Ağ işletmenliği ve siber güvenlik dalı konusunda yardım!

Kodla Büyü

filatros

Aktif Üye
Meslek lisemizde ağ işletmenliği ve siber güvenlik dalı açmak için teçhizat ve malzeme alımı yapmak istiyoruz ancak alınacaklar konusunda kararsızlıklar var. Bu dalı açık olan veya konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyoruz. Teşekkür ederiz.

biz bu yıl açtık dalı. herhangi bir malzeme almadık. "ağ sist. ve anah." dersini cisco packet tracer ile işleyeceğiz. manageable switch ler ciddi paralar. belki 1 tane alınabilir. (elimizde 1 tane var.) zaman zaman onun üzerinde öğretmen çalışma yapabilir. onun dışında rj45 penselerimiz ve kablo testerımız var.
robotik ve kodlama için öğrencilere arduino super başlangıç seti aldırıyoruz.

biz bu yıl açtık dalı. herhangi bir malzeme almadık. "ağ sist. ve anah." dersini cisco packet tracer ile işleyeceğiz. manageable switch ler ciddi paralar. belki 1 tane alınabilir. (elimizde 1 tane var.) zaman zaman onun üzerinde öğretmen çalışma yapabilir. onun dışında rj45 penselerimiz ve kablo testerımız var.
robotik ve kodlama için öğrencilere arduino super başlangıç seti aldırıyoruz.
aynen paket tracer iş görür akıllı switch almaya gerek yok

Arkadaşlar kusura bakmayın ama fiilen uygulama yapmadan packet tracer ile ağ teknik elemanı yetiştirmek çok mantıklı değil. Basit düzeyde bir ağ dersi veya kursu söz konusu ise tamam ama fiilen cihazı bilmeyen görmeyen öğrenci iş hayatında nasıl teknik eleman olacak.
11. Sınıfta daha detay dersler de olacak. Ağ dalından bahsediyoruz sonuçta.

Arkadaşlar kusura bakmayın ama fiilen uygulama yapmadan packet tracer ile ağ teknik elemanı yetiştirmek çok mantıklı değil. Basit düzeyde bir ağ dersi veya kursu söz konusu ise tamam ama fiilen cihazı bilmeyen görmeyen öğrenci iş hayatında nasıl teknik eleman olacak.
İmkan var ise tabii ki cihaz alınmalıdır. Doğrusu budur, zaten yukarıda da aynı şeyi söyledim. Ancak packet tracerın yetenekleri oldukça fazla. Fiziksel kurulum dışında packet tracer fazlası ile iş görüyor. Kurcalamadıysanız biraz bakın derim.
11. sınıf ayrıca derlendirilir. Ben 10. sınıf ile ilgili bilgi verdim.

Arkadaşlar ben kitabın şu yönünü beğenmedim.Önce packet tracerda hub switch uygulaması yapın diyor sanki öğrenciler önceden uygulamayı biliyor da kullanmış gibi. İlerleyen ünitelerde packet tracer nasıl kullanılır onu anlatmış.Bi terslik var bence.

k
Arkadaşlar ben kitabın şu yönünü beğenmedim.Önce packet tracerda hub switch uygulaması yapın diyor sanki öğrenciler önceden uygulamayı biliyor da kullanmış gibi. İlerleyen ünitelerde packet tracer nasıl kullanılır onu anlatmış.Bi terslik var bence.
aynen hocam kitabı hazırlayan arkadaşlar malesef yetersizlermiş

Evet ben de kitap konusunda çekincelerim var, o yüzden sizlere sorma isteği duydum.

hocama kesinlikle katılıyorum, program üzerinden bu alanda bir teknik eleman yetiştirmek bana hiç doğru gelmiyor. O yüzden kurabileceğim bir atölye için ne tür cihazlar gerekiyor onlar için tavsiye istiyorum. Piyasadaki cihazlar ve yetenekleri konusunda pek bilgim yok açıkcası!

İmkan var ise tabii ki cihaz alınmalıdır. Doğrusu budur, zaten yukarıda da aynı şeyi söyledim. Ancak packet tracerın yetenekleri oldukça fazla. Fiziksel kurulum dışında packet tracer fazlası ile iş görüyor. Kurcalamadıysanız biraz bakın derim.
11. sınıf ayrıca derlendirilir. Ben 10. sınıf ile ilgili bilgi verdim.
Hocam ben packet tracer ve yeteneklerini biliyorum. Maalesef dal sadece 10. Sınıftan ibaret değil. Asıl ağırlık 11 derslerinde ve tüm dersler program üzerinden yürümesi çok doğru değil. Dal açılırken bütünlük içinde bakılması lazım onu vurgulamak istedim.

Güzel bir başlık seçilmiş .manageable switch tavsiyesi olan arkadaş varmı bencede canlı uygulama şart

Güzel bir başlık seçilmiş .manageable switch tavsiyesi olan arkadaş varmı bencede canlı uygulama şart
sadece switch de yeterli değil, başka ekipmanlar da lazım! İşte onları ne olduğunu tespit eder ve belirlersek okula donanım olarak alınmasını isteyebiliriz. Ben de bu ekipmanların ne olduğunu bilen birinden istiyorum. Umarım bu konuda yetkin biri çıkar aramızdan da bize yardımcı olur.

Geri