4006 Tubitak Projeler ile ilgili soru tecrübeli arkadaşlar?

Kodla Büyü

alitevetoglu34

Aktif Üye
Arkadaşlar Merhaba;
bu yıl Tubitak 4006ya başvuruda bulunmayı düşünüyoruz.
Fakat izlenecek yol nedir acaba.?
her okul 1 proje ile başvuruda bulunur diyor ama bilim günlerinde sergilenecek projeleri nereye giriyoruz? yada giriş yapyormuyuz?
20 projeyi nasıl belirliyoruz nereye belirtiyoruz?
kapsamlı bir bilgi alabilirsek iyi olacak tecrübeli arkadaşlardan
ilginiz için tşekkürler

Hocam öncelikle bir proje yürütücüsü belirliyorsunuz. Müdür veya Müdür yardımcısı KESİNLİKLE yürütücü olamaz.
Eğer yürütücü sen isen hocam https://giris.tubitak.gov.tr/kullaniciadiilegiris.htm bu linkten üye olup, tüm bilgileri eksiksiz dolduruyorsun. IBAN bölümüne kendine ait aktif bir IBAN giriyorsun.

Daha sonra branş öğretmenlerinle bir toplantı düzenleyip gönüllülük esasına göre en az 20 proje (okul hizmet alanına göre değişir) hazırlanması için proje dağılımı yapıyorsun. Her öğretmen kaç proje almak istiyorsa alabilir, hangi öğrenciyle çalışmak istiyorsa çalışabilir. Bir branş öğretmeni en fazla 5 projede danışmanlık yapabilir. Bu gibi detaylar için http://bilimiz.tubitak.gov.tr/bilimFuariKilavuzlar.htm bu linkteki tüm kılavuzları dikkatlice okumanı öneririm.

Öğretmenler naçizane tavsiyem ayın 20'sine kadar proje tekliflerini getirsinler. Son başvuru tarihi 1 aralık. Daha sonra düzenlemeler yapman gerekebilir, o yüzden ne kadar erken o kadar iyi. Zaten sen 20'si deyince öğretmenler de bir kaç gün takabilir. Hazırlanan proje teklifleri:
  • Projenin adı
  • Proje türü (araştırma, araştırma geliştirme vs)
  • Amaç
  • Özet
  • Yöntem
şeklinde hazırlanıp sana getirilmeli.

Daha sonra kayıt olduğun yerden başvuru ekranını seçiyor ve orada sol üst menüde yer alan adımları bir bir takip ediyor, proje tekliflerini kayıt ediyor ve tamamlanınca onay veriyorsun. Onay verince de il temsilcine haber vermeni, proje girişini tamamladığını ve mümkünse incelenip dönüt vermelerini istemeni tavsiye ederim.

Bu sene sözleşmeler online olarak imzalanacak, bunun için de e-imza alman gerekiyor. e-imza için ilçe mem'de sorumlu birisi vardır, onunla iletişime geçip hızlı bir şekilde e-imza başvurusu yapman gerekiyor. 110 tl ücreti var, sen karşılayacaksın ancak sana yürütücü olduğun için TÜBİTAK tarafından 250 tl hibede bulunacaklar.

proje teklifin onaylandığında TÜBİTAK'la sözleşme imzalayacaksın ve 5000 tl'lik bütçe senin hesabına yatacak. alacağın malzemeleri faturalandırman gerekiyor bu faturayı da projeye özel kestirmelisin. 5000 tl'nin tamamını harcamak senin avantajına olur, yoksa iade işlemlerinin biraz sıkıntılı olduğunu duydum. Harcama konusunda da proje için gerekli her materyali alabilirsin, ama pc yazıcı vs müsaade etmiyorlar. Ama sergi için çadır gerekirse, bir sınıfın boyanması vs gerekirse bunları temin edebilir ve faturalandırabilirsin.
Ayrıca bu işe girince emeğinin karşılığı olarak egzersiz açmanı tavsiye ederim. Haftada 6 saate kadar egzersiz alabilirsin.
Umarım faydalı olur =)

giryan hocam süper açıklamış teşekkürler.
bir soru da ben sorayım egzersizi sadece koordinatör mü açabilir yoksa proje veren her öğretmen açabilir mi?

hocam açıklamalar için teşekküler; şimdi ben bilgileri gerekenleri dolduruyorum kafama takılan
Fuar Başlangıç Tarihi:
ve
Fuar bitiş Tarihi:

kısımları için nasıl bir tarih girmeliyiz?
Ayrıca her okuldan 20 tane proje katılımı şart mı?

Açıkçası benim C# ta ; kendi yazdığım bir program var ve amacım bu programın bir yada 2 öğrenciyle projelerde yeralaması...Okuldan 20 tane proje çıkabileceğini zannetmiyorum...belki zorlasak bilişim bölümü olarak 3-4 yazılım ve arduino ile de bi kaç devre kurup toplam da 7-8 projeye erişebiliriz. ama fazlası mümkün değil..

nasıl bir yol izlemeliyim?? yada sadece kendi yazılım projemi sürece nasıl dahil edebilirim ? açıkçası benim projemin bir maliyeti de yok; işin içinde 5000 lira para falan da dönüyor;gerçi iyi de olabilir bu parayla eksik arduino malzemeleri tamamlanabilir.

Son düzenleme:
Hocam yukarıda linkini verdiğim kılavuzları okursan eğer bu soruların tamamına cevap bulabilirsin. Yine de dilim döndüğünce cevaplamaya çalışayım =)

Kılavuz der ki: hazırlanan projeler sene sonu sergisi ile sergilenir. En az 1 en fazla 2 gün olacak şekilde fuar tarihi girmen gerekiyor. Örneğin
başlangıç:14.05.2018
bitiş: 15.05.2018 şeklinde.

Okulların hizmet bölge ve alanına göre proje sayısı var. 1-2-3 ve 4 . hizmet bölgeleri için minimum 20, 5 ve 6. hizmet bölgeleri için minimum 10 proje ile başvuru yapılması zorunlu.

Proje illaki robotik, yazılım veya mühendislik alanında olmalı diye bir şey yok. Benim din kültürü öğretmenim Fil Suresini görselleştirecek, Türkçe öğretmenim kriptolu alfabe yapacak, Tek Tas öğretmenim açılabilir 2 katlı çay tepsisi yapacak, Matematik öğretmenim hacim ispatı için küp ve kare piramit yapacak vs... İnternette örnek bir çok proje var, bunları kısaca inceleyip branş öğretmenlerine sunum yaparsan kompleks bir şey olmadığını görüp onlar da hazırlık yaparlar diye umut ediyorum.

5000 tl bütçe tabi ki faydalı olur. Dediğin gibi arduino malzemesi alıp, faturalandırabilir ve her sene kullanabilirsin. Bildiğim kadarıyla 500-600 lira ile bir arduino projesi çıkarmak mümkün. Diğer bir proje sadece görselleştirme için maliyet içeriyordur, onun da kağıdı baskısı felan 40 tl'ye onu halledersin. Alınacaklar tamamlanınca mesela elinde 2000 tl para kalsa yine sağdan soldan fatura toplayıp bu parayı da okulun başka bir ihtiyacı için kullanabilirsin. Ya da yürütücü sen olduğun için bilişim sınıfı eksiklerine kullanacağını okul idaresine bildirip kullanabilirsin. Herhangi bir sorun olmaz.

Bu sene TÜBİTAK yaklaşık 8.000 proje başvurusunu destekleyecekmiş. Bence güzel bir fırsat, öğrencilerin ufkunu genişletecek süreçler olacaktır. Onları bundan mahrum etmeyelim isterim =)

Hocam yukarıda linkini verdiğim kılavuzları okursan eğer bu soruların tamamına cevap bulabilirsin. Yine de dilim döndüğünce cevaplamaya çalışayım =)

Kılavuz der ki: hazırlanan projeler sene sonu sergisi ile sergilenir. En az 1 en fazla 2 gün olacak şekilde fuar tarihi girmen gerekiyor. Örneğin
başlangıç:14.05.2018
bitiş: 15.05.2018 şeklinde.

Okulların hizmet bölge ve alanına göre proje sayısı var. 1-2-3 ve 4 . hizmet bölgeleri için minimum 20, 5 ve 6. hizmet bölgeleri için minimum 10 proje ile başvuru yapılması zorunlu.

Proje illaki robotik, yazılım veya mühendislik alanında olmalı diye bir şey yok. Benim din kültürü öğretmenim Fil Suresini görselleştirecek, Türkçe öğretmenim kriptolu alfabe yapacak, Tek Tas öğretmenim açılabilir 2 katlı çay tepsisi yapacak, Matematik öğretmenim hacim ispatı için küp ve kare piramit yapacak vs... İnternette örnek bir çok proje var, bunları kısaca inceleyip branş öğretmenlerine sunum yaparsan kompleks bir şey olmadığını görüp onlar da hazırlık yaparlar diye umut ediyorum.

5000 tl bütçe tabi ki faydalı olur. Dediğin gibi arduino malzemesi alıp, faturalandırabilir ve her sene kullanabilirsin. Bildiğim kadarıyla 500-600 lira ile bir arduino projesi çıkarmak mümkün. Diğer bir proje sadece görselleştirme için maliyet içeriyordur, onun da kağıdı baskısı felan 40 tl'ye onu halledersin. Alınacaklar tamamlanınca mesela elinde 2000 tl para kalsa yine sağdan soldan fatura toplayıp bu parayı da okulun başka bir ihtiyacı için kullanabilirsin. Ya da yürütücü sen olduğun için bilişim sınıfı eksiklerine kullanacağını okul idaresine bildirip kullanabilirsin. Herhangi bir sorun olmaz.

Bu sene TÜBİTAK yaklaşık 8.000 proje başvurusunu destekleyecekmiş. Bence güzel bir fırsat, öğrencilerin ufkunu genişletecek süreçler olacaktır. Onları bundan mahrum etmeyelim isterim =)

tamam hocam çok teşekkür ederim...hali hazırda bende 5-6 tane C# ile yapılmış fikstür hazırlama-sudoku çözme-sınav yerleşim programı -kalsörleme yapan bir yazılım gibi gayet elle tutulur yazılımlarım var; ayrıca ışık ve çizgi izleyen robotlar yapabilirim; ek oalrak sıcaklık gösteren bir devre yapabilirim...zaten sadece bilişim olarak rahat 7 - 8 proje çıkarabiliyoruz...Allah utandırmasın bakalım...hemde öğrencileri de motive etmiş oluruz...tekrar çok teşekkürler..

Arkadaşlar şu noktayı atlıyorsunuz. Projelerin yüzde 50 si araştırma olmak zorunda. Sıkıntı burada başlıyor. Araştırma projesi bulmak zor. Öğretmen arkadaşlar bana örnek soruyor bazı örnekler veriyorum ama havada kalıyor. Sizin matematik, türkçe, ingilizce alanlarında araştırma projesine verebileceğiniz örnekler varmı acaba. Varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Hocam öncelikle bir proje yürütücüsü belirliyorsunuz. Müdür veya Müdür yardımcısı KESİNLİKLE yürütücü olamaz.
Eğer yürütücü sen isen hocam https://giris.tubitak.gov.tr/kullaniciadiilegiris.htm bu linkten üye olup, tüm bilgileri eksiksiz dolduruyorsun. IBAN bölümüne kendine ait aktif bir IBAN giriyorsun.

Daha sonra branş öğretmenlerinle bir toplantı düzenleyip gönüllülük esasına göre en az 20 proje (okul hizmet alanına göre değişir) hazırlanması için proje dağılımı yapıyorsun. Her öğretmen kaç proje almak istiyorsa alabilir, hangi öğrenciyle çalışmak istiyorsa çalışabilir. Bir branş öğretmeni en fazla 5 projede danışmanlık yapabilir. Bu gibi detaylar için http://bilimiz.tubitak.gov.tr/bilimFuariKilavuzlar.htm bu linkteki tüm kılavuzları dikkatlice okumanı öneririm.

Öğretmenler naçizane tavsiyem ayın 20'sine kadar proje tekliflerini getirsinler. Son başvuru tarihi 1 aralık. Daha sonra düzenlemeler yapman gerekebilir, o yüzden ne kadar erken o kadar iyi. Zaten sen 20'si deyince öğretmenler de bir kaç gün takabilir. Hazırlanan proje teklifleri:
  • Projenin adı
  • Proje türü (araştırma, araştırma geliştirme vs)
  • Amaç
  • Özet
  • Yöntem
şeklinde hazırlanıp sana getirilmeli.

Daha sonra kayıt olduğun yerden başvuru ekranını seçiyor ve orada sol üst menüde yer alan adımları bir bir takip ediyor, proje tekliflerini kayıt ediyor ve tamamlanınca onay veriyorsun. Onay verince de il temsilcine haber vermeni, proje girişini tamamladığını ve mümkünse incelenip dönüt vermelerini istemeni tavsiye ederim.

Bu sene sözleşmeler online olarak imzalanacak, bunun için de e-imza alman gerekiyor. e-imza için ilçe mem'de sorumlu birisi vardır, onunla iletişime geçip hızlı bir şekilde e-imza başvurusu yapman gerekiyor. 110 tl ücreti var, sen karşılayacaksın ancak sana yürütücü olduğun için TÜBİTAK tarafından 250 tl hibede bulunacaklar.

proje teklifin onaylandığında TÜBİTAK'la sözleşme imzalayacaksın ve 5000 tl'lik bütçe senin hesabına yatacak. alacağın malzemeleri faturalandırman gerekiyor bu faturayı da projeye özel kestirmelisin. 5000 tl'nin tamamını harcamak senin avantajına olur, yoksa iade işlemlerinin biraz sıkıntılı olduğunu duydum. Harcama konusunda da proje için gerekli her materyali alabilirsin, ama pc yazıcı vs müsaade etmiyorlar. Ama sergi için çadır gerekirse, bir sınıfın boyanması vs gerekirse bunları temin edebilir ve faturalandırabilirsin.
Ayrıca bu işe girince emeğinin karşılığı olarak egzersiz açmanı tavsiye ederim. Haftada 6 saate kadar egzersiz alabilirsin.
Umarım faydalı olur =)

Arkadaşlar şu noktayı atlıyorsunuz. Projelerin yüzde 50 si araştırma olmak zorunda. Sıkıntı burada başlıyor. Araştırma projesi bulmak zor. Öğretmen arkadaşlar bana örnek soruyor bazı örnekler veriyorum ama havada kalıyor. Sizin matematik, türkçe, ingilizce alanlarında araştırma projesine verebileceğiniz örnekler varmı acaba. Varsa paylaşırsanız çok sevinirim.
Araştırma projesi olarak örneğin "bir işlemci nin nasıl çalıştığı" gibi bir konu olabilir mi? yada "Transistör nedir" gibi???

Spider Hocam sorduğun sorunun cevabı öğretmen kılavuzunda mevcut. Bir işlemci nasıl çalışır sorusu Araştırma Projesi kapsamına değil bilgi araştırma projesi kapsamına girer. Ancak "AMD işlemciler mi yoksa İntel işlemciler mi daha çok ısınır?" şeklinde bir konu belirlersen eğer bu araştırma projesi kapsamına girecektir. Aşağıda kılavuzun ilgili bölümlerini paylaşıyorum.

Bilgi Araştırma Projeleri:
Bilgi araştırma projeleri seçilen bir konu hakkında kapsamlı bir araştırma yapılarak bilginin sentezlendiği projelerdir. Bu tür derleme araştırmalardan oluşan projeleri hazırlamak için de belirli aşamaları takip etmek gerekir.
1. Araştırma Konusu/Sorusu Belirleme Bu tür araştırma projelerinde bir araştırma konusu belirlenir ya da araştırma sorusu yazılır. Aşağıdaki araştırma soruları bunlara örnek olarak verilebilir:
  • Kuşlar göç ederken yollarını nasıl bulur?
  • Okyanus akıntıları nedir ve nerelerdedir?
  • Küresel ısınma nedir?
  • Kurtuluş Savaşı’nda mücadele veren halk kahramanlarının ortak özellikleri nelerdir?

Araştırma Projeleri:
Bu tür projelerin ana aşamaları şunlardır:
1. Araştırma Sorusu Bulma Öğrencilerin araştırma sorusu bulmak için çevrelerini sorgulaması gerekir. Bazen çevrede gözlem yapmalarını sağlamak, bazı noktaları merak etmeleri ve sorgulamaları için yararlı olabilir. Öğrencilerin araştırma-öğrenme isteği duymaları için soruların bilmedikleri konular hakkında olması gerekir. Araştırma soruları basit olabilir, önemli olan, öğrencilerin cevapları bilmemeleri ve bilimsel süreci uygulayarak öğrenmeleridir. Araştırma sorusu test edilebilir olmalı ve veri toplamaya imkân tanımalıdır.
Araştırma sorusu şu örneklerdeki gibi olabilir:
• Hangi bulaşık sabunu yağ lekelerini temizlemede daha etkilidir?
• Hangi kâğıt havlu daha emicidir?
• Karıncalar kokuya nasıl tepki verir?
• Muhabbet kuşları hangi tür yemlerden daha çok hoşlanır?
• Seçilen bir çiçek için en uygun su miktarı ne kadardır?
• Değişik türdeki elmalar eşitsayıda çekirdeğe sahip midir?
• Matematikteki altın oran ile insan vücudunun hangi ölçüleri açıklanmaktadır?

Hocam klavuz da proje yapılabilecek dersller arasına ingilizceyi koymamışlar bilginize.

Yeni konu açmadan buraya yazmak istedim.
Ben okulumda Tübitak 4006 koordinatörü idim bu sene. Başvuruyu yaptık. Sonuçlar henüz açıklanmadı.
Ancak benim başka bir okula tayinim çıktı.
Bu koordinatörlüğü nasıl devredecegim. Bir dilekçe mi var bunun için. Veya okul sonradan mı halleder.

Hocalarima ek olarak başkalarını okula kesinlikle davet edin. (bunun için davetiye listesi ve davetiye hazirlamanız gerekicektir idare ile listeye karar vermek iyi sonuç vericektir.) Siz de başka okulların projelerini ziyaret edin.
Bu yüzden takvim hazırlarken buna dikkat etmeniz gerekebilir. Orta okullarda 23 Nisan çalışmaları, Liselerde 19 Mayıs gibi tarihlere dikkat ederseniz hem çakışmaları hem de iş yükünü dengeleyebilirsiniz. Ayrıca öğrenci ilgisi de artıyor ve size de ilerleyen zamanlar için güzel fikirler veriyor.
Projeleri adlandırırken ilgi çekici olması yararınıza olucaktır. Projeleri kontrol eden insanlara (il, tubitak) çok kısıtlı zaman verilebilir. Bu yüzden sizden kısa cümlelerle açıklamanız ve sisteme girmeniz isteniyor..
Araştırma projeleri için uçuk kaçık fikirler yerine şartlarda dendiği gibi bilimsel yöntem uygulanıp incelenebilmesi önemli.
Evrakları 5 yıl koord. arkadaş saklayacak. Fatura kesilmesi vb. için detaylara dikkat edin.
İngilizce, beden branşı yok diyelim. Ancak günün sonunda bunlar üniversitede fakültesi olan bölümler. Yani bilimsel çalışma yapılabilir - yapılmıştır. Başka bir branşın altında şartlara uygun olması koşuluyla proje - fikir oluşturulabilir. Örn;
Bir miktar yük (yada fiziksel güç gerektiren bir iş) taşınacak-yapılacak.
1. gurup sade su
2. gurup şekerli su
3. gurup şekerli suyu ağzında çalkalar ve tükürür.
Ardından gurupların iş yapma süreleri ölçülür. Bu sayede şekerin iş yapmaya etkisi, vücut şekeri nasıl algılıyor (ağzımda şeker tadı varsa önce depodan mı harcıyor yoksa sindirip öyle mi kullanıyor) vb. pek çok şey (ya da hepsi aynı anda) incelenebilir.
Not: bu örnek izlediğim bir belgeselde vardı. 3. gurup kendine haksızlık edildiğini düşünüp gaza gelip 2. olmuştu.

Geri