2024-2025 Ortaokul Zümre ve Yıllık Planlar Hazırlandı

Kodla Büyü

ozgurseremet

Aktif Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Sene Başı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi zümresi hazırlanırken Ocak 2024 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları ve Zümreleri Yönergesinde verilen maddelerin tamamı kullanılarak oluşturulmuştur. Çok fazla gündem maddesi olması sebebiyle birçok madde kısa cevaplarla geçilmiştir. Vakti olan arkadaşlar daha iyi hale getirerek paylaşabilirler.

5. ve 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yıllık planları ise Temel Eğitim Genel Müdürlüğü sitesinde yayınlanan 2024 - 2025 Çerçeve Yıllık Planları sayfasında verilen şablondan faydalanılarak oluşturulmuştur. 1. 5. ve 9. Sınıflarda uygulanacak olan yeni model dersimizin müfredatında değişiklik olmadığı için bizim için geçerli değildir. Bu yüzden plan hazırlanırken diğer sınıf kademelerinin şablonu kullanılmıştır. Genele hitap edebilmesi ve sınav senaryolarında soruna yol açmaması için tarihler ve kazanım sıralamaları ile pek oynanmamıştır.

Güncelleme: Zümre kararlarında yer alan Atatürkçülük ve Değerler eğitimi konuları yıllık planlara eklenmiştir.

Seçmeli derslerimiz olan Robotik Kodlama, Yapay Zeka Uygulamaları ve Dijital Sanatlar derslerine ait yıllık planlar siteden paylaşılmıştır. Bu planlarda güncelleme yapma ihtimali olduğundan buradan paylaşmadım.

Belgeleri hazırlarken faydalandığım kaynaklar koyu renkli olarak belirtilmiştir. Bakanlık sayfası olsalar dahi harici link vermek istemedim. Google araması ile kontrol edebilirsiniz.

Biraz yoğun bir dönem geçiriyorum evrak hazırlarken gözümden kaçanlar olabilir. Sizlerin dönütleri ile daha iyi hale getirebiliriz. Faydalı olması dileğiyle yeni eğitim öğretim döneminiz hayırlı olsun.

Not: İki alternatifli hazırladığım yıllık planı güncelleyerek tek plan haline dönüştürdüm. Biraz içime sinmemişti bu halleri gayet güzel oldu.

Ekli dosyalar

• 5. Sınıf BTY Yıllık Plan 2024-2025.rar
    38.5 KB · Görüntüleme: 1,153
  • 6. Sınıf BTY Yıllık Plan 2024-2025 .rar
    38.7 KB · Görüntüleme: 1,015
  • 2024-2025 BTY DERSİ SENE BAŞI ZÜMRE v3.rar
    24.7 KB · Görüntüleme: 894
Son düzenleme:
Klasör boş hocam..
Merhaba Arkadaşlar,

Sene Başı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi zümresi hazırlanırken Ocak 2024 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları ve Zümreleri Yönergesinde verilen maddelerin tamamı kullanılarak oluşturulmuştur. Çok fazla gündem maddesi olması sebebiyle birçok madde kısa cevaplarla geçilmiştir. Vakti olan arkadaşlar daha iyi hale getirerek paylaşabilirler.

5. ve 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yıllık planları ise iki alternatifli olarak hazırlanmıştır. İndireceğiniz excel dosyası içerisinde sekme olarak bulunmaktadır. Planlardan bir tanesinde daha önce kullandığım plana yeni birkaç başlık eklenmiştir. Diğer plan ise Temel Eğitim Genel Müdürlüğü sitesinde yayınlanan 2024 - 2025 Çerçeve Yıllık Planları sayfasında verilen şablondan faydalanılarak oluşturulmuştur. 1. 5. ve 9. Sınıflarda uygulanacak olan yeni model dersimizin müfredatında değişiklik olmadığı için bizim için geçerli değildir. Bu yüzden plan hazırlanırken diğer sınıf kademelerinin şablonu kullanılmıştır. Genele hitap edebilmesi ve sınav senaryolarında soruna yol açmaması için tarihler ve kazanım sıralamaları ile pek oynanmamıştır.

Seçmeli derslerimiz olan Robotik Kodlama, Yapay Zeka Uygulamaları ve Dijital Sanatlar derslerine ait yıllık plan çalışmaları devam etmektedir.

Belgeleri hazırlarken faydalandığım kaynaklar koyu renkli olarak belirtilmiştir. Bakanlık sayfası olsalar dahi harici link vermek istemedim. Google araması ile kontrol edebilirsiniz.

Biraz yoğun bir dönem geçiriyorum evrak hazırlarken gözümden kaçanlar olabilir. Sizlerin dönütleri ile daha iyi hale getirebiliriz. Faydalı olması dileğiyle yeni eğitim öğretim döneminiz hayırlı olsun.

Emeğine sağlık hocam. Bende biraz farklı renklendirilmiş ve ünitelendirilmiş yeni formatta hazırlamıştım.

Zümre tutanaklarında ,ders içeriğimiz değişmemiş olsa da Maarif modeliyle alakalı bir maddenin mutlaka olması gerektiği söylendi,ilçe zümresinde .

Merhaba Arkadaşlar,

5. ve 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi yıllık planları ise iki alternatifli olarak hazırlanmıştır. İndireceğiniz excel dosyası içerisinde sekme olarak bulunmaktadır. Planlardan bir tanesinde daha önce kullandığım plana yeni birkaç başlık eklenmiştir. Diğer plan ise Temel Eğitim Genel Müdürlüğü sitesinde yayınlanan 2024 - 2025 Çerçeve Yıllık Planları sayfasında verilen şablondan faydalanılarak oluşturulmuştur. 1. 5. ve 9. Sınıflarda uygulanacak olan yeni model dersimizin müfredatında değişiklik olmadığı için bizim için geçerli değildir. Bu yüzden plan hazırlanırken diğer sınıf kademelerinin şablonu kullanılmıştır. Genele hitap edebilmesi ve sınav senaryolarında soruna yol açmaması için tarihler ve kazanım sıralamaları ile pek oynanmamıştır.

Seçmeli derslerimiz olan Robotik Kodlama, Yapay Zeka Uygulamaları ve Dijital Sanatlar derslerine ait yıllık plan çalışmaları devam etmektedir.

Hocam yeni yıllık plan formunda değerler eğitimi yok mu acaba

Arkadaşlar yıllık planları güncelledim. Bu saatten sonra kimseden laf yemeyelim. İki gün sonra bir denetimde şu eksik bu eksik demesinler diye iyice düzenlemeye çalıştım. Tespit ettiğiniz bir şey olursa lütfen yazın onları da düzeltirim. İyi günler dilerim.

Hocam öncelikle emeğinize sağlık. Bişey takılıyor aklıma;
Robotik ve Dijital Öğretim Programları I-II şeklinde. 72'şer saat yani 36 hafta I, 36 Hafta II. Senelik.
Yanlız yıllık planlar 1 sene içerisinde I ve II'yi de içeriyor. Bu sene denk gelmedi ama örneğin;
Bu sene bu planlarla 6.Sınıflarda 3 şubeye Dijital Sanatlar I-II'yi gösterdik. Bu sınıflarda seneye 7'ye geçtiklerinde idare tarafından dikkate alınmadan tekrar Dijital seçilirse ne anlatacağız?
I ve II nin ayrı planlar olması gerekmez mi?

Ekli dosyalar

• DİJİTAL.jpg
    DİJİTAL.jpg
    131.4 KB · Görüntüleme: 143
  • ROBOTİK.jpg
    ROBOTİK.jpg
    119.4 KB · Görüntüleme: 143
Hocam öncelikle emeğinize sağlık. Bişey takılıyor aklıma;
Robotik ve Dijital Öğretim Programları I-II şeklinde. 72'şer saat yani 36 hafta I, 36 Hafta II. Senelik.
Yanlız yıllık planlar 1 sene içerisinde I ve II'yi de içeriyor. Bu sene denk gelmedi ama örneğin;
Bu sene bu planlarla 6.Sınıflarda 3 şubeye Dijital Sanatlar I-II'yi gösterdik. Bu sınıflarda seneye 7'ye geçtiklerinde idare tarafından dikkate alınmadan tekrar Dijital seçilirse ne anlatacağız?
I ve II nin ayrı planlar olması gerekmez mi?
1 ve 2 nin planları ve öğretim programı ayrı hocam tam anlamadım sorunu

Hocam ellerinize sağlık hem siteniz hem her yıl hazırladığınız bu planlar gerçekten harika. Çok teşekkür ederiz. Bir sorum olacak 5. sınıflarda yıllık planda 8 saat okul planlaması olacak diye söylendi bize bu konu hakkında bilginiz var mı?

Teşekkür ederiz hocam. artık yeni müfredatta kazanım yerine süreç bileşeni gibi değişmiş ya bizim planlarda o şekilde olmasına gerek var mı acaba

Arkadaşlar bu sene 5.ve 6. sınıflara ilk kez Robotik kodlama dersi seçtik,bu iki sınıfa da Robotik 1 Planını uygulamam gerekiyor doğrumudur ?

elinize sağlık hocam.
birde değerlendirme kısmında bahsedilen
Öz Değerlendirme,
Karşılaştırma tablosu
Gözlem formu
Derecelendirme ölçeği
Kontrol listesi
ile ilgili bir dökümanınız var mı hocam

Geri