Akıllı Tahtalarda Accens Point olmazsa kablolu internet çekmez mi?

Kodla Büyü

Öğretmen27

Aktif Üye
Arkadaslar akilli tahtanin ustundeki accens pointe gelen kabloyu direkt akilli tahtaya baglasak kablolu internet gelmez mi?
Bir sinifta kablolu internet yoktu. Accens pointe gelen kabloyu direkt laptopa baglamistim yine internet gelmemisti. Soketten veya kablodan suphelendik.
Bugun kullanilmayan siniftan accens pointi sokup degistirdik sorun cozuldu kablolu internet geldi.
Akilli tahtalarda kablolu internetin olmasi icin accens point şart diye anladim.
Ben accens pointleri sadece kablosuz internet icin takildigini saniyordum.
Bilgisi olan var mi? Yanlis yorumladigim yer var mi?

fatih altyapısı kapsamında olan access pointler POE cihazlar. yani çalışması için ihtiyacı olan elektriği de cat kablo ile POE switch ten alıyor. dolayısıyla access pointi es geçip kabloyu tahtaya yada bilgisayara bağlamak işe yaramaz gibi gözüküyor.
POE bağlantılarda genellikle RJ45 te 1,2,3 ve 6 cı pin network 4,5,7,8 inci pin güç için kullanılıyor.

POE -->Power Over Ethernet

fatih altyapısı kapsamında olan access pointler POE cihazlar. yani çalışması için ihtiyacı olan elektriği de cat kablo ile POE switch ten alıyor. dolayısıyla access pointi es geçip kabloyu tahtaya yada bilgisayara bağlamak işe yaramaz gibi gözüküyor.
POE bağlantılarda genellikle RJ45 te 1,2,3 ve 6 cı pin network 4,5,7,8 inci pin güç için kullanılıyor.

POE -->Power Over Ethernet

Hocam tesekkur ederim. Duz mantikla hareket ettim arizayi bulmakta zorlandim.
Rj45 de enerji (güç) pinleri oldugu icin mi direkt bagladimizda internet gelmiyor?
Idareci odalarina gelen kabloyla siniflara giden kablo farkli o zaman?
Idarecilerin kablosu accens point olmadan direkt sokete gidiyor.

Hocam tesekkur ederim. Duz mantikla hareket ettim arizayi bulmakta zorlandim.
Rj45 de enerji (güç) pinleri oldugu icin mi direkt bagladimizda internet gelmiyor?
Idareci odalarina gelen kabloyla siniflara giden kablo farkli o zaman?
Idarecilerin kablosu accens point olmadan direkt sokete gidiyor.
sadece access point lere gelen kablolar POE onun dışında odalara gelenler POE değil

Ben durum tespiti yaptım.

ama

MuratAKAR

hocamız denemiş ve bağlanıyor diyor.

Bizde acces point takılacak diye ethernet ucunu tavanda boş bıraktılar ve gittiler 9 yıl önce. Biz de aşağıdaki resimdeki aparatlardan alıp taktık. Acces pointi söküp internete bağlanabilirsiniz size özel bir durum yoksa. Çünkü Biz bağlanıyoruz.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-10-16-23-12-16-428_com.sec.android.app.sbrowser.png
    Screenshot_2024-10-16-23-12-16-428_com.sec.android.app.sbrowser.png
    317.8 KB · Görüntüleme: 28
Genelde Sistem odalarında 2 adet swit var. Bunlardan birisi poe switch kırmızı renkte cat5 kabloların bağlı olduğu bunlar access pointler için bu switchler access pointleri ve access pointlerin Lan1 portundan akıllı tahta veya bilgisayarları kablolu veya kablosuz şekilde çalıştırmak üzere ayarlanmış. Diğer switch ise beyaz cat5 kabloların takılı olduğu bu normal switch yani poe olmayan bu da idare odaları ve akıllı tahtalara direk internet sağlamak üzere ayarlanmış.

Ben şaşkınım. Sorunumuz accens point degistirdik duzeldi.
Accens pointe gelen kabloyu bagladigimizda da internetin gelmesi gerektigini dusunuyordum.

Genelde Sistem odalarında 2 adet swit var. Bunlardan birisi poe switch kırmızı renkte cat5 kabloların bağlı olduğu bunlar access pointler için bu switchler access pointleri ve access pointlerin Lan1 portundan akıllı tahta veya bilgisayarları kablolu veya kablosuz şekilde çalıştırmak üzere ayarlanmış. Diğer switch ise beyaz cat5 kabloların takılı olduğu bu normal switch yani poe olmayan bu da idare odaları ve akıllı tahtalara direk internet sağlamak üzere ayarlanmış.
Hocam dediginiz kavradim.
Benim sorum poe switchten gelen cat5 kabloyu pc ye akilli tahtaya direkt bagladimizda internet gelir mi? Farkli bir durum mu var? Internetin gelmesi icin Accens pointe girip cikisin akilli tahtaya mi gitmesi lazim?

evet gelir

access pointe (ap) giren ve çıkan 2 adet sarı cat 6 kablosu var.
bu kablolar tek parça değil ek yapıla yapıla gidiyor.
kablo kanalını açıp, tahtaya giden sarı cat kablosunu, ap den çıkarıp, ap ye giren cat kablosundan önceki ek yerine takarsanız ap yi by-pass edersiniz
internet ap ye uğramadan doğrudan tahtaya gelir.

boşa çıkan ap eğer bozulmadıysa eğer elinizde boşa çıkan sarı cat kablosunu ile doğrudan kabindeki switchte bir porta takın
uzaktan erişimle yapabilirler.

evet gelir

access pointe (ap) giren ve çıkan 2 adet sarı cat 6 kablosu var.
bu kablolar tek parça değil ek yapıla yapıla gidiyor.
kablo kanalını açıp, tahtaya giden sarı cat kablosunu, ap den çıkarıp, ap ye giren cat kablosundan önceki ek yerine takarsanız ap yi by-pass edersiniz
internet ap ye uğramadan doğrudan tahtaya gelir.

boşa çıkan ap eğer bozulmadıysa eğer elinizde boşa çıkan sarı cat kablosunu ile doğrudan kabindeki switchte bir porta takın
uzaktan erişimle yapabilirler.
Ben de oyle biliyorum. Ama accens pointe gelen kabloyu laptopa bagladim net gelmedi. Defelalarca yaptim baska laptopta denedim.
Sonra accens pointi degistirdim AP cikan kablo zaten akilli tahtaya gidiyor. Net geldi sasirdim.

Hocam dediginiz kavradim.
Benim sorum poe switchten gelen cat5 kabloyu pc ye akilli tahtaya direkt bagladimizda internet gelir mi? Farkli bir durum mu var? Internetin gelmesi icin Accens pointe girip cikisin akilli tahtaya mi gitmesi lazim?
Hocam poe switch ip yapılanması access point üzerinden internet dağıtımı yapılacak şekilde ayarlanmış akıllı tahtaya direk bağlarsanız zaten akıllı tahtanın geçerli bir ip yapılanmasına sahip olmadığı uyarısını alırsınız. Poe switchten gelen kabloyu access pointin arkasındaki uplink portuna takarak access pointin LAN1 portundan tahtaya kablolu ve aynı zamanda da kablosuz bağlantı alabilirsiniz.

Bizde acces point takılacak diye ethernet ucunu tavanda boş bıraktılar ve gittiler 9 yıl önce. Biz de aşağıdaki resimdeki aparatlardan alıp taktık. Acces pointi söküp internete bağlanabilirsiniz size özel bir durum yoksa. Çünkü Biz bağlanıyoruz.
Hocam sizin bu boş bırakılan kablo muhtemelen poe switchten değil normal switchten geliyordur. Poe switchten gelen kabloyu tester a taktığınızda 1 den 8 kadar sayma yani internet sinyallerinin yanında mesala 1,2 veya 3,6 cı kablodan hafif bir ışıkla elektrik sinyaline de gösterir. Normal switchten gelen kablo da elektrik olmadığı için bu sinyaller görünmez sadece 1 den 8 e saydığı görünür.

Hocam poe switch ip yapılanması access point üzerinden internet dağıtımı yapılacak şekilde ayarlanmış akıllı tahtaya direk bağlarsanız zaten akıllı tahtanın geçerli bir ip yapılanmasına sahip olmadığı uyarısını alırsınız. Poe switchten gelen kabloyu access pointin arkasındaki uplink portuna takarak access pointin LAN1 portundan tahtaya kablolu ve aynı zamanda da kablosuz bağlantı alabilirsiniz.
Supersin hocam. Simdi kafama oturdu.
Size bir sey daha soracam. Accens pointin sadece lan1 aktif ve net geliyor lan2 lan3 taktigimizda neden net gelmiyor?

Supersin hocam. Simdi kafama oturdu.
Size bir sey daha soracam. Accens pointin sadece lan1 aktif ve net geliyor lan2 lan3 taktigimizda neden net gelmiyor?
2 hafta önce akıllı tahtada kablolu internet yok arızası için kayıt açtım, çözüm için gelen eleman access point bozuk diyerek söktü. Ap ye gelen kabloyu direk akıllı tahtaya bağladık. access pointi devre dışı bıraktık kısaca. Tahtada internete bağlanıyor.

Bizim tahtanın birinde kablolu internet çalışmıyordu. Eleman AP'i söküp bypass yaparak direkt tahtaya bağladı. Tahtanın swicteki bağlantısını çıkarıp idare swicine taktı. Bu şekilde internet çalıştı.

Öncelikle çalışmayan kablonun duvardaki kanalını tahta tarafından açıp kablonun bağlandığı uçtaki priz üstünde yazan numaraya bakın, sonra kabinetten ilgili ucu bulup bir çıkarıp takın sinyal gelebilir. (ben böyle yaptım geldi.)
Buna rağmen gelmezse AP nin ucu tahtaya bağlanırsa ağa bağlanır, ama Dns leri 195.175.37.137 ve 195.175.37.138 yapmak lazım yoksa internete çıkamaz. zaten tahtalar ve idare bilgisayarlarının otomatik olarak aldığı dsnler bu. Tamir için gelen görevli, bizde bir tahtayı bu şekilde bağladı dnsleri böyle yapmayınca internet gelmedi.

2 hafta önce akıllı tahtada kablolu internet yok arızası için kayıt açtım, çözüm için gelen eleman access point bozuk diyerek söktü. Ap ye gelen kabloyu direk akıllı tahtaya bağladık. access pointi devre dışı bıraktık kısaca. Tahtada internete bağlanıyor.
Hocam dediğiniz doğru ama orada teknik elaman servis sağlayıcıyla görüşüp acces pointin devre dışı olduğunu bildirip interneti açmasını istiyor. Tecrübeyle sabit. Direkt acces point kablosu sisteme internet izni vermiyor. Yani arıza kaydı oluşturun.

Anladigim kadariyla accens point olmadan 3 yolla baglaniliyor.
1.ci ilgili kabloyu sistem odasindan idarecilerin internete baglandigi swiche baglamak gerekiyor.(POE olmayan swich)
2. durum accens pointi iptal edip direkt bagladigimizda servis saglayiciyi arayip internetin acilmasini istemek
3. Direkt bagladigimizda elle dns atamak.

Hocam özet şu yanlışlarını siz düzeltin.
#Ap nin kablosu sistem odasından farklı anantarlandığı için sadece ap de kullanılır. Dilerseniz bu uç farklı kodlanabilir, teknik kısmını her ilde lebdışı bir görevli hallediyordu şimdi nasıl bilmem
#Ancak bu kabloyu sistem odasından ucunu değiştirip sınıfta ya da tahtaya yedek kablo olarak kullanabiliriz ki ne gerek var.
#ve bu kablolar kanal içinde ekli. Ucunu çıkarıp dişi bir girişle istediğimiz yere uzatabiliriz

Son düzenleme:
Hocam özet şu yanlışlarını siz düzeltin.
#Ap nin kablosu sistem odasından farklı anantarlandığı için sadece ap de kullanılır. Dilerseniz bu uç farklı kodlanabilir, teknik kısmını her ilde lebdışı bir görevli hallediyordu şimdi nasıl bilmem
#Ancak bu kabloyu sistem odasından ucunu değiştirip sınıfta ya da tahtaya yedek kablo olarak kullanabiliriz ki ne gerek var.
#ve bu kablolar kanal içinde ekli. Ucunu çıkarıp dişi bir girişle istediğimiz yere uzatabiliriz
Sistem odasindan kabloyu idarecilerin swicine baglama sebebimiz accens point olmadan internetin gelmesi icindir. Sizin dediginiz gibi accens pointe gelen kablo anahtarlandigi icin direkt verildiginde internet gelmiyor. Yedek kabloyla neyi kastettiniz anlamadim.

Kablolarin kanallarin icinde ekli oldugunu biliyorum. Ucunu cikarip istegimiz yere de uzatabiliriz. Bizim sorunumuzla bunun ne alakasi var anlamadim.

Ben de akıllı tahtalarda ortak ağ kurmak için müdür yardımcısının odasındaki bir porta bir bilgisayar kurmuştum. Bu bilgisayarda ağ için ortak bir klasör oluşturup, ilçeden gelen videoları tahtalar ile paylaştıracaktım. İlgili porttan bilgisayara İnternet geliyordu. Tahtaların ağına geçmek için sistem odasından bilgisayarın bağlı olduğu PORTU switch inden çıkarıp, tahtaların olduğu bir porta bağladım İnternet gelmedi. Sonra portta İnternet yok diyerek, İnterneti olan bir tahtanın portunu çıkarıp oraya taktım yine İnternet gelmedi. Demek ki AP lerin farklı bir görevi varmış. Dns yi denememiştim. Onu deneseydim İnternet gelir miydi bilmiyorum.

Geri