actions script 3.0 konu anlatımı

Kodla Büyü

6fatma8

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
actions script 3.0 konu anlatımını nereden takip edyorsunuz bana çok karışık geliyor
konu sıralaması olacak
uygulamaların bol olduğu bir yer biliyor musunuz

Başlangıçta karmaşık gelebilir ama sonrasında dilin mantığını anladığınızda sıkıntı yaşamıyorsunuz.
Konu takibi yaptığım bir yer olmadı, konuya göre arama yapıp, bilgiye ulaşmıştım.
Diyelim ki sürükle bırak olayını öğrenmek istiyorsam, bunu youtube üzerinden "actionscript 3.0 sürükle bırak" şeklinde arayarak çıkan dersleri inceleyerek öğreniyorum.
Aynı aramayı ingilizce olarak da "actionscript 3.0 drag drop" şeklinde aratarak daha fazla içeriğe ulaşıp, daha farklı neler yapılabileceğini öğreniyorum.
Derslerde de önce en temelini, örneğin sahneye bir daire çizdirip, bunu sürükletip, bırakıyorum. Ardından daireyi belirli bir hedef üzerine bıraktırıyorum, son olarak da birçok nesneyi birçok hedefe ya da sadece bir hedefe sürükleyip, bırakmayı öğretiyorum. Son olarak da bunlardan yola çıkıp, örneğin elma toplama oyunu gibi bir oyun yaptırıyorum.
Ha öğrenciler öğreniyor mu derseniz, kendilerini vermediklerinden öğrenemiyorlar ama en azından böyle bir şeylerin nasıl yapılabileceğine dair fikirleri oluyor.

ben modul kitabını hiç kullanmadım hocam içerik olarakta yine programlama mantığı gösteriyor sanırım. Ben sürekli uygulama hazırlıyorum haftada 3-4 tane uygulama hazırlıyorum direk uygulama üzerinde kod öğretiyorum hemde animasyon yaptırıyorum. Bu sayede tüm öğrencilerim en azından o an yapıyo sorun yaşamıyorum yapamayanlarla birebir ilgilenince açığı o şekilde kapatabiliyorum. Bu hafta kod ile kar yağdırma ve resim boyama işlemi yaptıracağım.

6fatma8' Alıntı:
actions script 3.0 konu anlatımını nereden takip edyorsunuz bana çok karışık geliyor
konu sıralaması olacak
uygulamaların bol olduğu bir yer biliyor musunuz

önümüzdeki seneye site hazırlıyorum hocam bilisimweb.net diye orada bol uygulamalı şekilde anlatımlarım olacak yayına aldığımda buradan duyurusunu yaparım.

musara' Alıntı:
ben modul kitabını hiç kullanmadım hocam içerik olarakta yine programlama mantığı gösteriyor sanırım. Ben sürekli uygulama hazırlıyorum haftada 3-4 tane uygulama hazırlıyorum direk uygulama üzerinde kod öğretiyorum hemde animasyon yaptırıyorum. Bu sayede tüm öğrencilerim en azından o an yapıyo sorun yaşamıyorum yapamayanlarla birebir ilgilenince açığı o şekilde kapatabiliyorum. Bu hafta kod ile kar yağdırma ve resim boyama işlemi yaptıracağım.
bende sizin gibi yaptırdım geçen yıl action script 2.0 de ama
bu yıl istiyorum ki 3.0 te yaptırayım aynı uygulamaları ama zorlandım :(
uygulamalarınızı paylaşma imkanınız varsa paylaşabilir misiniz

action script 2.0 de yaptırdığım uygulama şimdi ben buna benzer action scripte 3.0 te hazırlanmış uygulama istiyorum :)

Ekli dosyalar

• genel_uygulama.part1.rar
    5 MB · Görüntüleme: 162
  • genel_uygulama.part2.rar
    5 MB · Görüntüleme: 130
  • genel_uygulama.part3.rar
    914.2 KB · Görüntüleme: 141
Arkadaşlar As2 ile As3 yapısı birbirinden çok farklıdır.Action script 3 deki dil yapısı daha kullanışlı ve daha modern.As3 bir çok modern dil yapısına benziyor.Mesela c# a benziyor Java script e benziyor.Herşeyi Class(sınıflar) ile kullanıyorsunuz.Mesela movieclip için movieclip sınıfını,ekranda bir nokta için Point() sınıfını,Ekranda bir dikdörtgen alanı oluşturmak için Rectangle() sınıfını,Resim ,movieclip gibi diğer nesneleri içine koyabilmek için conteiner türünde hayali bir Sprite() sınıfı,Hatta kullanmak için oluşturduğunuz kendi sınıfınız.
if ,for gibi şeyler zaten bütün dillerde var onlara bakmaya bile gerek yok.:)

iambilisimci' Alıntı:
Arkadaşlar As2 ile As3 yapısı birbirinden çok farklıdır.Action script 3 deki dil yapısı daha kullanışlı ve daha modern.As3 bir çok modern dil yapısına benziyor.Mesela c# a benziyor Java script e benziyor.Herşeyi Class(sınıflar) ile kullanıyorsunuz.Mesela movieclip için movieclip sınıfını,ekranda bir nokta için Point() sınıfını,Ekranda bir dikdörtgen alanı oluşturmak için Rectangle() sınıfını,Resim ,movieclip gibi diğer nesneleri içine koyabilmek için conteiner türünde hayali bir Sprite() sınıfı,Hatta kullanmak için oluşturduğunuz kendi sınıfınız.

konu sıralaması uygulmasıyla birlikte olan bir yer biliyormusunuz ya da nasıl ders işliyorsunuz

6fatma8' Alıntı:
iambilisimci' Alıntı:

konu sıralaması uygulmasıyla birlikte olan bir yer biliyormusunuz ya da nasıl ders işliyorsunuz
Hocam ben as3 hakkında ders işlemiyorum.Çalışmalar yapmıştım.Mesela
http://yenibaharmetal.com/tankGame.swf
Bunun gibi. Action script3 ün ne yazık ki Türkçe yeterli kaynağı yok.Ama
http://www.flashdersleri.com/ bu site gibi yerlerden faydalanabilirsiniz.

Geri