5. Sınıflarda Kodlama İşliyor musunuz?

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 5. sınıflarda 2. dönem kodlama işliyor musunuz? Çocukların seviyesi yetiyor mu? Hangi konulara kadar işliyorsunuz

hocam ilk birkaç hafta - problemler-algoritma-akış şemaları vs. gibi teorik konular(müfredat içeriğindeki konular), sonra scratch e geçiyorum

Bizim okul taşımalı eğitim olduğu için çocukların sosyoekonomik durumları pek iyi olmayabiliyor. Bir kısmı fare, klavye kullanmayı dahi bilmediği için ilk dönem temel seviye bilgisayar kullanımına yönelik(word,power point vs.) dersler işliyorum. İkinci dönem de code.org işliyoruz. 6. sınıfta da scratch gösteriyorum. Hafta sonu kursunda arduino gösteriyorum. Hafta sonu kursu sadece altıncı sınıflara veriyorum.

Hocam 5.sınıflar genel itibariyle her yönden çok zayıf ve küçükler.. Kodlama biraz ağır geliyor. Ders saatimizin az oluşu diğer haftaya kadar çoğu şeyi unutmalarına sebep oluyor. Bizim okulun da yüzde 80'i taşımalı olduğu için çoğunun evde tekrar imkanı yok. Durum böyle olunca basit düzeyde kodlama vermeye çalışıyorum.

code.org bulunmadık nimet tam 5 ler için ;)

Hocam Code.org'ta neleri hangi dersleri ve nasıl kullanıyorsunuz biraz daha açar mısınız? İngilizce çeviriden dolayı problemler yaşıyoruz ve bazı etkinliklerdeki fotoğraflar sunucu hatalarından dolayı meb bağlantısı ile açılmıyor.

Hocam Code.org'ta neleri hangi dersleri ve nasıl kullanıyorsunuz biraz daha açar mısınız? İngilizce çeviriden dolayı problemler yaşıyoruz ve bazı etkinliklerdeki fotoğraflar sunucu hatalarından dolayı meb bağlantısı ile açılmıyor.
hocam öğrenciler için olan kısımda Bilgisayar Bilimi Temelleri bölümündeki kurs 1-2-3-4 ü kullanıyorum ben. adım adım kolaydan zora doğru etkinlikler mevcut hem öğretici hem kullanışlı.
sınıfta oluşturabilirseniz kim hangi sevideye görebilirsiniz

hocam öğrenciler için olan kısımda Bilgisayar Bilimi Temelleri bölümündeki kurs 1-2-3-4 ü kullanıyorum ben. adım adım kolaydan zora doğru etkinlikler mevcut hem öğretici hem kullanışlı.
sınıfta oluşturabilirseniz kim hangi sevideye görebilirsiniz
bende sınıf oluşturup sınıfa kurs 1 den kurs 4 e kadar sırayla kursları tanımlıyorum. döngüleri, şartlı ifadeleri çok rahat kavratabileceğimiz bir ortam code.org. 6. sınıfa geldiklerinde scratch a hazır oluyorlar.

Şuan Scratch işliyorum. 2 hafta içinde mbot a geçeceğim. Hem 5 ler hem 6 lar ile. Ama mbot konusunda kaynak sıkıntım var. Benim için ilk olacak. Aynı zamanda elimde mikrobit ve arduino da var. Ama çocuklar arduino da çok zorlanıyor (zeki olan çok az öğrenci hariç)

Çocuklara, bırakın kodlamayı, 1.dönemin başından bu yana bilgisayarı kapatmayı bile öğretemedim, 1626262 defa tekrarladığım halde. Çünkü umurlarında değil. Bilgisayarlarda XP var ofis yüklenmedi. onu bile tahtada anlattım ki dinlemediler zaten. Konu anlatmaya başlıyorum daha 2 dk geçmeden ne zaman serbest kalacağız derdi başlıyor. Tuşları kullanamıyorlardı klavye anlattım. Biraz algoritma vs anlatayım dedim ama hiç umut yok. Belki eğlenirler diye söylediğiniz siteleri açtık denedik ama yok, ilgi yok, 1-2 öğrenci dışında algı da pek yüksek değil. Tek yaptıkları arka plana tofaş araba resmi koymak Allah yardımcım olsun ne diyeyim

Öğretim programını takip ediyoruz hocam, artık yavaştan problem çözmeden temel algoritmaya geçme zamanlarındayız.
Kitaptaki etkinlikleri, oyunları uyguluyoruz.
Ara tatilden sonra da Blockly, Scratch, Code.org gideceğiz...
Bu arada lab. yok tabi, olan arkadaşlar biraz daha önden gidip çok daha fazla uygulama yaptırabilirler.

ben code.org her öğrencime hesap açtım her hafta belli yere kadar ödev veriyorum mesela haftaya herkes 4.bölüme kadar bitirecek diye derse katılım notlarından birini böyle veriyorum code.org tan. derslerde ise scratch hesabı ve sınıfları oluşturduk tüm öğrencilere... öğrenciler profil resmi koyuyor birbirlerinin oyunlarına yorumlar atıyor biraz daha hevesli oluyorlar. hesap üzerinden her hafta oyunlarına yeni bir özellik ekleyerek yürüyoruz mesela bu hafta puan alma haftaya can azaltma bölüm geçme vs. gibi. çok sıkılırlarsa arada kahoot atıyoruz :) belki biraz canva geçinip gidiyoruz.

Aynenn bende algoritma akış şeması gösterdim bugün code.org a başladım fakat bir şey takıldı kafama.
Öğrencilere hesap açtrmalı mıyım ? açtırmassam öğrenci kaldığı yerden devam edebilir miörneğin bir sonraki ders course 2 5. bölümden başlamak istese daha sonra sıkıntı yaşar mı ?

Ben de 5lere EBA'dan Blockly Games anlatıyorum. Code.org u 6.sınıflara uyguluyorum. Nisan gibi de Scratch anlatacağım.

5.sınıflar için öğretim programını takip ediyorum.

code.org da öğretmen hesabım olduğu için tüm öğrencileri sınıf oluşturup kaydettim, şifre kartları bastım. Sadece 3-4 dakika nasıl girilir diye anlattım, 3-5 adımı gösterdim. O kadar. Teneffüs, öğle arası, konum erken biterse ve derse geç gelme durumumda code.org açıyorlar. Şuan kurs 1 https://studio.code.org/s/course1 bitmek üzere. Kurs 2 için 20 Marta kadar süre verdim. Geçen dönem kodlama haftasında dans partisi etkinliği yaptırmıştım. https://code.org/dance bazıları çok sevmişti.
Bazı öğrenciler hiç açmıyorlar ama genel oran %80 civarında. Biraz zorma oluyor ama progrmlamaya başladığımda kolaylık sağlıyor. Önceki yıllarda 5.sınıf öğrencileri dönem sonuna en az kurs 3, 6.sınıf öğrencileri en az kurs 4 bitiriyordu. İsteğe bağlı MineCraft, Anne ve Elsa bölümleri vs hariç... son iki yıldan beri ilgi azaldı veya ben yaptıramıyorum .

1-2 hafta sonra derste programlamaya başlarken ders kitabında blocky games işlenmiş, öğretim programındaki kazanımlara bağlı kalarak scratch işleyeceğim.
Algoritmayı yeni gördük. Akış şeması çizimi ve programarından biri olan draw.io'yu anlattıktan sonra ufaktan ufaktan başlayacağız.

Geçen yıl derste yaptığım çalışmalar, çalışmaları okulun sitesinden yayınlıyorum. Geçen senekiler sayfanın biraz altında..

: http://muratsitkiortaokulu.meb.k12....196.html?CHK=d043aa0b5012fd74427109189669149d

Son düzenleme:
kodlabüyü de anlatıyorum. bilgisayar olmadığı için tahtada acıyorum birde algoritma yazmayı öğrettim. tahtada bakıyorlar deftere algoritmayı yazıyorlar sonra ilk yapıp getiren tahtada çözümü yapıyor. tahtada yapabilmek için yarısıyorlar güzel ve hızlı çözümler ortaya çıkıyor. problem çözem ve kek yapımı algoritmalar kısmını cabuk geçtim. bu arada tüm öğrenciler için şifre ayarladım ve okul web sitesinde de yayınladım isteyen ve imkanı olan evden de çalışıyor.

Ben de code.org hesap açtım 5 ve 6 lara Hızlandırılmış Kursu tanımladım. Oradan devam ediyorum. İlk Problem Çözme vs anlattım. Operatörler, Değişkenler algoritma ve akış şeması devam edeceğim. 2. Derslerde de code.org uygularken çocuklar döngü ile karşılaşınca döngüleri, şartlı ifade ile karşılaştıklarında şartlı ifadeleri anlatarak scracth a geçmeyi düşünüyorum.

Codemino ya baktım az önce daha sistematik gibi güzelmiş.

5.lere code.org hesap açtım bazı derslerde hemen scratch geçiş yapıyorum code.org yer alan görevi scratch te yaptırıyorum.

Geri