8. sınıflarda v.basic (program yapıyorum)

Kodla Büyü

aysegul_

Seçkin Üye
Seçkin Üye
8. sınıflarda İnternet site yapımı daha bitmedi ama bittiğinde v.basic gösterip göstermemek konusunda kararsızım. Çocukların seviyesi çok düşük değil ama site yapımında bile çok zorlanıyorlar, hala öğrensinler diye çırpınıyorum... v. basic onlar için ne kadar yararlı bilmiyorum. Aslında doğru soru " ne kadar gerekli ? "

Bundan önce kasaba okulunda çalışmıştım ve 8. basamak hiç göstermedim... O yüzden sizden fikir almak istiyorum. Sizler gösterdiniz mi o konuyu, gösterdiyseniz öğrencilerin ilgileri, anlama düzeyleri nasıl oldu? Her okulun öğrenci kapasitesi farklı ama en azından genel ortak bir fikir çıkarbilir sanırım... :)

kendi okulumdaki öğrencilerin seviyesine göre 4,5,6,7 ve 8. sınıflar için istediğim konuları seçerek ve bazılarınıda çıkararak yıllık plan yaptım. bu yıllık planlarda bütün basamaklardaki üniteleri kullandım.
zaten öğrenemeyecekleri bir konuyu anlatmanın bir anlamı olmaz. v. basic anlatmıyorum mesela.

Ben de v. basic anlatmakta kararsızım çocuklar html yi zor anlıyorlar ama yinede bir giriş yapıp seviyeyi değerlendirmekte fayda var diye düşünüyürum

bu okula bu yıl geldiğim için öğrenci seviyesini bilmiyordum... yıllık planda bütün konular var.. ama seneye duruma göre konu kısıtlaması bende yapacağım...

maliaydogan' Alıntı:
Ben de v. basic anlatmakta kararsızım çocuklar html yi zor anlıyorlar ama yinede bir giriş yapıp seviyeyi değerlendirmekte fayda var diye düşünüyürum

olmazsa öyle yapacağız hocam... konuya bir giriş yapıp, ona göre yolumuzu belirleyeceğiz...

merhaba dün ben de bu konuyla ilgili konu açmaya çalışmıştım ama sorun oluştu diye msj verdi site sizin açmanıza sevindim çünkü bende aynı şeyleri düşünüyorum ve diğer arkadaşlardan fikir almak istiyorum aysegul hanım..benim öğrencilerim de site yapımında zorlandılar dahası çok isteksizler şimdi vbasic anlatmaya kalksam kendimi sinirlendirmenin ötesine gidemeyeceğim çünkü dinlemiyorlar ve anlamıyorlar..bunun yerine ne yapsam diye düşünüyorum acaba dreamweawer mı anlatsam en azından site yapımını daha iyi öğrenmiş olurlar diye düşünüyorum..

Evet, bende 8. sınflar da biraz zorlanıyom. Kitabı işlemiyorum. Zaferu arkadaşım elindeki yıllık planı bizimlede paylaşırmısın.
8. sınıflar tam bi baş belası, rahat bırakmak lazım. Ben bunlarda kendi kendine öğrenme tekniğini kullanıyorum. :roll:

Varsa elinde değişik yıllık plan paylaşabilirsiniz bizle. seviniriz:)

Bulundumuz bölge insanının seviyesine göre değerlendirmeliyiyiz bu konuyu. Benim bulunduğum yer kırsal bir ilçe. İlköğretim seviyesinde kesinlikle object orient prglamlamaya girmiyorum, girmrm de. çünkü gereksiz. kulüp olarak verilebilir. Exceldeki basit fonsiyonlar gayet yerterli.

BAHADIRHAN' Alıntı:
Evet, bende 8. sınflar da biraz zorlanıyom. Kitabı işlemiyorum. Zaferu arkadaşım elindeki yıllık planı bizimlede paylaşırmısın.
8. sınıflar tam bi baş belası, rahat bırakmak lazım. Ben bunlarda kendi kendine öğrenme tekniğini kullanıyorum. :roll:
Varsa elinde değişik yıllık plan paylaşabilirsiniz bizle. seviniriz:)
hocama katılıyorum sekizinci sınıflar çıldırmış hepsi başka alemde ergen psikolojisi sanırım onların dersinin bir saat oluşuna çok seviniyorum

öğrencileri şımarık ve başarılı velileri kültürlü büyük bir okulda çalışıyorum 8ler öfff çıldıracağım ukala ve derse ilgi sıfır vbasic anlatmak bir hayal benim için ama ısrarla oyun yok derse devam dinleyen bir kişi olsada

ben geçen dönem frontpage kullanarak basit bir web sitesi yaptırdım. Html anlatmak zulüm çünkü. bu dönem 3-4 haftada bir proje vereceğim. şimdi okul gazetesi hazırlıyorlar. basıl yayın kulübünün panosunda ve kendi kulübümün panosuna asacağım. yıllık plana uymuyorum, ne kadar doğru bilmiyorum.

Ben 8. sınıflar için 7. basamak seçmiştim.Eğer komutunu anlatana kadar sinirden çatladım, yinede her sınıfta hala anlamayanlar var.Sİte yapımı ve vb bana hayal gibi geliyor.Konu olarak da ilköğretim için gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Ben de yarın ne anlatsam diye düşünürken bu mesajlar içimi ferahlattı.Demek ki çoğumuz aynı düşünüyoruz.Çocuklar daha word exceli tam olarak bilmiyorken vb anlatmak çok mantıksız diye düşünüyorum.Ben word uygulamaları yaptırmayı düşünüyorum.Daha sonra da excele geçerim..

ben 1. dönem html anlattım birazcık anlamışlardı.. bu hafta ilk ders v.basic i anlattım çok sıkıldılar bi kaç defa anlatıyorum, anladınız mı diye soruyorum boş boş bakıyolar :eek:

dw a mı geçsem ne yapsam

ben de aynı durumdayım.

çocukları serbest bıraktığımda demeyin keyiflerine özellikle 8.sınıflar. onlarla ters olmaya da gelmiyor sanki benim cebime girecek bişey var onlar bişşey öğrenseler. yani aslında bişeyler öğretme derdin olmasa gül gibi geçinip gidersin ama bişeyler yapmakisteyegör ozaman sıkıntılar stres ve siniler artıyor.

daha basit konuları bile anlatamıyoruz anlatsak bile anlamak istemiyor bilgisayarın oyun ve müzikten ibaret olduğunu düşünüyorlar bu da bizim dersimize yaklaşanların yanlış yaklaşımları ve en büyük zaaf. dersimizin kaldırılmasının altında bu verimsizlik yatıyor sanırım.

gel de vb anlat. valla her ders girdiğimde müfredatı takip etmediğim için onun yerine de başka bi konu anlatmak mantıklı gelmedği için şimdilik serbest etkinlik yaptırıyorum ama her defasında yanlış mı yapıyorum diye de düşünüyorum......

Ben 3 seneden beri 8. sınıflara VB anlattım. Bunun 1 senesi kasaba okuluydu. Şuana kadar öğrencilerim biraz zorlansa da VB nin görselliği ve sonuçta elinde bir program olması öğrencilerimin dikkatini çekiyor. Bu sene VB ile evde de uğraşan öğrencilerim var. İlk dönem Ticaret meslek lisesinde Programlama Temelleri dersine girdim orada benim eski öğrencilerimde vardı. VB yi daha önceden gördükleri için diğer öğrencilerden daha başarılı oldular.

bence programlama anlatmanın bir gereği yok zaten 1 saat ders (40 dk) zaten çocukların bilgisayara bakış açıları farklı. Kendinizi yıpratmaktan başka bişey olmaz. Onun için 6-7 basamaklar daha uygun. Çocukların accesi bile anlamaları zor olurken basic komutlarını anlamaları????

Bu yıl ben ilk kez bir ilköğretimde görevlendirmeyle çalışıyorum ve 8. sınıflarda Visual Basic görünce şaşırdım ama işlemeye de başladım.Somut birşeyler yapıp gördüklerinde hoşlarına gidiyor fakat bu hafta Veri türlerini işleyince hiçbiri birşey anlamadı ve benim de çok canım sıkıldı.Gerçekten bence de gereksiz bir konu bu yaşta çocuklar için ağır geliyor.Ben de photoshop ve format atmayı gösterip dönemi kapatacağım zaten 19 mayıstan sonra çoğu gelmeyecek sbs yüzünden.Hem onlar eğlenerek ve isteyerek birşeyler öğrenirler; hem de benim akıl sağlığım yerinde kalır 8)

8.sınıf kitapları benim için tamamen silik bir hatıradan ibaret
Office anlatıyorum ben her bilgisayara uygulamalı bir kağıt dağıtıp sınıf ortamında yapıyoruz :scared:

Ben de bu yıl ilk kez 8. basamak anlatmak zorunda kaldım, HTML kodlarını bile anlamadılar yarın V.Basic'e geçeceğiz, kendi okulum neyse de artı 2 okula daha gidiyorum her birine kurmak bile zor gelirken, anlamayacaklarına emin olduğum şeyleri anlatmak bana işkence olacak... Akılları fikirleri oyun oynamada olan öğrencilere V.Basic anlatmak saçmalık :-1:

Geri