4 metreye 3 metre afiş (Gurur Tablosu)

Kodla Büyü

serdemir

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar BTR olduğum okulun girişindeki duvara önceki yıllarda olduğu gibi 4 metreye 3 metre boyutlarında Gurur Tablomuz asılacak. Bunun için en uygun program(Corel, photoshop, fireworks, ), oluşturulacak dosya için en uygun çözünürlük ne olabilir? Acemisiyim ama Corelde yapmayı düşünüyorum. Yapılacak çalışmada tablolar var ve içinde üniversite kazanan öğrencilerin isimleri yazılacak.

Bu tarz işler bana hep kamu kaynaklarının çarçur edilmesi olarak geliyor. Devletin resmi okulu kime neyin reklamını yapıyor. Anlayamadım yıllardır. Müdürlerin ego tatmininden başka işe yaramadığını düşünüyorum. İlk çalıştığım ilçede radyoya bile reklam olarak veriyorlardı siz düşünün.

Bildiğim kadarıyla bu tarz işlerde direk metre cinsinden değer giriliyor hocam yeni dosya açarken. Dosyaya ekleyeceğiniz resimlerin yüksek çözünürlük olması önemli. Öncelikle basımı yapacak yer ile görüşün derim.

Photoshop uygun bence. Öğrencilerin resimlerinin ve tabloların yüksek çözünürlüklü olması kaliteyi arttıracaktır.

muratbdg' Alıntı:
Photoshop uygun bence. Öğrencilerin resimlerinin ve tabloların yüksek çözünürlüklü olması kaliteyi arttıracaktır.
Photoshopta direkt tablo oluşturulabiliyor muydu hatırlamıyorum. Öğrencilerin resimleri bulunmayacak. Sadece isimleri ve kazandıkları üniversiteler yazacak.

illustratorde vektörel olarak bir çizim yaparsanız büyütüp küçültmelerde çözünürlük açısından sıkıntı yaşamazsınız. Photosopta bu tarz çizimleri yapmanızı tavsiye etmem..

Hocam önce baskı yapılacak yer ile iletişime geçin. Coreli öneririm onlar genelde corelle calışır. Ama photoshopta olur illustratorda olur en basitinden isimleri ve kazandığı ünv ler olacaksa ölçüler örneğin 4m x 3m için 400 cm x 300 cm lik çalışma açıp minimum 300 DPI lık çözünürlüklü olsun. daha yüksekte olabilir. sonrası bilgisayarınızı zorlayabilir ölçü büyük çünkü.

serdemir' Alıntı:
muratbdg' Alıntı:
Photoshopta direkt tablo oluşturulabiliyor muydu hatırlamıyorum. Öğrencilerin resimleri bulunmayacak. Sadece isimleri ve kazandıkları üniversiteler yazacak.
Hocam PS' da çizgi şekilleriyle tablo yapabilirsin. Illustrator kullanabilirsen arkadaşın dediği gibi çizimlerde çözünürlük sıkıntısı yaşamazsın.

basımını, yerleştirme veya duvara yerleştirme işlemini yapacak şirkete bir sor. şimdi onların baskısı farklı bir programdır iş çıkarma kendine aktarma yaparken çok zor oluyor.

zamanında fotoşok'ta afişler hazırladım sonra adam çıktı geldi niye corel değil.

Sizin için de al buyur burdan yak olmasın.

şimdi kulağa hoş gelmeyebilir ama sadece isimler ve kazandıkları yerler yazılacaksa,word'de hazırladıktan sonra pdf formatına çevirin baskıya gönderin pdf'de ne kadar büyütseler resim deforme olmuyor.

bence de luzumsuz ama illa yapılacaksa vektör tabanlı bi prgram kullan hocam. corel fw illustrator gibi

Hocam hangi programdan yapılacağını bilmediğinize göre siz de, ben ve birçok arkadaş gibi profesyonel olarak tasarımla uğraşmıyorsunuz. Baskıyı yapacak olan firma sizin yapacağınızdan çok daha iyisini, çok daha hızlı yapacaktır. Ben şahsen bu tarz işlerde direk ajanstan rica ediyorum çok da güzel işler çıkarıyorlar ve ücret istemiyorlar. Yine de siz bilirsiniz.

xtasy' Alıntı:
Hocam hangi programdan yapılacağını bilmediğinize göre siz de, ben ve birçok arkadaş gibi profesyonel olarak tasarımla uğraşmıyorsunuz. Baskıyı yapacak olan firma sizin yapacağınızdan çok daha iyisini, çok daha hızlı yapacaktır. Ben şahsen bu tarz işlerde direk ajanstan rica ediyorum çok da güzel işler çıkarıyorlar ve ücret istemiyorlar. Yine de siz bilirsiniz.
Baskıyı yapacak reklamcı bir velimizmiş. Ama tasarım yapmıyormuş. Geçen yıl dışardan birine yaptırıp reklamcıya götürmüşler. O kişide bu yıl başka biryerde işe girmiş. Geçen yıl basıma giden dosya jpgmiş. Ama hangi programda yapmışlar bilmiyorum.
Tasarım yeteneğim yok ama okul için gerekli basit işleri yapıyorum, çok fazla ilgimde yok aslında. Daha çok FW kullanıyorum ama bu nun için corel daha mantıklı görünüyor.

Geri