6.Sınıf (Scratch-...) Güncellendi 14.02.2017

Kodla Büyü

bilisimkml

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Daha önce burada paylaşılan başka bir planın şablonunu kullandım. Plan içeriğini ne kadar uygulayabileceğimi henüz bilmiyorum ama amacım birazda öğrencilerde farkındalık oluşturmak.

Yıllık Plan -

1.Dönem ders içinde yaptığımız scratch uygulamaları -

Öğrenci Çalışma Kağıtları -

Dönem Sonu Başarı Belgeleri -

Öğrenci Seçme Uygulamaları -

Ekli dosyalar

• 2016-2017 Yıllık Plan.rar
    66.2 KB · Görüntüleme: 1,222
  • renci Seç.rar
    1 MB · Görüntüleme: 322
  • 6.Sınıf Scratch Çalışmaları.rar
    4.2 MB · Görüntüleme: 470
  • Sctrach Öğrenci ÇAlışma Kağıtları.rar
    5.8 MB · Görüntüleme: 468
  • 6.Sınıf Ek Ödev 40.rar
    5.6 KB · Görüntüleme: 301
  • Belge.rar
    446.6 KB · Görüntüleme: 295
Re: 6.Sınıf Yıllık Plan (Scratch-Arduino-Appinventor-SketchUp)

Helal olsun hocam, inşallah başarılı olur, hedeflediğin farkındalığı sağlarsın.

Elinize sağlık :alkis:

teşekkürler hocam

Hocam 6. sınıflar için benim de uygulayacağım plan bu şekilde. Fakat donanım eksiklikleri, ardunio setleri vs için çözüm üretmem gerek. :(

teşekkürler hocam.

biltek2007' Alıntı:
Hocam 6. sınıflar için benim de uygulayacağım plan bu şekilde. Fakat donanım eksiklikleri, ardunio setleri vs için çözüm üretmem gerek. :(

Bt sınıfım yok malesef henüz etkileşimli tahta üzerinden anlatıyorum, anlatırken öğrencilere kablosuz fareyi veriyorum dönüşümlü olarak ben anlatırken elinde fare olan öğrencide anlattıklarımı uyguluyor. Geçen sene scratch anlatırken bu yöntemi kullandım. Zaten içerik öğrencilerin ilgisini çektiği için ve uygulama üzerinden anlattığım için öğrencilerle birlikte gidiyor ders.
Arduino set olarak geçen sene tübitak bilim fuarında yaptığımız projeler için aldığım 4 arduino ve çeşitli devre elemanları, sensörler var elimde. Şimdilik onları kullanmayı planlıyorum.

bilisimkml' Alıntı:
biltek2007' Alıntı:

Bt sınıfım yok malesef henüz etkileşimli tahta üzerinden anlatıyorum, anlatırken öğrencilere kablosuz fareyi veriyorum dönüşümlü olarak ben anlatırken elinde fare olan öğrencide anlattıklarımı uyguluyor. Geçen sene scratch anlatırken bu yöntemi kullandım. Zaten içerik öğrencilerin ilgisini çektiği için ve uygulama üzerinden anlattığım için öğrencilerle birlikte gidiyor ders.
Arduino set olarak geçen sene tübitak bilim fuarında yaptığımız projeler için aldığım 4 arduino ve çeşitli devre elemanları, sensörler var elimde. Şimdilik onları kullanmayı planlıyorum.
Hocam emeğine sağlık aynı şartlar altında aynı adımları atmış bir meslektaşımla karşılaşmak beni mutlu etti.Akıllı tahta kablosuz klavye mouse düzeni sistemini bende uyguluyorum. Geçen sene tübitakta mbot kullandım derste onu uygulayacam.planlarınız çok iyi. aklımdan geçen şekilde teşekkürler.

Hocam emeğinize sağlık. Ben de 6. sınıflarda bu şekilde bir uygulama yapmak istiyorum aslında. Çok da güzel olmuş planınız ama bir şey sormak istiyorum. Hazırladıığnız plandaki kazanımları siz mi yazdınız? Yoksa meb in belirlediği bu şekilde kazanımlar mevcut mu?
*** Kazanımları siz yazdıysanız kendimiz bu şekilde kazanım oluşturabilir miyiz?

Çok şahane olmuş hocam planınız Ellerinize yüreğinize sağlık. çok emek var bu işte.

:alkis: Tebrikler hocam. Malesef 256 MB RAM'ı olan bir sınıf için uygulanması zor. Keşke bütün BT sınıfları kullanılabilir düzeyde olsa da böyle etkinlikler yapabilsek! :cry:

Hocam merhaba.
Yıllık planınız çok güzel olmuş emeğinize sağlık. Yıllık plandaki scratch uygulamalarınızı paylaşmanız mümkün mü acaba mesela "eyvah kedi" gibi
Ben de ilk defa bu yıl kullanacağım bu programı :)

Papsukkal' Alıntı:
Hocam emeğinize sağlık. Ben de 6. sınıflarda bu şekilde bir uygulama yapmak istiyorum aslında. Çok da güzel olmuş planınız ama bir şey sormak istiyorum. Hazırladıığnız plandaki kazanımları siz mi yazdınız? Yoksa meb in belirlediği bu şekilde kazanımlar mevcut mu?
*** Kazanımları siz yazdıysanız kendimiz bu şekilde kazanım oluşturabilir miyiz?

Hocam alt öğrenme alanlarını ve kazanımları kendim belirledim aşağıdaki yazıdan dolayı. Zaten kimsenin bizim ne öğrettiğimize yıllık plana ne yazdığımıza da baktığı yok işin doğrusu. Açıkçası ben kitap olmamasını ve konuların sabit olmamasını avantaj olarak görüyorum. Daha önce altı sene meslek lisesinde çalıştıktan sonra şu anda en çok eksikliğini hissettiğim konu bilişim sınıfının olmaması. Allahtan etkileşimli tahtalar var :)

dicle2102' Alıntı:
Hocam merhaba.
Yıllık planınız çok güzel olmuş emeğinize sağlık. Yıllık plandaki scratch uygulamalarınızı paylaşmanız mümkün mü acaba mesela "eyvah kedi" gibi
Ben de ilk defa bu yıl kullanacağım bu programı :)

Yazdığım etkinlikleri hafta sonları yapmayı planlayarak yazdım. Henüz hiçbiri yapılmış etkinlikler değil. Bunu da tamamlamadım öğrencilerin durumuna göre puan süre gibi özellikler eklenecek ama bu hafta olmaz muhtemelen. İlk örnek için çok fazla kod bloğu kullanıp öğrencilerin gözünü korkutmak istemiyorum. Yaptıkça eklemeye çalışırım.

Ekli dosyalar

• erçeve.PNG
    erçeve.PNG
    45.8 KB · Görüntüleme: 728
  • eyvah kedi.rar
    54.1 KB · Görüntüleme: 123

Başlığı yakından takip ediyorum,scratch ile yeni tanışan çocuklar için "eyvah kedi" etkinliğinin gerçekten çok karmaşık olduğunu düşünüyorum.Bunun yerine scratch uygulamasını arayüz olarak tanıttıktan sonra, dizilerdeki taşları tek tek uygulama yaparak anlatmanın daha faydalı olacağını düşünerek şöyle başladım.

Giga Yürüyor etkinliğinde; öğrencilere sahne dekoru, ve kukla kostümü değiştirmeyi, çok yüzeysel olarak sahne koordinatlarını; yukarı 0, aşağı 180, sola -90, sağa 90, yönüne dönmeyi, kuklaların özelliklerinden dönüş izinlerini ve hareket etmek için x ve y yönlerini bunlarin negatif degerlerini aktardım. Zorlanmadan bir çoğu başarılı oldu.

Ekli dosyalar

• Giga Yürüyor.rar
    199.8 KB · Görüntüleme: 117
Re: 6.Sınıf (Scratch-Arduino-Appinventor-SketchUp) Güncellendi

Yaptığımız uygulamalar ilk mesaja eklendi.

merdem4' Alıntı:
Başlığı yakından takip ediyorum,scratch ile yeni tanışan çocuklar için "eyvah kedi" etkinliğinin gerçekten çok karmaşık olduğunu düşünüyorum.Bunun yerine scratch uygulamasını arayüz olarak tanıttıktan sonra, dizilerdeki taşları tek tek uygulama yaparak anlatmanın daha faydalı olacağını düşünerek şöyle başladım.

Giga Yürüyor etkinliğinde; öğrencilere sahne dekoru, ve kukla kostümü değiştirmeyi, çok yüzeysel olarak sahne koordinatlarını; yukarı 0, aşağı 180, sola -90, sağa 90, yönüne dönmeyi, kuklaların özelliklerinden dönüş izinlerini ve hareket etmek için x ve y yönlerini bunlarin negatif degerlerini aktardım. Zorlanmadan bir çoğu başarılı oldu.

Teşekkürler hocam. Evet başlangıç için zor oldu ama üzerinde biraz fazla durunca çok sorun olmadı.

6.sınıflar yapıyor 5.sınıflar oynuyor etkinliğiyle yapılan uygulamaları 5 lerin etkileşimli tahtasına yükledim. Bunun da etkisi ile sanırım bu sene öğrenmeyi çok istediler. Ben de yoğun istek üzerine bu dönem 5.sınıflara da scratch anlatmaya başladım. Onlara dediğiniz gibi daha basit şekilde anlatıyorum. Ama 6. sınıflara göre çok daha istekliler.

Geri