5. ve 6. sınıfların uygulama yazılısı yöntemi önerileri

Kodla Büyü

sahininces

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Öncelikle arkadaşlar okulumda 14 sınıfın bilişim dersine giriyorum ve 15+1 de bilgisayar sınıfım var. Yazılı kağıdı okumak hayli zor ve uygulama dersi için öğrencileri yeteri kadar ölçemediğini düşünüyorum. Onun için bu yıl birinci dönem, internet kullanımı, word, excel, powerpoint; ikinci dönem de codeorg, blockly, compute it ve scratch den uygulama yazılısı yaptım. Ancak bu da okuması kolay olsa da yapması ve kayıt altına alınması çocukları zorluyor.
2. dönemin 1. yazılısını codeorg dan oluşturduğum sınıflar ile her bölümden istediğim soruları yapmaları ve compute it den de belli bölüme kadar gelmeleri şeklinde yaptım. Şimdi de bütün sınıfları scratch den yazılı yapıyorum gösterdiğim 6 oyundan herhangi birini yazılı olarak soracağımı söyledim ve onları soruyorum. Buna rağmen yazılıda oldukça zorlanıyorlar.
Yaptığım yazılıların codeorg kendi sistemine kaydediyor, compute it ve blocklyi kaydedemiyorum, bakıp puan veriyorum diğerlerini de manuel kaydettiriyorum ve bu şekilde puanlama anahtarıyla not veriyorum.
Sizler yaptığınız uygulama yazılısı yöntemleri hakkında tavsiyelerde bulunabilir misiniz?

Edit: Scratchden sınıf oluşturma varmış onu da yakın zamanda öğrendim ama uygulamadım daha. Bu da güzel bir kolaylık.

Son düzenleme:
uygulama sınavı böylesi bir okulda çok kaos olur. Benim de 16 sınıfım var bu yıl tüm sınavlarımı socrative ile yaptım ve çok memnun kaldım.

Ben thatquiz sitesini öneririm hocam. Uygulamalı sınav değil ama en azından o kadar sınıfa harcanacak kağıttan ve okuma zamanından tasarruf sağlarsın. Socrative de güzeldir ben Socrative de sorunlar yaşadım. Bağlantı kopmaları yada sorularda koyduğum resimleri göstermeme gibi...
Her iki site de online quiz sitesi. Thatquiz sitesini anlatayım. Soruları sisteme giriyorsunuz. Çoktan seçmeli, boşluk doldurma, eşleştirme gibi soru tipleri hazırlayabilirsiniz. Daha sonra sınıfı tanımlıyorsunuz. Site bir giriş kodu veriyor. Her öğrenci o kodu girdiğinde listede kendi adını görüyor ve adını seçip sınavı başlatıyor. Online olarak bütün soruları çözdükten sonra sınavı bitir dediğinde hemen notunu görüyor. Öğretmen tarafında da öğrencilerin cevapları ile ilgili rapor alabilme imkanı var, sınavın analizini yapma imkanı var. Kullanışlı bir sistem.
Socrative sitesinde de aynı şekilde farklı tipte sorular hazırlanabiliyor. Öğrenciler siteye girdiğinde oda adını ve kendi adlarını yazıp sınavı başlatıyor. Sınav bitiminde sonuçları hemen görüyorlar. Grafksel analiz ve raporlama bunda da mevcut. Bence bu siteleri bir dene hocam. Çok rahat edersin.

YAZILI SINAV EN İYİSİ .test yapacaksın sonuna da optik koyacaksın zipgrade ile okuyacaksın bundan daha pratik yok.kağıtları okumak bir kaç saat sürer.14 sınıfım var 38 40 kişilik.

Ben thatquiz sitesini öneririm hocam. Uygulamalı sınav değil ama en azından o kadar sınıfa harcanacak kağıttan ve okuma zamanından tasarruf sağlarsın. Socrative de güzeldir ben Socrative de sorunlar yaşadım. Bağlantı kopmaları yada sorularda koyduğum resimleri göstermeme gibi...
Her iki site de online quiz sitesi. Thatquiz sitesini anlatayım. Soruları sisteme giriyorsunuz. Çoktan seçmeli, boşluk doldurma, eşleştirme gibi soru tipleri hazırlayabilirsiniz. Daha sonra sınıfı tanımlıyorsunuz. Site bir giriş kodu veriyor. Her öğrenci o kodu girdiğinde listede kendi adını görüyor ve adını seçip sınavı başlatıyor. Online olarak bütün soruları çözdükten sonra sınavı bitir dediğinde hemen notunu görüyor. Öğretmen tarafında da öğrencilerin cevapları ile ilgili rapor alabilme imkanı var, sınavın analizini yapma imkanı var. Kullanışlı bir sistem.
Socrative sitesinde de aynı şekilde farklı tipte sorular hazırlanabiliyor. Öğrenciler siteye girdiğinde oda adını ve kendi adlarını yazıp sınavı başlatıyor. Sınav bitiminde sonuçları hemen görüyorlar. Grafksel analiz ve raporlama bunda da mevcut. Bence bu siteleri bir dene hocam. Çok rahat edersin.
hocam çok güzel anlatmışsın

YAZILI SINAV EN İYİSİ .test yapacaksın sonuna da optik koyacaksın zipgrade ile okuyacaksın bundan daha pratik yok.kağıtları okumak bir kaç saat sürer.14 sınıfım var 38 40 kişilik.
zipgrade yerine ABC optik tercih edilebilir hem yerli hem daha esnek çalışma prensipleri var

Geri