Akıllı Ayna Yapımı -Tübitak Proje Örneği

Kodla Büyü
Hocam merhaba
rasspery pi yerine android tv boxlar oluyor küçük android kutu onu kullansak onun üzerinde boş bir sayfa acip witgetler üzerinden verilere ulassak olabilir mi ? Çünkü android tabanlı akıllı ev sistemi kullanıyorum çok daha islevsel olacağı kanaatindeyim. Sanirim burada sadece siyah ve beyaz sayfa olması gerek onu yüksek karşıtlık moduna alıp cihazı yapmak sağlıklı olur mu yada var mıdır androidde bildiğiniz black mirror için uygulama ?
Cevabinizi bekliyorun
Basarili bir calisma olmus elinize saglik
Kolay gelsin

İyi günler hocam. Dediğiniz android tv boxlar ile de yapabilirsiniz. Bunun için yazılmış 2 uygulamayı denemiştim. Uygulama marketine "smart mirror" yazarsanız zatem çıkıyor. Ben de tablete kurup uygulama ile deneme yapmıştım. Daha basit oluyor fakat pek özellik yok. Uygulama yazma konusunda bilginiz var ise uygulamada yazabilirsiniz. Güzel bir çalışma olur. Kullandığım uygulamanın örnek resimlerini ekledim. Kolay gelsin sizlere de.

Ekli dosyalar

• 1 (1).png
    1 (1).png
    191.6 KB · Görüntüleme: 180
  • 1 (2).png
    1 (2).png
    187 KB · Görüntüleme: 185
  • 1 (3).png
    1 (3).png
    81.7 KB · Görüntüleme: 152
Hocam tekrar selam
Solar window dark silver cam filmini hiç bir yerden bulamıyorum neye göre bu ürünü seçtiniz. Bende googleden aynalı cam filmi olarak arattığımda çok fazla ürün çıkıyor. Onlardan herhangi biri bu işi görmez mi ? tuning sitesinin yetkilileriylede görüştüm ellerinde yokmuş. Başka model tavsiyeniz var mıdır?
Teşekkürler
İyi çalışmalar

Hocam tekrar selam
Solar window dark silver cam filmini hiç bir yerden bulamıyorum neye göre bu ürünü seçtiniz. Bende googleden aynalı cam filmi olarak arattığımda çok fazla ürün çıkıyor. Onlardan herhangi biri bu işi görmez mi ? tuning sitesinin yetkilileriylede görüştüm ellerinde yokmuş. Başka model tavsiyeniz var mıdır?
Teşekkürler
İyi çalışmalar

İyi günler hocam. Burada bir dükkanda aynalı cam filminin aynısını buldum özelden ulaşırsanız yardımcı olurum.
"Aynalı cam filmini bulamayanlar, temin edemeyenler özelden ulaşabilir. Elimden geldiğince yardımcı olurum."

Hocam merhaba projeniz cok guzel ve ben de aynisini yaptim son asamaya geldim. vga dönüştürücü de sorun yasadim bir daha siparis ettim geldi. Size sunu sorayim benim uygulama da hazir lakin otomatik acilma yapinca artik ctrl q ile cikis yapsamda 5 sn sonra uygulama yeniden aciliyor. Fatih agina baglamam lazim şifreleri girdim ama sertifika sorunu var. sitede olan crt uzantiya cevirip evet evet desem de gene de fatih agina girmedi.Kisaca
1. Fatih aginda uygulama calisiyor mu hava durumu ve yuklemeler geliyor mu?
2.Fatih agini kurduysaniz sertifika icinde yapmamiz gerekenleri ayrintili yazar misiniz?
3.Akilli ayna uygulamasi otomatik baslatmayi iptal icin ne yapabiliriz en azindan fatih agini son islemleri yapmam icin.
4.Bir de bu uygulama da zamana gore donen yazilar sabah ogle aksam icin 3 tane mi olacak? Kendim 4. ekledim hata verdi siz de acaba sadece 3 er mi donduruyorsunuz?
5.En kisa zamanda yardimci olursaniz sevinirim. cok tesekkur ederim hem boyle bir proje yapmamizdaki katkilarinizdan ve emeklerinizden dolayi.

Hocam merhaba projeniz cok guzel ve ben de aynisini yaptim son asamaya geldim. vga dönüştürücü de sorun yasadim bir daha siparis ettim geldi. Size sunu sorayim benim uygulama da hazir lakin otomatik acilma yapinca artik ctrl q ile cikis yapsamda 5 sn sonra uygulama yeniden aciliyor. Fatih agina baglamam lazim şifreleri girdim ama sertifika sorunu var. sitede olan crt uzantiya cevirip evet evet desem de gene de fatih agina girmedi.Kisaca
1. Fatih aginda uygulama calisiyor mu hava durumu ve yuklemeler geliyor mu?
2.Fatih agini kurduysaniz sertifika icinde yapmamiz gerekenleri ayrintili yazar misiniz?
3.Akilli ayna uygulamasi otomatik baslatmayi iptal icin ne yapabiliriz en azindan fatih agini son islemleri yapmam icin.
4.Bir de bu uygulama da zamana gore donen yazilar sabah ogle aksam icin 3 tane mi olacak? Kendim 4. ekledim hata verdi siz de acaba sadece 3 er mi donduruyorsunuz?
5.En kisa zamanda yardimci olursaniz sevinirim. cok tesekkur ederim hem boyle bir proje yapmamizdaki katkilarinizdan ve emeklerinizden dolayi.

Merhabalar hocam.
1.2. Uygulamayı fatih ağında çalıştırmadım.Fakat projeyi yapanlardan öğrendiğim kadarı ile hava durumu ve takvim bilgilerini çekmiyormuş. Sertifika ve ağda çalıştırma ile ilgili yakında bir çalışma yaparım umarım :)
3. Otomatik başlatmayı engellemek için o 5 saniyeli sürede "MagicMirror" klasörünün ismini değiştirin. "MagicMirror1" yapın işlemlerinizi yapıp klasör ismini eski haline getirirseniz düzelir.
4.Uygulamada zamana göre dönen yazılar 3 tane.Öğleden önce, öğleden sonra ve akşam. O yüzden ekleme yapmayın zaman göre bölmüşler :)
5.Ben teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Projeyi yapan baya bir hocamız var.Daha güzel hale getirmişler. Yakında paylaşım yaparlar umarım.

Tesekkur ederim hocam. Sertifika videonuzu da bekliyoruz o zaman. Güzelleştiren arkadaslar da paylasirsa seviniriz. Emeginize saglik

hocam öncelikle paylaşım için teşekkür ederiz, çok güzel bir proje...
projeyi yapan arkadaşlar bişey soracağım; ayna çalışırken bir süre sonra sistem uyku moduna giriyor sanırım ekran gidiyor bu uyku modu olayını nasıl devredışı bırakabiliriz?
teşekkürler

Akıllı aynayı daha önce yapıp paylaşan @moonlight hocamdan görüpte yaptım. Sizler de yapmak isterseniz kolaylık sağlaması açısından yapım aşamasında video çektim. Video çekimleri çok profesyonel değildir. Montajlamaya da ekstra vakit harcayamadım. O yüzden kusura bakmayınız. Ama anlaşılır olduğuna inanıyorum.İlk video bu malzemelerin montajından oluşmaktadır. İkinci video raspberry pi nin kurulumu,akıllı ayna yazılımının yüklenmesi,takvim, hava durumu,haber ayarlarının nasıl yapılacağından oluşacaktır. Onuda yakında çekip yayımlayacağım. Faydalı olması ümidiyle.İyi seyirler. Saygılar..

Akıllı ayna projesi için gerekli malzemeler:
1) Monitör(Çervesini sökün)
2) Cam (75 cm X 45 cm)
3) Raspberry Pi 3-B Model (wireless bağlantı olduğu için bu model) https://robokolik.com/product/detai...ujzahLVULNANxRTq9x2j1vbiYao2wlOoaAmarEALw_wcB
4) Ayna için çerçeve-55cm X 85cm Derinlik 5-6 cm
5) HDMI-VGA dönüştürücü kablo (Monitörünüzde HDMI girişi yoksa alın) https://urun.n11.com/kablolar/hdmi-...rici-projeksiyon-uyumlu-sesli-kablo-P79025304
6)Fon kartonu
7)-3lü priz
8)Şerid Led
9)Aynalı cam filmi(dark silver modelinden) Videoda kullandığım marka model var. Malzeme temin etmede en çok aynalı cam filmini bulmada sıkıntı yaşadım. Çok fazla çeşidi var.

Sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Akıllı ayna yazılımının kurulum videosu yayımlanmıştır.

Hocam açıklamalar için teşekkür ederim. Ancak meb bağlantısında hava durumu, google takvim gibi verileri çekemiyoruz. Normal bağlantıda herşey düzgün çalışıyor. Meb sertifikasını yüklediğim halde chromeda gizlilik uyarısı geliyor sayfaları açtığımda devam kısmına tıklarsam sayfalar açılıyor. Siz bu konuda ne yaptınız? Acil yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Hocam cam filmini tek yüzeye mi yaptınız yoksa camın iki yüzüne de kaplattınız mı?

Arkadaşlar bu yıl bende bu projeyi yapmayı düşünüyorum da TÜBİTAK ta ürünlerin satın alabileceğimiz güncel siteler var mı acaba? İlk mesajdaki hocamızın paylaştığı linklerde sayfaya ulaşılamıyor. Birde projenin özeti amacı yöntemi bölümlerine neler yazabiliriz özellikle yönteme 200 kelime olmasını istiyorlar :)

Arkadaşlar bu yıl bende bu projeyi yapmayı düşünüyorum da TÜBİTAK ta ürünlerin satın alabileceğimiz güncel siteler var mı acaba? İlk mesajdaki hocamızın paylaştığı linklerde sayfaya ulaşılamıyor. Birde projenin özeti amacı yöntemi bölümlerine neler yazabiliriz özellikle yönteme 200 kelime olmasını istiyorlar :)
+1

güzel olmuş sayın hocam ben de bir şey sormak istiyorum. bu projede ben ek olarak aynada okulun o günkü nöbetçi öğretmenlerini, derse giren öğretmenlerin adını ve girdiği sınıfları gösteren , teneffüs geri sayım kronometresi gibi şeyler koysam nasıl olur? ya da olur mu?

güzel olmuş sayın hocam ben de bir şey sormak istiyorum. bu projede ben ek olarak aynada okulun o günkü nöbetçi öğretmenlerini, derse giren öğretmenlerin adını ve girdiği sınıfları gösteren , teneffüs geri sayım kronometresi gibi şeyler koysam nasıl olur? ya da olur mu?
Olur hocam da java bilmeniz gerek. Modüller java ile yazılmış ya siz o şekilde modül yazacaksınız ya da yazılmış modüllerden birini istediğiniz şekilde değiştireceksiniz.

+1

Arkadaşlar bu yıl bende bu projeyi yapmayı düşünüyorum da TÜBİTAK ta ürünlerin satın alabileceğimiz güncel siteler var mı acaba? İlk mesajdaki hocamızın paylaştığı linklerde sayfaya ulaşılamıyor. Birde projenin özeti amacı yöntemi bölümlerine neler yazabiliriz özellikle yönteme 200 kelime olmasını istiyorlar :)[/QUOT] evet ne guzel olur

Hocam siz basvuru formunu doldurdunuz mu?

Geri