5.1 Ses Sisteminin Sadece 2 Hoparlörü Çalışıyor???

Kodla Büyü

yasarsahbaz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Creative Inspire T6160 5.1 ses sistemi var fakat naptıysam 5 hoparlörden de aynı anda ses getiremedim :) Eve 3 farklı laptop geldi, bunlardan biri de yeni nesil ASUS bilgisayar. Fakat hiçbir bilgisayarda bu ses sistemini tam olarak kullanamadım. Bilgisayar ses seçeneklerini 5.1 konumuna getiriyorum fakat sadece 2 hoparlörden ses geliyor. Çözüm önerileriniz?

Benimkinde ses sistemi üzerinde bi düğme koymuşlar. basılı olmazsa sadece iki hoparlörden ses geliyor. Basılı olunca 5+1 çalışıyor. Seninkinde de bu şekilde bi düğme olabilir.

kabloların bağlantısı da önemli bir sıralamsı vardı.
Giriş ve çıkış jakları önemli...

hocam bağlantı yapılması lazım ayrıca yazılımdan ayarlanması lazım. ayrıca ses 5.1 olarak alman için örnek izlediğin filimde 5.1 desteklmesi lazım

Ekli dosyalar

• 5.1.png
    5.1.png
    33.5 KB · Görüntüleme: 15,984
Ne yaparken 6 kanaldan da ses gelmesini istiyorsunuz?
Müzik dinlerken ya da 6 kanal sese sahip olmayan film izlerken istiyorsanız doğal olarak 2 kanaldan ses gelir.

6 kanaldan da ses gelmesini istiyorsanız; bu ses kartına ve ses kartı yazılımına bağlıdır. Ben anakarta bağlı tümleşik ses kartı ile 6 kanaldan ses alamamıştım ne yaptıysam, ama Creative ses kartı taktım ve yazılımdan gerekli ayarlamalar yaparak her uygulamada (müzik, film , oyun) 6 kanaldan ses alabildim.

sayın hocam aynı sorunu bende yaşamıştım. kabloları takıyorum ya ikisis yada 3 tanesi ses vermiyordu. araştırma yaptığımda şöyle bir sonuca ulaştım. şu an piyasada olan müzik ve filimlerin bir çoğu steryo yani 2 kanal yani iki farklı hoparlörden 2 farklı ses vere biliyor. sizin sisteminizin 5+1 olarak çalışması için dinlediğiniz müzik veya izlediğiniz filmin içerisinde 5 tane farklı kanal yani 5 farklı ses olması lazım. peki 5+1 çöpe atıcaz yok çözüm kolay bütün kabloları birleştiren apartalar var. mesela 2 ucu dişi jak 1 ucu erkek jaktan 1 2 tane larak bütün o girişleri birleştirip yeşil ses girişine takrsanız bütün hoparlörler çalışır.

realtek.com adresinden high definiton ses sürücülerini yükleyin. ya da başka bi altyapı kullanıyorsa ses kartınız onu yüklemeniz gerekir. sonra bilgisayardaki yazılımdan da 5+1 kullandığınızı belirtmeniz gerekir. bilgisayarın orijinal sürücülerinde de bu yazılım otomatik yüklenebilir. örnek olarak şu resmi inceleyebilirsiniz. bu tür bir pencereden ayar yapmanız gerekir.
http://img512.imageshack.us/img512/8762 ... talcq5.jpg

Geri