ağ temelleri modülü tekrar yazım

Kodla Büyü

imsiyat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar. ağ temelleri modülünün tekrar yazılması görevi verildi. şu anki modülü güncellemeyi düşünüyorum. ek olarak sizinde aklınızda olan şeyler varsa ve düşüncenizi paylaşırsanız sevinirim.

Ağ temelleri modülünü söylemişsiniz, megep ten tekrar açıp baktım, bakarken de btt dersini bu sene nasıl işlediğim aklıma geldi.
Bu yazacaklarım sizin sorunuzla alakalıdır değildir, aklıma geldi yazıyorum.
BT alanı, kültür branşlarıyla meslekçiler arasında kalmış bir durumda.
Bir çok teorik bilgiyi vermemiz gerekiyor. Amma beyhude anlatıyoruz gibi oluyor.
50 sefer anlatsanız da teorik bilgiyi, bir kaç öğrenci dışında teorik bilgiyle ilgilenen ve aklında tutan-çalışan yok.
Amma; bir utp kablosu yaptırsanız, o aklında kalıyor öğrencinin.
E her konumuz da kablo yapmak gibi dokunup görebileceği konulardan değil.
Konuları kısaca incelersek;
Topoloji-geç, ağ bağlantı tipleri-biraz ilgilenebilirler evdeki wifi ye bağlanıp internete girmek için. VPN-filtrelenmiş sitelere girmek için ilgi olabilir.
MAC adresi-geç, ağ-ethernet kartı-biraz ilgilenebilirler, switch-anahtar-dağıtıcı-kaç sefer anlatmama rağmen yazılıda ismini-açıklamasını yazan çok azdı.
Modem-biraz, access point-biraz, OSI modeli-geç, TCP-IP modeli-geç.
Kablolama; koaksiyel kabloyu güvenlik kamerasında kullanılır-anten kablosuna benzer deyince biraz ilgileniyorlar,
UTP kablo standartlarını zorla ezberlettik, zaten modülde elle tutulur uygulama yapabildiğimiz bir kısım bu,
bunun yanında ip adresi nasıl olur, elle ve otomatik ip vermeyi, ping komutu ile bağlantı kontrolünü biraz öğretebildik bir kaç kişiye.
IP konusunun bir çoğu teorik bilgi, yazılıda sormak için ve yazılıda çalışmak için işleniyor gibi oluyor.
Son olarak; konuları tam anlatsan boşa anlatıyon, anlatmasan olmuyor.
Sizin zihninizi bulandırmak değildi niyetim, gece vakti aklıma gelenleri paylaştım. Kolay gelsin, hayırlı geceler.

yolcuhan' Alıntı:
Ağ temelleri modülünü söylemişsiniz, megep ten tekrar açıp baktım, bakarken de btt dersini bu sene nasıl işlediğim aklıma geldi.
Bu yazacaklarım sizin sorunuzla alakalıdır değildir, aklıma geldi yazıyorum.
BT alanı, kültür branşlarıyla meslekçiler arasında kalmış bir durumda.
Bir çok teorik bilgiyi vermemiz gerekiyor. Amma beyhude anlatıyoruz gibi oluyor.
50 sefer anlatsanız da teorik bilgiyi, bir kaç öğrenci dışında teorik bilgiyle ilgilenen ve aklında tutan-çalışan yok.
Amma; bir utp kablosu yaptırsanız, o aklında kalıyor öğrencinin.
E her konumuz da kablo yapmak gibi dokunup görebileceği konulardan değil.
Konuları kısaca incelersek;
Topoloji-geç, ağ bağlantı tipleri-biraz ilgilenebilirler evdeki wifi ye bağlanıp internete girmek için. VPN-filtrelenmiş sitelere girmek için ilgi olabilir.
MAC adresi-geç, ağ-ethernet kartı-biraz ilgilenebilirler, switch-anahtar-dağıtıcı-kaç sefer anlatmama rağmen yazılıda ismini-açıklamasını yazan çok azdı.
Modem-biraz, access point-biraz, OSI modeli-geç, TCP-IP modeli-geç.
Kablolama; koaksiyel kabloyu güvenlik kamerasında kullanılır-anten kablosuna benzer deyince biraz ilgileniyorlar,
UTP kablo standartlarını zorla ezberlettik, zaten modülde elle tutulur uygulama yapabildiğimiz bir kısım bu,
bunun yanında ip adresi nasıl olur, elle ve otomatik ip vermeyi, ping komutu ile bağlantı kontrolünü biraz öğretebildik bir kaç kişiye.
IP konusunun bir çoğu teorik bilgi, yazılıda sormak için ve yazılıda çalışmak için işleniyor gibi oluyor.
Son olarak; konuları tam anlatsan boşa anlatıyon, anlatmasan olmuyor.
Sizin zihninizi bulandırmak değildi niyetim, gece vakti aklıma gelenleri paylaştım. Kolay gelsin, hayırlı geceler.

ilginiz için teşekkürler hocam :)

Geri