AKILLI TAHTA CMOS AYARLARI YANLIŞ SORUNU

Kodla Büyü

tolgahan0010

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar akıllı tahtada eklediğim resimdeki problem ile karşılaşmaktayız. resimdeki ekrandan ilerlemiyor. Setup tan uğraşınca açılıyor ama bir süre sonra yine resimdeki hataya düşüyor. Böyle bir sıkıntı ile karşılaşan yada çözüm önerisi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20170113_094804.jpg
    IMG_20170113_094804.jpg
    139.9 KB · Görüntüleme: 1,279
PC de olsa pilini değiştirin derdim..
Tahtada da pil varmı bilmemekle beraber olabilir.. :!:

evet pc de olsa bir şekilde hallediyoruz. akıllı tahta da bu sıkıntı ile karşılaşan oldu mu acaba

BIOS'a girip, varsayılan ayarlara geri dönüp, kaydedin. Yine aynı hatayı almaya devam ederseniz, tahtanın saatini kontrol edin. Eğer sürekli geri kalıyorsa, tahtanın BIOS pili bitmiş olabilir, aksi durumda CMOS bozulmuş olabilir. Servis çağırıp, baktırın.

arkadaşlar bizimde tahtaların birinde bu problem mevcut. Faz2 tahta... servis geldi baktı bıos pili olmadığını bu akıllı tahtatlarda ram kartı gibi birşey varmış onun arızalı olduğunu söyleyip değiştirdiler ama sorun düzelmedi yine devam ediyor yine servis çağırdım sebebi ne olabilir acab benim yapabileceğim birşey var mı?

arkadaşlar bizimde tahtaların birinde bu problem mevcut. Faz2 tahta... servis geldi baktı bıos pili olmadığını bu akıllı tahtatlarda ram kartı gibi birşey varmış onun arızalı olduğunu söyleyip değiştirdiler ama sorun düzelmedi yine devam ediyor yine servis çağırdım sebebi ne olabilir acab benim yapabileceğim birşey var mı?

Hocam geçen bizim tahtalardan birinde de bu sorun olmuş. Ben BIOS'a girip tarih saat güncellemesi yaptım düzeldi. Bir hafta oldu yaklaşık sorun çıkmadı şimdilik.

Hocam geçen bizim tahtalardan birinde de bu sorun olmuş. Ben BIOS'a girip tarih saat güncellemesi yaptım düzeldi. Bir hafta oldu yaklaşık sorun çıkmadı şimdilik.
hocam tarih saat ayarlıyorum biostan ama bilgisayarı kapatıp fişten çekip tekrar açınca tarih saat eski ayarına geliyor yine sıfırlanıyor. aynı hatayla karşılaşıyorum yine

hocam servis geldi bios pilini değiştirdi. Fakat şimdi aynı hata başka tahta da oluştu. setup a girip tarih saati ayarladık düzeldi. Ama akıllı tahtanın fişini pirizde takılı tutmanız gerekmekte. Fişten çıkarmadığınız da sürekli takılı kaldığında sorun olmuyor. Birde elektrikler gidip geldiğinde de doğal olarak tekrar ayarlıyoruz.

hocam servis geldi bios pilini değiştirdi. Fakat şimdi aynı hata başka tahta da oluştu. setup a girip tarih saati ayarladık düzeldi. Ama akıllı tahtanın fişini pirizde takılı tutmanız gerekmekte. Fişten çıkarmadığınız da sürekli takılı kaldığında sorun olmuyor. Birde elektrikler gidip geldiğinde de doğal olarak tekrar ayarlıyoruz.
Bios pilini değiştirin hocam, sürekli elektrik gitti geldi onunla ugrasamazsınız

Aynı problemi bizde yaşıyoruz. Servise çağırdık ops götürüp yapıldı diye getirdiler ama hiçbir şey yapılmamış gibi yine aynı hatayı veriyor. Tekrar çağırdık bakalım beklemdeyiz.

halledemiyorlar yok pil yok bunlarda yok ram kartında sorun deyip birşeyler yapmışlar imaj atmışlar :confused: 24 martta garanti bitiyor bakalım o zamana kadar yaptırcaz bir şekilde :)
Mantık bilgisayar ile aynı hocam, bios pili olmayan bilgisayar veya anakart hiç duymadım

halledemiyorlar yok pil yok bunlarda yok ram kartında sorun deyip birşeyler yapmışlar imaj atmışlar :confused: 24 martta garanti bitiyor bakalım o zamana kadar yaptırcaz bir şekilde :)
Faz 1 ve 2'de bizzat gördüm 3'ü hiç açmadım. Karşılaşırsam açıp bakarım :)
Sanırım sizin Faz 3

bizde de aynı sorun vardı. bugün bios ayarlarını güncelledim çalıştı. sonrasında yine gider mi bilemem ..

Bu hatanın 3 sebebi var:

1- BIOS pili
2- Bozulmuş RAM
3- Anakart

Bir okulda yaşadık bunu Faz 2'de. BIOS pilini değiştirdik, olmadı. Sağlam bir ET'den RAM'leri değiştirdik olmadı. Sorun anakartta imiş.

Geri