Akıllı tahta imaj alma.Usta hoca yardım

Kodla Büyü

forzabilisim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Acronisi kullanmaya calisiyorum bi turlu yapamadim.her tahtaya acronis 2010u yukledim Back up deyip usb gosteriyorum yukluyo ancak boot edince usb gormuyor.usb bootable olarakda ayarladim nereyi atliyorum anlayamadim tejjubeli hocalarim imaj nasil alinip tekrar tahtaya yuklenir anlatirlarsa cok sevinirim.Saygilar.

Windows a yükleme yapmaya gerek yok. Bootable acronis versiyonunu flash a rufus benzeri programla yazdır veya hazır Multiboot programlar var. Flash a yükle öyle kullan. Ayrıca 2010 çok eski 2014 falan olsun enaz.

Acronisi her tahtaya kurmanıza gerek yok.
Herhangi bir PC ye kur ve çalıştır. ve botable medya oluştur değin. USB yi seçin. (cansimidi şeklinde iconu var)
Oluşturudğunuz bu USB yi istediğiniz tahtada kullanabilir acronisi bootable olarak çalıştırabilirsiniz.
ister image alın ister image yükleyin. Boşuna her tahtaya acronis yüklemeyin hocam

Siz USB ye image almışsınız. bootable USB oluşturma farklı bir şey.

forzabilisim' Alıntı:
Acronisi kullanmaya calisiyorum bi turlu yapamadim.her tahtaya acronis 2010u yukledim Back up deyip usb gosteriyorum yukluyo ancak boot edince usb gormuyor.usb bootable olarakda ayarladim nereyi atliyorum anlayamadim tejjubeli hocalarim imaj nasil alinip tekrar tahtaya yuklenir anlatirlarsa cok sevinirim.Saygilar.

hocam size usb den çalışan bootable acronis lazım

Alıntı:
acronisi usb den çalıştırmak için multiboot menüyü kullanıyoruz:
https://cloud.mail.ru/public/BKqH/Gnxg8FhYk

burdaki dosyaları 1 klasöre indirin. mb_usb.exe ile usbyi biçimlendirin. işlem bitince test edecektir, karşınıza menü gelirse işlem tamamdır.

usbde images klasörü altına atı16.isoyu atın bukadar. https://cloud.mail.ru/public/JvZM/DFFvT3PtK

oluşan multiboot menüden acronis 2016 yı seçin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Create bootable rescue media deyip acronisi usb ye kurdum calisiyo boot edince simdi napicam hocalarım imaji ayni usbye mi yukleyecem baska tahtaya takinca cikan acronis menusunden nasi yukliycem

Acronisi usbden calistirdim menu geldi backup dedim ordan disk and partition bacup dedim ordn c yi sectim once sonra create new backup archive cikti ordan browse yaparak boot yaptigim usb yi gosterdim ordn proceed yaptim dogrumu yaptim acaba

forzabilisim' Alıntı:
Create bootable rescue media deyip acronisi usb ye kurdum calisiyo boot edince simdi napicam hocalarım imaji ayni usbye mi yukleyecem baska tahtaya takinca cikan acronis menusunden nasi yukliycem

image alırken
Eğer usb belleğinde yer varsa aynı usb ye image dosyasını kaydedebilirsin. Yer yoksa bilgisayrınızın D bölümüne yada taşınabilir hdd ye yada başka bir USB ye image yi kaydedin.

image yüklerken

bootable usb ile tahtayı açın
Acronis açıldıktan sonra recoveri e tıklayın
sonraki adımlarda önce image dosyasını sonra yükleyeceğiniz bölümü seçin. Pencereleri hatırlamadığım için ayrıntılı yazamayacağım. ilerleyin bu şekilde...

merhaba,
bu eba da çıkan son imajdan önce başka imaj dosyası var mı acaba ?
bilen yardımcı olursa sevinirim...

imaj alırken imajı aynı usb ye almak gerekli degilmi ,baska tahtalara imajı yüklerken cunku o usb den çekmesi lazım

forzabilisim' Alıntı:
imaj alırken imajı aynı usb ye almak gerekli degilmi ,baska tahtalara imajı yüklerken cunku o usb den çekmesi lazım

Hocam imaj ı taşıda nerede taşırsan taşı. Yeterki acronisle ulaşabil.

İmaj alma ile ilgili de bir soru ben sormak istiyorum

Acronis 14 kullanarak imaj aldım . 14 gb imaj dosyası oluştu. 32 gb lık flash belleği bootable yaptım acronis yardımıyla .

Oluşturduğum imaj dosyasını flashın içine atmak istedim flash üzerinden tahtalara kurmak için .

Ama flashta yer olmasına rağmen bootable flashın içerisine acronis yedeğini atamadım . Dosya çok büyük hatası verdi.

Flash bellek usb 3.0 ve 32 gb sandisk. hataya bi anlam veremedim .

Tek flashla acronis yedeğini diğer faz 2 tahtalara nasıl yükleyebilirim ?

Harici hdd var yedeği ona da attım ama hem flash hem hdd zor olur diye düşünüyorum ..

Okulda 44 tane tahta var her birine program kur kaldır format at çok zor oluyor imaj yüklesek bile diğer ayarlarla bir tahta 1 saati buluyor .

elitbote' Alıntı:

Acronis 14 kullanarak imaj aldım . 14 gb imaj dosyası oluştu. 32 gb lık flash belleği bootable yaptım acronis yardımıyla .

Oluşturduğum imaj dosyasını flashın içine atmak istedim flash üzerinden tahtalara kurmak için .

Ama flashta yer olmasına rağmen bootable flashın içerisine acronis yedeğini atamadım . Dosya çok büyük hatası verdi.

Harici hdd var yedeği ona da attım ama hem flash hem hdd zor olur diye düşünüyorum ..

Okulda 44 tane tahta var her birine program kur kaldır format at çok zor oluyor imaj yüklesek bile diğer ayarlarla bir tahta 1 saati buluyor .

hocam muhtemelen flashınız fat32 olarak biçimlendirilmiş. ntfs yaparsanız dosyanızı taşıyabilirsiniz.

adeministrator' Alıntı:
elitbote' Alıntı:

hocam muhtemelen flashınız fat32 olarak biçimlendirilmiş. ntfs yaparsanız dosyanızı taşıyabilirsiniz.

evet dosya buyuk hatası fat32den kaynaklanıyor. çözüm olarak yukarda 4. mesajdaki yöntemle ntfs de acronis kullanabilirsiniz. yada imaj oluştururken son aşamada gelişmiş ayarlada imajı partlara böldürebilirsiniz 4gb dan küçük partlar olmalı. ozamn şuanki mevcut fat32 flasınızı kullanabilirsiniz. ama multiboot u şiddetle tavsiye ederim.

Ademola hocam sizi forumda takip ediyorum öncelikle gerçekten çok guzel ve faydalı calismalariniz için sizi tebrik ederim :++:

Multiboot ile ilgili dediginizi yaptım NTFS olarak biçimlendirdi üstüne dosya da eklenebiliyor.
Test ettigim zaman sizin menu listeniz gozukuyor. Hatta ATİ16 İSO DOSYANİZİ da indirdim onu da images klasorune attim.
Et lerde acronis yedeğni acronis14 le aldim. Bir sikinti olmazheralde demi?

Yanliz flash gene bootable olmadi. Bios ayarlarindan Boot ozelliginden flashi secmeme ragmen pc gene usb den baslamadi. Bir de acronis yedek dosyasini flash icerisinde nereye atmamiz gerek . anladigim kadariyla iso dosyalarini da kullanabiliyoruz ayni flashta. Win8 win7 iso dosyalarini nere atalim?

elitbote' Alıntı:
Ademola hocam sizi forumda takip ediyorum öncelikle gerçekten çok guzel ve faydalı calismalariniz için sizi tebrik ederim :++:

Multiboot ile ilgili dediginizi yaptım NTFS olarak biçimlendirdi üstüne dosya da eklenebiliyor.
Test ettigim zaman sizin menu listeniz gozukuyor. Hatta ATİ16 İSO DOSYANİZİ da indirdim onu da images klasorune attim.

Yanliz flash gene bootable olmadi. Bios ayarlarindan Boot ozelliginden flashi secmeme ragmen pc gene usb den baslamadi. Bir de acronis yedek dosyasini flash icerisinde nereye atmamiz gerek . anladigim kadariyla iso dosyalarini da kullanabiliyoruz ayni flashta. Win8 win7 iso dosyalarini nere atalim?

ati14le aldıgınızı 16 ile geri yükleyebilirsiniz sıkıntı olmaz.
qemu test te menü görünüyor ise usb bootable olmuş demektir. bios da kalıt usb yi mi kapattınız acaba ? acronis yedekleri herhangi bir klasörde olabilir. browse deyip yerini seçebiliyoruz çünkü. windows isosu da aynı şekilde herhangi bir yerde olabilir. ancak nt6boot32.iso usb ana dizinde olmak zorunda.

bu arada iso windows kur yöntemi orjinal olmayan windows isolarında sorun çıkarabilir. elle kurulum dosyaları silinmiş oluyor setup.exe vs olmuyor bazılarının içinde onlarda sıkıntı çıkıyor. bu durumda isoyu usb ana dizinde çıkartmak gerekir menüden de windows kurulum - root seçilir.

yada enson wim kurulum yöntemi var ki en garanti yöntem :)
windows-isletim-sistemi-f84/ademhoca-uefi-multiboot-2016-usb-format-t147612.html

ademola' Alıntı:
elitbote' Alıntı:

qemu test te menü görünüyor ise usb bootable olmuş demektir. bios da kalıt usb yi mi kapattınız acaba ? acronis yedekleri herhangi bir klasörde olabilir. browse deyip yerini seçebiliyoruz çünkü. windows isosu da aynı şekilde herhangi bir yerde olabilir. ancak nt6boot32.iso usb ana dizinde olmak zorunda.

bu arada iso windows kur yöntemi orjinal olmayan windows isolarında sorun çıkarabilir. elle kurulum dosyaları silinmiş oluyor setup.exe vs olmuyor bazılarının içinde onlarda sıkıntı çıkıyor. bu durumda isoyu usb ana dizinde çıkartmak gerekir menüden de windows kurulum - root seçilir.

windows-isletim-sistemi-f84/ademhoca-uefi-multiboot-2016-usb-format-t147612.html
Teşekkür ler hocam , sıkıntı kendi bilgisayarımda imiş

Et lerde calisiyor dosyalariniz, inşaallah çok ise yariyacak

:roll: aktif başlıklarda görüyorum bakıyorum ki yazanlar hep benim gibi TAKİP yazan bayan bilişimciler çok çalışmamız gerekiyor sanırım :?

elitbote' Alıntı:
ademola' Alıntı:
elitbote' Alıntı:

Teşekkür ler hocam , sıkıntı kendi bilgisayarımda imiş

Et lerde calisiyor dosyalariniz, inşaallah çok ise yariyacak

Ademhocam multiboot ile bootable flash tamam

Flash içerisinde acronis tamam

Acronisle aldığım yedeği başka bir tahtada kurmaya çalıştım . Verdiğiniz linkteki adımları takip ederek flashtaki acronis yedeğinden kurmaya çalıştım ama en son hep hata veriyor. !!

Tahminim yedek alırken birşeyi eksik yaptım. Akıllı tahtada sadece c'yi yedek almak istiyorum .

Flash üzerinden yedek alıp sizin multibootla akıllı tahta için yedek yükleme anlatımı mevcut mudur hocam ? Nerede hata yaptığımı çözemedim ...

Ekli dosyalar

• yedek.JPG
    yedek.JPG
    71.3 KB · Görüntüleme: 626
elitbote' Alıntı:
Ademhocam multiboot ile bootable flash tamam

Flash içerisinde acronis tamam

Acronisle aldığım yedeği başka bir tahtada kurmaya çalıştım . Verdiğiniz linkteki adımları takip ederek flashtaki acronis yedeğinden kurmaya çalıştım ama en son hep hata veriyor. !!

Tahminim yedek alırken birşeyi eksik yaptım. Akıllı tahtada sadece c'yi yedek almak istiyorum .

Flash üzerinden yedek alıp sizin multibootla akıllı tahta için yedek yükleme anlatımı mevcut mudur hocam ? Nerede hata yaptığımı çözemedim ...

hocam özel bir ayar yok. yedek almak istediğiniz bölümü seçip devam ediyorsunuz.

C nin yedeğini D ye aldıktan sonra , o yedegi bootable flasha atmak hataya sebep olur mu hocam ?
Ya da direk yedegi flasha alıp tek flashla yedek yüklemek için ayrı bi ayar gerekir mi ? Vaktinizi alıyorum ama hakkınızı helal edin...

helal olsun ne demek... hayır hocam farketmez istediğiniz yere alabilirsiniz. deepfreeze tarzı program yuklu ise o sıkıntı çıkarıyor olabilir.

Adem hocam son olarak harici HDD ve usb çoklayıcı ile klavye mause flash bi arada tahtada takiliyken imajı HDD ye alıp bu sistemle bütün tahtalara kendi imajını attım.
Eset orijinal antivirüs usbshow 3.0 ve USB disc security var imajda. Bi tahta 8 dk falan sürdü.. Deep freeze tarzı programa gerek yok sanırım.

Değerli yorumlariniz ve yardimlariniz için çok tesekkur ederim. Elinize emeginize sağlık... :alkis:

1. faz tahtada imaj oluştururken tüm diskin imajını mı oluşturuyoruz? Pardustan dolayı tüm disk yapmamız lazım sanırım. 100 mb lık kesin seçilecek mi?

Geri