5 ve 6 BTY Planları da tamamlandı...

Kodla Büyü
Re: BT ve Yazılım 5.Sınıf (Ortak Çalışma)

s_kajmeran' Alıntı:
Laboratuar olmadan zor :( Paylaşım için teşekkürler...

aynen.. 1 lab. var 4 öğretmen.. sıra geldikçe görecek çocuklar

cahillime verin sadece 1 soru sormak istiyorum scartch ile programlamayı bende müfredatıma koyacağım ama kaç saat anlatılabilir ne kadar sürede bu programa hakim olabilirim ? havada kalan bir soru muhakkak ama kitap olmayınca ne anlatacağımı bilmediğim için özgüven eksikliği oluyor bende.

hocam bence sıkıntı ders kitabı ve yıllık plandır.Öğretim planında ve yıllık planlarda açık açık şunu yapın demiyor.O yüzden kitaplar gelmeden bu iş baya zor olacak gibime geliyor.Stracht programını hiiç kullanmamama rağmen 10 dakikada çözdüm ama öğrencilere etkinlik yapmak için planlama şart.

Bu eba'da scratch yazıp arayınca çıkmıyor video mideo. Nerden bulucaz videoları hocam?

Neyse rastgele buldum. Aradığım hiç bir şey çıkmıyor ebada içerik mi yok acaba? Android, ActionScript hiç bir video yok.

Scratch'in adresi : http://scratch.eba.gov.tr/

İmam Hatip Ortaokulunda görev yapıcam bu yıl. BT sınıfı yok derste ne gibi etkinlikler yapabiliriz...?

arkadaşlar geçen sene 2.dönem derslerimde scratch değinmeye çalıştım. şimdi düşündüğümde faydalı olduğunu düşünüyorum.. özellikle ders anlatımında 7 sınıf matematik dersi konularını scratch üzerinden uygulatmaya çalıştım.(üstlü sayıları vb..baya zorladı beni ama:)) ..benim tekniğim ders anlatımına sırasında özellikle yanlışlar yaparak, programın çalışmaması yada yanlış sonuçlar üretmesi ve burdan yola çıkarak öğrencilerin derse katılımını sağlamaktı.(belki doğru,belki yanlış ama çok faydasını gördüm)
ödevler gelince çoğunluk yapmıyordu buda öğrenmeyi çok geciktiriyor ..derslere hazırlıkta youtube videoları benimde konuyu öğrenmemde çok işime yaradı
1.http://www.youtube.com/channel/UCxkz5f4o6EfjzKQk5_eEUHQ
2.http://www.youtube.com/channel/UCGBcv5lAVUErCTktvn4lnOA
3.http://www.youtube.com/channel/UCWdFpnm ... kerg(burda scratch 2.0 ait videolarda var)
4.http://www.youtube.com/channel/UChmb64qexJS2p2wBU94d6Vw

Yurdu okula dönüştürmüşler boşta sınıf falan yok. Ben bilgisayarın parçalarını anlatayım deftere yazdırayım diyorum inşallah szin dediğiniz gibi üstesinden gelebilirim Allah yardımcım olur.

Olcay Büyükçapar' Alıntı:
gokacu' Alıntı:
İmam Hatip Ortaokulunda görev yapıcam bu yıl. BT sınıfı yok derste ne gibi etkinlikler yapabiliriz...?
Hocam merhaba,
Daha önce bir başka konu başlığında da sizin durumunuzda olan bir arkadaşıma dediğimi size de demek durumundayım:( Allah yardımcınız olsun. BT Sınıfı olmadan bu ders çok çok zor hatta işkence bile olabilir.
Sizin yerinizde olsaydım çevrede "İlkokul" dönüşümü yapılmış ve BT Sınıfını koyacak yer arayan bir okul bulup müdürü ile görüşürdüm. Ya da okul müdürünüz böyle okulları daha iyi bilecektir.
Eğer bu imkanınız yoksa deftere yazdırmak en iyisi gibi görünüyor hocam malesef.
İyi bir yıl diliyorum.

Re: ZÜMRE BİTTİ : Sırada plan var. BT ve Yazılım Ortak Çalışma

insanın iştahı açılıyor üniteleri görünce mam varolan labdaki bilgisayarlar o kadarkötü ki...
Allah hepimizin yardımcıısı olsun

Yararlı, teşekkürler.

Elinize sağlı hocam.
Ama ne yapılacak hiçbir şey anlamadım. 6. sınıfta bunları uygulayabilir miyiz?

5. sınıf için yıllık planınız yok mu

Bence ortak yıllık plan tasarlanırken her hafta (her 2 ders saati) için tek bir alt öğrenme alanı ve buna uygun etkinlik seçilirse bence daha anlaşılır ve herkesin kendi haftalarına göre düzenleyebileceği şekilde olur. Mesela "1.1.4. BİT Kullanımı ve Sağlık" alt öğrenme alanı için "BT ve Sağlık" etkinliği gibi.

sıkıntılı bir süreç...ne kitap ne lab. göreve yeni başlamış gibi hissediyorum kendimi..bu başlığı takip edelim..teşekürler..

takibe devam yararlı bir çalışma :+1:

hocam planlar ne zaman biter tahminen. bir de sadece 5. sınıf var. 6. sınıf da olacak mı.

Olcay hocam öncülüğünüz için teşekkürler.

Çok fazla bilinmeyen bir kaç kaynak paylaşmıştım. (Scratch'ın bilinirliği arttı tabi) Özellikle BT sınıfı olmayanlara daha fazla; aynı zamanda BT sınıfı olup, arada bilgisayardan uzak etkinlikler yapmak isteyenlere fayda sağlayacak etkinlikler içeren bir kaç site var.

Sanırım sakla samanı gelir zamanı atasözünün yeri geldi :) Özellikle CSunplugged'ddaki kaynakları (Türkçeye çevrilenler de var) incelemek için ayırdığınız vakit boşa gitmeyecektir.

ilkogretim-bilisim-teknolojileri-uygulama-ve-materyaller-f138/bilgisayar-olmadan-bilgisayar-bilimlerini-ogrenmek-guzel-t85073.html

valla sorum şu biz 5 ve 6 lara ne anlatacağız :)

teşekkürler

ya neden bizim hiç doğru dürüst bir sırada kitabımız ya da kaynağımız yok :( diğer öğretmenlwer ne güzel herşeyleri olmasada çoğu konuları düzenli

Geri