Acronis uefi ve diğer bios ayarları [çözüldü]

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Sabahtan akşama kadar uğraştım nereyse..
Okuldaki Exper öğretmen bilgisayarını daha hızlı olan i3 işlemcili hp ile değiştireyim dedim. Çok kasıyordu

Elimde ademola hocanın acronis 2016 sı var. Tabiki disk direktor içene gömülü
Sağlam bilgisayarım ve arızalı bilgisayarımın ikiside sata harddiske sahip
İmaj atacağım pc de uefi bios mevcut

100 mb 'ı 100 mb' a C' yi C' ye attım (orada D oluyor tabi) Aynı zamanda 100 mb' lık kısma Primary active Değirine sadece active verdim.

windows açılırken o kareler geliyor ya tam o esnada başlangıç onarmaya geçiyor Nedense 10 larca kez başıma geldi ama çözemedim hala sorunu...
Sorun Çözüldü : İmaj aldığım pc biosta enhanced, imaj yüklediğim pc ise biosta ahci modda imiş
Bios ayarlarından imaj attığım bilgisayarı ahci yerine ide yaptım sorun tamamdır

Re: Acronis ile 2. yılım hala anlamıyorum

Hocam universal imaj diye bir şey var, onu araştır istersen

Re: Acronis ile imaj alırken uefi bios 'a özel ayar var mı?

Hocam universal imaj iyidir belki ama bunu millet yapıyor. Benim anlayamadım bir şey var hala bu acroniste ama ne...
mbr gpt disk yapısı, primary ve active eşleştirmelerini de doğru yaptığımı düşünüyorum.
Başlarda acronis 2013 ile alakalı olduğunu düşünmüştüm.
Ademola hocanın kullandığı 2014 ve 2016 versiyonlarını kullandım. Hala olmuyor. Millet yapıyorda ben yapamıyorsam benim algılayamadığım bir durum var galiba...

hocam yedeği mbr diskten alıp gpt olana atıyorsanız biosdan uefi yi kapatmanız gerekir, uefi disable yada legacy boot yada csr gibi bir ayar vardır bios da. ayrıca secure boot da disable olmalı. bu uefi bioslar birçok ustayı acemi hale getirdi bu işlerde maaleseft.
acronis 2014 içersinde yerleşik universal restore vardır. 2016da universal restoreyi ayrı bir program cd haline getirmişler imaj attıktan sonra ayrıca onu çalıştırmak gerekiyor ki bence çok gerekli değil.
uefi bios , uefi kurulum gerektiriyor oda gpt disklere oluyor. uefi yi biosda kapatırsanız normal kurulum ile mbr disklere windows kurabilirsiniz. gptden mbr ye dönüşüm olacaksa Size tavsiyem full disk imajı alın. ( gpt disklerdede mbr sektörü vardır bu sizi yanıltmasın.)
gpt diskte tüm bölümler primary olabiliyor. eski mbr diskte ise c ve 100mb lık kısım primary olmak zorunda ayrıca boot klasörü 100mblık alanda olduğundan onun active olması şart.. sizin sıkıntınız boot dosyalarıyla anladığım kadarıyla.

ademola' Alıntı:
hocam yedeği mbr diskten alıp gpt olana atıyorsanız biosdan uefi yi kapatmanız gerekir, uefi disable yada legacy boot yada csr gibi bir ayar vardır bios da. ayrıca secure boot da disable olmalı. bu uefi bioslar birçok ustayı acemi hale getirdi bu işlerde maaleseft.
acronis 2014 içersinde yerleşik universal restore vardır. 2016da universal restoreyi ayrı bir program cd haline getirmişler imaj attıktan sonra ayrıca onu çalıştırmak gerekiyor ki bence çok gerekli değil.
uefi bios , uefi kurulum gerektiriyor oda gpt disklere oluyor. uefi yi biosda kapatırsanız normal kurulum ile mbr disklere windows kurabilirsiniz. gptden mbr ye dönüşüm olacaksa Size tavsiyem full disk imajı alın. ( gpt disklerdede mbr sektörü vardır bu sizi yanıltmasın.)
gpt diskte tüm bölümler primary olabiliyor. eski mbr diskte ise c ve 100mb lık kısım primary olmak zorunda ayrıca boot klasörü 100mblık alanda olduğundan onun active olması şart.. sizin sıkıntınız boot dosyalarıyla anladığım kadarıyla.
QlVacDw8mimfd

qGi2S8pJmimyb

dediğiniz ayarları yaparak yükledim. Hocam. Acronis disk directory ile 100 mb lık alan primary active. Aynı zamanda mbr olarak görünüyor. yine aynı oldu. windows logo tam gelirken kapanıyor.
Resimler meb ağında görünür mü bilmiyorum.

sorununuzu tam olarak bilemiyorum ama o 100 mb lik active primery ayarını yanlış yapınca hiç açılmıyor siyah ekranda hata veriyor sizinki bir miktar açılmış demekki sorun orda değil sanki bios dan hdd ayarlarıyla ilgili gibi geldi bana biraz daha kurcalayın bence biosu bi yerden hdd yi sata yapmanız gerekebilir

dndd' Alıntı:
sorununuzu tam olarak bilemiyorum ama o 100 mb lik active primery ayarını yanlış yapınca hiç açılmıyor siyah ekranda hata veriyor sizinki bir miktar açılmış demekki sorun orda değil sanki bios dan hdd ayarlarıyla ilgili gibi geldi bana biraz daha kurcalayın bence biosu bi yerden hdd yi sata yapmanız gerekebilir
Evet hocam açılacak gibi oluyor. Windows logosu tam birleşecekken normal başlat ve başlangıç onarma ekranına geliyor. Tabiki başlangıcı onaramıyor.
Acronis Disk Director ile 100 mb olana primary active ayarını verdim. Diğerine yani windowsun olduğu kısma ise sadece primary yaptım.
Aynı zamanda Acronis disk direktor ile baktığımda 100 mb lık alan mbr olarak gözüküyor. Yani gpt değil
Zaten imaj aldığım bilgisayar da mbr. gpt ya da uefi bios değil.

hocam bios da sata mode ahci mode ayarı vardır onu kontrol edin ikisinde de aynı yada benzer olmalı... imaj aldığınızda ahci mod açık ise attığınızda da açık olmalı. kapalıysa kapalı. bazılarında compatitable gibi bişey yazar. otomatik olabilir. ahci açık olması hız için daha iyidir.

ademola' Alıntı:
hocam bios da sata mode ahci mode ayarı vardır onu kontrol edin ikisinde de aynı yada benzer olmalı... imaj aldığınızda ahci mod açık ise attığınızda da açık olmalı. kapalıysa kapalı. bazılarında compatitable gibi bişey yazar. otomatik olabilir. ahci açık olması hız için daha iyidir.
İki ayar da aynı diye biliyorum. Ama yarın bir daha kontrol edeceğim emin olmak için.

sertokus' Alıntı:
ademola' Alıntı:
İki ayar da aynı diye biliyorum. Ama yarın bir daha kontrol edeceğim emin olmak için.
Evet denedim biraz önce ve açılışı yaptı. İmaj aldığım bilgisayarda Enhanced modu aktifmiş. İmaj attığım bilgisayarda ise ahci modu vardı.
Tek yaptığım. İmaj attığım bilgisayarda ahci yi ide yaptım.
Yardımcı olanlara teşekkür ederim.

bende de bu sorun olmuştu ama uefi bios değildi eski bilgisayarlardan dı. eski okulumdan aldığım imajı yeni okuluma attım. bazı modellerde hata verdi sizin dediğiniz gibi.
çözümüne gelince elinizde windows DVD si varsa dvd den başlatın Bilgisayarı onarı seçin ve bu şekilde deneyin.

Tabi ben bunu da yapmama rağmen bazı bilgisayarlarda sorun çözülmesine rağmen bazılarında olmadı. onlara ayrıca windows kurmak zorunda kalmıştım.

hocam işe yararmı bilmemde rufus kullanımında bios türü seçimi yapılırken 2012 2013 ve üzeri üretim ise windows 8 ve üzeri kullanacaksınız o zaman UEFİ Bilgisayar için GBT BÖLÜM DÜZENİ SEÇMELİSİNİZ DİYORDU. GBT Diskin bölüm düzenleyicisidir diyordu.

Re: Acronis ile imaj alırken uefi bios 'a özel ayar [çözüldü]

Evet hocam dwd ile başlatıp başlangıç onardan da genellikle yapıyorlarmış. Ama benim amacım eksikliği nerede yaptığımı öğrenmekti. Aslında bu ahci -- ide , enhanced---complatiable, gibi ayarlardan daha öncede yapamadığım olmuştu. Bundan sonra imaj almadan ilk yapacağım iş bu ayarlara bakmak ve uefi bios ayarlarına bakmak olacak. Biz imajı atıyoruz ondan sonra bu ayarlarla uğraşıyoruz. PC ler farklıysa kesinlikle önce bu ayarlara bakılmalı sonra imaj atılmalı

Bu başlık altında boyle bır konuda yarfım istemek dogru mu degıl belkı ama benımde bu gbt ve mbr ile problemim var . Windows 8 yuklu pcden clonizella ile imaj alayım dıyorum daha imajı almama izin vermeden uygun olmayan gbt ve mbr iöeriyır dıyo bios ayarkarı ile alakalı mı ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

Geri