Access-Excel Birlikte Çalışma

Kodla Büyü

El-Aziz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Elimde içerisinde 1000'den fazla satırın olduğu bir excel dosyası var. Ben bu verileri veritabanında saklamak aynı zamanda excelde çalışmaya devam etmek istiyorum. Böyle birşey mümkün mü?

yani excel tablom yine kalacak ve yanında bir de access veritabanım olacak. verileri access formuna gireceğim, güncelleyip sileceğim, aynı veriler excel'de otomatik uygulanacak.
ya da excel de değişiklik yaptığımda veritabanım da değişecek, sildiğim silinecek, güncellediğim güncellenecek.

Hocam buyurun,
Önce Microsoft.Office.Interop referansını ekleyin.
Bin\Debug klasörüne Kitap1.xls ve veriler.mdb dosyasını oluşturun.
Yalnız Kitap1.xls içinde ilk satırda ADI ve SOYADI sütünları olacak. Aynı şekilde veriler.mdb içinde de olacak...

Imports System.Data
Imports System.Data.OleDb
Imports Microsoft.Office.Interop

Public Class Form1
Dim exbaglan, accsbaglan As OleDbConnection
Dim isle As OleDbCommand
Sub EXCELE_BAGLAN()
exbaglan = New OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source='Kitap1.xls';Extended Properties=Excel 8.0")
exbaglan.Open()
End Sub

Sub ACCESSE_BAGLAN()
accsbaglan = New OleDbConnection("Provider=microsoft.jet.oledb.4.0;data source='veriler.mdb'")
accsbaglan.Open()
End Sub
Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
Try
EXCELE_BAGLAN()
isle = New OleDbCommand("insert into [Sayfa1$](ADI, SOYADI) values (' " & TextBox1.Text & " ',' " & TextBox2.Text & "')", exbaglan)
isle.ExecuteNonQuery()
exbaglan.Close()

ACCESSE_BAGLAN()
isle = New OleDbCommand("insert into tablo1(ADI,SOYADI) values('" & TextBox1.Text & "', '" & TextBox2.Text & "')", accsbaglan)
isle.ExecuteNonQuery()
accsbaglan.Close()
TextBox1.Text = ""
TextBox2.Text = ""
MsgBox("Operasyon tamamdır :) ", MsgBoxStyle.Information, "Tamam")
Catch ex As Exception
MsgBox(ex.Message)
End Try

End Sub
End Class

v.ofkeli' Alıntı:
Sormadım ama ben vb.net de yaptım programı...

hocam çok teşekkür ederim. VB bilmiyorum malesef. C#'ta denerim yaptığınız şeyi. en azından programlama ile böyle birşey yapılacağını ve hangi yolla yapacağımı öğrendim. sağolun.

ancak ben programlama kullanarak değil bunu excel ya da accesin kendisini kullanarak yapabilr miyiz onu merak ettim ben. Export gibi bir özellikleri var mı

El-Aziz' Alıntı:
v.ofkeli' Alıntı:
Sormadım ama ben vb.net de yaptım programı...

hocam çok teşekkür ederim. VB bilmiyorum malesef. C#'ta denerim yaptığınız şeyi. en azından programlama ile böyle birşey yapılacağını ve hangi yolla yapacağımı öğrendim. sağolun.

ancak ben programlama kullanarak değil bunu excel ya da accesin kendisini kullanarak yapabilr miyiz onu merak ettim ben. Export gibi bir özellikleri var mı

Hocam maalesef excel veya access de yapılabilirliğini bilmiyorum. Eğer c# da yapacaksanız vb zor olmaz sizin için. Kolay gelsin..

Geri