340 dönüm arazi miras kaldı ne yapmalıyım?

Kodla Büyü

ersan3333

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkdaşlar dedelerden benim hisseme düşen 340 dönüm arazi kaldı.Öğretmenlikten istifa edip çiftçiliğe mi girmeliyim yoksa arazileri kiraya verip işime devam mı etmeliyim.tarımdan pek anlamam ama çevremde anlayan kişiler var onlarla ekim mi yapsam diyorum.siz ne tavsiye ederseniz.

1 yıl ücretsiz izin alırdım ben olsam. Sonra işe bakardım eğer kazancı çok iyiyse devam ederdim, (ki Türkiyenin neresinde olursanız olun 340 dönümlük alan size en az yerine göre 400-750 bin tl getirecektir.). Baktım yapabiliyorum, devam ederdim. Yapamazsam işime döner kiraya verirdim. Kira işi de sıkıntı bu arada. Kiraya verdiğiniz adama çok dikkat etmelisiniz. Silah zoruyla kira parasını geri alan çok insan gördüm. Analizinizi iyi yapın.

340 dönüm de ne ekip ne kadar kazanacaksınız ki?? şu an çiftçilerin gideri çok fazla kayınpeder de 60 dönüm ekiyor ama senede kazandığı 10- 15 bin ki net kazancımı emin değilim... 340 dönüm de olsun senede 100 bin lira aylık 8 bin etse ben yine de öğretmenliği bırakmazdım; sonuçta emeklilik için yine dışarıdan ödem yapmanız gerekecek-ayrıca sağlık sigortanızı da cepten yaptıracaksınız..
eee sonra iklim koşulları - dolu-kuraklık vs..vs... gibi ihtimaller de var...ben olsam verirdim icara ayda 1000 lira olsun kafam rahat olsun.

öncelikle başınız sagolsun 100 DÖNÜM 50 KAZANÇ GETİRİR işin başında siz olursanız ama yer neresi sulumu ne ekilir ona bakmak lazım ama yorucu iş

Hocam sizin yerinizde olsam iyi tarım yaparak, ve güzel bir çiftlik kurarak bu işi yapardım. Gelecek tarimda. Ancak tek başınıza olmaz, mutlaka bir yardımcı olması lazım. Kardeş vb.

ilk önce tarlanızda ne yetişir. Tarlanın suyu var mı ? Tarlanın yolu varmı? onu araştır. Ekim işi masraflıdır. Sermayen var mı? Acemi olduğundan ilk yıl zarar edersin. Sermayen yoksa hiç ekim işine girme . Tarla kirası ne kadar onu öğren. Kiraya vereceksen parasını peşin al. benim diyeceklerim bunlar

arazi nerde ne ekilir ne yetişir yolu izi var mı traktör şoförlüğün nasıl hocam sulu arazi ise para kazandıran ürün yetişirse kendin ek maaş karşılığı çalış.yok arazi kıraç ise buğday bazen harcadığın parayı zor kazandırıyor maalesef maliyetler gübre ilaç mazot ikiye üçe katladı

Yer neresi önemli. @mse hocamın dediği gibi ceviz çok mantıklı. Tarlalar parça parça da olabilir. Bunları birleştirebilmek lazım. Bir kısmına ceviz, bir kısmına çiftlik tavuk çiftliği ama organik yetiştirip satacaksın. Fabrika tarzı işe girersen bir dünya borç. Tayinini tarlaya yakın bir yere aldır. :Dişin olayı şu hepsini bir arada yapmak. Tavuk yem ister, yem nerede tarlada tarlayı ekersen olur. Araştır sayın hocam. Miras kalan tarlalarının bir kısmını iş için satabilirsin. Hepsini değil. Tarlalar köye yakınsa ev yapmak isteyen gurbetçilere satabilirsin. Ev yeri önemli. Önemli olan bu işler sana hitap ediyor mu. ?

Arsaları sat, gazinoda bütün parayı ye bitir. Sonra da ne yapcam ben bu kadar arsayı diye kara kara düşünme. Tövbe et. Tekrar ayın 15 ini beklemeye devam et.

Geri