3 yılda Mühendis Olmanın Yolu

Kodla Büyü

ebolukcu

Aktif Üye
Öncelikle Lys ile az bir puanla Hoca Ahmet Yesevi Uzaktan eğitim Bilgisayar mühendisliğini kazanıyorsunuz. Ben orada şu an ilk döneminde bir öğrenciyim. Biraz bilgi vereyim.
Yani dersler çok kolay diyemem. Dersler online oluyor. Her ders haftada 1 saat. Hocaya ders esnasında soru yazabiliyorsun. Etkileşimli dersler. Örgün konuları haftada 1 saat ile öğrenmenizi bekliyorlar. Şimdilik fizik matematik C gibi dersler olduğu için çalışmadan da geçilebiliniyor. Ama ilerde daha zorlaşacak gibi. Yani yatarak geçmek mümkün değil. İlla yatarak geçerim dersen 3 yılda değil de 4 5 belki 6 yılda biter. Ücretli bir üniversite. Dönemlik 1600 TL. Memura yüzde 20 indirim var. Bu indirimin yanı sıra ortalaman 3.0 olursa ekstra yüzde 30; 3.5 olursa ekstra yüzde 40 indirim alırsın. Yani indirim falan alırsan dönemlik 800 900 liraya gelir. 3 senede normal şartlarda biter. İngilizce tarih ve türkçe derslerinden eski mezuniyetinizi belgelerseniz muaf oluyorsunuz. Vizeler online, tabi online olunca herkes 90-100 bandında geziyor. Vizeler geçme notunun %18'ini belirliyor. %7.5 ini ödev belirliyor. Her hoca mutlaka her dönem bir ödev veriyor. O da online bir işlem olduğu için rahat halloluyor. %4.5 unu hoca kanaat veriyor. Devam durumuna ve sistemde ne kadar online olduğuna bakarak veriyor. Geri kalan yüzde 70 ini ise final belirliyor. Final test oluyor. Sadece İstanbul ve Ankarada sınava giriliyor. İstanbulda Yıldız teknikte sınavlar yapılıyor.
Öğrenci yaş ortalaması 30 üstüdür. Çoğunluk memur. Görevde yükselmeye çalışanı var, bizim gibi bötelisi var ya da meslek değişmek isteyeni var. Tavsiye ederim.

Hocaların Kazakistan ile alakası yok. Gazi'den veya daha iyi ünilerden hocalar var. Çoğu Prof.
www.yesevi.net ten bilgi alabileceğiniz gibi orada yazmayan veya yazsa bile sormak istediğiniz konuları bana sorabilirsiniz. Özellikle mühendislik tamamlama hakkımızın olmamasına isyan edenlere veya öğretmenlikten sıkılıp bir bileziğim daha olsun ilerde belki bozdururum diyenlere şiddetle öneririm

Yönetim Bilişim Sistemlerinde tanıdık varsa yada hocalarına sorabilir misin bu bölümün yüksek lisans programında programlama var mı?

Başka ünileri bilmem ama dönemlik 1000 lira 2. öğretim parasına denktir. Yani ekonomik açıdan sarsmaz. Tabi tercig sizin. Tandığım biri yok ama sitesinde ders içerikleri oluyor veya o bölümden sorumlu kişinin telefonu oluyor arayıp sorabilirsiniz

bu bölümü okumaktansa bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisans yapmak daha mantıklı değil mi?

yasarcan' Alıntı:
bu bölümü okumaktansa bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisans yapmak daha mantıklı değil mi?
O sizin planlarınızla alakalı hocam. Ben okurken bir yandan da kamuda mühendisliği hedefliyorum. Olmazsa teknik lise de olur. Akademik bir planım yok

yasarcan' Alıntı:
yüksek lisans mezunu olmak lisans mezuniyetinin getirdiği hakları getirmiyor hocam.

Evet denkliği yok.Üniversite sınavına girmeden yada alese girmeden şubat yada ekim dönemlerinde canının istediğin bölümlerinde uluslararası bir diploma sahibi oluyorsunuz.Özelliği Amerikada geçerli.En azından ünvan açısından özel şirketlerde geçerli.Ben bu sene Hoca Ahmet yönetim bilişim sistemleri yüksek lisans yapacağım.Amerikada en geçerli gözde yüksek lisans.Bugün Türkiyede şirket yöneticileri de bu alanda master ve doktora yapıyor.Hoca Ahmet bu konuda en iyisi

Buzkırıcı' Alıntı:
Evet denkliği yok.Üniversite sınavına girmeden yada alese girmeden şubat yada ekim dönemlerinde canının istediğin bölümlerinde uluslararası bir diploma sahibi oluyorsunuz.Özelliği Amerikada geçerli.En azından ünvan açısından özel şirketlerde geçerli.Ben bu sene Hoca Ahmet yönetim bilişim sistemleri yüksek lisans yapacağım.Amerikada en geçerli gözde yüksek lisans.Bugün Türkiyede şirket yöneticileri de bu alanda master ve doktora yapıyor.Hoca Ahmet bu konuda en iyisi

Hocam yanlış anlaşılmasın söyledikleriniz, ahmet yesevinin bölümlerinde yök denkliği var

Yok hocam northwest için söyledim.Hoca Ahmet Yeseviyi aradım yönetim bilişim sistemleri süper bir bölüm.

Geri