Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

2021 İl içi atama başvurum okul müdürü tarafından reddedildi!

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında sonnock tarafından paylaşıldı.

1. bbneet02

bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

bunlara yazılı cevap iste mahkemeye başvur sen istediğini alırsın muhataplar mahkeme masrafı artı belki idari ceza alırlar.

2. zulfikar1985

zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Tek bir nokta daha var hocam. Kapatılma olmasaydı, önceki okulunuzda devam ediyor olsaydınız il içi tayin istemek için gerekli süreyi doldurmuş olacak mıydınız? Yani tayin istemeye hakkınız olacak mıydı?

3. zulfikar1985

Paylaştığınız fotoğraflara hiç bakmamıştım. Cevabı kendim gördüm. Hayır. Dolayısıyla sizin tayin isteme hakkınız kanaatimce yok. Sadece müdürünüz ve ildeki arkadaşlar kendilerini iyi ifade edememişler. Gördüğüm kadarıyla içi tayin isteme hakkınız oluşabilmesi için son isteğe bağlı atamanızdan yeterli süre geçmemiş ki resen atama nedeniyle isteyebilesiniz. Son isteyerek gerçekleştirdiğiniz atama 21.01.2020 tarihi üzerinden günümüze 1 yıldan biraz fazla geçmiş. İl içi tayin hakkınız bu atanma durumuza bağlı olmaksızın zaten yok görünüyor. Yanılıyorsam düzeltin lütfen.
    Velhasıl-ı reddedilme sebebinizin şu an bulunduğunuz kuruma atanma tarihiniz ve atanma şekliniz ile ilgisi bulunmuyor. Şu anda bulunduğunuz kuruma hiç atamanız olmayıp önceki kurumda bulunuyor olsanız dahi il içi atama hakkınız olmayacaktı. Eğer; kapatılan kurumunuza atandığınız tarihten bu yana il içi atamaya hakkınız olacak kadar süre geçmiş olsaydı;
    C. Üç Yıllık Çalışma Süresinin Hesabında Birlikte Değerlendirilecek Süreler
    3-) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri,

maddesi kapsamında değerlendirilecek ve tayin isteyebilecektiniz. Size iki kurumda toplam süre dolmamış denilmesinin nedeni de bu.

Son düzenleme: 17 Temmuz 2021
    yuci81 bunu beğendi.
  4. bbneet02

doğru bu sorunun cevabını önce araştırması lazım, normalde kendi kurumunda 3 senesi dolmuyorduysa öteki türlü zaten kamu yararı gözetilerek kendisininde mağdur olması önlenmiş ise eğer mahkeme yoluylada bir şey elde edilemez işin özü sonuçta formatör olacaksanız olduğunuz yeri sevmiyorsanız sabırla farklı kurumlara her seferinde görevlendirme isteyin kaç yılınız kaldıysa çabucak geçer gider, pandemiyle 2 yıl geçti farkında mısınız?

5. zulfikar1985

Araştırmasına gerek yok hocam, ilk mesajında arkadaşımızın mebbis kadro kaydı var zaten. En son mesajımda arkadaşa açıkladım. Arkadaşımızın en başta kendisinin tayin istemeye hakkının olmadığını biliyor olması lazım. En son aile mazereti nedeniyle isteğe bağlı tayin istediği tarih 21.01.2020.
    upload_2021-7-17_11-50-47.png

mb1984, yuci81 ve sertokus bunu beğendi.
  6. tarumoloji

tarumoloji Seçkin Üye Seçkin Üye

Resen atama olduğu zaman zaman fark etmeksizin atama hakkınız var gerekirse mahkeme yoluna gidin hakkınızı arayın... Zamanında araştırmamı yaptım hocam kanuni yönden siz haklısınız eğer tercih yaparken resen atamam olduğu için il içine başvurmak istiyorum dediğiniz halde müdürünüz iptal etmiş ise kesinlikle ceza alır... Benimde okulum kapandı ve ilçedeki başka okula resen atamam yapıldı bende yazılı olarak bu durumun beyan olarak aldım iki yılım dolmasına rağmen resen atama olduğu için il içinde başka okula başvuru hakkı açıldı... Aynı şekilde norm fazlası olarak resen atanan bir arkadaşım il içinde okulunda 2.yıl olmasına rağmen atanması oldu.

zulfikar1985 ve bbneet02 bunu beğendi.
  7. sonnock

sonnock Site Gezgini

Hocam hakken ve yasa yoluyla bir düşünün il merkezinde bir okula atamanız gerçekleşiyor. Bulunduğunuz şehirde deprem felaketi oluyor (okulum Elazığ da zaten) ve okulunuz yıkılıyor. Sizi 30 km uzakta bir okula tercihe sunulmadan hadi orası boş kalmasın diye gönderiyorlar. Bu durumda önceki kurumda geçen süre ve yeni kurumda geçen süre hesabıyla mı başvuruya dahil edilirsiniz? İl merkezinde bizim branştan 81 kişi depo kadro olarak bekletiliyor. Onları bile bir yere gönderemezken bana böyle bir tasavvuf uygulanıyor ve il içi tayine başvuramazsınız deniliyor . Öyleyse Meb e yeni bir tayin çıkarma usulü ortaya atmış olursunuz ki bu hiç de mantıklı gelmiyor bana. Bu arada geçen sene il içi atamaya nasıl başvuruda bulunabildim? Ta bakanlığa kadar gitti değerlendirmeye de tabi tutuldu fakat benden 24 puan üstünlü biri atandığı için yerleşemedim ve geçen yıl ki klavuzda aynı madde yine aynı yerde ve aynı kelimelerle vardı.

Son düzenleme: 20 Temmuz 2021
    ppll bunu beğendi.
  8. sonnock

sonnock Site Gezgini

Şu an ki okulum meslek lisesi olduğu için btr görevlendirmemin yapılması mümkün değil. Okulumda da fatih alt yapısı da yok zaten.

9. sonnock

sonnock Site Gezgini

Biliyorum hocam benim de daha önce çalıştığım bir kurumda buna benzer bir olay oldu. Öğretmen arkadaşımız sadece 11 ay bizde çalışmıştı. Sonra daha iyi bir yere nokta tayinle dönem ortası gitti. İl içi zamanı bile değildi.

10. sonnock

sonnock Site Gezgini

Aslında tek önemli bir nokta var. Resen atamalarda süre şartı aranıyor mu aranmıyor mu? Beni ilgilendiren nokta bu.

11. bbneet02

ders görevlendirmesi veya müdür yardımcısı görevlendirmesi oluyor mümkündür.

sonnock bunu beğendi.
  12. zulfikar1985

Sizin ilk mesajinizdaki savınıza(c bölümü madde 3) istinaden yazdım. Yine yazıyorum ilgili maddeye göre hakkınız yok. Ama hakkaniyet açısından beni isteğim dışında istemediğim bir kuruma resen atadılar dolayısıyla bana şu an il içi hakkı vermeliydiler diyebilirsiniz. Lakin gördüğüm kadarıyla klavuzdaki maddeye dayandıramazsınız. O nedenle bizim sizin burda hakkaniyet açısından hakkınız var dememizin hiç bir anlamı yok. Ya emsal bir mahkeme kararı bulup ya da bu konuda bilgisi olan bir avukat bulup danışıp öyle yola çıkmanızı tavsiye ederim. Ki burda dava edeceğiniz bakanlığın yayınladığı klavuz olacak. Çünkü; kanaatimce müdürünüzün uygulaması klavuzdaki maddeye göre(c bölümü 3) doğru. Hakkaniyet açısından tartışılır.

13. tarumoloji

Sizi yayınlanan kılavuz değil yönetmelik bağlar eğer ilde üç yıl ve daha fazla çalışmışsanız ve resen atamanız olduysa sizin il içi hakkınıza kimse engel olamaz...

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA

VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM​

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

DOKUZUNCU BÖLÜM

İsteğe Bağlı Yer Değiştirme İşlemleri

İsteğe bağlı yer değiştirmeler

MADDE 52 –
    (4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

Son düzenleme: 20 Temmuz 2021
  14. serbatma2000

serbatma2000 Site Gezgini

Bizim kurumda değişmişti hocam resen. Geldiğiniz kurumla şu an çalıştığınız kurumun toplam süresine bakılır. Toplam 3 sene olmamışsa iliçi tayin isteyemezsiniz hocam.

15. zulfikar1985

Değerli hocam, öncelikle şunu belirteyim. Arkadaşımız isteği açısından haklı olabilir lakin kılavuz ve yönetmelik açısından müdür reddetmekte haklı. Dava açarsa kazanır, kaybeder diyemem. O nedenle de mutlaka gerçekten bilen bir avukata danışmalı ya da emsal mahkeme kararı bulmalı. Kılavuzdaki madde ile sizin paylaştığınız yönetmelik maddesi arasında bir fark yok.

"(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir."

Yönetmelik maddesinde "il de çalışılması gereken süre hesabında" ifadesinin geçmesinin nedeni aynı maddenin hem il içi hem iller arası yer değiştirmeyi kapsayacak şekilde yazılmış olmasıdır.

İl içi atama dönemi olduğu için kılavuza doğal olarak "eğitim kurumunda çalışılması gereken süre" ifadesini görüyoruz.
    2021 İl içi Kılavuzu:

3-) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri,

Bakınız 2020 iller arası kılavuzunda yer alan aynı madde:

3-) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen iller arası görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları ilde ve daha önce görev yaptıkları ilde geçen hizmet süreleri, birlikte değerlendirilecektir.

Velhasıl-ı demek istediğim aynı duruma kendimi koyuyorum. İstediğim bir okuldan resen istemediğim belki evime çok daha uzak başka bir yere atanıyorum. Doğal olarak tekrar istediği bir okula gitme arzusunda olan arkadaşımızı haklı buluyorum ama kılavuz - yönetmelik maalesef tersini söylüyor. Okul müdürü şu şartlarda ben olsam ben de reddederim. Çünkü; görevim kılavuza, yönetmeliğe uymak. Yorumda bulunarak şu açıdan haklı v.s. diyemez. Müdürün suçu yok. O nedenle de ısrarla gitmeli ve bir hukukçuya ciddi şekilde danışmalı diyorum ki boşa kürek çekmiş olmasın. Yine de kendisi bilir.

Son düzenleme: 21 Temmuz 2021
  16. tarumoloji

Hocam yönetmelik bağlayıcıdır kılavuz değil yönetmelik ne diyorsa o... Yönetmelik açık net yazılmış müdür haklı falan değil geçiniz bu söylemi....

17. zulfikar1985

Siz haklısınız hocam.

18. alim

alim Aktif Üye

Hocam, Resen atama / kurum kapatılması, norm fazlalığı vs... bu şekilde yer değiştiren öğretmenler için; ayrıldığınız okul + gittiğiniz okulda toplam 3 seneyi doldurmuşsanız tayin isteyebilirsiniz.

19. sonnock

sonnock Site Gezgini

Öncelikle kurban bayranınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyor ve mesajlarınızla bilgilendirmelerinizden ötürü tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
    Öyle bir zamana denk geldi ki bu atama dönemi. Elim kolum bağlı duruyorum ne yazık ki. Hayırlısıyla kurumlar bir açılsaydı öğrendiğim bilgiyi sizlerle paylaşacağım.:(

Son düzenleme: 22 Temmuz 2021 13:25
  20. azaz

azaz Seçkin Üye Seçkin Üye

Cimere yazarak bilgi isteyin.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal