48 Mbit Yine Yavaş

Kodla Büyü

yvzakblt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar bir sorunum var detaylı anlatıp çözüm bulmak istiyorum.

60 dairenin bulunduğu bir rezidanstayız. Rezidansta internet kiraya dahil. Daha önce 5mbit'lik hat vardı çok yavaş geliyordu internet.

2x24 mbit full limitsiz ttnet paketine geçtik. Malum insanlarımız bedava bir şey buldu mu sonuna kadar sömürüyor. Sabah akşam download yapanlar yüzünden internet eskisi gibi oldu.

Anladımki 500 mbitte bağlansa internet yavaş olacak.

Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz acaba?

Modem üzerinden download ve torrent sitelerini engelleyebilir miyim? Ya da daha farklı engelleme metodları var mı?

Bu konuyla ilgili üretilen sınırlama, yasaklama vb. cihazları var mı?

İnternet hattımızda 24 mbitlik 2 modem bulunuyor. Bu modemler 5'er access point ile dağıtım yapıyor.

QoS ile ister protokol bazlı, ister kullanıcı bazlı limitler oluşturabilirsiniz. Modem ayarlarından QoS seçeneğini aktifleştirin. Ayarları her marka-modele göre değişeceği için modem üreticinizden teknik destek alabilirsiniz.

Qos ile yapacağınız işlemleri min 60 (her dairedeki multiple clientleri katmayarak) modemin kaldıracağını hiçmi hiç sanmıyorum. Hatta şuanki yavaşlığın sebebi bazı clientlerin ağa göçmesi yanında modemin kaldırmaması bile olabilir. Bu sayıda clientleri hepsine belirli bir hız vb ayarlayarak adam gibi paylaşım yapmak istiyorsanız mikrotik bakmanız gerekir. Hem load balancer özelliğiyle 2-3-4 hattı uygun şekilde paylaştırabilirsiniz.

tahaea1' Alıntı:
Qos ile yapacağınız işlemleri min 60 (her dairedeki multiple clientleri katmayarak) modemin kaldıracağını hiçmi hiç sanmıyorum. Hatta şuanki yavaşlığın sebebi bazı clientlerin ağa göçmesi yanında modemin kaldırmaması bile olabilir. Bu sayıda clientleri hepsine belirli bir hız vb ayarlayarak adam gibi paylaşım yapmak istiyorsanız mikrotik bakmanız gerekir. Hem load balancer özelliğiyle 2-3-4 hattı uygun şekilde paylaştırabilirsiniz.

hocama katılıyorum modem bu yükü kaldıramaz ihtiyacınız olan ürün
http://www.wi.com.tr/Mikrotik-RB/Mikrot ... TSPOT-YURT

hem 5651 e uygun loglama yapıyor ki bu çok önemli. aksi halde ağda işlenen bir suç hat sahibinin üzerine kalır.
kesinlikle bu ve benzeri bir cihaz kullanılmalı

http://bilgi.wi.com.tr/konular/mikrotik ... tik-mtcna/

Geri