Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

3. Aşamaya geçiyoruzzz Toplu üyelik arkadaşlarrr destekk...

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında ares24 tarafından paylaşıldı.


 1. mrtcmhr_13

  mrtcmhr_13 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  289
  Beğeni:
  0
  aslında maddelere "Ünvanımızın Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni" olması da eklense kötü olmaz son aşamada.
  birde ilçelerde bilişim teknolojileir teknik işlerinin bakımını üstlenecek birimlerin kurulması maddesinde de,o birimde çalışanların "bilişim öğretmeni" olmaması da eklenebilir.ben biliyorum ilçe memleri öyle birşey olsa hemen yüklenirler bize :)
   
 2. laurona

  laurona Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  296
  Beğeni:
  15
  hocam sendika mail adresleri bir arkadaştaydı o verirse adresleri hemen yollayalım illaki dönüş yaparlar.

  başlık çok etkili
   
 3. zokkay10

  zokkay10 Site Gezgini

  Kayıt:
  2 Ekim 2009
  Mesajlar:
  93
  Beğeni:
  2
  Arkadaşlar bazen öyle mesajlar yazıyoruz ki sanki meb bize sormuş demiş ki sizin hakkınızda bir iyileştirme yapacağım neler istersiniz demiş!!! Adamların sorunlarımızı taktığı bile yok sanki yukarıda yazdıklarımızı harfiyen yapacak da haa bak bi Bt teknik destek kurulursa ilçelerde ordada ben çalışmam bunu öz önünde bulundur diyelim. Hayal görmeyelim pazarlık yapabiliciğimiz bi durumda değiliz bence gönderilicek yazı gayet makul olmuş. Herkesin bireysel öneri üretmesindense zaman kaybetmeden yazıyı yerine ulaştıralım.
   
 4. mrtcmhr_13

  mrtcmhr_13 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  289
  Beğeni:
  0
  hocam sen pazarlık yapmayı bilmediğin için konuşuyorsun,pazarlık yapacak konumda değiliz de ne demek ya ?ne olarak hissediyorsun sen kendini okulda?ben kendimi okulda biricik hissediyorum,çünkü benim kadar teknolojiden anlayan,bilgisayar ve internette usta,hızlı çalışabilen okulumda başka bir öğretmen yok.buda beni yani BİZİ okullarımızda üstün kılıyor...yanlış mıyım?
  örnek vereyim,müdür yardımcılığı yaparken birgün tüm müdürler ildeki halk eğitim merkezine toplantıya gitmişlerdi.ancak ilçe memin hatası ile cevap verilmesi gereken yazı için yanlış tarih atılmış yani o gün cevap istiyorlardı.müdür bey aradı hocam böyle böyle..hemen cevap yazdım üst yazıya iliştirdim 2 nüsna..o iş tamam.ertesi gün ilçe milli eğitim müdürü okulu aramış teşekkür etmiş telefona istedi beni hocam size helal olsun,FARKINIZI ORTAYA KOYDUNUZ,sadece sizin okuldan cevap geldi ilçede,yazınızın şablonunu da bundan sonra kullanacağız dedi..
  bu yani olay :)
   
 5. zokkay10

  zokkay10 Site Gezgini

  Kayıt:
  2 Ekim 2009
  Mesajlar:
  93
  Beğeni:
  2
  hocam ben fark ettiyseniz olayı kişiselleştirmedim sizin mesajınızı da alıntı olarak almadım sözlerim size ona bana ve cümlelerimi de biz diye kurdum. Şu an ki mebdeki değerimiz ortada hissettiklerimizle değil gerçeklerle hareket etmeliyiz. Farkımızı biz biliyoruz fakat bakanımızın gözünde ise herkesin kendi kendine öğrenebileceği bir dersin öğretmeniyiz. Keşke istediklerimizin hepsi olsa fakat daha kurulması bile öneri aşamasında olan tenik birimlerde bizim çalışamıcağımızı da eklemek çok komik geliyor bana.
   
 6. beyzadem

  beyzadem Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  146
  Beğeni:
  0
 7. klebe

  klebe Site Gezgini

  Kayıt:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  72
  Beğeni:
  0
  Konu: Bilişim Teknolojileri Ders Saatleri ve Öğretmenlerinin Formatör Olarak Görevlendirmeleri Hakkında

  İlgi: 4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları Kanunu  T.C.

  M.E.B.

  Personel Genel Müdürlüğü

  Mevzuat Dairesi Başkanlığı’na  Türk Eğitim Sistemine yıllardır yöneltilen en önemli eleştiri “Teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmak” yönündeydi. Millî Eğitim Bakanlığımız (MEB) söz konusu eksikliği aşmak amacıyla son yıllarda çeşitli projeleri uygulamaya koymuştur. Öğrencilerin bilgiye daha hızlı ulaşması adına ilk ve ortaöğretim kurumlarında bilgisayar laboratuarları oluşturmak bunların başında gelmektedir. Bu hedefe ulaşmak için Dünya Bankası, yerel kaynaklar ile özel teşebbüsten yararlanılarak şimdiye kadar 15 bin okula 20 bin 'bilişim teknolojisi' sınıfı kurulmuş olması memnuniyet vericidir. Her birinin 20 bin dolara mal olduğu düşünüldüğünde bakanlık ve hükümetimizce meseleye büyük bir önem atfedildiği ortaya çıkmaktadır.  Yukarıda sayılan donanıma yönelik büyük yatırımlarla çelişir şekilde Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 23/07/2010 tarihinde yayımlamış olduğu ilköğretim okulları haftalık ders çizelgelerinde Bilişim Teknolojileri alanındaki düzenlemeler şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Eğitimde Teknolojiden yararlanmak iddiasıyla Bilişim Teknolojileri derslerinin ders saatinin düşürülmesi taban tabana çelişmektedir.

  Bilişim Teknolojileri dersinin ders saatinin 1 saate indirilmesi, seçmeli ders olarak okutuluyor olması, ders öğretmenlerinin ders saati azaldığı için aylık karşılığı okutacakları dersleri dolduramıyor olması, aynı liyakate sahip-aynı bölümden mezun-aynı işi yapan kadrolu ve sözleşmeli bilişim teknolojileri ders öğretmenlerinin norm fazlası duruma düşmeleri gibi sorunlarla karşı karşıyayız. Kadrolu öğretmenler formatörlük görevlendirmesi ile bu sorunu kısmen çözebilmekteyken sözleşmeli öğretmenlere -herhangi bir yasal engel olmadığı halde- böyle bir hak tanınmamaktadır.  Büyük Merkez okullarda bile 12 saat Bilişim Teknolojileri dersi kaldığı için çoğu öğretmen maaş karşılığını bile dolduramayacak durumda kalmıştır. Tam gün eğitim yapan okullarda Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin %90 ı maaş karşılığını dolduramayacak duruma gelmişlerdir.  Çağımızın gereği olarak yabancı dil ilköğretim birinci kademeye kadar indirilirken teknoloji yok sayılmamalıdır. Bu süreçte hem kadrolu öğretmenlerimiz hem de sözleşmeli öğretmenlerimiz mağdur edilmektedir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 01/09/2010 tarih ve 22168 sayılı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Görevlendirmesi ile ilgili açıklamasında;  “1.Sözleşmeli öğretmenler ve Branşı Bilişim Teknolojileri/Bilgisayar olsa dahi asker öğretmenler Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni olarak teklif edilmeyecektir.
  2.Okulda tek bir Bilişim Teknolojileri/Bilgisayar Öğretmeninin olması durumunda, zorunlu olarak görev verilecektir. Kişinin görev talep etmemesi söz konusu değildir.

  3.TEP1 Faz kapsamında BT sınıfı bulunan okullarda mevcut BT sınıfı farklı okuldaki öğretmenlerin görevlendirmesi yapılmayacaktır. Sadece ilgili okulun varsa kadrolu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni görevlendirilecektir. Söz konusu okulda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni bulunmaması durumunda BT sınıfına ait 15+1 bilgisayar faal olarak çalışıyor ise 180 saatlik Bilgisayar/Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenliği belgesine sahip okulun kadrolu öğretmenlerinden biri görevlendirme alabilecektir.”

  Denilmektedir.

  Bu yazıyla kadrolu öğretmenlere zorunlu olarak görev verileceği belirtilip, sözleşmeli öğretmenlerin ellerinden alınan hak, sadece formatörlük belgesi almış olan bir başka branştan öğretmene verilmektedir.  2010-2014 Stratejik planlarını incelediğimizde Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin kullanımının geliştirilmesi, BT sınıflarının Etkin Kullanımı, Yeni BT sınıfları kurulması gibi hedefler olduğunu görmekteyiz. Bu hedeflere böyle yaptırımlarla varılamayacağı aşikardır. Bilişim Teknolojileri dersinin ders saati mutlaka arttırılmalıdır. Bu öğretim yılı için ders saati arttırılmayacaksa kadrolu ve sözleşmeli bütün bilişim teknolojileri öğretmenlerinin özlük hakları da dikkate alınarak Bilişim Teknolojileri Formatörü olarak görev yapması yerinde olacaktır.  Haftalık ders çizelgesinin birinci kademe öğrencilerine ayrılan bölümünde yer alan, seçmeli derslerde seçilebilecek ders saati sayısı kısmı boş bırakılmıştır. Bunun yerine, serbest etkinlik adı altında faaliyet yapılmasına imkân sağlanmıştır. 4 ve 5 inci sınıflarda serbest etkinlikler dersine 4’er saat ayrılmış ve bu saatlerde gerçekleştirilebilecek faaliyetlerin neler olabileceği hususu velilerin görüşleri de dikkate alınarak öğretmenler kuruluna bırakılmıştır. İlköğretim Okulları Haftalık Ders Çizelgeleri - Açıklamalar kısmının 10. maddesinde de içerik hakkında daha detaylı bilgilere yer verildiği gibi 11. maddesinde: “2010–2011 Öğretim Yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1–5. sınıflarda seçmiş olan okullar, serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde bu dersi işleyeceklerdir. Basım ve dağıtımı yapılan ders kitapları kullanılacaktır.” denilmektedir. Bu maddeden de anlaşılacağı üzere Bilişim Teknolojileri dersi, serbest etkinlikler ders saatleri içinde işlenebilecektir. Söz konusu dersin kaç saat işleneceği ve bu dersi kimin okutacağı belirsizdir. Hazırlanan kitaplara göre de ders saati 2 olmalıdır. Ancak “serbest etkinliklere zaman kalmıyor” düşüncesiyle bu dersi 1 saate indiren birçok okul bulunmaktadır. Geçen sene de aynı kitap dağıtılmış ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca haftalık ders saatinin 2 olması uygun görülmüşken, bu okullarımızın haftalık ders saatini 1’e düşürmeleri uygun değildir.

  Serbest etkinlikler saatinde Bilişim Teknolojileri dersini seçen okullarda, bu derse sınıf öğretmeninin mi yoksa Bilişim Teknolojileri öğretmeninin mi gireceği konusunda farklı uygulamalar olduğunu görmekteyiz. Mevcut mevzuatın eksik veya yanlış anlaşılmasından kaynaklanan bu farklı uygulamaların önlenmesine yönelik bir görüş yazısı yayımlanması gerekmektedir.

  Milli Eğitim Bakanlığı, çağdaş normlarda yetişen, teknolojiyi takip eden ve teknolojiden üst düzeyde yararlanan bireyler hedeflemekte iken, ilköğretim ikinci kademede Bilişim Teknolojileri dersinin haftalık ders saatinin düşürülerek seçmeli duruma getirilmesi bizce doğru olmamıştır.

  Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, Bilişim Teknolojileri dersinin işlenişine yönelik belirsizliklerin ortadan kaldırılması, ilköğretim birinci ve ikinci kademede bu dersin haftalık ders saatlerinin zorunluluğa bağlı olarak artırılması yönünde haftalık ders çizelgelerinde değişikliğe gidilmesi, bu öğretim yılı için bir değişiklik yapılmayacaksa kadrolu-sözleşmeli bilişim teknolojileri ders öğretmenlerimizin formatör öğretmen olarak görevlendirilebilmesi yönündeki düzenlemelerin ivedilikle yapılması için gereğini arz ederim.  Cansel GÜVEN

  Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı  yazının linki burada arkadaşlar http://www.aes.org.tr/portal/haberler/1 ... -tadk.html

  Arkadaslar aradıgımız destek aes den geldi. ben kendılerı ile baglantıdayım.bıze herkonuda destek vermeye hazır genel baskan.gerekırse bu konuda yetkılılerı ıle gorusme yapılabılır.uyelık konusunda gorusmelerımızı gerceklestırebılırız.
   
 8. mfk

  mfk Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğeni:
  0
 9. gargi82

  gargi82 Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar Eğitim Bir Sen BT Öğretmenleri platformu kurmak istiyor... Katılabilenler mutlaka katılsın derim, ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi olur...

  BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ PLATFORMUNU OLUŞTURUYORUZ!
  Eğitim Bir Sen olarak BT Öğretmenleri’ni tek bir platformda toplamak istiyoruz. Örgütlü olmanın bilincini oluşturmak istiyoruz. Amacımız sizleri bir araya getirerek, örgütlenmenizi sağlamak. Bir araya geldiğinizde ortak bir bildiri hazırlamanızı, aranızda bir ya da birkaç temsilci seçmenizi, bu temsilcilerle Anadolu yakasında yayınlanan bütün yerel gazeteleri davet ederek beraber yemekli bir sohbet gerçekleştirmek istiyoruz. Ama burada en önemlisi tüm yerel basının aynı gün aynı başlıkla çıkılmasını sağlamak. Ulusal basını besleyen kılcal damarlar, yerel basınlardır. Yerel Basında yer aldıktan sonra hedef, ulusal basının hafta sonu eklerinde röportaj olarak yer almak.
  Biz bu olaydan kesinlikle RANT sağlamak istemiyoruz. Üyem olsun –olmasın Öğretmenimin sıkıntısı benim sıkıntım. Zaten bizim rolümüz, lojistik destek sağlayarak platformu oluşturmak. Yerel-ulusal basında yer almanızı sağlamak. Sonrasında platform kendi ayakları üzerinde durmak zorunda. Biz teşkilatçılığımızla, basınla olan iyi ilişkilerimizle size yardımcı olmak istiyoruz. Salı günü Memur sen Konfederasyonu ve Eğitim Bir Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu’yu Pendik’e getiriyoruz. Sizin sorununuzu bizzat görüşeceğim ve Reha Bıyık Öğretmenimizi de görüştüreceğime söz veriyorum. Eğer İstanbul genelinde örgütlenmeyi başarabilirseniz, temsilcinizi bizzat Ankara’ya götürerek, genel başkanla birlikte ulusal basına basın açıklaması yapılmasını sağlayabilirim.
  Bunun için ilk adım, Çarşamba günü sayınıza göre belirlenecek mekanda, mümkün olduğunca yüksek katılımla (diğer ilçeler de katılabilir), sorunlarınızı tartışmanızı, bir bildiri hazırlamanızı ve temsilci belirlemenizi sağlamak. Saat 19.00-20.30 arası Eğitim Bir Sen olarak sizleri davet ediyoruz.

  Cemal KAPAN
  EĞİTİM-BİR-SEN
  PENDİK TEMSİLCİSİ
   
 10. gargi82

  gargi82 Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğeni:
  0
 11. bötezede

  bötezede Site Gezgini

  Kayıt:
  21 Kasım 2009
  Mesajlar:
  34
  Beğeni:
  0
  istanbulda büyük bir katılım sağlanabilir hangi sendika olursa olsun bişeyler değişsin istiyoruz 3.yılım össye yeniden girmeyi düşünen bir sürü arkadaşım var
   
 12. berrin24

  berrin24 Site Gezgini

  Kayıt:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  77
  Beğeni:
  0
  ben de üye olacağım sendikaya.farklı sendikalara üye olursak farklı çalışmalr yapılabilir ama ıkı üç sendikaya bölünecek kadar kalabalık değiliz. Herkes bulunduğu yerde sendikalrla görüşürsek daha fazla fikrimiz olur.
   
 13. simpleLife

  simpleLife Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  333
  Beğeni:
  2
  türk eğitim sen de birleşelim arkadaşlar en çok ses getiren sendika
   
 14. gargi82

  gargi82 Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar katılım durumunuzu lütfen belirtin ki ortaya bir sayı çıksın çünkü katılım az olursa iptal edilebilir. Katılabilen herkes katılsın lütfen.

  http://www.facebook.com/event.php?eid=1 ... invites=97
   
 15. mespheno

  mespheno Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  132
  Beğeni:
  1
  Reklama şova gerek yok hocam, önemli olan işimizin görülmesi..
   
 16. patik

  patik Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Kasım 2009
  Mesajlar:
  40
  Beğeni:
  0
  arkadaşlar araştırma yaparsanız daha iyi anlaşılır onun bunun söylemiyle olmaz hangi sendika şimdiye kadar elini taşın altına en çok koymuş hangi sendika ençok boyun eymemiş en çok hangi sendika haksızlıklara karşı durup öğretmeninin hakkını korumuş. ben bununla ilgili istanbulda gelişen birçok olay duydum gazetelerden eğitim-sen'in 1sene süren ve kaybettiği halde farklı farklı şekillerde davalar açıp kazandığına dair örnekler gördüm inatla peşini bırakmıyor. bence olunacaksa eğitim-sen e üye olunmalı eğitimbirsen e gelince bikere hükümetle aynı politikada karşı durmadığı ve hükümetle uzlaşıp masadan kalması gereken teklifleri onalyladığı durumları biliyorum. hükümetle uzlaşıp bizi yarı yolda bırakıcak bi sendika kesinlikle ona üye olmam ben güvenimi sarstılar bikere sendikalar hak korumak için olmalı ama bu hak biz öğretmenlerin lehine olmalı aleyhine dğeil. türk eğitimsen son dönemlerde kpss olayıyla atılım yaptı aslında ortaya çıkardı (ösym kadrosunu değiştirip torpil olayını arttırmak için yapılan bi oyun değilse türk eğitimsen de istemeden alet olmadıysa eğer) eğitimsen ve türk eğitim sen birlikte harekete geçirilebilir. eğer tek çatı diyorsanız eğitimsen omalı bence benim gibi araştırma yapan arkadaşlar benim sonucuma ulacaklardır eminim.
   
 17. mrtcmhr_13

  mrtcmhr_13 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  289
  Beğeni:
  0
  Sen de doğru söylüyorsun hocam hükümetle aynı çizgide olan sendika onlara fazla direnemez gibi geliyor bana da :(
   
 18. hagi

  hagi Site Gezgini

  Kayıt:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  88
  Beğeni:
  1
  benim de bişey dikkatimi çekiyor son günlerde; nedense cebit çalıştayından sonra durumumuzla ilgili yapmak istediğimiz çalışmalara yöneticiler hiçbir şekilde yorum yazmıyorlar. ortaya atılan fikirlere destek olacak veya eleştiricek hiç bişey yokk.. yönetimin bölümümüzle olan ilgi ve alakası sadece fuara kadarmıydı ? duruma gerçekten anlam veremiyorumm...
   
 19. Teachnologist

  Teachnologist Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  784
  Beğeni:
  14
  Yönetimin ilgi ve alakasının fuara kadar olduğunu düşünmüyorum. Yönetim elini taşın altına sokmuş ve ilk adımı atmıştır ki peşinden de zaten bu tarz yazılar yayınlanmaya başlamıştır. Yakın bir zamanda bir adım daha gelecektir.
   
 20. seffff

  seffff Site Gezgini

  Kayıt:
  26 Eylül 2009
  Mesajlar:
  75
  Beğeni:
  0
  bu başlığın kitli başlıklar arasında olması lazım bence
  tam bir sayı çıkartabilirsek bence en mantıklı iş sendika işi olacak
  sendikalar da somut adımlar atmalılar,
  atmıyorlarsa sendikalı arkadaşlar istifa etmeli ve istifa nedenini de detaylı bi şekilde anlatmalılar diye düşünüyorum....
  somut bi adım görmediğim için hiçbi sendikaya üye değilim ama sorunumuzu halledecek her sendikaya da üye olmaya hazırım...
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal