2020-2021 Çerçeve Öğretim Programları

Kodla Büyü
Merhabalar arkadaş neticede değişim hepimizi öğrenci ve öğretmen bazlı olarak olumlu etkileyeceğini düşünenlerdenim.
Bu seneden itibaren okutulacak olan Programlama Temelleri, Bilişim Teknolojilerinin Temelleri, Bilgisayarlı Tasarım Uygulamaları ve Mesleki Gelişim Atölyesi Ders bilgi formları yayınlanmış ama hangi içeriğin na kadar anlatılacağı zümrelere bırakılmış anladığım kadarıyla. Sizler bu konuda nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz?

5.5 -6. madde de 11. sınıfta yer alan dalın dersleri, ilgili mevzuat çerçevesinde uygulamaya elverişli eğitim birimi olan işletmelerde yoksa okulda yapılacaktır.
yazmakta normalde tüm dersler okulda görülüyor zaten. Önceden de böyle bir madde vardı ben mi bilmiyorum acaba?

2020-2021 öğretim yılından başlayarak kademeli olarak Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde uygulanacak Çerçeve Öğretim Programları.

Yeni yayınlandı arkadaşlar.

http://meslek.eba.gov.tr/upload/hdc/BILISIM.pdf

Yukardaki PDF dosyasında sadece iki dal geçmekte (Yazılım Geliştirme , Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik) bu durumda diğer dallar kapatılmış mı oluyor? Kademeli olarak artık öğrenciler sadece bu iki daldan ilerleyecek doğrumu ?

Yukardaki PDF dosyasında sadece iki dal geçmekte (Yazılım Geliştirme , Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik) bu durumda diğer dallar kapatılmış mı oluyor? Kademeli olarak artık öğrenciler sadece bu iki daldan ilerleyecek doğrumu ?
Veritabanı programcılığı ve web programcılığı dalları kapanmış tek yazılım geliştirme olmuş. Diğeri de donanım ve geneli ağırlıklı ağ sistemleri olmuş. Bende meslek lisesi mezunuyum. Yazılım ve donanım diye ayrı müfredat vardı ben yazılım mezunu idim. Ona biraz dönüş olmuş sanırım.

Hocam ders bilgi formlarında konu yuzdelikleri verilmiş. Kitap yazım duyurusunda 10. Sınıf derslerinin bilgi formları mevcut. Orada daha detaylı içerik ve konu yuzdelikleri mevcut.

http://kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/0/0/P_0_14_08_2020_11_15_59_437.pdf

http://kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/0/0/P_0_14_08_2020_11_14_26_743.pdf

Sayın hocam diğer ders bilgi formlarına nasıl ulaşabiliriz, yada onların da linklerini buradan verir misiniz.

Arkadaşlar Web dalı için bu sene ders dağılımlarını tüm sınıflar için nasıl yaptınız?

9. sınıflar yeni müfredat
Mesleki gelişim atölyesi - 2
Programlama Temelleri - 4
Bilişim Tek. Temelleri - 3
Bilgisayarlı Tek. Res. - 2
10. sınıflar
Programlama Temelleri - 5
Bilişim Tek. Temelleri - 5
Bilişim Tek. Res. - 2
Ofis Programları -2
AMP 11 Veritabanı dalı
Nesne Tabanlı Programlama - 12
Veritabanı - 8
Açık Kay. İşl. Sis - 2
ATP 12 Veribanı dalı
Veritabanı - 8
Mobil Programlama - 4
Açık Kay. İşl. Sis - 2
Mesleki İngilizce - 2

10. sınıflar
Bilişim Tek. Res. - 2
Ofis Programları -2
11.sınıflar (Web Programcılığı dalı)
Web Tas. ve Programlama - 12
Grafik Animasyon - 8
Açık Kaynak İşl. Sist. - 2
12. sınıflar
İbe - 24
İnternet Prog. - 4

10. sınıflar
Bilişim Tek. Res. - 2
Ofis Programları -2
11.sınıflar (Web Programcılığı dalı)
Web Tas. ve Programlama - 12
Grafik Animasyon - 8
Açık Kaynak İşl. Sist. - 2
12. sınıflar
İbe - 24
İnternet Prog. - 4
mesleki gelisim atolyesi cerceve ogretim programinda ders olarak yok secmelimi?

E97B8532-0D06-493F-BB46-6FB408844A10.jpeg
burda var ama icerigi tam olarak ne?birde bilgisayarli tasarim uygulamalari dersinde hangi yazilim
kullanilacak?

12.sınıflarda veri tabanı dalı için 4 saat mobil uygulamalar zorunlu. 3 saat seçmelide meslek dersi için düşünmüştük ama ders saatleri ile oynanamıyormuş galiba 3 saatlik derste yok bu konuda bilgisi olan var mı

Programlama Temelleri dersi için Blok Tabanlı Programlama ve Programlama Dili Temelleri öğrenme birimleri için hangi programı ve dili kullanacağız. Bilgisi olan var mı ?

Blok tabanlı programlama için MBlock üzerinden anlatmayı düşünüyorum. Gelecek yıl da robotik kodlama dersinde de önce mblock ile arduino kodlamayı anlatmayı düşünüyorum, ona hazırlık olur.
Devamında zaten python ile devam etmek gerekiyor. Ders bilgi formundan bu anlaşılıyor zaten. Görsel olmaması öğrencileri zorlayacak ama bilmiyorum, bakıp göreceğiz.

Dün müdürümüz böyle bir yazı gönderdi. Zümrelerden yeni çerçeve eğitiminin değerlendirilmesine dair rapor istedi. Sizden de istendi mi? İstendi ise nasıl bir rapor hazırlamayı düşünüyorsunuz?
Ben yazıda geçen
Haftalık Ders Çizelgesi, Uygulamaya İlişkin Açıklamalar, Dersler, Ders Kazanımları, Ders Süreleri, Sertifika Programları ve Seçmeli Meslek Dersleri
ifadelerini başlık olarak alıp, her biri için bir şeyler yazmayı düşünüyorum.
Yazı size de geldiyse siz nasıl yazmayı düşünüyorsunuz?

Ekli dosyalar

• Cerceve_Ogretim_Programinin_degerlendirmesi-sayfalar-3.pdf
    84.9 KB · Görüntüleme: 95
Bölümümle alakalı hazırlamış olduğumuz yeni çerçeve öğretim programının değerlendirme formu ekte olup, faydalı olması temenni edilir.

Ekli dosyalar

• değerlendirme rapor.pdf
    114.5 KB · Görüntüleme: 115
Programlama Temelleri dersi için Blok Tabanlı Programlama ve Programlama Dili Temelleri öğrenme birimleri için hangi programı ve dili kullanacağız. Bilgisi olan var mı ?
Programlama Temelleri dersinin kitabı yayınlandı bugün.
http://kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/1375/0/U_0_30_07_2020_21_34_52_737.pdf

Akış diyagramları için draw.io kullanmışlar.

Blok tabanlı için Scratch kullanmışlar.

Programlama dili olarak Python kullanmışlar.

Hızlı bir şekilde inceledim ve bence önceki modüllere göre çok çok iyi olmuş. Özellikle 2 yaş daha küçük çocuklara anlatacağımızı düşünürsek onların seviyesine daha uygun bir kitap olmuş aynı zamanda. Yazan hocalarımın eline sağlık.

Geri