6.sinif ilk haftalar neler anlatacaksiniz

Kodla Büyü
İlk dönem excele giriş yapmıştık. Devam etmeyi düşünüyorum. Sonra kodlama (scratch) var.

program doğru hocamda ikinci dönem ilk ay hangi konuları anlatacaksınız. Ben hem exceli hem de kodlama işlemini anlatacağım.

6.sınıflar ikinci dönem ilk ünitesi haydi veri toplamaya konusudur hocam excel ilk döneme aittir. Müfredata göre gitmezseniz başınız ağrıyabilir benden nacizane tavsiye iyi çalışmalar kolay gelsin

Ben de kodlamaya giriş Algoritma , scratch, code org vb. şeklinde devam edeceğim inşaallah

Excel de birkaç değinmem gereken nokta kaldı daha sonra algoritma ile giriş yapacağım kodlamaya

Ben algoritma ve kodlama islemlerinin tamamini word ve excel ile yapiyorum. Gayet guzel gidiyor

Veri, sabit, değişken, algoritma gibi terimleri programlama dışında verince havada ve soyut kalıyor gibi geliyor bana. Ben direkt Scratch'ten başlayacağım.

.

İlk dönem excel'i bitirdim. Bu dönem algoritma ile başlayıp, (Akış şeması ve işlem adımlarına 1 ay ayırmayı düşünüyorum) sonrasında code.org, small basic ve scratch (yetiştiremezsem bir kaç örnek bile olsa yeterli) anlatmayı düşünüyorum. Tabii benim yoğurt yiyişim :)

Veri, sabit, değişken, algoritma gibi terimleri programlama dışında verince havada ve soyut kalıyor gibi geliyor bana. Ben direkt Scratch'ten başlayacağım.

.
hocam soyut geliyor dediğiniz gibi bu konular ama şöyle yapıyorum,
kullandığımız her programın arka planında kodların çalıştığı > her tıkladığımız butonun arkasında kodların olduğu > scratch teki sürüklediğimiz her bloğun arkasında kodların olduğu (bunu da mblock ta arduino kipinde blokları sürüklediğimiz de yanda kodlar değişiyor ya), uygulamalı olarak gösteriyorum.
Ayrıca devlet dairelerine gittiğimizde tcno yu söylediğimizde tüm bilgilerimizin(ad-soyad-adres-tel...) geldiğini-göründüğünü, bu bilgilerin microsoft word gibi programda tutulamayacağını, düzenli-sistemli olarak tutulduğunu, tutulurken de verileri sınıfladığımızdan bahsediyorum.

konuyu açan arkadaşın müdredat ile ilgisi-bilgisi yok galiba. excel 2-3 hafta idi toplamda ve ilk dönemin sonundaydı. şuan programlama kavramları sonra scratch

İlk dönem excel'i bitirdim. Bu dönem algoritma ile başlayıp, (Akış şeması ve işlem adımlarına 1 ay ayırmayı düşünüyorum) sonrasında code.org, small basic ve scratch (yetiştiremezsem bir kaç örnek bile olsa yeterli) anlatmayı düşünüyorum. Tabii benim yoğurt yiyişim :)
Boşver Ali Baba yoğurdu, gel Kayseri'ye mantı ve pastırma yedireyim. :)

bilgisayar olmayan yani lab olmayan okulda excel 2-3 hafta yavan kalır yetmez.Yöre bölge gelişimlerine göre müfredatta geciklemeler olabilir.Bence bizim ders; bilgisayar temel bilgisi,ofis ve kodlama dan oluşuyor .En buyuk sorun öğrencinin hazır bulunuşluk seviyesidir. İzmir'deki lüks bir semtteki öğrenci ile kırsalda köydeki bir öğrenci aynı kefeye sokamazsın.Müfettiş bir şey diyemez.Standart olarak görevlerini yerine getirip getirmediğine bakmalı.O zaman normalde her seyi ideal isterse bize de iyi bir lab ve kaynak ayırsınlar sonra şikayet etsinler.

kesinlikle oyle geliyor bana da. scratch da daha iyi anliyorlar bunlari.
Boş vakitlerde veya bazı konularda code.org daki uygulamaları yaptırıyorum hatta dönem başı yaptırdım da.Basit seviyeleri yaptırdım.Klavye ve fare ye alışırken mantıgı da gelişşin diye.Bir taşla 2 kuş.zamanı geldiğinde scratch online editörden oyun programlama yapacam.Basit oyunlar yaptırıyorum.

Bugun girilen yazinin paragrafta nasil arka arkaya yazildigini anlattim kodla. Cocuklar Word ile boyle yapiliyormu dedi. For dongusu

konuyu açan arkadaşın müdredat ile ilgisi-bilgisi yok galiba. excel 2-3 hafta idi toplamda ve ilk dönemin sonundaydı. şuan programlama kavramları sonra scratch
bazı konular bence çok uzun.bazı arkadaşlara katılıyorum.excel temel düzeyde anlatıp bırakıyoruz.gönül isterki 1.5 ay excel anlatıp devam edelim.algortimadan bahsedip ilerde flochart programı ile algortima uygulamaları yaptracam ben.

bazı konular bence çok uzun.bazı arkadaşlara katılıyorum.excel temel düzeyde anlatıp bırakıyoruz.gönül isterki 1.5 ay excel anlatıp devam edelim.algortimadan bahsedip ilerde flochart programı ile algortima uygulamaları yaptracam ben.

hocam uzun olanlar var, onları kısaltma işi ve bazen değişiklik yapma hakkı zaten bizde. Önceden bu müfredat kitaplarını sevmiyordum, sonradan düzeninin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizim ders tek başına bir programı öğretmek değil, çok etraflıca bi sürü şey anlatıyoruz bu kitaplarla. excele de 2-3 hafta verilmesi oldukça mantıklı, ilerletmek isteyen sonra kendi ilerletir.

Önce mblock - daha sonra mbot - olabildiğince de arduino
Keşke dersimiz çok olsada derinlemesine anlatabilsek.
Endustri 3.0 da kaldı türkiye. Almanya 5.0 a geçti.

Scratch'i öğretmeye zaman yetiyor mu ? Gerçekten de Ardunio da ilave olarak 1 dönem içinde öğretilebilinir mi? Tecrübeleriniz nasıl?
geçen sene 2.dönem çabalarıma rağmen scratch'de pek bir ilerleme kaydedemedim gibi.her sınıftan 2-3 öğrenci belki biraz ilerletti işi. bu sene ardunio'dan ilk defa haberdar etmek bir şeyler göstermek istiyorum. ama sanki sadece göstermekle kalacak pek kalıcı olmuyacak gibi geliyor. (yaşları gereği de normal bence)
kendim bile bol bol deneme işlemi yapınca ancak zihnimde özümseyip sensörlerle doğaçlama yeni birşeyler yapmaya başladım. ki yıllar evvel üniversitede pic devreleri yapıp yazılımını yazardım. paslanmışız ilgilenmeyeli.
Ya bu küçücük çocuklar gerçekten MBLOCK ile bile olsa birşeyler yapmaya başlıyorlar mı?
Tecrübesi olanlara şunu da sormak istiyorum... DYK kursu açsam öğrenme-öğretebilme durumları nasıl olur sizce... sanki ilgili öğrencileri kursa seçersem olur gibi

Scratch'i öğretmeye zaman yetiyor mu ? Gerçekten de Ardunio da ilave olarak 1 dönem içinde öğretilebilinir mi? Tecrübeleriniz nasıl?
geçen sene 2.dönem çabalarıma rağmen scratch'de pek bir ilerleme kaydedemedim gibi.her sınıftan 2-3 öğrenci belki biraz ilerletti işi. bu sene ardunio'dan ilk defa haberdar etmek bir şeyler göstermek istiyorum. ama sanki sadece göstermekle kalacak pek kalıcı olmuyacak gibi geliyor. (yaşları gereği de normal bence)
kendim bile bol bol deneme işlemi yapınca ancak zihnimde özümseyip sensörlerle doğaçlama yeni birşeyler yapmaya başladım. ki yıllar evvel üniversitede pic devreleri yapıp yazılımını yazardım. paslanmışız ilgilenmeyeli.
Ya bu küçücük çocuklar gerçekten MBLOCK ile bile olsa birşeyler yapmaya başlıyorlar mı?
Tecrübesi olanlara şunu da sormak istiyorum... DYK kursu açsam öğrenme-öğretebilme durumları nasıl olur sizce... sanki ilgili öğrencileri kursa seçersem olur gibi

Hocam dönemin sonralarına doğru scratch de baya işe yarar büyük oyunlar yapılabiliyor,yani mesafe kat ediliyor. Arduino + mblock u kurslarda anlatıyorum, kendileri orjinal bir şeyler yapmaları elbette zor ama bu yaşlar için bence oldukça iyiler, 7-8 de ve lise de üzerine bi şeyler koyarak ilerlerse çok faydalarını görürler.

Geri