5+ yaş çocuk icin kodlama ve dikkat set tavsiyesi

Kodla Büyü

g.cetin.66

Süper Üye
Süper Üye
Merhabalar 5 + yas cocuklar ici mucit panda ve diger sitelerde bircok hikayeli kodlamaya giris kitaplari var icinizde kullanipta memnun oldugunuz set alan var mi acaba?
Ayrica dikkat ve koordinasyon icin adeda diye firmanin seti var birde miniyup 5+ diye bir set var tavsiyesi olan varmi acaba
Kullanipta faydali bulan arkadaslarin fikirlerini bekliyorum

Adeda nın dikkat geliştirme setini kullandım 6 yaşındayken kızım. Çocuğun durumuna bağlı olarak bir yaş büyüğü alınabilir diye düşünüyorum. Ya da set almadan tek kitapları da var. Onlarla deneme yapılıp alınabilir.

hocam ben 7-8 yaşından önce benzer şeylere karşıyım. bence bol bol yaşıtlarıyla dışarıda oynaması için ortam oluşturulmalı. doğada yürüyüşe çıkabilirsiniz beraber. birkaç saatlik kamp atabilirsiniz. üzerinize hafif bir şeyler giyerek dışarıda kitap okuyabilirsiniz beraber. hatta bir defter bir kalem belki boyalar ile hikaye uydurup resmini çizmesini istersiniz.
şuanda çok belli olmuyor ama emin olun 20 yıla kadar göz hastalıkları ve bozuklukları patlama yapacak. benzer bir durum nörolojik olarak da baş gösterebilir çünkü ekranlardan gözünü almak onlar için daha da zorlaşıyor.

Bu dikkat setleri vs. niye bu kadar patlama yaptı günümüzde? Nedeni çok basit bence; teknoloji bağımlılığı. Başka bir şey değil. Tabletten, televizyondan alamıyoruz çocukları. Çocuklar da inanılmaz dikkat eksikliği var bu yüzden. Hiç bir şeyden tatmin de olmuyorlar çünkü önlerinde sınırsız seçenek var. Tv de onlarca kanal, youtube da önerilen videolar kısmı son derece zararlı. Tamamen kısıtlamak imkansız ama en azından süre sınırı koyarak izletmek lazım.

Aslında bir şey yaparken senden benden daha dikkatliler ama işte teknolojiden gözlerini alabilirlerse yapabiliyorlar bunu. Kızım 6 yaşında bu konuda baya çekişiyoruz. Salsan 24 saat bakacak yine de sıkılmayacak. Arkadaşları geliyor oynamak için gitmek istemiyor. Baktık olacak gibi değil. Tablete, telefona, televizyona, bilgisayara her şeye şifre koyduk. Modemi de kapatıyoruz çünkü bunların şifrelerini sen girerken bir sefer görmesi yetiyor. Başta ağlıyor, zırlıyor ama bakıyor çıkar yol yok, kendini eğlendirecek şeyler bulmaya başlıyor. Hemen çıkıyor dışarı arkadaşlarıyla oynamaya gidiyor. Yoksa okuldan eve gelir gelmez hemen koşuyor bilgisayarın, televizyonun başına.

Bir üstteki hocama da katılıyorum. Bizim zamanımız da gözlük takan çok nadirdi. Anca anormal bir durum olursa takan olurdu, hatta dalga geçerdik dört göz diye. Şimdi ilkokulda hatta anaokulunda bile gözlük takan bir sürü çocuk var. Hiç iyi bir yere gitmiyor bunun sonu.

Suan 5 yas bitti hocam 5 + sinimi almaliyim yoksa 6+ mi
Dediğim gibi çocuğun algısını siz daha iyi bilirsiniz. Benim kızıma 6 yaş hafif gelmişti. Hemen bitirmiştik. Ya da bir büyük yaşını alıp deneyeceksiniz, zor gelirse kendi yaşını alacaksınız, diğerini seneye yaşında yapacak.
Zaten sürekli benzer aktiviteler var. Çok da matah bir şey değil yani.
yaşı küçükmüş aslında şu yaşta sıkılır mı diye düşünmedim değil.

Adeda nın dikkat geliştirme setini kullandım 6 yaşındayken kızım. Çocuğun durumuna bağlı olarak bir yaş büyüğü alınabilir diye düşünüyorum. Ya da set almadan tek kitapları da var. Onlarla deneme yapılıp alınabilir.
bu setin 6 yaş olanını ben de aldım, çocuğun seviyesinin çok altındaydı. örnek veriyorum çocuğunuz 6 yaşında ise 8 yaş olanı alın.

Geri