5. ve 6. Sınıflara Aynı Planı Uygulamayı Düşünüyorum

Kodla Büyü

patlıcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar çalışmakta olduğum okulda BT sınıfı yok ve şimdiye kadar hiçbir öğrenci seçmeli bilgisayar dersi almamış. Yani 5. ve 6. sınıflar bilgi birikim olarak aynı seviyede. Bu yüzden iki sınıfa da aynı planı uygulamayı düşünüyorum bi sakıncası var mı sizce bu durumun.

hocam planı siz sınıfta değiştirebilirsiniz seviyenize göre kağıtta aynı uygulamada farklı :wink:

veya istediğiniz gibi seviye farkı yapabilirsiniz

Ben de aynısını yapmayı düşünüyorum. Zümrede bununla ilgili karar alıp, 5. ve 6. sınıflarda aynı konular ve Temel I Düzey'i vermek niyetindeyim. Sonuçta öğrenci düzeylerine göre verilmeyecek mi bu ders. Müfettiş geldiğinde, önce öğrencilerin seviyesini ölçtüm, sonra da 5 ve 6'ların aynı eviyede olduğunu gördüm, bu şekilde yapacağımı zümrede de belirtmiştim desem ne diyebilecek, zaten olması gereken de bu değil mi?

bilgisayarbilisim33' Alıntı:
Ben de aynısını yapmayı düşünüyorum. Zümrede bununla ilgili karar alıp, 5. ve 6. sınıflarda aynı konular ve Temel I Düzey'i vermek niyetindeyim. Sonuçta öğrenci düzeylerine göre verilmeyecek mi bu ders. Müfettiş geldiğinde, önce öğrencilerin seviyesini ölçtüm, sonra da 5 ve 6'ların aynı eviyede olduğunu gördüm, bu şekilde yapacağımı zümrede de belirtmiştim desem ne diyebilecek, zaten olması gereken de bu değil mi?
yalnız bu sene 5. sınıf olan öğrenciler seneye aynı dersi yine alacak hocam. O yüzden planlamanızı ona göre yapmanızda fayda var şimdiden.

KöfteHoRr' Alıntı:
yalnız bu sene 5. sınıf olan öğrenciler seneye aynı dersi yine alacak hocam. O yüzden planlamanızı ona göre yapmanızda fayda var şimdiden.

Seneye yine aynı konuları biraz derinlemesine anlatsak olmaz mı? 2. ya da 3. düzeye çıksak. Tek öğretim programı var. Aslında şuna bir cevap bulabildik mi bilmiyorum : Öğretim programındaki tüm konular 1 yıl içerisinde verilmeli mi?

5ve 6 paylaşıldı peki 7. ve 8. sınıfların yıllık planlarını ne yapmayı düşünüyorsunuz eski kitaplardaki konuları mı işleyeceksiniz ?

aynen bende bu sene 5 ve 6. sınıflar için 5. sınıf planını uygulamayı düşünüyorum ama zümrede bu olaya pek yer vermedim. artık bi problem olursa sonradan öğrenci seviyelerine baktım ve böyle bi karar aldım desem müfettiş amcalar kızmaz herhalde :roll:

müfettişler o kadar incelemiyor ki, bakıp geçiyorlar, zaten bizim okuldada 5 ve 6 lar daha önceden bilgisayar dersi almamış, aynı planı uygulayıp geçeceğim, zümredede yazacağım tabi.

patlıcan' Alıntı:
Arkadaşlar çalışmakta olduğum okulda BT sınıfı yok ve şimdiye kadar hiçbir öğrenci seçmeli bilgisayar dersi almamış. Yani 5. ve 6. sınıflar bilgi birikim olarak aynı seviyede. Bu yüzden iki sınıfa da aynı planı uygulamayı düşünüyorum bi sakıncası var mı sizce bu durumun.

Aynı durumdayım hocam. Labım yok planları cuma teslim ettik öğrenci seviyelerini bilmiyorum.Sınıflar kalabalık işimiz zor bu sene anlayacağnız. Müfredata göre yıllık planları 5-6 lara aynı olacak şekilde hazırladım. ilk hafta derslerde sohbet edip seviyeyi ölçmeyi düşünüyorum ayrca öğrencilerin evlerinde bilgisayar var mı ilerleyen zamanlarda ödev verebilir miyim bunu da görmem lazım. Kısacası planlar konusunda aynı şeyi yapmışız aklın yolu bir :wink:

7 ve 8 ler ı secmelı olarak aldınız mı hocalarım. benıım toplam 5 lerden 2 sube 6 lardan 3 sube olmak uzere toplam 10 dersım oluyor. formatörlük te var okulda ek ders kavgası yasandıgı ıcın , ben de secmelılerı almakta dırenmedım. siz ne dusunuyorsunuz bu konuda

serkanaytekin01' Alıntı:
müfettişler o kadar incelemiyor ki, bakıp geçiyorlar, zaten bizim okuldada 5 ve 6 lar daha önceden bilgisayar dersi almamış, aynı planı uygulayıp geçeceğim, zümredede yazacağım tabi.
Hocalarım zümre yapılıyor mu? ben tek öğretmenim zümre filan yapmadım. Bunu belirtecek bir yerimde yok planların aynı olduğuna dair :)

bilisim5587' Alıntı:
7 ve 8 ler ı secmelı olarak aldınız mı hocalarım. benıım toplam 5 lerden 2 sube 6 lardan 3 sube olmak uzere toplam 10 dersım oluyor. formatörlük te var okulda ek ders kavgası yasandıgı ıcın , ben de secmelılerı almakta dırenmedım. siz ne dusunuyorsunuz bu konuda
İl merkezinde çalışıyorsanız norm fazlası olmamaya çalışın hocam.

bilisim5587' Alıntı:

Bana sormadan idareci seçmiş 7 ve 8 leri programı yapıp verdiğinde gördüm. 5,6 ve 7. sınıflar 3 er şube 8. sınıflar 4 şube. Bu hafta başladım ders işlemeye 8 lere nasıl zor geldi anlatamam. Tripler sınıftan laba gelmemeler gittim müdür yardımcısına dedim durum böyle mümkünse alın bunları istemiyorum. Sadece 8 lerimi dedi evet dedim 7 idare eder tamam dedi ama bakalım artık. Sonrada keşke 7 leride versydim dedim. Çocuklar nasıl alıştırıldı iseler sınıfa giriyorlar sanki internet kafeye gelmişler; "hocam bu bilgisayar internete girmiyor, hocam bu falanca siteyi açmıyor," :verymad: :verymad:

ben de aynı planı uygulamayı düşünüyorum, 6. sınıflara duruma göre biraz daha ileri seviyesini de anlatarak, öğrencilerin seviyesine göre en mantıklı kararı vermek zorundayız zaten, bilmiyorlarsa yapacak birşey yok temelden anlatacağız..

ben de 5 ve 6. sınıflara aynı planı uygulamayı düşünüyorum.Çünkü 5. ve 6. sınıflar daha önce bilişim teknolojileri dersi almamış ve ilk hafta gözlemlediğim kadarıyla her iki sınıf seviyesine Temel I düzeyi vermek mantıklı geliyor.

iyi yaa yalnız değilmişim. seviyorum bu forumu :)

forumda birkaç başlık altında paylaşılan 5.sınıf yıllık planı geçen seneden kalan 5.sınıf(basamak) planı mıdır? yoksa bu sene henüz kitap yada resmi bi plan falan yok ortada dimi

Arkadaşlar okulda lab yok, şimdi öğretim programında ana başlık halinde 4 öğrenme alanı var. Bunlardan 1 ve 2. ana başlığa ait konuları 5. sınıflarda, 3 ve 4 'ü 6. sınıflarda anlatsam ve plana bu şekilde yazsam bu durum mantıksal olarak yanlış mı olur? Yani o 4 öğrenme başlığı konularının tamamını illaki 5 ve 6 larda anlatmam gerekli mi, çünkü bu durumda 5 'ler seneye 6 olduğunda aynı şeyleri bir daha anlatmış olacağız. Bu konuda yorumunuz nedir?

mudamet' Alıntı:
coderfree' Alıntı:
öğretim programında ana başlık halinde 4 öğrenme alanı var.
bu bahsettiğiniz 4 başlık nerde hocam ? resmi midir bu söylediğiniz
Hocam öğretim programında;
1. Bilişim Okur-Yazarlığı
2. Bilişim Teknolojilerini Kullanarak İletişim Kurma, Bilgi Paylaşma ve Kendini İfade Etme
3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma
4. Problem Çözme, Programlama ve Özgün Ürün Geliştirme
şeklinde ana başlıklar var tabi bunların kendi içinde alt başlıkları da var.

şimdi 6 lara da 5. sınıfı uygulasak sorun olmaz değil mi :) programlamada ikisine de scratchı anlatmak mantıklı geliyor çünkü oyun gibi görüp ilgilenirler small basiğide seneye inş. Muhtemelen 7. sınıfta da dersi seçtiririm :) o zamanda small basic olur

Geri