Açık Lise Sınavı Görevlendirmesinde Büyük Fiyasko

Kodla Büyü
zilal' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
Sınav ücreti ekders olarak ödenecek (Şu andan bahsediyorum.) MTSAS'da görev alan bir öğretmen ile AÖL sınavında görev alan öğretmenin ücretini eşitlemeye çalışıyorlar.

1 X MTSAS = 115

3 X AÖL = 130

Bir kişiye 3 AÖL çıkmasının nedeni bu.

Bu arada bundan önceki AÖL sınavında da başvuranlara 3 oturum çıkıyordu. Onda kimse bu kadar itiraz etmemişti.

İşin aslını bilmeden lütfen insanları yargılayıp asmayalım.

Sorun olduğunu düşündüğünüz durum varsa İl/İlçe MEM'e gidin. Durumu izah edin. Ordan size yardımcı olurlar.

yaz tatilide herkes tatilde olduğundan bana 3 tane sınav görev çıktı. toplamı 130 tl falan ediyor. puanım baya yükseldi. her biri 28 puandı sanırım.
şimdi 3 görev alanlarla puan aynı ama ücret 3 katı. puanlar sıfırlanmıyorsa hiç bir zaman, o halde şimdiki aol sınavı neden 28 puan?
yazın bizde istemeseydik iyi olurmuş..
Hocam eğer 28 puan geçerli olursa zaten 3 katı ödenmeyecek demektir bu sınavlarda, eğer 3 katı ödenecekse puanlar sistemde güncellenir. Her sınav için 70-75 puan yapar.

ben bazı kişilerin her sınavda görevlendirilip sistem tarafından sürekli puanlarının sıfırlanacağını düşünüyorum, bu ülke ye sistem değil Allah'tan gerçekten korkan adalete inanan vicdanlı bürokratlar gerek

tzcn' Alıntı:
zilal' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
Sınav ücreti ekders olarak ödenecek (Şu andan bahsediyorum.) MTSAS'da görev alan bir öğretmen ile AÖL sınavında görev alan öğretmenin ücretini eşitlemeye çalışıyorlar.

1 X MTSAS = 115

3 X AÖL = 130

Bu arada bundan önceki AÖL sınavında da başvuranlara 3 oturum çıkıyordu. Onda kimse bu kadar itiraz etmemişti.

Sorun olduğunu düşündüğünüz durum varsa İl/İlçe MEM'e gidin. Durumu izah edin. Ordan size yardımcı olurlar.

yaz tatilide herkes tatilde olduğundan bana 3 tane sınav görev çıktı. toplamı 130 tl falan ediyor. puanım baya yükseldi. her biri 28 puandı sanırım.
şimdi 3 görev alanlarla puan aynı ama ücret 3 katı. puanlar sıfırlanmıyorsa hiç bir zaman, o halde şimdiki aol sınavı neden 28 puan?
Hocam eğer 28 puan geçerli olursa zaten 3 katı ödenmeyecek demektir bu sınavlarda, eğer 3 katı ödenecekse puanlar sistemde güncellenir. Her sınav için 70-75 puan yapar.

:alkis: :alkis:

tzcn' Alıntı:
zilal' Alıntı:
habibocak' Alıntı:

1 X MTSAS = 115

3 X AÖL = 130

3 katı ödenmeyecek demek ne demek? Toplu sözleşme maddesinden haberiniz var sanırım.
1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girer diyor. Sınavlar 2-3 Ocakta olduğuna göre hala neden ücretler konusunda kafanız karışık anlamadım.
Oradaki puanları bir süre sonra güncellerler klasik MEB işi.

ernestososa' Alıntı:
ben bazı kişilerin her sınavda görevlendirilip sistem tarafından sürekli puanlarının sıfırlanacağını düşünüyorum, bu ülke ye sistem değil Allah'tan gerçekten korkan adalete inanan vicdanlı bürokratlar gerek
öyle bir niyetleri olsa puan sistemini niye getirsinler eski usul de tanıdıklara görev vermek daha kolaydı

zilal' Alıntı:
ernestososa' Alıntı:
öyle bir niyetleri olsa puan sistemini niye getirsinler eski usul de tanıdıklara görev vermek daha kolaydı

adaletli olmak için değil adaletli görünmek için yapılmış bir uygulama diye düşünüyorum. Sadece görüntü.

Ücretler şu an için ekders olarak ödenecek ve tüm planlamalar bu şekilde yapıldı. 2 gün sonra ücretler artarsa puanlarda artar. Ama ben bu gün itibariyle olanı söylüyorum.

puanı benden yüksek.
tc no benden yüksek.
onun aldığı 3 oturum bana çıkan 1 oturum. o da görevini onaylamayanlardan arta kalan... yani bi nevi iade... her öğretmen görevini onaylasaydı bana o da çıkmayacaktı...

siz diyorsunuz
önce tc sıralama... küçük tc öncelikli

siz diyorsunuz tc ler bittikten sonra puana geçecek

eee hadi bunu bi açıklayın ben de tamam diyeyim... yok açıklayamıyorsanız sistem hata yapmış dersiniz olur biter.
sırf sisteme laf ettirmemek için bu kadar çabalamanın "adaletlidir sorun yok" demenin anlamı yok. ayrıca il/ilçeye gidin yardımcı olacaktır yönlendirmesini yapmadan önce paylaşılan linkte "il/ilçenin yapılan görevlendirmelerde bir etkisi yoktur" açıklamasını gözönünde bulundurmanızı rica ederim.

cyln' Alıntı:
puanı benden yüksek.
tc no benden yüksek.
onun aldığı 3 oturum bana çıkan 1 oturum. o da görevini onaylamayanlardan arta kalan... yani bi nevi iade... her öğretmen görevini onaylasaydı bana o da çıkmayacaktı...

siz diyorsunuz

eee hadi bunu bi açıklayın ben de tamam diyeyim... yok açıklayamıyorsanız sistem hata yapmış dersiniz olur biter.
sırf sisteme laf ettirmemek için bu kadar çabalamanın "adaletlidir sorun yok" demenin anlamı yok. ayrıca il/ilçeye gidin yardımcı olacaktır yönlendirmesini yapmadan önce paylaşılan linkte "il/ilçenin yapılan görevlendirmelerde bir etkisi yoktur" açıklamasını gözönünde bulundurmanızı rica ederim.
Peki Hocam,

Siz haklısınız. Kusura bakmayın. Ben haddimi aştım. Üstüme vazife olmayan açıklamalarda bulundum. Gereksiz yere açıklama yapıp insanları üstüme çektim. Saatlerce bilgisayar başında durup herkese açıklama yaptım. Ne gerek var. Özür özür yüzlerce binlerce özür.

Deveye boynun eğri demişler. O da Aleykum Selam demiş.

hocam öyle birsey demek istemiyorum. rica ederim. ama sistem açıkça hata yapıyor ya da sizin gibi yetkili arkadaşlara bizim sistem böyle çalışıyor açıklamalarını yapan arkadaşlar yanlış yönlendirmelerde bulunuyor. Çünkü okullardaki görevlendirmelere bakarsanız dediğiniz gibi bir stabil mantıgın çalışmadığını göreceksiniz. yoksa ne sizin gibi yardımcı olmaya çalışan arkadaşları kırmaya ne de yardımcı olma duygularını incitmeye niyetim var.
habibocak' Alıntı:
cyln' Alıntı:
puanı benden yüksek.
tc no benden yüksek.

siz diyorsunuz

Peki Hocam,

Siz haklısınız. Kusura bakmayın. Ben haddimi aştım. Üstüme vazife olmayan açıklamalarda bulundum. Gereksiz yere açıklama yapıp insanları üstüme çektim. Saatlerce bilgisayar başında durup herkese açıklama yaptım. Ne gerek var. Özür özür yüzlerce binlerce özür.

arkadaslar mebbisteki sinav puanina bakarak 28 puan oldugunu soyluyorlar ama yine ayni yerde sinav ucreti ekders karsiligi yaziyor.. eger ucretler haberlerdeki gibi yuksek odenirse o zaman puanlarda yukselir.. ucret puan sartlari kurallari belli.. mtsk sinavlari 188 puan olarak bence bu sartlarda artik puan sisirmekten baska bi ise yaramayacak cunku ucreti az suresi az ama puani en yuksek sinav olarak kalacak bundan sonra mtsk gorevi istemeyecegim..

1. Oturum bitti, kimse bir şey bilmiyor ama söylenen eski usul ödenecekmiş nedeni sınav başvurusu 2015 te yapılmış sistem eski sistem hesap görecekmiş :)

Bakalım ne olacak bu para mevzusu...

Mebbis sınav görevlisi işlemleri modülünde bu açıklama yapılmış:

"2015 Yılı Haziran ayından itibaren sınav görevlendirmeleri merkezî olarak MEBBİS-Sınav İşlemleri Modülünden yapılmaktadır. 2015 yılında 4 adet Ortak Sınav ve 4 adet Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi veya Açık Ortaokul sınavı ile 24 adet sınav ücreti karşılığı sınav görevlendirmeleri yapılmıştır.

Sınav görevlendirmeleri sınav puanı esasına göre sınav yapılan ilçedeki görev isteyenler arasından en az sınav puanından başlayarak, sınav puanı eşitliği durumunda ise T.C. kimlik numarası küçük olan önceliklendirilerek yapılmaktadır.

Ek ders karşılığı ücretlendirme yapılan sınavlarda görevlendirilen öğretmenlerin maddî kayıplarını azaltmak için 1. Oturumda görev alan öğretmenlere sınavın diğer oturumlarında da görev verilmektedir.

Ancak, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 04.01.2016 tarih ve 23078 sayılı yazısı gereği ek ders ücreti ödenecek sınavlarda 18/01/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenmesi bildirilmiştir.

Bu doğrultuda daha önceden ek ders ücreti karşılığında yapılan görevlendirmeler artık her oturumda ayrı ayrı değerlendirilerek sınav puanı en az olandan başlayarak yapılacaktır.

“Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 1. Dönem Sınavı (02/01/2016)” ve “Açık Öğretim Ortaokulu 2015-2016 1. Dönem Sınavı (03/01/2016)” sınavı görevlilerinin oturum başına almış oldukları sınav puanları ödenecek ücrete göre güncellenerek ekranlara yansıtılacaktır."

Şu tc kimlik numarasını kim attı ortaya allah aşkına.. Bi deli kuyuya taş attı kırk akıllı çıkaramadı.
Hangi kritere göre yapıldığını yazarsanız yazın onu yanlış çıkarıcak görevlendirmelerin olduğunu yazanlar çıktı.. Bence biz şu anda hangi kritere göre görevlendirme yapıldı onu bile bilmiyoruz.

sanki eski sistem daha iyi gibiydi. görevler okul okul verilir, istemeyenler bir sonraki görevlendirmeye kalır. okullar da herkesin bildiği bir sıraya göre görevlendirilir. sıranın hangi okulda olduğu sistemden herkes görmeli.

ben excelde bir program yapsam heralde bu kadar karışıklık çıkmazdı..bu sistemi geliştiren bir öğretmen arkadaşımızmış isimini unuttum..Keşke daha profesyoneller yapsaymış..

lemmings' Alıntı:
Şu tc kimlik numarasını kim attı ortaya allah aşkına.. Bi deli kuyuya taş attı kırk akıllı çıkaramadı.
Hangi kritere göre yapıldığını yazarsanız yazın onu yanlış çıkarıcak görevlendirmelerin olduğunu yazanlar çıktı.. Bence biz şu anda hangi kritere göre görevlendirme yapıldı onu bile bilmiyoruz.
İltifatlarınız için çok teşekkür ederim Hocam.

T.C. kimlik numarasını söyleyen benim. Beni azıcık tanıyorsanız deli olmadığını, kuyularda da işimin olmadığını, yalan söylemediğimi, bildiğim konularda samimi olarak paylaşımlarda bulunmaya çalıştığımı bilirsiniz. Bilmediğiniz konularda da insanlara bu şekilde ithamlarda da bulunmanız onların günahlarını almanız bir eğitimciye yakışmıyor. Çok kez paylaştım yine söyleyim.

Biz görevlendirmelerin hangi kritere göre yapıldığını biliyoruz. Herkesin puanı oluşana kadar T.C. kimlik numarası küçükten başlayıp büyüğe doğru yapılıyor.

racon' Alıntı:
sanki eski sistem daha iyi gibiydi. görevler okul okul verilir, istemeyenler bir sonraki görevlendirmeye kalır. okullar da herkesin bildiği bir sıraya göre görevlendirilir. sıranın hangi okulda olduğu sistemden herkes görmeli.
Hocam,

Bu sistem inanın eskisinden daha iyi. Bilişimcisiniz. Modülün algoritması belli. En azından il/ilçelerde kimse müdahale edemiyor.

tcoalngsau' Alıntı:
ben excelde bir program yapsam heralde bu kadar karışıklık çıkmazdı..bu sistemi geliştiren bir öğretmen arkadaşımızmış isimini unuttum..Keşke daha profesyoneller yapsaymış..
Hocam,

Bu programı geliştiren bilişim öğretmeni. Gerçekten kapasiteli biri. Ayrıca sistemin algoritması da çok basit. İnsanları tanımadan bu kadar önyargılı olmak hiç iyi değil.

Bu arada excelde programı yaparsanız samimi söylüyorum modülü yazan arkadaşa ulaştıracağım.

habibocak' Alıntı:
tcoalngsau' Alıntı:
Hocam,

Bu programı geliştiren bilişim öğretmeni. Gerçekten kapasiteli biri. Ayrıca sistemin algoritması da çok basit. İnsanları tanımadan bu kadar önyargılı olmak hiç iyi değil.

Bu arada excelde programı yaparsanız samimi söylüyorum modülü yazan arkadaşa ulaştıracağım.

değerli habib hocam, İşte tüm sıkıntıyı kendi cümlenizde bulabilirsiniz. ÖĞRETMEN program geliştirmeye kalkışmış. MEB'in en büyük hatası konusunda uzman profesyonel yeterliliği sınanmayacak uzmanlarla çalışmıyor. Bunları yazarken ben konuda uzmanım anlamı çıkmasın. Bunu geliştiren bilşim öğretmeni bilşim öğretmenliği yapmalı, kapasitesini okulunda öğrencileriyle paylaşmalı, eğer konusunda bahsedildiği gibi kapasiteli ise zaten boşuna zaman kaybediyor, insanlara da zaman kaybettiriyor.

tenten' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
tcoalngsau' Alıntı:
Hocam,

değerli habib hocam, İşte tüm sıkıntıyı kendi cümlenizde bulabilirsiniz. ÖĞRETMEN program geliştirmeye kalkışmış. MEB'in en büyük hatası konusunda uzman profesyonel yeterliliği sınanmayacak uzmanlarla çalışmıyor. Bunları yazarken ben konuda uzmanım anlamı çıkmasın. Bunu geliştiren bilşim öğretmeni bilşim öğretmenliği yapmalı, kapasitesini okulunda öğrencileriyle paylaşmalı, eğer konusunda bahsedildiği gibi kapasiteli ise zaten boşuna zaman kaybediyor, insanlara da zaman kaybettiriyor.
Hocam,

Sizin dediğiniz gibi olursa Bakanlığın projelerini yazdırabilmesi için dışarıdan hizmet alımı ile yapması lazım.

Mesela E-Okulu yazanlarda bilişim öğretmeni. E-okulun yazılması için 2007 yılında bir firma trilyonlar istedi. Sadece firma elinde bulunan okul programlarındaki öğrenci bilgilerine 2-3 trilyon istiyor. Sizce trilyonları verip hizmet alımı mı yapılmalı yoksa kendi personeline mi yazdırmalı?

MEB kendi personeline yazdırdı. Bence bunda bir sıkıntı yok. Elinde bulunan personeli değerlendiriyor.

Habib hocam, hala gecekondu mantığı ,,,başka yorum yok. üç kuruş fazla ver başın ağrımasın hocam

tenten' Alıntı:
Habib hocam, hala gecekondu mantığı ,,,başka yorum yok. üç kuruş fazla ver başın ağrımasın hocam
Hocam,

Dışarıdan hizmet alımı da denendi. Trilyonlar verildi ama elde kaldı. Örnek Tefbis, Özel Öğretim modülü

Bakanlığın diğer genel müdürlüklerini bilemiyorum ama Bence bilgi işlem işini güzel yapıyor ve personeli de kaliteli. 11 yıllık izlenimim bu.

Okullar açılmadan öğretmenlerden dilekçe alacaksın kimler bu yıl sınavlarda görev almak istiyor diye;
1-Öğretmen sınavın parası iyiymiş diye sınav ayrımı yapmayacak
2-Görev isteyip te sınava gelmeyenlere belirli bir süre görev vermeyip cezalandıracaksın
3-Elde sınav görevi isteyen belli bir liste olacak
5-Alfabetik isim sırası yapacaksın bazı yerler alfabetik okul sırası yapıyor

Bu modülü yapan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. İstediğimiz oturama görev isteme seçeneği ve puanlama sisteminin eklenmesi çok iyi. Ayrıca bugün yapılan açıklamaya göre de daha önce ek ders alıp daha az ücret alan arkadaşalrın puanalrı aldıkları ek ders ücretine göre güncellenecek. Bu modüle eklenmesi gereken bazı şeyler olduğunu düşünüyorum?
1- Salon Başkanı ve gözetmen olarak görevlendirmesi
2- Okul komisyonu haricinde ki kişilerin görevlendirmesinde il ve ilçeye müdahale şansı vermemesi (çünkü sınav yapılmayan okul müdürleri her sınavda görev alıyor)
3- MTSK direksiyon sınav görevlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi

hakansia' Alıntı:
Bu modülü yapan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. İstediğimiz oturama görev isteme seçeneği ve puanlama sisteminin eklenmesi çok iyi. Ayrıca bugün yapılan açıklamaya göre de daha önce ek ders alıp daha az ücret alan arkadaşalrın puanalrı aldıkları ek ders ücretine göre güncellenecek. Bu modüle eklenmesi gereken bazı şeyler olduğunu düşünüyorum?
1- Salon Başkanı ve gözetmen olarak görevlendirmesi
2- Okul komisyonu haricinde ki kişilerin görevlendirmesinde il ve ilçeye müdahale şansı vermemesi (çünkü sınav yapılmayan okul müdürleri her sınavda görev alıyor)
3- MTSK direksiyon sınav görevlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi
Hocam,

Modül aslında çok esnek. Tercih hakkı sunuyor. Tasarruf hakkını İl/İlçe MEM yerine öğretmen bırakıyor.

1. Bu dediğiniz olmaz Hocam. Salon Başkanı, gözetmen ve yedek gözetmenler Merkezi Sistem Sınav Yönergesine göre okulda kura ile belirleniyor.

2. Bu dediğiniz zaten sistemde mevcut. İl/İlçelerin müdahale şansı yok.

3. Direksiyon sınavları içinde bu düşünce var. Ancak Özel Öğretim Genel Müdürlüğünün kabul etmesi gerekiyor. Yani bu kararı bilgi işlem vermiyor. İsterlerse hemen eklenebilir.

İyi çalışmalar.

fantasio' Alıntı:
Okullar açılmadan öğretmenlerden dilekçe alacaksın kimler bu yıl sınavlarda görev almak istiyor diye;
1-Öğretmen sınavın parası iyiymiş diye sınav ayrımı yapmayacak
2-Görev isteyip te sınava gelmeyenlere belirli bir süre görev vermeyip cezalandıracaksın
3-Elde sınav görevi isteyen belli bir liste olacak
5-Alfabetik isim sırası yapacaksın bazı yerler alfabetik okul sırası yapıyor

Hocam,

Eski sistemde sınavlar zaten bu şekilde yapılıyordu.

1. Bunun sakıncaları var Hocam. Mesela tasarruf İl/İlçe MEM'lerde olduğu için ücreti yüksek olanlara istediklerini yazabiliyorlardı. Şimdi tercih hakkı öğretmenin kendisinde.

2. Bu dediğiniz eskiden de vardı şimdi de var.

3. Elde sınav listesinin olması çok önemli değil. Modülden müracaatları açınca da elde bir liste oluyor.

4. Alfabetik isim sırasına göre puan usulü daha adil ve mantıklı.

İyi çalışmalar.

Geri