4,5 G ihalesi sonuçlandı

Kodla Büyü

intel4004

Seçkin Üye
Seçkin Üye
4.5G ÖZELLİKLERİ NE İŞE YARAYACAK?

4.5G ile mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı, 183 MHz’den 573 MHz’ye çıkacak. Yani frekans sayısı ve dolayısıyla da hız artacak. Peki internet hızını 10 katına çıkaracak 4.5G, kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlıyor?

3G teknolojisinin bir sonraki adımı olan 4.5G sayesinde akıllı cihazların veri indirme hızında gözle görülür bir hız artışı yaşanacak. 3G'ye sahip bir cihazla oyun yüklemek ortalama 3 dakika sürerken, bu süre 4.5G'de 25 saniyeye düşüyor.

3G'li bir cihazda kullanıcılar ortalama 10 saniyede müzik indiriyor. 4.5G bu süreyi 1 saniyeye düşürüyor. 3G'de video yüklemek isteyen kullanıcılar ortalama 20 saniye beklemek zorunda. 4.5G'de işe bu süre 1 saniye. HD video izlemek için gereken bekleme süresi 3G'de 1.5 dakika. 4.5G ise bu süreyi 30 saniyeye düşürüyor.

4,5G NE ZAMAN KULLANILACAK?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 4,5G teknolojisinin 1 Nisan 2016 tarihinde kullanıma sunulacağını duyurdu. Bu teknolojinin 8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yüzde 95’ini kapsama zorunluluğu var. Ayrıca 4,5G teknolojisinin tünellerde bile kullanılabilmesi öngörülüyor.

4.5g-ihalesi-bugün-4.5g-nedir-ne-zaman-kullanilacak.jpg

BANT GENİŞLİĞİ 5 KATINA ÇIKACAK

İhalenin en önemli yanı Türkiye’deki mobil iletişim bant genişliğini 5 katına çıkarması. Mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı 183 MHz iken ihale kapsamında tahsis edilecek yeni frekanslarla toplam 573 MHz’a çıkacak. İhaleyle tahsis edileceklerle toplam frekans miktarı mevcut frekansların 3, mobil geniş bantta data hizmeti sunulacak frekans miktarının ise 5 katına ulaşacak. 3G hizmetlerinden sonra geliştirilen ve kamuoyunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri sonrası 4G yerine 4.5G olarak tabir edilen IMT Advanced teknolojileriyle hizmet sunulacağından teknoloji üstünlüğü sayesinde mobil internet bağlantısı 10 katına kadar hızlanacak. Şu anda Türkiye’de kullanılan 3G teknolojisi ile 1 saatten fazla süren 8 GB büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü filmi indirme süresi 4G ile 6.5 dakikaya kadar düşecek. Buna ek olarak söz konusu frekans ihalesi ile 5G’nin standartlarının belirlenmesinden ve kullanılmaya başlanmasında sonra ihale yapılmadan bu teknolojinin kullanılmasına da başlanabilecek.
kaynak:
http://www.internethaber.com/4.5g-ihalesini-kim-kazandi-muthis-rakam-809482h.htm
ek:
http://www.ntv.com.tr/teknoloji/4-5...na-4-milyar-euro-girdi,hvhJ37-wnkytWU5pXTuKAw

hızın 300mb kadar çıkacağı söyleniyor
http://shiftdelete.net/4-5g-nedir-4-5g-hakkinda-her-sey-63407

Halen daha edgeden kurtulamamış zilyon tane mahal varken çok da gerekliydi sağolsunlar..

Memleketi teknoloji coplugune dondurduler..
Hani seneye 5 g ye gececektik.
O zaman bunca yaygara niye koparildi

Yaşasın 3G'ye diğer ülkelerden 8 yıl sonra geçtiğimiz gibi şimdi de 4G'yi aktif olarak kullanan 144.ülke olacağız. Çok büyüksün Türkiye'm :tr:

Danışıklı dövüş olmuş zaten ihalede paylaşmışlar birer birer.
Telefon çekmiyor yahu 35 kat hızına çıksak ne olacak ki.

Parhelion' Alıntı:
Halen daha edgeden kurtulamamış zilyon tane mahal varken çok da gerekliydi sağolsunlar..
:+1:
yasarsahbaz' Alıntı:
Yaşasın 3G'ye diğer ülkelerden 8 yıl sonra geçtiğimiz gibi şimdi de 4G'yi aktif olarak kullanan 144.ülke olacağız. Çok büyüksün Türkiye'm :tr:
:alkis:
ilkayla' Alıntı:
Danışıklı dövüş olmuş zaten ihalede paylaşmışlar birer birer.
Telefon çekmiyor yahu 35 kat hızına çıksak ne olacak ki.
:++:

hiçbir şeyden memnun olmayanlar ülkesinde yaşamak ne kadar acı verici...

böyle insanlara hiçbir şey lazım değil aslında. vereceksin bunlara çakmak taşını onunla ateş yakmaya uğraşacak...

kendinizi yada başkalarını yetiştirdinizde bu ülke kullanmadı mı? başkalarının teknolojsine ihtiyaç duyarsan onlarda sana 8 değil 18 yıl sonra yine verebilir sende gıkını çıkaramazsın. neyseki en az %45 i yerli üretim kullanma zorunluluğu var. demekki ve çok şükür ki 2002 den bu yana sıfırdan 45 e gelmişiz...

yahu arkadaş hadi biz körüzde bu kredi derecelendirme yapan türkiye düşmanı kuruluşlardamı körde notu şu durumumuzda bile düşüremiyor. 2002 den önce neymiş şimdi neyiz...

gözünüzü açın. şuan bu ülkede hükümet kurulmasın diye uğraşıyorlar siz gelmişsiniz halen ülkenin teknolojisini kötülüyorsunuz.

10 yıl önce bir maaşınla telefon alıyordun. o da şehirde bile çekmiyordu şimdi bunu küçümsüyorsunuz. allah ıslah etsin...

Hani para israfiydi..
hani turkiye teknoloji coplugune donuyordu..
3 ay once 4 g yi kotuleyenler simdi sagda solda ovmeye baslamis..
Asil tepki bu omurgasizliga olmali

Re: Ynt: 4,5 G ihalesi sonuçlandı

Kürşat_58' Alıntı:
4 g nin adı nasıl 4,5 g oldu. Cumhurbaşkanı ile anlaşmışlar ortada buluşmular.
bidene' Alıntı:
Hani para israfiydi..
Devletin kasasina 13 milyar girmesimi işinize gelmiyor.

şehrin merkezinde
benim evin yarısı edge yarısı 3g çekiyor
ülkede hala cep tel. çekmeyen bir ton yer var
4.5g geldi
dostlar alış-verişte görsün

Hep ayni canak mesajlar..
nusan ayinda ben 4 g nin gelmesi gerektigini savundum o zaman reisiniz gerek yok dedi diye forumda ne devlet dusmani oldugum kaldi ne darbeciligim..
Simdi de azcik omurgali olun o zaman dediklerinizin arkasinda durun diyorumki (kimlere dedigim bellidir) lafi cevirip takla attiriyorsun..
Nerede yaziyor 13 milyar girmesin diye mesajim

barikat' Alıntı:
Kürşat_58' Alıntı:
4 g nin adı nasıl 4,5 g oldu. Cumhurbaşkanı ile anlaşmışlar ortada buluşmular.
bidene' Alıntı:
Hani para israfiydi..
Devletin kasasina 13 milyar girmesimi işinize gelmiyor.
http://www.bilgisayarbilisim.net/bilisim-haberleri-f159/erdogan-4g-hizinda-neti-veto-etti-t141506.html
buyur arkadas bu baslik altinda 4 g istemeyen herkesi vatan haini ilan edebilirsin. Yolun acik olsun..
benim mesajim da orada bellidir
alismissiniz kendiniz gibi dusunmeyeni dusman hain ilan etmeye.. kimin ne yazdiginin zerre obemi yok

bidene' Alıntı:
nusan ayinda ben 4 g nin gelmesi gerektigini savundum o zaman reisiniz gerek yok dedi diye forumda ne devlet dusmani oldugum kaldi ne darbeciligim..
Simdi de azcik omurgali olun o zaman dediklerinizin arkasinda durun diyorumki (kimlere dedigim bellidir) lafi cevirip takla attiriyorsun..
Ben ne zaman demisim 4g nin gereksiz oldugunu gostersene

barikat' Alıntı:
bidene' Alıntı:
Ben ne zaman demisim 4g nin gereksiz oldugunu gostersene
Hala dediklerimi okumadan anlamadan cevap yazmata calusiyorsun..
Ben sen yazdin dedim mi?
Benim meaajima cevap yazmissin bende ona karsilik bu mesaji yazdim..
ayrica kimlerin o omurgasizligi yapip kenara cekildigi ortadadir.
sen nerden ciktinda alinganlik yapiyorsun.
ya mesajinin arkasinda durup ona gore cevp ver yada mesajima cevap yazip karsilik bekleme..

Cumhurbaşkanı 4 g ye karşı olduğunu söyleyince ilk tepkiyi koyanlardan biride bendim. O dönem akp yalakaları ağzını bile açmadı şimdi çıkmış devletin kasasına 13 milyon girmesi işinize gelmiyor diyen zavallılara ne diyeceğiz . Cumhurbaşkanı sonunda yanlıştan dönmüş her zamanki gibi doğru yola sonradanbulmuştur

Şaka maka herkes ne kadar seviyor bu siyaseti, çok seviyoruz ama hiç anlamıyoruz, erdoğancılar ne olursa olsun alkışlıyor bizde ne olursa olsun eleştiriyoruz. Aslında sorun ne olduğu değil içinde erdoğan var mı yok mu? Niye böyle olduk acaba.

Geri