8. sınıflara 2.dönem ne anlatsam?

Kodla Büyü

aysmn

Site Gezgini
arkadaşlar malum 8.sınıflarda 2. dönem vb var ve ben daha önceki sene pek verim alamamıştım haftada 1 saat dersin olması ve konunun biraz zor olması cocukları soğutmuştu.bu yıl vb anlatmamayı düşünüyorum ama işlerine yarayacak bi konu anlatmak istiyorum ne olabilir? sınıfın seviyesi de baya iyi office i çok iyi kullanıyolar artık.

flash, fireworks gibi programlar olabilir. Çocukların bilmedikleri kolay uygulamalarıda deneyebilirsiniz.

vb anlatmayı bende düşünmüyorum. çocuklar 1 hafta önce anlatılan konuyu
zor hatırlıyorlar bir de 1 saatlik ders te program analatmayı düşünemiyorum.

Öğrencilere sorsanız nasıl olur? Bir anket hazırlayabilirsiniz. Daha sonra öğrencilerden bazıları bu konu kitapta yok diye disiplin sorunu çıkarmasın. :idea:

Ben bugün 8. sınıflardan birine sordum vb yerine hangi konuları işleyelim diye..Format atmayı öğretir misiniz dediler. Şöyle bir düşününce öğrencilerin evde karşılaşacakları problemleri çözecek tarzda bilgiler vermeyi düşünüyorum. Mümkün olduğunca kendilerine bizzat uygulama yaptırarak..

Bana müfettiş öneride bulunmuştu bu konuda. İşlerine daha çok yarıyacak ve önemli/eksik olduğunu düşündüğün konuları aktar diye. Ben şu konulara değinmeyi düşünüyorum;
1-Parduş İşletim Sistemi
2-Temel Photoshop kullanımı
3-Denetim Masası Gelişmiş Özellikleri
4-Olmazsa olmaz (Sık kullanılan) programlar, amaçları ve kullanımları
Şu an için aklıma gelenler bunlar. Ama bunu programa döküp hazırlayacam. Bunu yapınca da bu başlık altında paylaşırım.

valla arkadaşlar öyle aşkım şevkim kırıldı ki ders anlatmak bile gelmiyor içimden şu sıkıntılardan kurtulabilirsek temel bilgilerin yanında phtoshop flash gibi programlar daha faydalı olur gibime geliyor.

ya bende bu aralar çok isteksizim.içimden hiçbirşey yapmak gelmiyor.bazen şeytan diyor bırak serbest,ne yaparlarsa yapsınlar.ama vicdanım el vermiyor.beb bişeylere çabaladıkça öğrenciler hepten isteksizleşiyor ona da sinir oluyorum.Allah kahretsin bizi ve dersimizi bu hale getirenleri...

Hocam bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum.Çocuklara bloggerden bi yerle ilgili hazır blog yaptırsammı diye düşündüm.Problem olur mu acaba?

Ben müfettişe "2. dönemden itibaren öğrencilerin SBS çalışması için internet sitelerine girmelerini sağlıyorum, sınıf defterine de SBS çalışıldı" yazıyorum dedim, bir şey demedi. Dersinizin kaldırılması gündemde v.s. bir şeyler söyledi. Ben ne dedim hiç hatırlamıyorum.

ben geçen yıl format atmayı ve movie maker ı anlatmıştım, özellikle movie maker hoşlarına gitmişti, ödevlerinde de kullanmışlardı, eğer bilgisayarlarınız photoshop kurmanıza engel değilse(bizim bilgisayarlarımız tam bi felaketti) eminimki photoshop da çok ilgilerini çekecektir. Ben artık lisedeyim, dünya varmış diyorum, ne anlatıcam derdinden kurtuldum, öğretmen olduğumu anladım :+1:

arkadaşlar yıllık planınızda ne yazıyorsa deftere onu işleyin gerisi sorun değil istediğiniz konuyu anlatabilirsiniz bi sıkıntı olmaz ama evraklarınız düzgün olmalı sınıf derfterine farklı şeyler yazmayın
bunun dışında ben dönem başından beri access anlatıyorum arada bi sıkılıp günün anlam ve önemiyle ilgili sunu gösterdim bazen farklı şeyler gösteriyorum makinalar eski olmasa bi blog sitesinde sayfa oluşturmayı gösterirdim sonrada publisher ozamana dönem biter zaten

dostdalga' Alıntı:
Ben bugün 8. sınıflardan birine sordum vb yerine hangi konuları işleyelim diye..Format atmayı öğretir misiniz dediler. Şöyle bir düşününce öğrencilerin evde karşılaşacakları problemleri çözecek tarzda bilgiler vermeyi düşünüyorum. Mümkün olduğunca kendilerine bizzat uygulama yaptırarak..

dediğinizide çok denedim hocam ama yok yok yok dinlemiyorlar....

aak' Alıntı:
dostdalga' Alıntı:

dediğinizide çok denedim hocam ama yok yok yok dinlemiyorlar....

Hocam biraz önce bende resmen köpürdüm bilgisayar eğitimini mahvettiler bişe anlatmak şöyle dursun notu olmadığından sizide önemsemediklerinden sizi bile takmıyolar bilgisayar eğitimini notu kaldırarak öldürdüler zaten. Boşverin kendinizi çok üzmeyin yapacak bişe yok bize internet cafe aman yani bilgisayar laboratuarında oyun oynatın diyolar yapacak bişe yok. Bunu anladık mesaj alındı öğretme eğitme yokta benim anlamadığım bu kadar masraf niye bu kadar bil lab niye kuruldu kendimden yola çıkarak diyorumki türkiye iyi yönetilmiyor arkadaşlar

Ne güzel, ne anlatalım diye konuşabiliyorsunuz arkadaşlar! Lab.'ı olmayan arkadaşlar ne yapıyor, ben çok zor durumdayım. Sınıfa gir çık yapmaktan sıkıldım artık. Okulumda sunu göstereceğim bir ortam bile yok. Müfettişler bu konuda neler diyor? Sınıfta ne anlatsam onu da bilmiyorum, hoş sınıfta bilgisayarsız ders anlatan öğretmeni hiçbir öğrenci takmıyor. Bu konuda farklı fikirlere ihtiyacım var. Mesleğimden soğudum iyice. Normal memurluğa mı geçsem diye düşünüyorum bu aralar!

Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

ben format atmayı dönemim en başından göstermiştim ki yıl ortalarında falan gelip hocam format nasıl atılır şöle böle soruları sormasınlar
vb hiç girmedm bile onun yerine
movie maker
site tasarımında kitapta olmayan ama çocuklara eğlenceli gelecek etiketler
şimdi de photoshop anlatıyorum :idea:

photoshop anlatmaya kalkıştım ama tam faciaydı gerçekten sınıfım : 37 kişi :lol:

arkadaşlar ilk dönem 8. basamak HTML kodlarını anlattım ama daha ortaya hiç birşey çıkaramadılar.. her ders bir önceki dersin tekrarını yaptım..

ikinci dönem planda VB yazıyor ama ben publisher ile web tasarıma devam etmeyi düşünüyorum.. İlk dönem müfettiş rehberliğe geldiğinde kitaba uygun git diye tembihledi..

ikinci dönem 7. basamak web tasarım prog. kullanır. kazanımlarını kullnarak publisher anlatsam, planı düzeltmem mi gerekir? öğrencilerin durumuna göre VB ağır gelecekti desem yeterli olmaz mı? :?: (gercekten de ilerleyemem VB anlatırsam)

(yani 8. sınıf yıllık planı, 1. dönem --> 8. basamak html , 2. dönem --> 7. basamak internet sayfası yapıyorum şeklinde olacak)

İnternetin daha verimli kullanımı ile ilgili birşeyler hazırlanabilir. Blog oluşturmayı anlatmaya yeltendim ama malum MEB internet hattı :?

yani ben karar verdim de, teftişi düşünüyorum şimdi :( planımı 8.basamak olduğu gibi kullandım, uygulamasam sıkıntı çıkar mı daha önceki teftişlerde okulumda rahat oldugum için problem olmadı ama şimdi okulumda müdürle yıldızımız barışmıyor, diken üstündey,im...

Ben anlattığım HTML kodlarından 3-4 tanesi akıllarında kalırsa kendimi şanslı sayıyorum...
8 sınıflara hersene anlatıyorum HTML kodlarını, sonra bu kodları kullanarak text dosyasında basit bir html sayfası hazırlatmaya çalışıyorum... ama yaklaşık 200 öğrenciden belki 3-4 tanesi kafayı çalıştırıp kodları bir kenara yazıp birşeyler yapmaya çalışıyorlar, diğerleri ise sanki ilk defa bilgisayar görmüş gibi davranıyorlar her ders...
Hatta en son baktım olmuyor ben yazıyorum kodları örnek bir sayfa oluşturuyorum, projeksiyonda yansıtıyorum, tahtaya bakıp aynısını bile yazamıyorlar... :verymad:

Sayın öğretmenim ben sene başında idareye sordum. Yıllık planı sınıf defterine yazarsın. Yazdıklarını değil de senin gerekli gördüğün konuları anlat öğrencilere dediler. Ben de öyle yapıyorum. Basamaktaki kazanımları deftere yazıyorum. Çocuklara onların işine yarayabilecekleri aklıma gelen şeyleri anlatıyorum. Müfettişlere de söylemiştik durumu. Bişey demediler. Zaten dersimize bile gelmiyorlar artık. Onlar da biliyorlar bizim ne sıkıntılar çektiklerimizi. En azından bana gelen müfettişler bu konuda çok anlayışlıydı.

_miracle_' Alıntı:
yani ben karar verdim de, teftişi düşünüyorum şimdi :( planımı 8.basamak olduğu gibi kullandım, uygulamasam sıkıntı çıkar mı daha önceki teftişlerde okulumda rahat oldugum için problem olmadı ama şimdi okulumda müdürle yıldızımız barışmıyor, diken üstündey,im...

hocam ben de kesinlikle VB anlatmıyorum olacak gibi de değil. bölge zümrede belirtmiştim ne yapacağımı VB anlatmayacağımı. şimdi de konularıma uygun kazanımlar hazırlayacağım plana da not düşeceğim işte öğrenci seviyesi ve ihtiyaca göre düzenleme diye ama bundan sonra ki planlarımda VB yi almayı düşünmüyorum. şimdiye kadar planla işlediklerim farklıydı şimdi ise kağıt üzerinde de göstereceğim ki sürekli bunun endişesiyle ders işlemek istemiyorum.

manhem' Alıntı:
_miracle_' Alıntı:

hocam ben de kesinlikle VB anlatmıyorum olacak gibi de değil. bölge zümrede belirtmiştim ne yapacağımı VB anlatmayacağımı. şimdi de konularıma uygun kazanımlar hazırlayacağım plana da not düşeceğim işte öğrenci seviyesi ve ihtiyaca göre düzenleme diye ama bundan sonra ki planlarımda VB yi almayı düşünmüyorum. şimdiye kadar planla işlediklerim farklıydı şimdi ise kağıt üzerinde de göstereceğim ki sürekli bunun endişesiyle ders işlemek istemiyorum.

Planda şu şu sebeplerden dolayı değişiklik yapılmıştır diye tutanakla değişiklik yapılabilr sanırım.. ama öyle bi durumda müdür ün de imzası gerekiyor.. bunu yapmak istemediğimden sorayım demiştim.. zaten bu idareciler anlasalar bana sorarlardı hangi basamakların kitaplarını isteyelim diye.. ben u istekle gidersem, yanlış bişey yapacagım sanar :D

ama sizin dediğiniz gibi kendim plan üzerinde belirtip yine ders müredatında olan "7. basamak İnternet sitesi yapıyorum ünitesinin kazanımları işlenecektir" diye belirteyim.. Teftişi belki bu kadar buyutmemeliyim ama sıkıntı çıktıgında idare ile karşı karşıya gelmek istemiyorum, tek söz yani.. o yuzden eksiksiz olsun diye sizlere danışmak istedim

Geri