Ağ Dersinde Switch ve Router Uygulaması Nasıl Yapıyorsunuz ?

Kodla Büyü
Hocalarım Ağ Sistemleri ve Anahtarlama ile Ağ Sistemleri Yönlendirme derslerinde somut olarak switch ve router programlıyamıyoruz.

Bütün uygulamaları Cisco Packet Tracer üzerinde yapıyoruz. Elimizde olan bazı eski switchlerin kendi işletim sistemleri var dersimizle alakası olmuyor haliyle.

Cisco komutlarını sadece Cisco switchlerde mi uygulayabiliriz. Bu cihazları nasıl alabiliriz. Milli Eğitimin böyle bir desteği olabilir mi ?

Yoksa ödenek geldiğinde alacağız. Ancak fiyatları da epey pahalı....

Ben şu yöntemi kullanıyorum diyen hocalarımdan tavsiye bekliyorum teşekkürler.

Cisco komutları sadece cisco sw için geçerlidir. Her yönetilebilir sw markası kendi dilini ortaya koymuş durumda ama yapı hepsinde benzers. Hp varsa hp komutları, huawei varsa huawei (cisco ya benzer) komutları kullanılır. Gerçek cihaz kullanmadan packet tracer ya da Gns3 üzerinden dersi götürmek mümkündür. Kitap zaten tamamen packet tracer üzerinden yazılmıştır. Gerçek bir cihaz kullanmak çalıştırmak onu kodlamak tabi ki çok faydalı olacaktır okul imkanları dahilinde sw olarak 2960 router olarak ise 1800 serisi bir router kullanabilirsiniz. Milli eğitimin bu konuda bir desteği şu an yok okula gelen bütçeler ile çeşitli platformlardan almanız lazım. Yolunu bulursanız özellikle 2. el platformlarında ucuz ürün bulabilirsiniz. En az 3 sw ve 3 router uygulamaları yapmak için yeterlidir tabi seri kablolar ve konsol kabloları ve seri modüllere de ihtiyacınız olacaktır.

Geri