki 11. sınıf ders seçimi yüzünden 12'lerde dal dışında bir ders seçmem mi gerekecek? Yani 24 saat işletme kalan 2 saat internet programcılığı ve 2 saatlik seçmeli ders için dal dışı mesela sistem bakım onarım gibi bi ders mi seçelim?
    2. sorum ise 2019-2020 de 11 lerde 5 saatlik seçmeli ders olacak mesleki yabancı ya da açık kaynaktan hangisini 3 saat seçeyim?

2. omegafi

kimsenin fikri yok mu :)

3. yakuphan

yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

Seçmeli dersler öğrenciler tarafından Şubat ayında dilekçe ile seçilir. Okul idaresi genelde seçmeli dersleri üniversiteye hazırlık için kültür derslerinden seçilmesi yönünde yönlendirme yapıyor.
    Gelecek yıl 11. sınıflarda alan derslerinin haftalık ders saati 22 saat olacak. O yüzden seçmeli derslerde alan dersi seçmenize gerek olmayabilir.
    12. sınıflarda da 2 saat internet programcılığı, 2 saat de dal dışı derslerden birini 2 saat okutacak şekilde seçmeniz gerekir. Okutulan bir ders tekrar okutulmaz.

4. canemrahh

canemrahh Üye

5. omegafi

11 lerde ders saatinin 22 saat olacağı nerde yazıyor halen 18 sanki

6. bilisimmeslek

bilisimmeslek Seçkin Üye Seçkin Üye

Şu anda 10. Sınıf okuyan ogrencilerin ders cizelgeleri sene basinda degisti. Onlar 2019-2020 de 11 olduğunda
    12 saat web
    8 saat grafik animasyon
    2 saat açık kaynak
    Olmak üzere dersleri toplam 22 saat olacak

7. shift_delete

shift_delete Site Gezgini

Hocama katılıyorum, talim terbiye kurulunda yenilenen çerçeve öğretim programı ve megepteki ders Bilgi formlarında gayet açık. Ancak biz seneye bu derslerin yanına 4 saat seçmeli olarak mobil uygulamalar dersini vermek istedik ancak e okuldaki seçmeli ders havuzunda bu ders görünmüyordu:(

8. bilisimmeslek

Hocam o ders 12. Sınıf dersi. Dolayısıyla seneye 11 lerin yeni programın da yok. O öğrenciler 12. Sınıf olunca bir sonraki sene uygulamaya geçecek.

9. shift_delete

Hocam 12.sınıf dersi olduğunu farkettim ancak o ders kendi dalı için geçerli bir durum değil mi. O ders veri tabanı dalının dersi ben Web dalında seçmeli olarak seçmeyi düşünüyordum. Seçmeli ders olayı sıkıntı oldu örneğin yeni çerçeve öğretimde veri tabanı organizasyonu, gelişmiş internet uygulamaları gibi dersler yok ama e okulda havuzda var, diğer taraftan yeni dersler havuza eklenmemiş. Minimum ve maksimum ders saatleri kuralına uyduğumuzda seçmeli 4 saatlik ders olarak ne seçeceğiz(2019-2020 11.sınıflar için)

10. eddy57

eddy57 Aktif Üye

Web Prog 12
    Grafik 6
    mobil prog 4
    seç. Veritabanı 4
    olarak düşündük

11. shift_delete

Hocam grafik 8 yazıyor, ayrıca veritabanının minimum ders saati 8, 4 saat sorun olmaz mı. Birde mobil uygulamalar dersi e okulda çıkmıyor henüz

12. eddy57

eddy57 Aktif Üye

Grafik için tavsiye edilen 8 demiş hocam 6 saat de olabilir. Veritabanında da şu modülleri plana eklemeyi düşünmüyoruz alanın ana dersi olmadığı için modül çıkarma yapılabiliyor.
    · AĞ VERİ TABANI KURULUMU
    · AĞ VERİ TABANINDA TABLO İŞLEMLERİ
    · AĞ VERİ TABANI YÖNETİMİ
    Mobil uygulama ile ilgili de modül konularını vermişler o zamana kadar modül yayınlanmazsa biz konulara uygun bir şeyler ayarlıyacaz artık.

13. bilisimmeslek

Bu yıl görünmez hocam. 12. Sınıf dersi mobil uyg.
    Şu anki 10 larin çizelgesinde olduğundan bu yılki 10. Sınıflar 12 ye gelince açılır.

14. bilisimmeslek

Hocam bakanlık o önerilen ifadesini zorunlu olarak uygulayacağını söyledi. O yüzden önerilen sürelere uymakta fayda var. Çünkü yeterlilikleri incelediğinizde bunları gerçekleştirebilmek için o sürelerde ders seçmeniz lazım. Yoksa öğrenci eksik yeterlikle mezun olur. Bu da ilerde sorun yaratabilir. Modülü çıkarırsanız dalın yeterlikleri eksik kalır. Buna dikkat edin derim.

15. eddy57

eddy57 Aktif Üye

Bakanlığın o açıklamasından haberim yok hocam ama az önce grafik modüllerine baktım min 7 saat olarak alınabiliyo. Mobil de 11 lerde alınamaz diye bi ifade yok ayrıca web programcılığı dalı olduğu için dal yeterlilikleri eksik kalmaz bence.
    benim fikrim Web Prog 11 Grafik 7 seç.Veritabanı 4 mobil 4 olarak uygulayabiliriz. Ama tabi farklı uygulamalara da bakmak lazım.

outpost bunu beğendi.
  16. bilisimmeslek

Hocam ders süresini modüllere bakarak tespit edemezsiniz. Megep öğretim programları linkine girip bilişim 10. Sınıfı seçerseniz (Seneye 11 olacaklar) orada ders bilgi formları linki var. O dosyayı indirip web dalından grafik dersine bakınız. Hem dersin süresi orada yazıyor 8 saat olarak. Hem de konular ve ağırlıklarını toplayın hesaplayın ders 8 saatten 1dk bile az çıkmaz. Ders süresini buraya göre yapmak durumundayız. Modül yardımcı ders kaynağıdır. Ders ve konu surelerini tespitte kullanılmaz. Diğer dersleri de bu zipli dosyadan inceleyin daha anlaşılır olacaktır. Kolay gelsin.

17. shift_delete

Benim anladığım Ders Bilgi formları ve hdç incelendiğinde seneyeki 11.sınıflar Web 12 saat, grafik 8 saat, açık kaynak 2 saat olmalı. Benim çıkmaza girdiğim tek konu 4 saat seçmelimiz var ve o dersin ne olacağı? Ders saatleri konusundan dolayı veri tabanı veremiyorum, mobil uygulamalar e okul havuzunda çıkmıyor,( mobil uygulamalar 12.sınıf diyor ancak veri tabanı dalının dersi ben Web dalına seçmeli vermek istiyordum) internet programcılığını 12. Sınıfta vereceğiz. Veri tabanı organizasyonu, gelişmiş internet uygulamaları dersleri artık yenilenen çerçeve öğretim programlarında yer almıyor.
    Dalın dersini önerilen ders saatlerine kesinlikle uymalıyız, peki seçmeli ders seçerken modül azaltıp başka dalın dersini seçebilirmiyiz?

18. herkete_87

herkete_87 Seçkin Üye Seçkin Üye

Ayrıca web dalı için web tasarım programlama zorunlu 12 saat oluyor. Modül sayısı azaltılamıyor zorunlu 12 saat. Diğer derslerde azaltma artırma yapılabilir. Seçmeli ders harici zorunlu ders saati 22 oldu.

http://www.megep.meb.gov.tr/Default.aspx anasayfada en üstte paylaşıldı...
    2019-2020 haftalık ders çizelgesi 10 ve 11ler için...

İnternet programcılığı da 12.sınıfa alınmış

Son düzenleme: 10 Şubat 2019
  19. herkete_87

herkete_87 Seçkin Üye Seçkin Üye

Mobil Uygulamalar dersi 2020-2021 de secmeli olarak web dalında verilebilir

20. bilisimmeslek

Seçmeli olarak modül azaltıp seçebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal