Accessde bir hata?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar..
Accessde şöyle bir kod var ama mesela a harfini bile girsek daha "Girmekte olduğunuz isim daha önce işlenmiş hatası alınıyor. Buradaki yanlış yazılan yer neresi acaba?? Yardım ederseniz çok sevinirim

Private Sub adısoyadı_BeforeUpdate(Cancel As Integer)
Dim SID As String
Dim stLinkCriteria As String
SID = Me.[adısoyadı].Value
stLinkCriteria = "[adısoyadı]=" & "'" & SID & "'"
If DCount("[adısoyadı]", "giriş", stLinkCriteria) > 0 Then
'Undo duplicate entry
MsgBox "Girmekte Oldugunuz " _
& SID & " isim Daha Önce İşlenmiş." _
& vbCr & vbCr & "Lütfen Kayıtları Kontrol Ediniz.", vbInformation _
, "Mükerrer Kayıt"

End If
End Sub

Merhaba, Sayın Hocam bu kod güncelleme işlemi yapmadan önce (beforeUpdate) çalışan metoda ait. Bu metodu siz nerde çağırıyorsunuz? Acaba ad yazılan text kutusunun text change özelliğine mi eklediniz bu kodları? Öyle ise A yazsanızda boşluk bıraksanız da bu metot çalışır. Şöyle olabilir: Bütün bilgiler girildikten sonra güncelle düğmesine tıklanır, güncelleme işlemi yapılmadan önce bu metot çağırılır ve gelen cevaba göre program çalışmasına devam eder.

mrtspmz' Alıntı:
Merhaba, Sayın Hocam bu kod güncelleme işlemi yapmadan önce (beforeUpdate) çalışan metoda ait. Bu metodu siz nerde çağırıyorsunuz? Acaba ad yazılan text kutusunun text change özelliğine mi eklediniz bu kodları? Öyle ise A yazsanızda boşluk bıraksanız da bu metot çalışır. Şöyle olabilir: Bütün bilgiler girildikten sonra güncelle düğmesine tıklanır, güncelleme işlemi yapılmadan önce bu metot çağırılır ve gelen cevaba göre program çalışmasına devam eder.

Hocam kodların tamamını bilmiyorum. Bana bir yakınım gönderdi bu kodları.. şundan dolayı olamaz mı hocam. dcount ifadesi o tablolara kaç tane kayıt girildigini söyler. E if döngüsunde girilen kayıt sayısı 0dan büyükse "girilen kayıt önceden girilmiş" hatası versin demişler. oraya a harfi de girseler kayıt sayısı 0dan büyük olacağı için o hatayi verir. Yani kodlarda mantıksal hata var bence.. Algoritmayi yanlış kurmamislar mı .

Geç oldu biraz kusura bakmayın. Sayın Hocam, kodlarda değil kullanıldığı yerde mantık hatası var. Yani isim yazarken her tuşa basıldığında, isim kutusu içinde değişiklik olduğunda çalıştır dersen hata olur bu şekilde ama ismi yazdın isim kutusunun yanına kontrol et diye bir buton koy bu kodu orada çağır ve çalıştır sıkıntı olmaz kod işini yapar. Ayrıca tuhaf bir şey var, bu nasıl bir iş için hazırlanmış ki listede aynı isim_soyimli birden fazla kişi olabilir, mesela amca çocukları aynı listede olamaz mı benim başıma çok gelir :) Yapacaksa TC kimlik gibi bir alanda yapsalarmış iyi olurmuş. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

mrtspmz' Alıntı:
Geç oldu biraz kusura bakmayın. Sayın Hocam, kodlarda değil kullanıldığı yerde mantık hatası var. Yani isim yazarken her tuşa basıldığında, isim kutusu içinde değişiklik olduğunda çalıştır dersen hata olur bu şekilde ama ismi yazdın isim kutusunun yanına kontrol et diye bir buton koy bu kodu orada çağır ve çalıştır sıkıntı olmaz kod işini yapar. Ayrıca tuhaf bir şey var, bu nasıl bir iş için hazırlanmış ki listede aynı isim_soyimli birden fazla kişi olabilir, mesela amca çocukları aynı listede olamaz mı benim başıma çok gelir :) Yapacaksa TC kimlik gibi bir alanda yapsalarmış iyi olurmuş. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

CEvap için Teşekkürler hocam :)

Geri