5 VE 6 SINIFLARDA BİLİŞİM NOTLARI

Kodla Büyü

ankaral

Site Gezgini
5.ve 6.sınıflarda Bilişim Teknolojileri Dersinin notunu "Ders Etkinliklerine Katılım notu" olarak tek not mu vereceğiz yoksa birden fazlamı vereceğiz. Kısacası her öğrenciye bir not mu vereceğiz?

Uzaktan eğitime canlı derslere hiç katılamayan Eba destek noktalarına da gitmeyen öğrencilere nasıl puan vermeyi düşünüyorsunuz ?

70-100 bandında vereceğim hocam. Ödevleri yapan, derse katılan 100, giren ama konuşmayan 90, devamsızlığı olan 80, hiç girmeyen 70. Bu şekilde düşünüyorum ama hiç girmeyenleri bir sormayı düşünüyorum idareye durumu var da mı girmiyor yoksa imkanı mı yok? ona göre daha belki 60 dan da başlatırım. şu an en mantıklısı bu gibi geldi bana.

70-100 bandında vereceğim hocam. Ödevleri yapan, derse katılan 100, giren ama konuşmayan 90, devamsızlığı olan 80, hiç girmeyen 70. Bu şekilde düşünüyorum ama hiç girmeyenleri bir sormayı düşünüyorum idareye durumu var da mı girmiyor yoksa imkanı mı yok? ona göre daha belki 60 dan da başlatırım. şu an en mantıklısı bu gibi geldi bana.
Bence hata yapıyorsunuz. Bu sekilde puanlama adaletsiz, çocuklara haksızlık.

evinde interneti pc olmayan çocuğa haksızlık olur. bence bu ilk dönemin notları etkisiz olacaktır. işin içinden çıkamayacaklardır.
önerim puan farkı fazla olmamalı
derse giren 100 girmeyen 95

taban puan 75, dönem başından itibaren işlenen konulardan oluşan 15 soruluk online sınav 15 puan, kalan 10 puan excel de 5 uygulama yaptırdım resmini çekip whatsapp tan atanlara her uygulama başı 2 puan alacak şekilde. zaten arkadaşlar okul zamanı da puanlamalar az çok bu şekilde oluyordu. İlgili öğrenci yüksek puan, ilgisiz öğrenci düşük puan. Şimdi ilgisiz öğrenci en azından normalde alacağından daha yüksek not alacak. Bir ara çocuklar şartlar zor sizi mağdur etmem hepinize yüksek not vereceğim şeklinde konuşma yaptım ertesi gün yarı yarıya öğrenci azaldı derste. Bilişim grubundan veliler ayrılmaya başladı. Şimdi bu şartları koydum derse katılım eski haline döndü. Yani işin özü ne öğrenciyi mağdur edeceğim nede dersimize verilen önemi azaltacağım düşüncesiyle böyle bir istem uygulayacağım.

Bence hata yapıyorsunuz. Bu sekilde puanlama adaletsiz, çocuklara haksızlık.
Bir öğrencimin evinde internet ve cihaz yok, köyde oturuyorlar, köyünde ilkokul da yok, eba noktası muhtarlıkta, köy evinde vs. kurulmamıştı. Bu çocuk, abisiyle her gün (kasımdan öncesini kastediyorum ve şimdi tablet verdi devlet ona) 3-4 km bisikletle eba destek noktasına geldi ve derslerine katıldı. Sınıfında katılmayan, hiç benim yanıma uğramayan veli çok. Şimdi ben bu ikisine niye aynı notu vereyim. Bu mu adalet, bu mu haksızlık?

siz de fikrinizi yazın hocam
Ben öneri olarak Milli Eğitim Bakanlığına yazdım. Bu donem aynı liseler gibi not verilmemesi vb. Önerime de teşekkür ettiler. Şuana kadar bir gelişme de olmadı. Herkese aynı notu vermek. Nedenmi? Çocuk canlı derse katılamadıysa ( internet, pc yok ise) eba tv izlemiş olabilir. Biz neyi degerlendiriyoruz? İnternet var , bilgisayar , tablet var notun 100. Yoksa senin notun 80 bumu. Bu çocuklarımız pandemi boyunca zaten zor zamanlar geçirdi geçiriyor. Bunları cezalandırmayalım. Ama sizler daha iyi bilirsiniz.

Ha
Bir öğrencimin evinde internet ve cihaz yok, köyde oturuyorlar, köyünde ilkokul da yok, eba noktası muhtarlıkta, köy evinde vs. kurulmamıştı. Bu çocuk, abisiyle her gün (kasımdan öncesini kastediyorum ve şimdi tablet verdi devlet ona) 3-4 km bisikletle eba destek noktasına geldi ve derslerine katıldı. Sınıfında katılmayan, hiç benim yanıma uğramayan veli çok. Şimdi ben bu ikisine niye aynı notu vereyim. Bu mu adalet, bu mu haksızlık?
Haklısın hocam. Abisi olmayıpta gelemeyenin suçu ne? Bu süreç normal degil sayın hocam. Bunlar cocuk unutmayalım.

Ben öneri olarak Milli Eğitim Bakanlığına yazdım. Bu donem aynı liseler gibi not verilmemesi vb. Önerime de teşekkür ettiler. Şuana kadar bir gelişme de olmadı. Herkese aynı notu vermek. Nedenmi? Çocuk canlı derse katılamadıysa ( internet, pc yok ise) eba tv izlemiş olabilir. Biz neyi degerlendiriyoruz? İnternet var , bilgisayar , tablet var notun 100. Yoksa senin notun 80 bumu. Bu çocuklarımız pandemi boyunca zaten zor zamanlar geçirdi geçiriyor. Bunları cezalandırmayalım. Ama sizler daha iyi bilirsiniz.
Hocam keşke vermesek not o noktada haklısınız. Ancak her türlü imkanı olan keyfi dersime girmeyenler var. Bunun yanı sıra canla başla tüm imkanını zorlayarak derse giren ödev yapmaya çalışan atan öğrencilerim de var. Şimdi hepsine 100 versek o kadar çabalayan öğrencime yazık değil mi? onun hakkını yemiş olmuyor muyum? zaten idareden durumu olmayanların lisetesini alıp onlara yüksek vereceğim. Ancak bir öğrencim geçen uzun süredir girmemişsin bir sıkıntın mı vardı yavrum dedim? sizin dersinize girmeyi tercih etmiyorum tek ana derslere giriyorum ben diye cevap aldım. sabah erken saatte kalkıp internet kotasını dolduranın suçu ne o zaman o da girmeseydi. yatsaydı. diğer derslerine çalışsaydı. keşke bu ikilemde kalmak zorunda olmasaydık. sizin görüşünüze de katılıyorum. Ama vicdanen diğer öğrencilerimi de düşünüyorum. haklısınız zor zamanlar.

Hocam keşke vermesek not o noktada haklısınız. Ancak her türlü imkanı olan keyfi dersime girmeyenler var. Bunun yanı sıra canla başla tüm imkanını zorlayarak derse giren ödev yapmaya çalışan atan öğrencilerim de var. Şimdi hepsine 100 versek o kadar çabalayan öğrencime yazık değil mi? onun hakkını yemiş olmuyor muyum? zaten idareden durumu olmayanların lisetesini alıp onlara yüksek vereceğim. Ancak bir öğrencim geçen uzun süredir girmemişsin bir sıkıntın mı vardı yavrum dedim? sizin dersinize girmeyi tercih etmiyorum tek ana derslere giriyorum ben diye cevap aldım. sabah erken saatte kalkıp internet kotasını dolduranın suçu ne o zaman o da girmeseydi. yatsaydı. diğer derslerine çalışsaydı. keşke bu ikilemde kalmak zorunda olmasaydık. sizin görüşünüze de katılıyorum. Ama vicdanen diğer öğrencilerimi de düşünüyorum. haklısınız zor zamanlar.
Kendi kaybeder o öğrenci, eksikliğini ileride mutlaka görecek.

tam da bundan bahsediyorum hocam. benim de velisi telefonunu bırakmış çocuğa ordan giriyor tüm ödevleri eksiksiz atıyor. hepsine 100 verirsem ona emeklerine yazık günah değil mi? üstelik doğru dürüst imkanı yok çocuğun evlerinde 1 kanape var buna rağmen veli derslerden geri kalmasın diye çabalıyor.

Az önce 5. sınıflarda ödev değerlendiriyorum 1-2öğrenci için Hocam az önce Fen dersinde vardı sadece ana derslere gireceklermiş öyle söyledi dediler şimdi ben buna niye 100 vereyim 50 verdim, 2 öğrenci için de Hocam evde imkanları yok katılamıyorlar üzülüyuorlar dediler sınıf annesine söyledim dönem ödevi gibi ödev vereceğim. Şimdi ben bu 2 çocuğu nasıl aynı kefeye koyayım 10dk önce yaşadığım olay.
Dün de bir veli aradı Hocam taşınma arefesinde benim yüzümden oldu ödev yapamadı 100 verin diyor geçen hafta taşınmışlar ama bu dönem hiç ödev yapmamış çocuk, çok ev aradım ondan oldu 100 verin diyor hala 4 ay :)

Doluya koyup almadığı boşa koyup dolmadığı bir durum bizim not hikayesi . Adaleti çok zor sağlayacağız sanırım . Vicdanım hiç rahat değil

Ha

Haklısın hocam. Abisi olmayıpta gelemeyenin suçu ne? Bu süreç normal degil sayın hocam. Bunlar cocuk unutmayalım.

Hocam o çocukları biz yetiştiriyoruz. Bugün hak etmediği bir notu alan yarın da talep edecek. Okulumuza "benim çocuğuma tablet niye verilmiyor" diye gelen veli, eba destek noktasına çocuğunu bir yol bulup gönderecek, kendi imkanı yoksa memden servis talep edecek, nasıl taşımalı öğrenci geliyordu, bunu da edn'ye getirecek. İmkanım yok deyip işin içinden çıkmak kolay. Devlet imkan veriyor, vermediğini de zorlayacaksın. İşte biz herkese aynı notu verirsek, 2. dönem dersimize girecek öğrenci bulamayız. Kendinizi düşünün, üniversitede bir hoca herkese aynı notu verse, o hocanın dersine ayrıca bir çaba gösterir misiniz? Nasılsa aynı notu veriyor, ben diğer derslere bakayım dersiniz, değil mi? Aklın yolu birdir. Çok istisna durum var mıdır, evet mezrada yani ilçeye diğer köylere çok uzak 3-5 hanedir, çocuk yatılı okula gidiyordur, internet elektrik yoktur, canlı derse giremez. vs.

Hem ben normal öğretmen olarak niye araştırayım. Rehberlik öğretmeni, okul idaresi tespit edip öğretmenlere duyuracak. Bizde tespit edildi (tablet olayından mem istemiş) ama öğretmenlerle paylaşılmadı. Şimdi suç benim mi? Evet, adaleti sağlayamayız ama herkese aynı notu vermek, derse giren öğrencileri küstürecek, bu da öğretmenliğe yakışmaz. Bu konu hakkında artık yazmak istemiyorum. Hep benzer şeyleri söylüyoruz yazıyoruz, herkes istediği notu verir ve sonuçlarına katlanır. Sayın canımcım bakanım bana adaletli davranmaya çalıştığım için takdir, diğerlerine de herkese 100 verdiği içi aferin vermeyecek. Herkes vicdanıyla, yaptıklarıyla baş başa.

Son düzenleme:
Arkadaşlar durum çok özel ve hassas. Bakanın çocuklar eba tv üzerinden de derslere katılabilir dediğini de unutmayalım. 8. sınıflar yüz yüze eğitime geldiklerinde bazı öğrenciler buna dayanarak okula gelmemişlerdi. Şimdi durum böyleyken sadece Eba tv üzerinden dersleri takip eden öğrenciler, canlı derslere katılan öğrenciler, imkansızlıklar yüzünden canlı derslere katılamayan öğrenciler ve keyfiyeten canlı derslere katılmayan öğrenciler var. Bu durum da hangi öğrencinin neden derse katılmadığı ile ilgili tam fikrimiz olabilir mi? belki sınav yapılsa hiç canlı derse katılamayan ama tv den takip eden öğrenciler sınavlarda başarılı olacak!. Bu sebeplerden dolayı şahsen ben öğrenciler arasında nota göre bir ayrım yapamayacağımdan ben de tüm öğrencilere 100 verme düşüncesindeyim. Hatta notlar konusunda bakanlığın öğretmenleri zorda bırakmayıp bir önlem alması gerekir diye düşünüyorum. En azından liselerde olduğu gibi sınavları 2. döneme ertelemelidir. Çünkü şu durumu da göz önüne almak gerekir, ilk sınavları yapan okullarda öğrenciler 50,60,70,80, 90 gibi notlar alırken sınav yapılmayan okullarda katılıma göre 100 verilmesi haksız bir durum oluşturur. Bakanlığın kesinlik bu durumu düşünüp buna göre adım atması lazım.

Herkese iyi akşamlar, sayın zümrelerim olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Not verilip/verilmeme işlemleri çok karışık. Bakanlık bile işin içinden çıkamamış durumda. Allah korusun 1-2 gün sonra verdiğimiz/vermediğimiz notlar yüzünden mahkemelik olabiliriz. Ben en son zamana kadar bakanlıktan bir yazı gelmesini bekleyeceğim. Şu unutulmamalıdır ki Bakan bey bile çocukların esas olarak EBA TV'den sorumlu olacaklarını, sınavlarda müfredat anlamında EBA TV'nin geçerli olacağını belirtmişti. İmkanı olan var olmayan var. İmkanı olup giren var giremeyen var. İhtimaller ve olasılıklar artırılır. Sonuç olarak bu dönemde not verme işi gelecekte çok sıkıntı yaşatır. Çocuk kendi çocuğunuz olsa ne düşünürdünüz, empati yaparsanız demek istediğimi net anlayabilirsiniz. Ekonomik imkanlara not vermeyelim, lütfen... Çok özel çocuklar var, böylesine bir süreçte imkanlarını zorlayarak derslere katılmaya çalışanlar. Yanlarında olduğumuzu, onları unutmadığımızı hatırlatırsak; umutlarını kaybetmeyecek çocuklar.
Uzun oldu, kusura bakmayın.
Fikrimdir, katılmayabilirsiniz, eleştirebilirsiniz.

Herkese iyi akşamlar, sayın zümrelerim olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Not verilip/verilmeme işlemleri çok karışık. Bakanlık bile işin içinden çıkamamış durumda. Allah korusun 1-2 gün sonra verdiğimiz/vermediğimiz notlar yüzünden mahkemelik olabiliriz. Ben en son zamana kadar bakanlıktan bir yazı gelmesini bekleyeceğim. Şu unutulmamalıdır ki Bakan bey bile çocukların esas olarak EBA TV'den sorumlu olacaklarını, sınavlarda müfredat anlamında EBA TV'nin geçerli olacağını belirtmişti. İmkanı olan var olmayan var. İmkanı olup giren var giremeyen var. İhtimaller ve olasılıklar artırılır. Sonuç olarak bu dönemde not verme işi gelecekte çok sıkıntı yaşatır. Çocuk kendi çocuğunuz olsa ne düşünürdünüz, empati yaparsanız demek istediğimi net anlayabilirsiniz. Ekonomik imkanlara not vermeyelim, lütfen... Çok özel çocuklar var, böylesine bir süreçte imkanlarını zorlayarak derslere katılmaya çalışanlar. Yanlarında olduğumuzu, onları unutmadığımızı hatırlatırsak; umutlarını kaybetmeyecek çocuklar.
Uzun oldu, kusura bakmayın.
Fikrimdir, katılmayabilirsiniz, eleştirebilirsiniz.
Teşekkürler . Bence haklısınız.

verilen notlar eğitimde fırsat eşitliğine aykırı olur. Mahkemeden döner. yada not verilse de bu dönem etkisiz olacağı açıklanacaktır. aksi takdirde ana haberlik durum ve sosyal medya baskısı olur.
son haftaya kadarda bekleyeceklerdir.

eba tv de bizim ders var mı hocam. hiç eba tv izlemedim. Eba tv izlemiş olabilir demişsiniz ondan sordum. yoksa genel anlamda mı kullandınız.

ne kadar mahkemeden cimerden bimerden korkan var nolcak sor bakalım hakimin kararına itiraz eder var mı.. öğretmenin kararına kimse itiraz edemez sadece uğraşırsın
interneti olmayana haksızlıkmış benim sorunum mu
fiyatlar artmış ikinci bir cihaz yokmuş benim sorunum mu
gözü kör olmuş derslere girememiş benim sorunum mu
okullar açılmamış benim sorunum mu bu süreçte ben bile evime internet çektirmişim ders vereceğim diye.
haftalık 30 saat emek vermişim.
girmeyene 60 verip diğerlerine katılımlarına göre not vereceğim.

çocuğa 100 verdin afferrim. niye 100? tatmin duygusu iş yapmazlığını bastırmak bu senin daha iyi bir öğretmen olduğunu mu gösteriyor. hani süreçti bu noldu. çocuklar 2dönem kodlamaya hazır mı 100. tüm kazanımlara ulaştı mı 100. eğer mahkemeden cimerden korkuyorsanız bırakın açılsın korkularınız son bulsun saçmalamayın 100 diyerek emeğini çaldığınız vaktini yolduğunuz öğrencileri düşünün
veliye bakmayın programcı mı olacaklar bilgisayarcı mı zart mı zurt mu. ağzı olan konuşuyo. biz bunları altta bakanın da dediği gibi hayata ve sürece hazırlıyoruz. verdiğimiz notlar da ulaşabildiğimiz hedeflerimizin göstergesi. son olarak 100 veren öğretmenlerimi alkışlıyorum uzaktan yakından gayretüstü gayret gösterdikleri için.

Ekli dosyalar

• --4850559.jpg
    --4850559.jpg
    93.1 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:
ne kadar mahkemeden cimerden bimerden korkan var nolcak sor bakalım hakimin kararına itiraz eder var mı.. öğretmenin kararına kimse itiraz edemez sadece uğraşırsın
interneti olmayana haksızlıkmış benim sorunum mu
fiyatlar artmış ikinci bir cihaz yokmuş benim sorunum mu
gözü kör olmuş derslere girememiş benim sorunum mu
okullar açılmamış benim sorunum mu bu süreçte ben bile evime internet çektirmişim ders vereceğim diye.
haftalık 30 saat emek vermişim.
girmeyene 60 verip diğerlerine katılımlarına göre not vereceğim.

çocuğa 100 verdin afferrim. niye 100? tatmin duygusu iş yapmazlığını bastırmak bu senin daha iyi bir öğretmen olduğunu mu gösteriyor. hani süreçti bu noldu. çocuklar 2dönem kodlamaya hazır mı 100. tüm kazanımlara ulaştı mı 100. eğer mahkemeden cimerden korkuyorsanız bırakın açılsın korkularınız son bulsun saçmalamayın 100 diyerek emeğini çaldığınız vaktini yolduğunuz öğrencileri düşünün
veliye bakmayın programcı mı olacaklar bilgisayarcı mı zart mı zurt mu. ağzı olan konuşuyo. biz bunları altta bakanın da dediği gibi hayata ve sürece hazırlıyoruz. verdiğimiz notlar da ulaşabildiğimiz hedeflerimizin göstergesi. son olarak 100 veren öğretmenlerimi alkışlıyorum uzaktan yakından gayretüstü gayret gösterdikleri için.
Öğrencinin tableti , interneti olmaması sizi ilgilendirir hocam, üniversite öğrencisi değil bunlar. Beni ilgilendirmez diyemezsiniz.

arkadaşlar kimse kimsenin doğrularını zorla değiştiremez. sert ifadeler insanların fikrinde daha da inatlaşmasına yol açacaktır. uyguladığımız yöntemi yazsak belki aksini düşünenin kafasına yatacak ve fikrini değiştirecek. (konu içerisinde ben uyguladığım yöntemi yazdım - hani senin yöntem ne demeyin de). Evet zor bir dönem ve şu an fikirlerini yazan bütün arkadaşlarım kendince haklı ve bütün arkadaşlarımın fikirlerine saygı duyup destekliyorum. Doğrudan herkese 100 veren de haklı, taban puan verip üzerine tamamlatan da haklı, yada başka bir şey uygulayan da haklı. Burada ne uygularsak uygulayalım bize kalmış. Bakanımız sadece demiş ki katılım notu verin. O da zaten bizimle öğrencimiz aramızda olan bir şey. Ben şimdi burada ben şunu uygulayacağım diyen arkadaşımı nasıl eleştirebilirim. Onunla öğrencisi arasında olan bir şey. Kendi uygun görmüş ise en uygunu odur demek ki. İşi başka boyutlara götürüp de kırıcı olmanın anlamı yok bence.

Geri