3D Yazıcı Filament Akıtma Sorunu

Kodla Büyü

gunica

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba. Geçen seneden beri kullandığımız prusa i3 klonu bir 3D yazımız vardı. Bu senenin başında nozzleda tıkanıklık oldu. Head kısmını komple parçalarına ayırıp nozzle temizledik. sonra tekrar montajını yaptık. bir süre güzel yazdı. Sonra anlayamadığımız bir şekilde filament akşı olurken baloncuklar çıkarmaya başladı. videoda görebilsiniz. bu bizim baskı kalitemizi çok düşürdü. Bir de özellikle destek yapılarını modele o kadar yapıştırıyor ki desteği ayırırken model bozuluyor. Cura programını kullanıyoruz. Ayarları değiştirmedik. Aşağıya fotoğrafları ekledim.. Filament eskidiği için olabilir mi? Böyle bir durumla karşılan var mıdır? Çözüm hakkında fikri olanlardan yardım bekliyorum.. Herkese iyi çalışmalar ve iyi seneler..
Google Drive Video: https://drive.google.com/file/d/1XioXsRHcAw80cCnYG1KzTbOUW0YOQoHV/view?usp=sharing

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    102 KB · Görüntüleme: 132
  • 2.jpg
    2.jpg
    129.7 KB · Görüntüleme: 126
  • 3.jpg
    3.jpg
    141 KB · Görüntüleme: 137
  • 4.jpg
    4.jpg
    130.2 KB · Görüntüleme: 134
  • 5.jpg
    5.jpg
    139.2 KB · Görüntüleme: 129
  • 6.jpg
    6.jpg
    125.2 KB · Görüntüleme: 135
  • 7.jpg
    7.jpg
    106.5 KB · Görüntüleme: 131
  • 8.jpg
    8.jpg
    108.5 KB · Görüntüleme: 116
hocam nozzle değiştir ..benzer sorun bende de olmuştu..büyük ihtimal zemine sürtünmeden dolayı aşınmıştır..bi de hocam ısıtıyorsunuz..filament eskiyince bazen ayar kaçıyor..umarım halledersiniz.

Hocam bizim nozzle bulunduğu blokta çatlamıştı. Tam sizin hata gibi değil ama filament birikme yapıyordu. Yazıcı uç setini değiştirdik düzeldi.

Flamentlerin ortalama ömrü 6 ay civarı olması gerekir. 6 ayı geçtikten sonra hayır bekleme. Bir de yazıcıyı kullandıktan sonra flamenti çıkarmayı unutmayın. Çıkarmazsanız içinde flament donar ve nozzle tıkanır.

Hocam genelde bayatlayan veya nem alan filament cıt diye sesler çıkarıyor. Fırında 30 derece civarı kurutma ayarı ile 2-3 saatte düzeltilebilir.

Geri