2021 İl içi atama başvurum okul müdürü tarafından reddedildi!

Kodla Büyü

sonnock

Aktif Üye
Önceden eş durumu ile atandığım okul dönüştürülerek başka yeni açılan okula tercihim dışı zorla(resen) atamam gerçekleştirildi. Geçen yıl 2020 il içi atamaya bu nedenden ötürü başvurmama rağmen bu yıl kurumda 3 yılını doldurmadığım için başvurum okul müdürünün tasviriyle reddedildi. Halbuki bu yıl ki il içi MEB atama kılavuzunda da yer almasına rağmen ilgili madde okul müdürümüz tarafından göz ardı edildi. Bana söylediği "Önceki kurum ile yeni kurumdaki hizmet sürelerin 3 yılı doldurmuyor." dedi. Arkadaşlar böyle bir şey olabilir mi sizce??? Yardımcı olursanız sevinirim.

(İlgili Madde: C Bölümü 3. Madde)

Ekli dosyalar

• 2021 Meb İsteğe Bağlı Klavuz.pdf
    901.8 KB · Görüntüleme: 46
  • Ekran Alıntısı 1.JPG
    Ekran Alıntısı 1.JPG
    94.8 KB · Görüntüleme: 216
  • Ekran Alıntısı 2.JPG
    Ekran Alıntısı 2.JPG
    92.4 KB · Görüntüleme: 210
  • Ekran Alıntısı 3.JPG
    Ekran Alıntısı 3.JPG
    296.4 KB · Görüntüleme: 169
Eski kurumunuzdaki görev süreniz ile resen atandığınız kurumdaki görev sürenizin toplamı 3 yılı dolduruyorsa, tayin isteyebiliyor olmanız lazım. İdareniz usülsüz iş yapmış. Benzer durumdaydım, başvurum onaylandı.

3 yılınız dolmamış ilgili okullarda yani en son isteğe bağlı yerleştirmenizden sonra

Eski kurumunuzdaki görev süreniz ile resen atandığınız kurumdaki görev sürenizin toplamı 3 yılı dolduruyorsa, tayin isteyebiliyor olmanız lazım. İdareniz usülsüz iş yapmış. Benzer durumdaydım, başvurum onaylandı.
Eski kurum + yeni kurum toplamı 3 yıl yapmıyor. Orası doğru da geçen sene başvurum bakanlığa kadar gitti ama ilimizde 1 kurum vardı listede ve benden yüksek puanlı birisi gitti . Yani değerlendirmeye tabi tutuldum. Geçen sene ki klavuzda da madde aynı olarak yazıyor.

İşin garip tarafı gözde okula tayinim çıktı diye sevinirken ilçe mem okulu dönüşümle ilçe merkezinden 12 km uzakta yer alan her şeyi eksik bir okula tercih dışı atıyor ve 3 yıl şartı aranır diye de tutturuyor. (Kuş uçmaz kervan geçmez minibüsler bile götürmez.) Kendim zaten okula gitmek için 156 km gidiş- geliş yapıyorum ve atama dışı tutuluyorum.

2020 de resen atamaniz gerceklesmemis. Okul ve bolum kapatilmasi diyor gorev kaydinda mevcut duruma gore 3 yil beklenilmesi gerekiyor. Reswn yazsaydi o zaman hakkinizolurdu.

DOKUZUNCU BÖLÜM

İsteğe Bağlı Yer Değiştirme İşlemleri

İsteğe bağlı yer değiştirmeler

MADDE 52 – (1) Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde, bulundukları ilde üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar ise iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Üç yıllık çalışma süresinin hesabında il içinde yer değiştirecekler bakımından kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda, iller arasında yer değiştirecekler bakımından ise bulunduğu ilde fiilen öğretmen veya ikinci görev kapsamında eğitim kurumu yöneticisi olarak geçirilen süreler dikkate alınır.

(2) Sağlık ve aile birliği mazeretlerine bağlı olarak zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenen öğretmenler, bulundukları eğitim kurumunda en az üç yıl görev yapmaları şartıyla il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilir.

(3) İkinci görev kapsamında yönetici olarak görev yapmakta iken öğretmenliğe atanmak isteyenler ile ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin isteğe bağlı yer değiştirmelerinde süre şartı aranmaz.

(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

MADDE 53 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün/eğitim kurumunda uygulanmakta olan mesleki ve teknik eğitim alanının kapanması, program değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders/alan kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=20694&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

:(

Son düzenleme:
2020 de resen atamaniz gerceklesmemis. Okul ve bolum kapatilmasi diyor gorev kaydinda mevcut duruma gore 3 yil beklenilmesi gerekiyor. Reswn yazsaydi o zaman hakkinizolurdu.
Öyleyse benim mebbis kayıtlarında hata var. Çünkü isteğimiz dışı zorla yeni açılan okula gönderildik. Hatta diğer bilgisayar öğretmeni kapatılan okulda kaldı. Benden hizmet puanı yüksekti diye.

Mahkemeye verin hocam. Verin ki kendine idareci diyenlerin, kafasına göre değil yönetmeliklere göre hareket etmeleri gerektiğini öğrettirin.

Ben de benzer durumdayim ama ben tercih yaparak kurum değiştirmiştim. Şuanki okulda değil ama ilde 3 yılım doldu. Okul ve ilçe başvurumu onayladı. İl henüz bekliyor. Bakalım ne olacak ?

Araştıracağım zaten eğer bir hak mahrumiyetim varsa hakkımı arayacağım.
Araştıracağım diye zamanınızı kaybetmeyin hocam. Haklı olduğunuzu düşündüren maddeyi ekleyerek öncelikle okulunuza dilekçe yazarak resmi red nedenini yazılı olarak öğrenin. Sonrasında da arkadaşların belirttiği gibi ilçeyi arayarak sorun. Bu esnada elbette araştırmalarınızı sürdürün. Tanıdığınız avukat var ise onunla fikir alışverişinde bulunun. Hemen sonrasında da gerekirse mahkemeye başvurursunuz. Ancak, sağın solun hatta bizlerin yarım yamalak bilgisi ile ne başvurmaya ne de başvuru dan vazgeçmeye karar vermeyin. Son olarak okul kapatılırken şu an bulunduğunuz kuruma tayini siz mi istemiştiniz? Bu ayrıntı çok önemli o noktaya odaklanmanızı tavsiye ederim. Mebbiste ne yazdığı önemli değil. Tayin işleminin nasıl gerçekleştiği önemli. Sizin isteğiniz gibi görünen ve sizin imzaladığınız bir evrakla mı yoksa haberiniz dışında olup size sadece tebliğ mi edildi?

Araştıracağım diye zamanınızı kaybetmeyin hocam. Haklı olduğunuzu düşündüren maddeyi ekleyerek öncelikle okulunuza dilekçe yazarak resmi red nedenini yazılı olarak öğrenin. Sonrasında da arkadaşların belirttiği gibi ilçeyi arayarak sorun. Bu esnada elbette araştırmalarınızı sürdürün. Tanıdığınız avukat var ise onunla fikir alışverişinde bulunun. Hemen sonrasında da gerekirse mahkemeye başvurursunuz. Ancak, sağın solun hatta bizlerin yarım yamalak bilgisi ile ne başvurmaya ne de başvuru dan vazgeçmeye karar vermeyin. Son olarak okul kapatılırken şu an bulunduğunuz kuruma tayini siz mi istemiştiniz? Bu ayrıntı çok önemli o noktaya odaklanmanızı tavsiye ederim. Mebbiste ne yazdığı önemli değil. Tayin işleminin nasıl gerçekleştiği önemli. Sizin isteğiniz gibi görünen ve sizin imzaladığınız bir evrakla mı yoksa haberiniz dışında olup size sadece tebliğ mi edildi?
Okul kapatılırken yeni okula sadece karaname verilerek gönderildim. Bizlere tercih sunulmadan okula gönderildik.

Hocamm (RESEN) atama yapilmadigi surece 3 yil beklemek ile yukumlusunuz.
Bugün il milli eğitimle görüştüm. Bana sizin dediğiniz gibi eski kurum + yeni kurum görev süreniz dolmamış dendi. Ben kendilerine ama resen gönderildiğimi söyledim . Bir birinin gözlerinin içine bakarak resen de gitseydiniz yine toplamlara bakılır diyip yapılacak bişeylerinin olmadığını söylediler. Öyleyse bu seçenek neden orada seçime sunulmuş dedim. Onlarda birşey demeden geri dönüşün olamayacağı yönünde bilgi verdiler bana.

Son düzenleme:
Önceden eş durumu ile atandığım okul dönüştürülerek başka yeni açılan okula tercihim dışı zorla(resen) atamam gerçekleştirildi. Geçen yıl 2020 il içi atamaya bu nedenden ötürü başvurmama rağmen bu yıl kurumda 3 yılını doldurmadığım için başvurum okul müdürünün tasviriyle reddedildi. Halbuki bu yıl ki il içi MEB atama kılavuzunda da yer almasına rağmen ilgili madde okul müdürümüz tarafından göz ardı edildi. Bana söylediği "Önceki kurum ile yeni kurumdaki hizmet sürelerin 3 yılı doldurmuyor." dedi. Arkadaşlar böyle bir şey olabilir mi sizce??? Yardımcı olursanız sevinirim.

(İlgili Madde: C Bölümü 3. Madde)
sendika üyesiyseniz sendika avukatları bu tür konularda çok bilgililer kesinlikle danışın gerekirse bir mahkemeye bakar gitmeniz gereken yere mahkeme kararıyla atanırsınız.

Bugün il milli eğitimle görüştüm. Bana sizin dediğiniz gibi eski kurum + yeni kurum görev süreniz dolmamış dendi. Ben kendilerine ama resen gönderildiğimi söyledim . Bir birinin gözlerinin içine bakarak resen de gitseydiniz yine toplamlara bakılır diyip yapılacak bişeylerinin olmadığını söylediler. Öyleyse bu seçenek neden orada seçime sunulmuş dedim. Onlarda beşey demeden geri dönüşün olamayacağı yönünde bilgi verdiler bana.
bunlara yazılı cevap iste mahkemeye başvur sen istediğini alırsın muhataplar mahkeme masrafı artı belki idari ceza alırlar.

Okul kapatılırken yeni okula sadece karaname verilerek gönderildim. Bizlere tercih sunulmadan okula gönderildik.
Tek bir nokta daha var hocam. Kapatılma olmasaydı, önceki okulunuzda devam ediyor olsaydınız il içi tayin istemek için gerekli süreyi doldurmuş olacak mıydınız? Yani tayin istemeye hakkınız olacak mıydı?

Tek bir nokta daha var hocam. Kapatılma olmasaydı, önceki okulunuzda devam ediyor olsaydınız il içi tayin istemek için gerekli süreyi doldurmuş olacak mıydınız? Yani tayin istemeye hakkınız olacak mıydı?
Paylaştığınız fotoğraflara hiç bakmamıştım. Cevabı kendim gördüm. Hayır. Dolayısıyla sizin tayin isteme hakkınız kanaatimce yok. Sadece müdürünüz ve ildeki arkadaşlar kendilerini iyi ifade edememişler. Gördüğüm kadarıyla içi tayin isteme hakkınız oluşabilmesi için son isteğe bağlı atamanızdan yeterli süre geçmemiş ki resen atama nedeniyle isteyebilesiniz. Son isteyerek gerçekleştirdiğiniz atama 21.01.2020 tarihi üzerinden günümüze 1 yıldan biraz fazla geçmiş. İl içi tayin hakkınız bu atanma durumuza bağlı olmaksızın zaten yok görünüyor. Yanılıyorsam düzeltin lütfen.
Velhasıl-ı reddedilme sebebinizin şu an bulunduğunuz kuruma atanma tarihiniz ve atanma şekliniz ile ilgisi bulunmuyor. Şu anda bulunduğunuz kuruma hiç atamanız olmayıp önceki kurumda bulunuyor olsanız dahi il içi atama hakkınız olmayacaktı. Eğer; kapatılan kurumunuza atandığınız tarihten bu yana il içi atamaya hakkınız olacak kadar süre geçmiş olsaydı;
C. Üç Yıllık Çalışma Süresinin Hesabında Birlikte Değerlendirilecek Süreler
3-) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri,

maddesi kapsamında değerlendirilecek ve tayin isteyebilecektiniz. Size iki kurumda toplam süre dolmamış denilmesinin nedeni de bu.

Son düzenleme:
doğru bu sorunun cevabını önce araştırması lazım, normalde kendi kurumunda 3 senesi dolmuyorduysa öteki türlü zaten kamu yararı gözetilerek kendisininde mağdur olması önlenmiş ise eğer mahkeme yoluylada bir şey elde edilemez işin özü sonuçta formatör olacaksanız olduğunuz yeri sevmiyorsanız sabırla farklı kurumlara her seferinde görevlendirme isteyin kaç yılınız kaldıysa çabucak geçer gider, pandemiyle 2 yıl geçti farkında mısınız?

doğru bu sorunun cevabını önce araştırması lazım, normalde kendi kurumunda 3 senesi dolmuyorduysa öteki türlü zaten kamu yararı gözetilerek kendisininde mağdur olması önlenmiş ise eğer mahkeme yoluylada bir şey elde edilemez işin özü sonuçta formatör olacaksanız olduğunuz yeri sevmiyorsanız sabırla farklı kurumlara her seferinde görevlendirme isteyin kaç yılınız kaldıysa çabucak geçer gider, pandemiyle 2 yıl geçti farkında mısınız?
Araştırmasına gerek yok hocam, ilk mesajında arkadaşımızın mebbis kadro kaydı var zaten. En son mesajımda arkadaşa açıkladım. Arkadaşımızın en başta kendisinin tayin istemeye hakkının olmadığını biliyor olması lazım. En son aile mazereti nedeniyle isteğe bağlı tayin istediği tarih 21.01.2020.
upload_2021-7-17_11-50-47.png

Resen atama olduğu zaman zaman fark etmeksizin atama hakkınız var gerekirse mahkeme yoluna gidin hakkınızı arayın... Zamanında araştırmamı yaptım hocam kanuni yönden siz haklısınız eğer tercih yaparken resen atamam olduğu için il içine başvurmak istiyorum dediğiniz halde müdürünüz iptal etmiş ise kesinlikle ceza alır... Benimde okulum kapandı ve ilçedeki başka okula resen atamam yapıldı bende yazılı olarak bu durumun beyan olarak aldım iki yılım dolmasına rağmen resen atama olduğu için il içinde başka okula başvuru hakkı açıldı... Aynı şekilde norm fazlası olarak resen atanan bir arkadaşım il içinde okulunda 2.yıl olmasına rağmen atanması oldu.

Paylaştığınız fotoğraflara hiç bakmamıştım. Cevabı kendim gördüm. Hayır. Dolayısıyla sizin tayin isteme hakkınız kanaatimce yok. Sadece müdürünüz ve ildeki arkadaşlar kendilerini iyi ifade edememişler. Gördüğüm kadarıyla içi tayin isteme hakkınız oluşabilmesi için son isteğe bağlı atamanızdan yeterli süre geçmemiş ki resen atama nedeniyle isteyebilesiniz. Son isteyerek gerçekleştirdiğiniz atama 21.01.2020 tarihi üzerinden günümüze 1 yıldan biraz fazla geçmiş. İl içi tayin hakkınız bu atanma durumuza bağlı olmaksızın zaten yok görünüyor. Yanılıyorsam düzeltin lütfen.
Velhasıl-ı reddedilme sebebinizin şu an bulunduğunuz kuruma atanma tarihiniz ve atanma şekliniz ile ilgisi bulunmuyor. Şu anda bulunduğunuz kuruma hiç atamanız olmayıp önceki kurumda bulunuyor olsanız dahi il içi atama hakkınız olmayacaktı. Eğer; kapatılan kurumunuza atandığınız tarihten bu yana il içi atamaya hakkınız olacak kadar süre geçmiş olsaydı;
C. Üç Yıllık Çalışma Süresinin Hesabında Birlikte Değerlendirilecek Süreler
3-) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri,

maddesi kapsamında değerlendirilecek ve tayin isteyebilecektiniz. Size iki kurumda toplam süre dolmamış denilmesinin nedeni de bu.
Hocam hakken ve yasa yoluyla bir düşünün il merkezinde bir okula atamanız gerçekleşiyor. Bulunduğunuz şehirde deprem felaketi oluyor (okulum Elazığ da zaten) ve okulunuz yıkılıyor. Sizi 30 km uzakta bir okula tercihe sunulmadan hadi orası boş kalmasın diye gönderiyorlar. Bu durumda önceki kurumda geçen süre ve yeni kurumda geçen süre hesabıyla mı başvuruya dahil edilirsiniz? İl merkezinde bizim branştan 81 kişi depo kadro olarak bekletiliyor. Onları bile bir yere gönderemezken bana böyle bir tasavvuf uygulanıyor ve il içi tayine başvuramazsınız deniliyor . Öyleyse Meb e yeni bir tayin çıkarma usulü ortaya atmış olursunuz ki bu hiç de mantıklı gelmiyor bana. Bu arada geçen sene il içi atamaya nasıl başvuruda bulunabildim? Ta bakanlığa kadar gitti değerlendirmeye de tabi tutuldu fakat benden 24 puan üstünlü biri atandığı için yerleşemedim ve geçen yıl ki klavuzda aynı madde yine aynı yerde ve aynı kelimelerle vardı.

Son düzenleme:
Şu an ki okulum meslek lisesi olduğu için btr görevlendirmemin yapılması mümkün değil. Okulumda da fatih alt yapısı da yok zaten.

Resen atama olduğu zaman zaman fark etmeksizin atama hakkınız var gerekirse mahkeme yoluna gidin hakkınızı arayın... Zamanında araştırmamı yaptım hocam kanuni yönden siz haklısınız eğer tercih yaparken resen atamam olduğu için il içine başvurmak istiyorum dediğiniz halde müdürünüz iptal etmiş ise kesinlikle ceza alır... Benimde okulum kapandı ve ilçedeki başka okula resen atamam yapıldı bende yazılı olarak bu durumun beyan olarak aldım iki yılım dolmasına rağmen resen atama olduğu için il içinde başka okula başvuru hakkı açıldı... Aynı şekilde norm fazlası olarak resen atanan bir arkadaşım il içinde okulunda 2.yıl olmasına rağmen atanması oldu.
Biliyorum hocam benim de daha önce çalıştığım bir kurumda buna benzer bir olay oldu. Öğretmen arkadaşımız sadece 11 ay bizde çalışmıştı. Sonra daha iyi bir yere nokta tayinle dönem ortası gitti. İl içi zamanı bile değildi.

Aslında tek önemli bir nokta var. Resen atamalarda süre şartı aranıyor mu aranmıyor mu? Beni ilgilendiren nokta bu.

Geri