AEGON --> Öğretmenlere erken emeklilik ??(ŞOKTAYIM)

Kodla Büyü

Dev Kitap Arşivi

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Aegon diye bir emeklilik şeysi geldi. Öğretmenlere yönelik bir durum varmış.
Şimdi durum şöyleymiş: 10 yıl aynı BES gibi para ödüyosunuz ve 10 sene sonra yaşınız ne olursa olsun maaşa bağlanıyosunuz. Hatta ne kadar ödediyseniz onun 2-2,5 katını maaş olarak alıyorsunuz ( Onların ağzından aktarıyorum)
VE ÖLENE KADAR MAAŞ ALMAYA DEVAM EDİYORSUNUZ.
ENTERESAN Dİ Mİ?
Bunlarla haşır neşir olan var mı?
Neci bunlar ?
Okulları geziyorlar,
Ve epey de katılan oldu ?

hocam geçen yıl bizim okula da gelmişlerdi. Başta mantıklı geldi. ama ben şahsım adına pek yanaşmıyorum.

bize de iş bankasından gelmişlerdi basit bir hesap yaptığımda yatırdığım parayı almak için 20 sene geçmesi gerekiyordu.
Bana göre saçmalık, zaten bankalara olan güvenim sıfır

Mesajın başlığına bakınca direkt reklam gibi geldi bana. "Şoka" girmeye ne gerek var, neticede sıradan bir bireysel emeklilik sistemi.

laflarla gözünüzü boyamışlar hocam. bildiğin bes mantığı işte. dataylı bilgi istiyorsan anlatayım.

bireysel emeklilikte 10 yıl sonra sistemden paranı kayıpsız zaten alabiliyorsun. devlet katkısının tamamını yani. size süslü cümleler kurmuşlar 10 yıl sonra emeklilik gibi. yaşın gelmeden emekli olamazsın. sistemde bu yok zaten. ayrıca 10 yıl paranızı işlettikleri için zaten belli bir kar üstüne koyuyorlar. birde devlet katkısını eklediğinizde 10 yıl sonra bugün yatırdığınız paranız 2 buçuk kat oluyor. aslında olmuyor.%10 kazanç payı gösterip anlatım yaparlar genelde %5 kazanırlar. yani bugün yatırdığınız paranız 10 yıl sonra 2ye katlıyor. ancak 10 yıl sonra koydyğunuz sadece %25 kazanmış oluyor. artık kafanda kazanma eğrisini sen koy.

ben bireysel emeklilik ödüyorum. 100 lira civarı. ancak ben sistemde 30 yıl kalmayı planlıyorum. bu şekilde 30 yıl kalırsam bunun yatırdığım paranın 5 katı kadar emekli maaşı bağlanıyor. ancak dedikleri gibi asla 10 yıl yatır 2,5 katı emekli maaşı al yok. insanları kandırıp sisteme katmak için söylenen yalanlar.

10 yıl sonra derlekeri maaş için yası bekleyceksiniz.. şimdi cıkarsanız zararınıza .. sadece yatırdıgınız parayı alırsınız. ondada kesintiler falan olur...

Uzmanlar tavsiye ediyor, devlet katkısı da var ama koşulları iyice araştırmak, güvenilir kurumlara yönelmek, haklarımızı iyi bilmek gerekiyor.

emeklilik ömür boyu değil para bitene kadardı yasanın değiştirileceğini ömür boyu yapılacağını söylediler ama son durum nedir bilmiyorum yani 30 sene para ödediğinde ömür boyu emekli olmaya bilirsiniz bi araştırın googledan baktım şimdi pek bişey bulamadım sadece olacağına dair haberler var doğum sonrası izinde altı ay olacaktı ama tırışka laf laf laf icraat yok
http://www.anadoluhayat.com.tr/haberler ... kinda.aspx
Devlet Katkısı’na kademeli olarak hak kazanılacaktır. Katılımcılardan; en az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15'ine, en az 6 yıl kalanlar yüzde 35'ine, en az 10 yıl kalanlar yüzde 60'ına, 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaş koşulunu da yerine getirenler Devlet Katkısının %100’üne hak kazanacaktır.
ve artı 10 yıl sonra 2,5 kat artacak dedikleri parayı bir de enflasyon hesaplayıp ekleyin bakalım ne olacak bi düşünün 10 sene önce sıfır ford focus yada sıfır ev kaç liraydı şimdi kaçlira kaç kat olmuş
bence çok saçma 10 senelik şukadar demelerine aldanmayıp aylık yıllık getirisine bakmak lazım emeklilik fonlarından bakabilirsiniz http://www.fonbul.com/emeklilik/ getirisi yüksek diğer fonlarada yönelmek mantıklı
yada amaç para biriktirmekse en güzeli güne girin :)
ve artı bankanın yatırdığınız parayı faizle çatır çatır kullanmasıda cabası
ekleme: ille bes sistemine girecekseniz bence devlet bankalarını yada garanti iş gibi büyük bankaları tercih etmenizde yarar var memlekette ne olacağı belli olmaz adı sanı duyulmamış kurumlara bulaşmayın bence ayrıca yıllık fon getirisi yüksek bankalar tercih edilmeli diye düşünüyorum

hocam üye olmayın.. adam gibi bir kurumsal bir bankadan beşe üye olun. iş bankası yeni kampanya başlatmış % 25 ilave katkı yapıyor..

Hocam şoktayım derken bazı arkadaşlarım yanlış anlamışlar sanırım beni. Sorun şu: BES mantığı ama bu adamlar diyorlar ki bu ÖĞRETMENLERE özel bir sistem. Hazineye bağlı. 10 yıl para yatır 10 yıl sonra MAAŞ olarak hesabına her ay yatırdığın miktarınca para alacaksın. SİSTEM sadece 10 yıl yatırma üzerine dediler.
Bana saçma geldi, güvenmedim ama adamlar hollanda'ya bağlı bir kurum. Enteresan gelen bu. 10 yıl sonra ölene kadar, yatırdığının 2,5 katını maaş olarak almak iyi bence :mrgreen:

Re: AEGON --> Öğretmenlere erken emeklilik ??(ŞOKTAYIM)

yaşım 34.... çocukluğumdan hayal meyal hatırlıyorum elemanın biri dükkan dükkan dolaşıyordu. çocukları hayat sigortası yaptırın maaş bağlanacak diye...
ne mi oldu?
toplanan paralar hooooopppp iç oldu gitti bitti.

Babam işçi, ben çok küçük bir çocuktum... Bankadan gelmişler yıl 80'ler çocuklar için fon açtırmışlar. Yıllarca ödedi babam maaşından ayırıp...
Sonra ne mi oldu 18 yaşımdan sonra parayı çekmeye gittim, yeni parayla 1 TL verdiler... Evet yanlış duymadınız 1 TL...
Ah memleketim memleketim memleketim!!! :|

Re: AEGON --> Öğretmenlere erken emeklilik ??(ŞOKTAYIM)

dorian' Alıntı:
Babam işçi, ben çok küçük bir çocuktum... Bankadan gelmişler yıl 80'ler çocuklar için fon açtırmışlar. Yıllarca ödedi babam maaşından ayırıp...
Sonra ne mi oldu 18 yaşımdan sonra parayı çekmeye gittim, yeni parayla 1 TL verdiler... Evet yanlış duymadınız 1 TL...
ahan da işte aynı dönemiz. benim dediğim de bu :)

Hocam 10 yıl sonra TL bazında o paranın hiç değeri kalmaz.

Madem tasarruf yapacaksınız; her ay az miktarda da olsa düzenli olarak altın, döviz ve vadeli hesapta TL birikimi yyapın. 10 seneye çok güzel bir rakam birikir.

fahrican' Alıntı:

Madem tasarruf yapacaksınız; her ay az miktarda da olsa düzenli olarak altın, döviz ve vadeli hesapta TL birikimi yyapın. 10 seneye çok güzel bir rakam birikir.
:+1:

fahrican' Alıntı:

:+1: Hocama tamamıyla katılıyorum. BES sistemine de girmeyin derim; ocak 2015te emeklik hakkını kazanıyorum BESten. aylık 200TL yatırmama rağmen şu an toplu alacağım para 20,000TL civarında ve on yıldır ödemelerimi düzenli olarak yaptım. Altın yada dövize aynı oranda yatırım yapsaydım birikimim 50.000TL nin üzerinde olurdu

cyln' Alıntı:
dorian' Alıntı:
ahan da işte aynı dönemiz. benim dediğim de bu :)

O dönem enflasyon karşısında eriyip gitti değeri kalmadı paranın...
Babam yatırırmış (şimdiki hesaba göre diyelim ki;) ayda 150 TL bir sene sonra ona zam buna zam tüp şeker ıvır zıvır olurmuş sana bikaç yılda iki ekmek 1 kilo patates parası...
Yıllar böyle geçermiş, haberi yok tabi babam sanıyor ki birikiyor. Çocuk uzaklara okumaya giderse parası olur. Bankaya gittik dalga geçer gibi bir pazar parası verdiler. 1 kilo ondan 1 kilo bundan bitti 1TL...

Sakın böyle şeylere kanmayın, aldanmayın... Paradan para kazanmak haramdır, allah inşallah kimseye nasip etmesin paradan kazanılan parayı yemeyi...
İlla diyorsanız yaşlanınca lazım olur zekatını vermek karşılığı ticaret yapın, altın alın v.s. orası size kalmış... :oops:

NACİZANE TAVSİYEMDİR... :wink:

Geri