5 yıl sonra öğretmenlik mesleği olmayacak

Kodla Büyü

ersan3333

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar sahibinden ögrencisiyle satılık okul ilanları görmeye başladık.
Digital dünyaya geçiş için planlanan covid sonrası, özel okul olmayacak çünkü kapanmak zorunda kalacaklar.
Hizmet sektörundeki birçok işi robotlar yapmaya başladı bile.Çinde avmlerde bir çok işi şu an robotlar yapıyor.
Asıl önemlisi bu süreçten geriye dönüş yok bakanda açıkladı uzaktan eğitim, yüzyüze ile birlikte kalıcı olacak dedi. bir kaç yıl sonra da belki tamamen uzaktan denebilecek bir döneme girdik.
Peki öğretmenler ne olacak onu henüz bilmiyorum ama mesleğimiz yok olacak çünkü genç artık eğitimini isterse online olarak istediği yerden tamamlayıp sinavlara girecek.
Eğitim uluslarüstü şirketlerin eline geçip bu benim verdiğim kurslarıma katıldın mı deyip seni işe o sekilde alacak.Yani devlet küçülüp maaş veren değil artık şirletlerin devlet olduğu yeni bir döneme girdik.
Covidi hala pandemi sanan aman bulaş olmasın uzaktan olsun diyen dunyadan bihaberlere de duyurulur.

Son düzenleme:
Türkiye gibi muhafazakar bir ülkede bu söylediklerinizin olması çok zor. Bunun en güzel kanıtı da biz Bilişim Teknolojieri öğretmenlerinin hali.

Türkiye'deki gibi test sorusu ezberleyen bir gençlik ile, daha ilkokul çağında robotikle, kodlama ile uğraşmaya başlayan bir gençliğin; problem çözme konusunda ne kadar farklı olacağı aşikarken ve bize bu kadar değer verilmezken öğretmenlik kolay kolay kaybolmaz.

Biz daha 40 öğrencinin bir sınıfa tıkılmaması gereğini bile fark edemedik :(

Okulsuz olur ama Öğretmensiz eğitim olmaz. Sonuçta arkaplanında birilerinin olması gerekir. Kitap ve yazar ilişkisindeki gibi ama yapay zeka yeni kitap ortaya çıkarabiliyor ilkinde dahha iyi yapabiliyor mu? tartışılır. Kaldı ki insanlık denen duyguları yapaylaştırmak(!)
Sahibinden satılık oyun arkadaşı robot aranıyor.
Adamlar şişme bebeklerle, robotlarla evlenip patlatıyorlar

Digital dünyaya geçiş için planlanan covid sonrası, özel okul olmayacak çünkü kapanmak zorunda kalacaklar.
Hizmet sektörundeki birçok işi robotlar yapmaya başladı bile.Çinde avmlerde bir çok işi şu an robotlar yapıyor.
Asıl önemlisi bu süreçten geriye dönüş yok bakanda açıkladı uzaktan eğitim, yüzyüze ile birlikte kalıcı olacak dedi. 1 yıl sonra tamamen uzaktan diyecektir.
Peki öğretmenler ne olacak onu henüz bilmiyorum ama mesleğimiz yok olacak çünkü genç artık eğitimini isterse online olarak istediği yerden tamamlayıp sinavlara girecek.
Eğitim uluslarüstü şirketlerin eline geçip bu benim verdiğim kurslarıma katıldın mı deyip seni işe o sekilde alacak.Yani devlet küçülüp maaş veren değil artık şirletlerin devlet olduğu yeni bir döneme girdik.
Covidi hala pandemi sanan aman bulaş olmasın uzaktan olsun diyen dunyadan bihaberlere de duyurulur.

Kesinlikle haklısın hocam, hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

Öğretmenlik rollerinde değişiklik olur lakin her daim insan insana ihtiyaç duyacaktır. Pandemi bunu daha çok hatırlattı bizlere. İnsan sosyal bir varlık ve bunu hiçbir makina, teknolojik gelişim sosyal doyum anlamında tatmin edemez ve edemiyor. Süreci kontrol edebilen devletler ve insanlar karlı çıkarken, süreçten zararla çıkanlar da elbette olacaktır. Tatlı bir bakışın verdiği hazzı, şakalaşmanın verdiği o mutluluğu uzaktan alabilmek mümkün değil. Hem öğrenci hem öğretmen için bazı noktalarda uzaktan eğitim faydalı da olabilir. Meb mesleki gelişim programları buna en güzel örnek. Velhasıl eskisi gibi olmayacak belki ama daha iyi olmasının önünde bir engel olarak görmüyorum.

Bence yanlış. İnsan faktörü hiçbir zaman devre dışı kalamaz. İlerde bu şekilde mezun olan mimarın inşaat mühendisin yaptığı evlere nasıl güvenecez? .Teknolojik değişimler gelişmeler insanı önce korkutur sonra işinin parçası olur. Tarım da makineleşme başladığında da çifçiler biz napacaz işsiz mi kalacaz diye korkmuşlardı ama şimdi teknolojiden maksimum faydalanıyorlar.

Neurolink çalışmaları devam ediyor. Bu yıl sonunda insan beynine çip takma çalışmalarına başlanacağını açıkladı Elon Musk. Yani artık saç telinden ince kablolarla beyinini okuyabilecekler, bilmediklerini öğretebilecekler mesala 5 dil programını yüklediğinde bir anda 5 dil biliyor olacaksın en önemlisi de sana verdikleri komutlarla senin düşünceni değiştirecekler.
Çok mu ütopik geliyor hayır neurolink ile zaten bunlara başladılar yıllar önce ve artık tüm dünyaya yayacaklar.

Hocam, modern tıp bugün çoğu nörolojik ve otoimmun hastalığa çözüm bulamıyor. Sadece oyalıyorlar. Birileri de beyine çip takmakla uğraşıyor. Önce insanlarımızın sıkıntılarına bir çözüm bulsunlar. Bence ne varsa eskilerde var.

Hocam, modern tıp bugün çoğu nörolojik ve otoimmun hastalığa çözüm bulamıyor. Sadece oyalıyorlar. Birileri de beyine çip takmakla uğraşıyor. Önce insanlarımızın sıkıntılarına bir çözüm bulsunlar. Bence ne varsa eskilerde var.

Hocam çözüm bulamıyorlar mı yoksa bulmak mı istemiyorlar? Yada bu hastalıklarda artışı istiyor olabilirler mi?
Malum en önemli sektörlerden biri ilaç sektörü.

Hocalarım bu süreç herkesi karamsar yaptı; gerginlik-umutsuzluk haleti ruhiyemize yansıyor ama Öğrtemenlik MESLEği ASLA bitmeyecektir.
Bunu kesinlikle iddia ediyorum; hocam "gençler" diye ifade ediyor peki 5 - 12 yaş uzaktan eğitimden ne derece verim alabiliyor ?
Verimi de geçtim;bugün özel okulların devredilmesi-satılması çok normal-doğal; çünkü bir çoğu eğitim kalitesinin yanı sıra - çocuklarını sabahtan akşama kadar okula gönderip; güvenli bir ortamda eğitim-beslenme-sosyalleşme ihtiyaçlarının karşılanmasını talep ediyor-bekliyor...
ama karşılığında da senelik 30- 40 bin lira ücret ödüyor; şu an ki durumda çocuklar evde; anne-baba çalışıyorsa mıtlaka bakıcı gerekecek ,üzerine bir de özel okula 30 -40 bin ücret ödemek tabi ki gereksiz görülüyor..konu bundan ibarettir..

yarın yüz yüze eğitim tam kapasite başlasa aynı veliler koşa koşa özel okullara yollayacaklar çocuklarını..eminim..bizzat bu durumda eş-dost ahbabımız var çevremizde..

Az önce duydum veliler arası yapılan ankette Yüz Yüze eğitime geçilmesini isteyen veli oranı % 75 .. Bu sosyal bir ihtiyaçtır...

ha uzaktan eğitimin şöyle katkıları olacak belki kaliteli-yeterli eğitime erişmede sıkıntı yaşayan dezavantajlı bölgeler de ki gençle ;sadece bir ekran- bir klavye ile en kaliteli içeriklere erişerek sınavlara hazırlanabilecek..kendilrini geliştirebilecek;müfredatı takip edebilecektir..

kıssadan hisse YÜZ YÜZe eğitim-geleneksel eğitim YOK OLMAz-Olmayacak ---ama çeşitlenecek--Tabi ki yine öğrenci faktörü öne çıkacak;bilnçli-disiplinli-çalışkan öğrenciler için sınırsız kaynaklar çok dh makul fiyatlara sunulabilecek...

Maliyetleri azaltma adına az okul, çok uzaktan eğitim olabilir. Digital eğitim platformları çoğaldığında fazla öğretmene bence de gerek kalmayacak. Ayrıca şimdiki nesil, bir yere oturmak suretiyle saatlerce kitap okuyarak, notlar alarak, kütüphanelerde zaman geçirerek öğrenmiyor. Sesle, videoyla kendisi daha hızlı öğreniyor.

Corona nedeni ile yüzyüze eğitim ara vermeden önce devlet okullarında haftada 40 küsür ders ve 40 tan fazla öğrenci aynı fiziksel sınıfta ders görebiliyordu.
Uzun vadede yüzyüze eğitim saatlerinin azaltılarak karma modelde öğretmenliğin devam edeceğini düşünüyorum.
Artık ailelerin çekirdek ve büyük çoğunluğu 1 veya 2 çocuklu olduğunu düşünürsek sosyalleşme açısından yüzyüze eğitimin şart olduğunu düşünüyorum. Okul-kreş çağında çocuğu olanlar bu süreçte yüzyüze eğitimin çocuklar üzerindeki etkisini daha iyi gözlemlemiştir.

Köylerde, yaylalarda, bozkırda, hatta o kadar uzağa gitmeye gerek yok merkezde bile maddi yada teknik sorunlar sebebi ile uzaktan eğitime katılamayan çocuklara da o robotlar gelip anlatacak dersi zaten 5 hadi az daha uzatalım 10 yıl sonra.

Fabrikalarda bile işleri robotlar yapıyorken binlerce insan çalışıyor.

Nerede olursa ne olursa olsun insan faktörü her zaman olacaktır. Çok ileriyi takmaya gerek yok. Dünya bir gündür o da bu gündür. İşimizi hakkıyla yapalım yeter. Çok düşünmeye gerek yok.

Ayağını sıcak tut, başını serin; gönlünü ferah tut düşünme derin.

Asıl önemlisi bu süreçten geriye dönüş yok bakanda açıkladı uzaktan eğitim, yüzyüze ile birlikte kalıcı olacak dedi. 1 yıl sonra tamamen uzaktan diyecektir.
Dediklerinizi stratejist Abdullah Çiftçi'den dinledim. Ben de bir süre sonra öğretmenlik mesleğinin şimdiki kadar fazla olacağını düşünmüyorum. Her okulda bir branştan öğretmen yeterli olabilir. O öğretmen EBA TV mantığı ile dersi anlatıp okul web sayfasına yüklese ve öğrenciler de okul web sayfasından izlese diye aklıma projeler bile geldi. Olur mu olur dedim ama o kadar işsiz insan ne olacak diye de soru kaldı kafamda. Devlet için çok da ekono0mik olur. O kadar işsiz insan da devlete bela olur diye sonsuz döngüye girdim. Lakin ben de artık bazı şeylerin eskisi gibi olacağını düşünmeyenlerdenim. Karamsar bir yapıya sahip değilim diye düşünüyorum. Ancak bu iş pandemi değil, plandemi'dir.
Ulus devlet özelliğindeki ülkelerde birtakım şeylerin değiştirilmesi amaçlanmakta olduğu söyleniyor. Devlet-i Ali, sanayi inkılabını yakalayamamıştı maalesef. Osmanlıyı hep üzülerek yad ederim ve Osmanlı hayranı biriyim. İnşaallah ülkemiz, bu plandemiye ayak uydurarak gelişmelere göre kendi stratejisini belirleyebilir. Hem ekonomik, hem sosyal hem de eğitim açısından...

öğretmenlik mesleği daha da değerli olacak. Kalifiye öğretmenlik daha da önem kazanacak. insanlar çocuklarının öğrenme kayıpları için daha fazla para harcayacaklar.

öğretmensiz de okulsuz da olur (inşallah kinaye yapıyordur diye düşünüyorum), keşke öyle olsa zaten itibarı kalmadı diyen arkadaşlar neden yapıyor ki bu işi acaba? yarın çocuklarınız okullarda devam ederken fellik fellik özel ders için öğretmen ararken bulursanız kendinizi, bu yazdıklarınızı da düşünün o sırada.

Pandemi de çocuğu özel okuldan alsam mı diye düşündüm. Sonra eba üzerinden derslerin düzgün gitmediği, 2 güne bir kararların değiştiği geldiği için özel okuldan almadım. Öğrenme kaybı yaşamadı. Ancak uzaktan eğitimde ingilizce dersinde fazla konuşma fırsatı bulamadığı için konuşma üstüne özel ders aldırmaya başladım. Eğitim bitecek öğretmene ihtiyaç kalmayacak tamamiyle yalan. Öz disiplini düşük olan bireylerde kesinlikle öğretmen gerekli. Öz disiplin bizim ülkemizde üniversite mezunlarında bile neredeyse yokken zorunlu eğitim çağındaki çocuklarda bekleyip öğretmene ihtiyaç kalmayacak demek bana komik geliyor.

5 yıl çok erken, benim öngörüm zamanla öğretmen ihtiyacının azalacağı yönünde. Bunu sadece öğretmen olarak değil de sağlık, savunma, adalet gibi alanlarla da genişletebiliriz. Örneğin yapılan tahlillerinizi yapay zekaya sahip bir robot yorumlayabilir. Buna göre bir doktorun gözünden kaçan bir hastalık böylelikle teşhis edilebilir. Savunma sanayisinde asker ihtiyacı azalabilir, sınırlarınızı koruyan robotlar hayal edin ve bir sınır ihlalinde otomatik olarak havalanan drone'ları düşünün. Adalet ha keza, geçmiş davalarla alakalı bir makine öğrenmesi ile artık yeni davaların sonuçlarının bir robottan elde edilebileceğini hayal edebiliriz.(evet bu şu an için çok abartı oldu :), ama neden olmasın )

Eğitim-öğretimde de bir dönüşüm/değişim şart. Okul, öğretmen ve öğrenci kavramlarının baştan ele alınması gerekiyor. Okullardan başlarsak okul'un bir "ekol" olmaktan çıkarılması ve bu kavramdan kurtulması, bir nevii sıyrılması gerek. Okullar ilim yuvası olmalı, bir sistemin ekolünün dayatıldığı ve standart bireylerin yetiştirildiği yerler olarak düşünülmemeli. Öğrenci kavramı da değişmeli, talebe kavramına dönülmeli, zorla bir insana bir şey öğretilemeyeceğinden yola çıkarsak "talep" edenlerle yola devam edilmeli. Okul ve öğrenci kavramları değişiyorsa da sıra iğneyi kendimize batırmaya geldi, öğretmenler kendilerini geliştirmesi sağlanmalı, gerekirse kendisini geliştirmeyenlerle yollar ayrılmalı, deyim yerindeyse öğrencinin dizini kırıp ilim öğreneceği kişilere dönüşmeli öğretmenler. Tabi bu bahsettiğim değişimlerin size göre boşta kalan çok noktaları olabilir, ulan bu da olur mu diyebilirsiniz, ama çok detaylandırmaya gerek te duymadım, illa ki bu düşünceler çerçevesinde çözümler bulunacaktır.

Benim görüşüm öğretmenlik mesleğinin yapısı değişecek değişmelide. Artık öğretmenler olarak öğretmek yerine eğitmek ile uğraşacağız. Bence okullar öğretim ortamından daha çok eğitim ortamlarına dönüşecek. Herkese herşeyi öğretmeye çalışmak çok mantıksız geliyor bana.

2005 te de aynı muhabbet vardı.. Oyalama taktiği herşey... Aynen 7500 tl maaş alıp net eline 4500 geçmesi emekliliğin 65 yaş olup devletin kestiği 3000 tl maaşı en 70 yaşına kadar vermesi vs gibi herşey, her haber, gıdıklama amacını taşıyan saçmalık.

Geri