29 Ekim törenleri deprem nedeniyle iptal edildi

Kodla Büyü
Yazı sahte olabilir, gerçek te olaiblir tabi, yine de önyargılı olmamak gerekiyor. bu dönemki iptal edilme sebebi ile 1999 daki sebep çok farklı. Biraz araştırdım, bulduğum sonuçlara göre o sene 30 ağustos ve 29 ekim in sönük geçmesini genel kurmay başkanlığı istemiş. 20 bin kişinin kişinin vefat ettiği depremden ve büyük yıkımdan sonra o dönemi hatırlarsanız kurtarma, güvenlik, inşa ve imar safhalarında hep askerlerimiz görev alıyordu. Çünkü çok hazırlıksızdık bu tür büyük doğal afetlere. Dönemin genel kurmayı da bu işlerin aksamaması için sade törenleri öneriyor, deprem bölgesindeki görevlerin aksamaması için ve sadece askeri geçit töreni, fener alayı, hava gösterisi uçuşlarının yapılmaması istiyor, olay sadece bu.

Bugün ise Türk ordusu Van depremin de geçmişteki kadar aktif değil, kurtarma ve inşa operasyonlarını zaten sivil örgütler yapıyor. hatta oradaki halk polis ve askeri istemiyordu bile, taa ki gelen yardımlar talan edilip millet yağmalamaya başlayana kadar.

1999 da 29 ekim ve 30 ağustos ta askeri kutlama ve geçit törenleri, askerlerin deprem bölgesindeki görevlerini aksatmaması için sadece askeri törenler sade yapılıyor, üstelik bu fikir genel kurmaydan geliyor. günümüzdeki karar ve amacıyla yakından ilişkisi bile yok.

NOT: yazıyı büyütmemin sebebi, konuyu aydınlatma açısından önemli bilgiler içermesidir

bence öncelikle bakış açımızı değiştirmeliyiz.zira olayı mantıklı bir şekilde değerlendirmeden, doğru mu yanlış mı bakmadan hemen olayı Cumhuriyet düşmanlığına getiriyoruz.olay sadece benden olmayan, benim fikrimde olmayan yanlış düşüncededir mantığıyla kalıyor.Cumhuriyet kimsenin babasının malı değil ve bana göre abartılacak bir durumda yok.karar doğrudur ya da yanlıştır tartışılabilir.ama bu kadar abartıp ülke elden gidiyor diye yaygara koparmaya gerek yok.Eğer böyle bakacak olursak Ecevit gibi ülkesini seven ve Cumhuriyetçi bir insanı da 30 ağustosu iptal ettiği için aynı kefeye koymamız gerekir ki bu da doğru olmaz.okullarda zaten kutlama diye birşey olmadığı, hem öğrencilerin hem de bizim bu tip resmi törenleri eziyet olarak gördüğümüz, hala eski askeri düzenlemeye göre tören geçişi denen saçma bir sisteme dayalı tören kutlandığı öğretmenlik yapan hemen herkesin az çok bildiği şeylerdir.Cumhuriyet ya da diğer bayramlar tabi ki çok önemli ve özeldir.ancak bunları hala bu şekilde kutlamanın bir faydası olmadığı bu vesileyle anlaşılmalı ve köklü bir değişim yapılmalıdır.bunların yerine çocukların kaçmak için yer aradığı değil zevkle, içten katılacağı coşkulu törenler düzenlenmeli, oyunlar oynanmalı, eğlenceler düzenlenmeli müthiş bir coşku oluşturulmalıdır. Cumhuriyetin anlamı ancak o zaman çıkar.Öğrencileri kaymakam ve beraberindekilerin önünde saatlerce bekletip sonra da yürüterek değil...

joombal' Alıntı:
cesur_yürek' Alıntı:
Çağrı1' Alıntı:
Öküzün altında buzağı aramanın anlamı yok zaten birileri için ne deprem ne şehitler hiç önemli değil düğünlerini yapıyorlar çalgılşarını çalıyotrlar polislerin karşısında halay çekenlerde var bence lütfen herkes elini vicdABnına koysunda yazsın Cumhuriyet Bayramı Ulusal bir bbayramdır coşku ve servinçle kutlanrak idrak edilir insanlar gözyaşı dökerken sevinenleri biz tutmayalım ama bunlar lütfen milli şuurdan bahsetmesinler

öküz altında buza arayan kim bayram iptal oluyor bayramda göbek atan yok iki şiir bir yazı bunuda çok gören zihniyet kendisi düğüne gidip nikay kıyıyorsa buzayı orda araycaksın burda değil.

cumhuriyet bu ülke için önemldir. bu ülke şehit kanları ile kazanılmışsa o zaman gerçekten bir anlam teşkil eder. tabi değerini bilene ...

Meselede burada zaten kendiniz diyorsunuz.
Ne demek 2 şiir bir yazı. Cumhuriyete böylemi sahip çıkılır sayın hocam.
Benim anlayamadığım nokta burası.

Nikah kıyılıp EVET denmiştir, sonra gelin sivri topuğuyla damadın ayağını delmiştir o kadar.
Halay çekip çiftetelli mi oynamadılar ya.

sen cumhuriyetin ne olduğunu nerden bileceksin cumhuriyeti anlsaydın nihakh töreni ile yanı kefeye koymazdın diyelimki koydun o başbakan nikaha gidiyorsa bende cumhuriyete gitmek istiyorum.

cumhuriyet bayramlarını yargılamanız yanlış bayramları güzel hale getirende kötü hale getirenlerde bu millettir. eğer öğrenciler yterince bayrama ilgi duymuyorsa yine bu eğitim sisitemniden kaynaklanır bayramın kendisinden kaynaklanmaz.

bu hükümete kalsa bütün bayramları iptal eder hatta bir ara hüseyin çelik bunun uğraşmıştı. tabi burdaki bazı yandaşlarda destekliyor milli değerlerimizi bile tartışıyorsak vay bizim başımıza gelenleri

"Deprem dolaysıyla 29 Ekim törenlerinin iptal edilmesi kararı;"

piechart.aspx

http://anket.memurlar.net/survey.aspx?id=742

Denizi yürüyerek geçsem, yüzme bilmiyor diye yine eleştirir bunlar. RTE

törenleri iptal etmek için kaç tane vatandaşın hayatını kaybetmesi veya kaç askerimizin şehit olması gerekir. bunun bir üst veya alt sınırı varmı.
gündem değiştirmek için okadar bahane üretmeye hazırız ki.
işin doğrusu bence de törenler iptal edilmemeliydi ama burada sanki yıpratma politikası güdülüyor. şu da bir gerçek ki oluşturulan hava tüm törenler iptal tüm kutlamalar iptal.
sadece kutlamalar iptal edildi.
burada AKP yi savunduğumu düşünecek bazı arkadaşlar ama. hani bazen demek gerekir. Sezarın hakkı sezara diye bir söz vardır.

İnsanlıktan nasibini almayanlar iptalin nedenini başka yerlere çekmeye çalışarak kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Çoluk çocuğu kandırarak yandaş bulmak için çabalıyorlar. Bu zihniyete diyecek bir şey bulamıyorum. İnşallah kendi başına bu tür bir felaket gelir de daha iyi anlarlar.

Kiimsenin başına gelmesin bir felaket bu ülkenin huzurunu bozup askerine polisine kurşun sıkanların devletin aracını yakıp demiryollarına mayın döşeyip havaya lütfen biraz insaflı olun

1924... Pasinler

Cumhuriyetimizin birinci yılında, Erzurum 6.9 şiddetindeki depremle sarsılmıştı. Karadeniz’de bulunan Mustafa Kemal, geziyi yarıda kesip deprem bölgesine gitti. Hasar büyük, kış yakındı. Gazi yere çöktü, düşünceliydi. Kurduğu genç Cumhuriyet savaştan yeni çıkmıştı, yoksuldu. O sırada, bir köylünün sesi duyuldu. “Esef etmeyiniz Paşam. Hükümet-i Cumhuriyetimiz var olsun. Biz bu köyleri yaparız” dedi. Ve o köylü haklı çıktı. Onca yokluğa rağmen depremin yaraları 37 gün içinde sarıldı.

biz vanda tek yürek olabiliyorsak işte bu cumhuriyete borçluyuz

Türkiye’yi yasa boğan 17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi’nde, 30 Ağustos kutlamaları deprem nedeniyle iptal edilmiş, sadece Anıtkabir ziyareti yapılmıştı. 1999 yılındaki 29 Ekim kutlamaları ise tüm yurtta sade bir şekilde yapılmıştı.

1999 daki cumhuriyet bayramı okullarda iptal edilmedi

cesur_yürek' Alıntı:
1924... Pasinler

....................

Ben bu ifadeye katılmıyorum sayın hocam. Vandaki afad da tek yürek olup bende bir katkıda bulunduysam bunu insan olmaya borçluyum. Bu insanî vicdani bir değerdir. Rejimin kazandırdığı bir değerden ötedir. Cumhuriyet olmasaydı yine koşardık. İnsan olduğumuz için koşardık.

Eğer deprem İranda olsaydı, Nepal de olsaydı, orada daha farklı rejimler var. Yok sizin rejim bize ters deyip umursamayan 1 insan dahi çıkmaz bu memlekette.

Fatihlerin Kanunilerin kan gözyaşı döktüğü bu vatanda Cumhuriyetler kutlandı yıllardan beri miil birlik ve şuur içinde gel gör ki günümüzde valslarla tangolarla kutlanmakta ve bu hassas dönemde iptal edilmiş . neden yanlış anlaşılmakta sarmaş dolaş oynanamdığı için mi Cumhuriyeti seviyoruz ve en güzel yönetim şekli olduğunada inancımız sonsuz ama Yozlaşmaya özünden uzaklaşmaya hayır .Atatürk bir sözünde şunu belirtiyor "Milli benliğine sahip çıkmayan milletler başka milletlerin esiri olmaya mahkumdur"Gün birlik ve beraberlik günü tekrar yazıyorum olayı dramatize edip iptal edilmesini Cumhuriyet düşmanlığına bağlamak abesle iştiğaldir

Çağrı1' Alıntı:
Fatihlerin Kanunilerin kan gözyaşı döktüğü bu vatanda Cumhuriyetler kutlandı yıllardan beri miil birlik ve şuur içinde gel gör ki günümüzde valslarla tangolarla kutlanmakta ve bu hassas dönemde iptal edilmiş . neden yanlış anlaşılmakta sarmaş dolaş oynanamdığı için mi Cumhuriyeti seviyoruz ve en güzel yönetim şekli olduğunada inancımız sonsuz ama Yozlaşmaya özünden uzaklaşmaya hayır .Atatürk bir sözünde şunu belirtiyor "Milli benliğine sahip çıkmayan milletler başka milletlerin esiri olmaya mahkumdur"Gün birlik ve beraberlik günü tekrar yazıyorum olayı dramatize edip iptal edilmesini Cumhuriyet düşmanlığına bağlamak abesle iştiğaldir
:+1:

joombal' Alıntı:
cesur_yürek' Alıntı:
1924... Pasinler

....................

Ben bu ifadeye katılmıyorum sayın hocam. Vandaki afad da tek yürek olup bende bir katkıda bulunduysam bunu insan olmaya borçluyum. Bu insanî vicdani bir değerdir. Rejimin kazandırdığı bir değerden ötedir. Cumhuriyet olmasaydı yine koşardık. İnsan olduğumuz için koşardık.

Eğer deprem İranda olsaydı, Nepal de olsaydı, orada daha farklı rejimler var. Yok sizin rejim bize ters deyip umursamayan 1 insan dahi çıkmaz bu memlekette.

her yıl dünyada onlarca deprem oluyor aceba kaç kişimiz onlara yardım ediyoruz. hatta yardımı bırakın yardımı lafını bile etmiypruz ee insanlık nerde taylantta sel yüzünden onlarca insan öldü hani insalık

bu olaya böyle bakılmaz yurt içinde yaşanan bir olay ile yurt dışındaki olay çok farklı olur. bizi biri birimize bağlayan milli birlik yani cumhuriyet olgusudur.

Geri