24 Kasım Hediyesi: Rotasyon

Kodla Büyü

egunay

Seçkin Üye
Seçkin Üye
http://www.kamudanhaber.com/ozel-haber/ ... 28419.html

GÜNDEM DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR. KANMAYALIM.

Öğretmenler Rotasyona Tabi Tutulacak
Antalya ilinde yapılan öğretmen çalıştayından öğretmenlere rotasyon kararı çıktı. Sitemiz adına çalıştayı takip eden Mustafa YILDIZ'ın haberi.
ÖĞRETMENLERE ROTASYON ÇIKTI

Antalya ilinde yapılan öğretmen çalıştayında aynı okulda kesintisiz olarak 15 yıl görev yapan öğretmenlere o il veya görev yapmış olduğu ilçe içerisinde yer değiştirme kararı çıktı.

Kamudanhaber sitesi olarak öğretmenlere rotasyon uygulamasının getirileceğini ve bununla ilgili bir çalışma yapıldığını yaklaşık bir ay önce kamuoyuna duyurmuştuk.

Beklenen oldu ve Öğretmen çalıştayında AKP Düzce Milletvekili Osman ÇAKIR'ın teklifi kabul edildi.

Rotasyon teklifine AKP Düzce Miletvekili Osman ÇAKIR, AKP Ardahan Milletvekili Orhan ATALAY, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Necmettin YALÇIN, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Zülfü TOMAN, Malatya İnönü Ünv. Eğitim Fakültesi Dekanı Burhanettin DÖNMEZ, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Murat ALTUN’un destek verdi ve öğretmenlere il içi rotasyon kararı alındı.

Çalıştay kararlarının herhangi bir bağlayıcılığı olmamasına rağmen, alınan kararlar Bakanlığın eğitim politikalarına katkı sağlamak üzere öneri olarak sonuç bildirgesinde yerini alacak.

15 yılda bir okulda çalışılmazki ama, mezun olup öğretmen oluyorsun öğretmenin hala okulda.
il içinde olduğu sürece çok fazla da mağduriyet doğuracağını zannetmiyorum. 15 yılı beklemeden bir öğretmenin kendi yer değiştirmesi lazım.
şahsi görüşümdür. şimdi AKP yanlısı/karşıtı ilan edilmeyimde.

bence 15 yıl çooook fazla...bu süre 10 yıl olmalıdır...15 yıl aynı okulda kalan öğretmen körelir...değişim her zaman yeni heyecan yeni kan getirir

Çalıştayda alınan kararların herhangi bir bağlayıcılığı yok, Meb uygulamak zorunda değil.
Tepkimizi gösterelim tabi ama böyle bir karar uygulanacakmış gibi hemen ortalığı ayağa kaldırmaya da gerek yok.

Rotasyonun geleceği kesin. Çalıştayda pazarlığı mümkün mertebe yukarıdan başlatmışlar. Çalıştay ne karar alırsa alsın meb yine bildiğini okuyacak. 8 yıla kadar indirebilirler.
Öğretmenlikte 5. yılımda 3. farklı okulda çalışıyorum. İdeali aynı okulda 8 yıl olmalı.
2. kademede büyük öğrenciler , lisede sınıf tekrarı yapan öğrenciler ne kadar sorun çıkartıyorsa 10 yıl ve üzerinde süredir aynı okulda görev yapan bazı öğretmenler de bir araya geldiğinde aynısını yapıyor. Bu bahaneyle merkez okullarda diğer öğretmenlere de çalışabilme şansı çıkar.

arkadaşlar böyle demeyin ama bizim okulumuzda 15 yıldır çalışan karı koca var okulun yanında hemen lojmanda var senelerdir orada kalıyorlar böyle öğretmenlerimiz mevcuttur yani, yaşlılar ama rahatlarından ötürü emekli olmuyorlar,

Rotasyon olsun. Bende destekliyorum. Ancak tamda her hakkımızın elinden alındığı, maaş vb. özlük haklarımızda iyileşmeyi bırak dahada kötüye gittiğimiz şu günlerde bu rotasyon konusunun tekrar gündeme gelmesi soru işareti? Yine herkes özlük haklarımızın, maaşlarımızın iyileştirilmesinin peşini bırakacak rotasyon olmasının peşine düşecek. GÜNDEM DEĞİŞMİŞ olacak.. Hatta belki bakan (yine) çıkacak "rotasyon yok" diyecek bazılarımız da kaybettiği eşeğini bulan aptallar gibi mutlu olacaklar. Hatta bazı sendikalar "rotasyonu biz engelledik, üyelerimizi koruduk" diye övünecekler...

Rotasyonun işini yapan öğretmen için hiçbir avantajı yok. Bilakis iyi öğretmenler yeni gittikleri okulda kendilerini kabul ettirene kadar sıkıntı çekecekler. Rotasyon en çok kötü öğretmenin işine gelir. Yeni gittiği okulda foyası meydana çıkana kadar rahat eder.

Sonuçta sadece yeri değişti diye kötü bir öğretmen iyi öğretmen olmaz. Ancak iyi öğretmeni rotasyonla küstürebilirsiniz.

Bence her dönem bası iller arası rotasyon olsun....

Arkadslar 10 sene bilemedin 15 sene aynı okulda çalısmayı savunamam, iyi okullara gelen orada kök salıyor, bizimde hakkımız yok mu,hiç ön kapısından girmeyecek kadar vasıfıs mıyız?

eyolcu' Alıntı:
Arkadslar 10 sene bilemedin 15 sene aynı okulda çalısmayı savunamam, iyi okullara gelen orada kök salıyor, bizimde hakkımız yok mu,hiç ön kapısından girmeyecek kadar vasıfıs mıyız?
Hocam okulların normlarının belirlenmesinde ne dolaplar döndüğünü bilmiyor musunuz? Tayin başvurusunun son günü gece 2-3 gibi açılan normları hiç duymadınız mı? İyi okulları yandaş olmayanlara bırakırlar mı sanıyorsunuz?

Merak etmeyin hocam torpilli adam her zaman üstündür zaten ama su an "0" olan ihtimalimiz o zaman artabilir.

Sahil kesimlerinde, ilçe merkezlerindeki iyi okullarda öğretmenlerin yaş ortalaması hayli yüksek. Geçen yıl il içi tayinlerinde merkez okulun birinde 1 kişilik sınıf öğretmeni açığı vardı. Orayı yazan 15 yıllık öğretmen arkadaş 29. sırada idi.

bu işte galiba amaç, emekli olmayan yaşlı öğretmenlerimizi kendi istekleriyle emekliye ayırma gibi geldi ama hadi hayırlısı...

hayalcisuat' Alıntı:
bu işte galiba amaç, emekli olmayan yaşlı öğretmenlerimizi kendi istekleriyle emekliye ayırma gibi geldi ama hadi hayırlısı...

evet düşünülebilir ve mantıklı

puan üstünlüğü olduğu sürece (torpil olmadan yani) rotasyon il-ilçe içinde olabilir

hiç ders almamışsınız. tebrikler böyle devam edin. konu maaşlara gelince, sosyal statüye gelince ağlamayı bilen öğretmenler ne ederlerse kendilerine ediyorlar. neden tüm kamu personeline uygulanmasından yana değilsinizde öğretmenlere uygulanmasından yanasınız?

Rotasyon güzel bir seçenek bence. Büyük illerde merkezi yerlerde çalışmak herkesin hakkı. Hatta büyük illeri geçtim bazı illerin mahrumiyet ilçelerinden merkezi görmekte herkesin hakkı. Rotasyon olmalı

Geri