Akıllı tahta bios pili kablosunu diğer pile takma

Kodla Büyü

stbolen

Aktif Üye
Arkadaşlar selamlar.

Akıllı tahtaların bios pilini değiştiriyorum. Bu söktüğüm bios pili. Bir tane 2032 pil alsak bu kabloyu pile nasıl tutturabiliriz. Lehim ile olmadı. İnternette hazır satılıyor ancak pil alıp kabloyu takabilsek daha uyguna mâl edebiliriz. Hiç tecrübe eden oldu mu. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20240924_151516.jpg
    IMG_20240924_151516.jpg
    77.6 KB · Görüntüleme: 45
Meslek lisesinde varsa yada elektronikçide punta ile yaptırabilirsiniz.

Ben ucundaki iletkeni pile sıkıca bantladım ilk birkaç tahtada sorun olmadı ama sonra hazır aldırdım idareye. Her seferinde sök takla uğraşmıyorum. Diğer pilin kablosunu çıkartıp yeni pilin kablosunu takıyorum ve yeni pili ssd üstüne yapıştırıyorum. Eski pil yerinde duruyor kablosuyla. Zamandan tasarruf oluyor böylece.

çıkardığınız eski pilin kablosunu puntolardan ayırıp, elektronikçilerden alacağınız pil yuvalarına lehimleyebilirsiniz. ama acipinarli hocamın dediği gibi zahmetine değmez.

Ben sade pil alıp punto yapıyorum sonra eski kabloyu kesip oraya lehimliyorum çok ucuza geliyor bu ara Şokta 2 tane 2032 pil 25 TL.

Bakır iletken bant ile kablo uçlarını pile sabitleyip, üzerine elektrik bandı sarıyorlar, pili de makarona yerleştirip ısıtıp makaronun pili kavramasini sağlıyorlar. Bantlamadan ve makaronla sabitlemeden önce ölçüm cihazı ile çalişip çalışmadığını kontrol etmek gerekir.
İzle :

Geri