4. ve 5. sınıflard derse girebiliyoruz..

Kodla Büyü
Tabii ki inanmayın, kanmayın. 4 ve 5 artık Bilişim Teknolojileri diye bir derse sahip değil, olmayan derse giremeyiz. Dersimiz KAL-DI-RIL-DI....

Ordan sana müjdeli haberi vermişler güzel.

Peki bunu okul müdürünle paylaşıp konuştunuz mu. O ne söylüyor?

neye dayanarak girebileceğiz? başka branştaki bir öğretmen, örneğin resim öğretmeni serbest etkinlik olarak 4. ve 5. sınıflara etkinlik yapabilecek midir?
gokceogretmen' Alıntı:
talim terbiye kurulunu aradım şube müdürü derslere girebileceğimizi söyledi....

11. 2010–2011 Öğretim Yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1–5. sınıflarda seçmiş olan
okullar, serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde bu dersi işleyeceklerdir. Basım ve dağıtımı
yapılan ders kitapları kullanılacaktır.

bu sene girilir ama seneye 4,5 ve 8 lerde yok ne olacak :verymad:

arkadaşlar bu sene (2010–2011 Öğretim Yılında) seçmeli bilişim teknolojileri dersini 4,5. sınıflarda seçmiş olan okullarda bilişim dersi kaç saat olarak secilebiliyor. dicem o ki bizim okulda bilişim dersi seçilmiş, müdür yardımcısı da madem seçildi 4 saat serbest etkinlik olarak bilişim dersi secilsin diyor her bir sınıf için bunun aslı varmı? şimdiden teşekkürler

emrecoch' Alıntı:
arkadaşlar bu sene (2010–2011 Öğretim Yılında) seçmeli bilişim teknolojileri dersini 4,5. sınıflarda seçmiş olan okullarda bilişim dersi kaç saat olarak secilebiliyor. dicem o ki bizim okulda bilişim dersi seçilmiş, müdür yardımcısı da madem seçildi 4 saat serbest etkinlik olarak bilişim dersi secilsin diyor her bir sınıf için bunun aslı varmı? şimdiden teşekkürler

o size kalmış öğretmenler kurulunda belirlersiniz .isterseniz 1 , isterseniz 2

11. 2010–2011 Öğretim Yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1–5. sınıflarda seçmiş olan
okullar, serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde bu dersi işleyeceklerdir. Basım ve dağıtımı
arkadaşlar burada seneye bilişim dersi seçilemez diye bir şart yok neye dayanarak bu sene var seneye yok diyorsunuz.

Hocam müfredattaki saatin ismi belli serbest etkinlik bizim dersimiz ise Seçmeli Bilişim Teknolojileri dersi benim fikrime göre bu sene seçilecek ama seneye öğrencilere bu saatte etkinlik yapıracalak bunun la ilgili yazıda yayınlandı tiyatro, sinema, gezi gibi etkinlikler için ayrılmış bir 4 saat o ders seçilmeyecek yani gelecek seneyi düşünemiyorum. 1 sene boyunca bişeyler yapıp durumumuzu netleştirmemiz lazım. harekete geçmek lazım arkadaşlar.

missilver' Alıntı:
arkadaşlar burada seneye bilişim dersi seçilemez diye bir şart yok neye dayanarak bu sene var seneye yok diyorsunuz.

Orda da yazdığı gibi sadece bu sene için ( 2010-2011 ) bir ibare var. Eğer ileriye dönük birşey olsaydı "Bundan sonra Bilişim Teknolojieleri dersi Serbest Etkinlikler ders saatleri içerisinde işlenecekti" denirdi. Ve bir tarih verilmezdi..

Serbest etkinlikler seçmeli ders değil neye dayanarak bu dersler alınacak. Nasıl eksers ödenecek saçma...

hocam bilişim teknolojileri dersi 4 ve 5 lerde seçmeli derslerin arasında yok
serberst etkinliklerde uygulanabileceğine dair bir yazı vardı yanılmıyorsam onada sınıf öğretmeni girebilir
yani bizim dersimiz 4 5 lerde fiyasko
ağzımıza yine bir parmak bal çalıyorlar bunlar

gokceogretmen' Alıntı:
talim terbiye kurulunu aradım şube müdürü derslere girebileceğimizi söyledi....

söyler tabii onu bağlayan bir şey yok. söz uçar ne de olsa. ben yazılı istedim bilgi edinmeden "girebilir mi diye" diye kimse altına girebilir yazıp imza atmadı!!!!

blackpeace123' Alıntı:
valla yeni atandığım yerde mudur yardımcısı giriyorsunuz hocam dedi. giremediğime dair yazı falan yok mu

Derse girebileceğine veya giremeyeceğine dair bir yazı yok. Sanırım BT Öğretmenlerine yazı mı tura mı deyip bilirlerse derse sokacaklar,bilemezse kusura bakma sınıf öğretmeni girecek diyecekler :)

Bildiğiniz üzere, ilköğretim 4. ve 5. sınıflarda bilişim teknolojileri, beden eğitimi, yabancı dil, görsel sanatlar vs. gibi derslere eğer varsa okulda, branş öğretmeni girer. Serbest etkinlikler de hali hazırda ders olduğundan branş öğretmenleri bu derse giremez. Eğer bt öğretmenin, beden eğitimi öğretmeninin ve uygun olan diğer öğretmenlerim maaş karşılığı derslerine "serbest etkinlikler" dersi eklenirse ancak o zaman girebiliriz diye düşünüyorum ben. Bunu bt öğretmeninin öğretmen olmadığından matematik dersine girmesi ile karıştırmamak lazım elbette. Çünkü serbest etkinlikler sınıf öğretmeninin maaş karşılığı gireceği derslerden biridir. 80 sayılı TTK kararında sınıf öğretmeninin aylık karşılığı okutacağı derslerde şöyle yazar: İlköğretim Okullarının 1-5 inci Sınıf Dersleri

Eğer yanlış düşünüyorsam delilleri ile bizim serbest etkinliklere girebileceğimizi gösterin demek zorunda kalacağım. İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi 11. maddede aynen şöyle yazıyor: 2010–2011 Öğretim Yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1–5. sınıflarda seçmiş olan okullar, serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde bu dersi işleyeceklerdir. Basım ve dağıtımı yapılan ders kitapları kullanılacaktır. Koyu ile yazılan kısma bakarsanız dersin adı serbest etkinlik, bilişim teknolojileri değil. Bakanlığın yapacağı daha doğrusu TTK'nun yapacağı serbest etkinlikleri bt ve uygun olan diğer branşların da aylık karşılığı okutacağı derslere eklemek diye düşünüyorum ben.
blackpeace123' Alıntı:
valla yeni atandığım yerde mudur yardımcısı giriyorsunuz hocam dedi. giremediğime dair yazı falan yok mu

arkadaşlar bir dilekçe hazırladım. üslup yönünden bir inceler misiniz? TTK üyelerine maille göndermeyi planlıyorum. Eklemek istediğiniz bişey varsa fikirlerinizi bekliyorum.

Sayın yetkili,
2010 – 2011 eğitim öğretim yılı ilköğretim haftalık ders çizelgesiyle ilgili olarak “Bilişim Teknolojileri” branşına özgü bazı özel durumlar oluşmaktadır. Bu konularda gerek ilçe milli eğitim müdürlükleri, gerek okul idareleri farklı uygulamalar yapmaktadırlar. Sorun teşkil eden durumlar aşağıda sıralanmıştır.
1. İlköğretim 1. kademede 4 ve 5. sınıflar için 2 saat olan “Seçmeli Bilişim Teknolojileri” dersi “serbest etkinlikler” adı altında 2010 – 2011 eğitim öğretim yılında seçilebilmesine rağmen; derse sınıf öğretmenin mi yoksa branş öğretmenin mi gireceği açıklanmamıştır. Branş öğretmeninin gireceği dersin ücretini almasıyla ilgili bir tereddüt oluşmuştur. Eğer derse branş öğretmeni girmezse bir çok öğretmen ders saatini dolduramayacağı için norm fazlası durumuna düşecektir.

2. 2011- 2012 eğitim öğretim yılından itibaren dersin 1. kademeden kaldırılmasıyla bilgisayar formatör öğretmeni olamayan 4-b sözleşmeli ve okulunda birden fazla norm olup yine bilgisayar formatörü olamayan kadrolu öğretmenlerin 15 ders saatini doldurmaları çoğu okulda mümkün olmayacaktır. Bu durumda norm fazlası olacaklar ve her yıl ders saati doldurma stresi yaşayacaklardır. Sözleşmeli ve kadrolu tüm öğretmenlerin ders kaldırılacaksa kadrolu ve sözleşmeli bütün bilişim teknolojileri öğretmenlerinin okul formatörü olarak görev yapmasını(bir okulda norm birden fazla ise yine bütün öğretmenlerin) sağlayacak düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Aksi halde özlellikle 2011-2012 eğitim öğretim yılı ile birlikte birçok öğretmen norm fazlası durumuna düşecektir.
Ayrıca öğrencilerin, bilgisayarın sadece oyun ve sohbet aracı olmadığını fark ettikleri yegane yer olan ve özellikle 1. Kademede çok verimli olduğunun istatistiki olarak da kanıtlandığı Bilişim Teknolojileri Dersi’nin kaldırılma teşebbüsü gerek veliler gerek diğer öğretmenler gerekse öğrenciler tarafından anlaşılamamaktadır. Özellikle gelişim çağında alacakları bilgisayarı verimli kullanma eğitiminden mahrum olacak gelecek nesillerin bilgisayarı sadece eğlence aracı olarak görmelerinin önüne geçmek mümkün olmayacaktır.
Bilgilerinize
Saygılarımla

arkadaşlar 4 ve 5 lere girip girmediğimiz konusunu birisi açıklığa kavuşturabilir mi? eğer girmessem benim 7 saat dersim oluyor haftada. girersem de 15 saat oluyor. müdür girmemi söyledi bende giriyorum ama yönetmelik tam olarak nedir bilmiyorum. yardımcı olabilir misiniz bu konuda?

Ben 4-5' ler de 2'şer saat olarak serbest etkinlik dersini kullanarak derse gireceğim ama ne yazık ki e-okulda 4-5 lerde bilişim teknolojileri diye bir seçim yok hatta serbest etkinlikler 4 saat görünüyormuş. Daha e-okulda öğretmenler atanmadı bizde, o aşamaya geldiğimizde müdür sorun çıkarır diye düşünüyorum. Göreceğiz bakalım nolacak, ama böyle bir durumda var yani buna ne diyorsunuz ? Madem bu sene girebiliyoruz neden e-okulda böyle bi seçeneğe izin verilmiyor ?

haluk hocam bende giriyorum 4 ve 5. sınıflara 2 şer saat olarak. açıkçası endişeliyim yarın bir aksilik çıkarmı diye. sözleşmeli olarak görev yaptığım için sözleşmem fesh olursa diye de aklıma geliyor.

Ayrıca öğretmenlik mesleğini seviyorum ama gelecek kaygısı olmadan olsa çok daha tatlı olacak...hakkımızda hayırlısı olsun...

Geri