3d yazıcı tavsiyesi...

Kodla Büyü
Ender 3 pro olabilir. Facebook gruplarında çokça kullanan var memnunlar. Sorun olunca cevap bulmanız kolay olur... F/P olarak oldukça iyi. Kapalı olmaması ABS basarken sorun, onun için ektra kapalı bir alan yaptırabilirsiniz.
anycubic i3 mega s iyidir. Kullananlar genelde memnun...

Aslında büçte belirtirseniz daha makul ve bütçeye uygun şeyler söylenebilir...Misal alabilirsiniz rigit zero3 gerçekten iyi iş çıkarıyor....

Siperlik, kupa vs basılabilir. Gıda teması olan esyaların basılması çok tavsiye edilmiyor. Eğer ticaret gibi bişey düşünüyorsanız o iş içinde uygun olmuyor zira bir siperlik basımı minimum 30-40 dakika...

Hocam forumlarda ender 3 pro dan daha fazla sorun çıkardığını söylüyorlar. Özellikleri iyi ancak biraz daha geliştirilmesi gerektiği konusunda kullananlar hemfikir gibi... Yazılım olarak ve donanımsal bir kaç geliştirmeye ihtiyacı var gibi... Ama yinede fiyat performans olarak alınabilir...

Kıymetli hocam aslında bakarsanız elimizdeki imkanlarla bu süreçte bol bol siperlik basarak yardımcı olmaya çalıştık ancak 3D Yazıcı daha çok ürün prototipi ya da az sayıda ihtiyaç duyulan ancak basımı aciliyet gerektiren parçalar için daha uygun gibi. Yani bir fabrikadaki üretim bandından arka arkaya ürün çıkarır gibi bir nesneden 100-200 tane çıkarmak için yapılan elektrik,flament,...vb sarfiyat nedeniyle ben uygun görmüyorum.

Bu tür ürünlerin basımını önce silikon bir kalıp oluşturup daha sonra bu kalıba plastik hammaddesi dökerek hazırladığınızda 3D Yazıcıya göre hem basım süresi hem de maliyeti azalıyor. Zaten buna göre çok daha tarzanca ama hızlı yöntemlerle de üretim yapan iyiliksever insanımız/kurumlarımız oldu. Çünkü 3D Yazıcıda basım süresi 1 saat olan bir siperlik, silikon kalıp ile 3 dakikada tamamlanıyor. Zaten Türkiye'de bu işe ön ayak olan bazı işletmeciler bu işi sevabına ya da çok cüzzi fiyatlarla yapmaya başladıklarında silikon kalıp methoduna başvurdular. Bu açıklamayı şunun için yapıyorum, Siperlik ile insanlara yardımcı olma isteği insanın ruhunu okşuyor, güzel bir yardım şekli ancak süre ve giderler nedeni ile siperlik için bence 3d yazıcı uygun değil. Okulda öğretimi yapılan bir konunun ürününü basmak ya da öğrenciler tarafından modellenen bir ürünü basmak için harika. Tabi siz aksini takdir ederseniz kimse sizi kınamaz :) Takdir sizindir sevgili hocam.

Geri