Akıllı tahta priz uygulaması..

Kodla Büyü

Murat36

Üye
Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım. Izmır'de Elektrik Elektronik öğretmeniyim. Okulumda akıllı tahta yok. Daha önceki okulumda vardı ve öğrencilerin tahtaları kurcalamadı büyük problem. Bunu önlemek için çeşitli yöntemler var duyduğum kadarıyla ancak bize göre tahtanın prizinde enerji oldukça çocuklar tahtayı kurcalar.
Bir devre tasarladık prototip bitmek üzere. Öğretmen koridora gelince bluetoothu açacak ve tahta1,tahta2 vb. şeklinde listelenecek. Tahtayı seçince o ortak şifreyi girince o tahtayla eşleşecek. Bir kere eslesince yeterli olacak. Uygulamayı açınca BAĞLAN dediğimizde eşleşen cihazlar görünecek tahtayı seçince bağlanacak.
AÇ deyince prize enerji gelecek. Uygulamadan çıksanız da priz açık kalacak. Ders bitince KAPAT deyince enerjisi kesilecek. Ekran görüntüsü atıyorum. Gelişmelerden haberdar edeceğim. Kolay gelsin.

Ekran görüntüsü..

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190929-001538.jpg
    Screenshot_20190929-001538.jpg
    75.1 KB · Görüntüleme: 365
  • Screenshot_20190929-001531_Samsung Experience Home.jpg
    Screenshot_20190929-001531_Samsung Experience Home.jpg
    53.6 KB · Görüntüleme: 336
Devre tasarladık dediğiniz arduino ve Bluetooth modülü ve röle ile yaptığınız bir devre mi?

Estağfurullah hocam, sadece merak ettim. Pic ile yapmanıza da sevindim. Yaptığınız aparatı priz içerisine gömebildiniz mi ya da tahtanın bir yerlerine saklayabildiniz mi? Malum öğrenci milletinin eli durmuyor, cihazı da alıp gidebilirler. Bir de maliyet ne oldu?
Pic devresi evet. Basit bu,anlatma diyorsunuz galiba..

Değişik bir bakış açısı ile çözüm üretme olmuş. Takipteyim, kolaylıklar diliyorum...

Tebrikler hocam. Bu geliştirilip yayginlastirilabilir. Çok okul kullanmak ister. Çünkü atak vb. Programlarda farklı sorunlar çıkıyor.

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım. Izmır'de Elektrik Elektronik öğretmeniyim. Okulumda akıllı tahta yok. Daha önceki okulumda vardı ve öğrencilerin tahtaları kurcalamadı büyük problem. Bunu önlemek için çeşitli yöntemler var duyduğum kadarıyla ancak bize göre tahtanın prizinde enerji oldukça çocuklar tahtayı kurcalar.
Bir devre tasarladık prototip bitmek üzere. Öğretmen koridora gelince bluetoothu açacak ve tahta1,tahta2 vb. şeklinde listelenecek. Tahtayı seçince o ortak şifreyi girince o tahtayla eşleşecek. Bir kere eslesince yeterli olacak. Uygulamayı açınca BAĞLAN dediğimizde eşleşen cihazlar görünecek tahtayı seçince bağlanacak.
AÇ deyince prize enerji gelecek. Uygulamadan çıksanız da priz açık kalacak. Ders bitince KAPAT deyince enerjisi kesilecek. Ekran görüntüsü atıyorum. Gelişmelerden haberdar edeceğim. Kolay gelsin.
Maşaallah gerçekten yararlı olacağını düşünüyorum.

Estağfurullah hocam, sadece merak ettim. Pic ile yapmanıza da sevindim. Yaptığınız aparatı priz içerisine gömebildiniz mi ya da tahtanın bir yerlerine saklayabildiniz mi? Malum öğrenci milletinin eli durmuyor, cihazı da alıp gidebilirler. Bir de maliyet ne oldu?
Zor devrelerimiz de var :)
Devre zor değil haklısınız aslında ama yanlış anlamışım. Bizim öğretmen camiası bazen bu tarz söylemlere çok rahat girebiliyor diye öyle sandım.
Hepinize olumlu mesajlar için teşekkür ederim. Tabii olumsuz eleştiriye açığız. Maliyet ticari sır.:) devre kutu içerisinde kablo kanalına yerleştirilecek. Uygulamayı yaptırmak ayrı maliyet tabii kendimiz yapıyoruz onu. Yakında örnek video atarım . Uygulama linki https://drive.google.com/file/d/1-YTztf6-3vr6Hm9DIcymMCjR38P0GtqC/view?usp=drivesdk

Son düzenleme:
evvela çalışmalarınızda başarılar dilerim. yazımda siz kırma niyetim yoktur.

düşünceniz güzel ama ya sizin yazdığınız yazılım da kırılırsa...
tahta kurcalanmasın diye fiziksel kilit var(dandik). kırıldı. biz yazılımsal kilit koyduk. o da kırıldı. siz elektriği kesen devre hazırladıktan sonra bunu yazılım ile yöneteceksiniz. o da kırılır. yaygınlaşan her kilidin kırılması kolaylaşır. yazılımı kıramazlarsa duvarı kırar devreyi çıkarırlar yine kırarlar. bunun sonu gelmez.

akıllı tahtaları merkezden yani panodan kontrol etmek daha mantıklı olabilir. elektrik bir panodan çıkıp akıllı tahtalara dağılabilir, röle kontrolü vs. burada yapılır. mesela öğle arası tüm akıllı tahtaların elektiriği kesilir. hatta yazılımınız ile hangi tahta ne zaman kim tarafından kullanılmış, kaçak kullanım var mı vs. denetlemesi yapılabilir. uyarı sistemleri geliştirilir. vs. vs. kafamda deli sorular..

Arkadaşlar bu atak kullanımı sırasında usb yuvaları kullanılmaz hale geliyor diye biz kullanmaktan vaz geçtik. Sizlerde durum nedir.
Sürekli flash tak çıkar yuvalar laçka oluyor mu

Düşünce güzel ama enerji sorununu çözmek bir uzatma kablosuna bakar.

Güzel düşünmüşsünüz. Ancak Röle mantığı ile tahtanın enerjisini kesmek vermek işletim sistemini kapama sırasında sorun yaratacaktır.
Ağ üzerinden Panele kapama sinyali verip işletim sistemi kapandıktan sonra enerjiyi kesmelisiniz.

Zor devrelerimiz vardan ve bir kaç cümleden sonra gülme i
evvela çalışmalarınızda başarılar dilerim. yazımda siz kırma niyetim yoktur.

düşünceniz güzel ama ya sizin yazdığınız yazılım da kırılırsa...
tahta kurcalanmasın diye fiziksel kilit var(dandik). kırıldı. biz yazılımsal kilit koyduk. o da kırıldı. siz elektriği kesen devre hazırladıktan sonra bunu yazılım ile yöneteceksiniz. o da kırılır. yaygınlaşan her kilidin kırılması kolaylaşır. yazılımı kıramazlarsa duvarı kırar devreyi çıkarırlar yine kırarlar. bunun sonu gelmez.

akıllı tahtaları merkezden yani panodan kontrol etmek daha mantıklı olabilir. elektrik bir panodan çıkıp akıllı tahtalara dağılabilir, röle kontrolü vs. burada yapılır. mesela öğle arası tüm akıllı tahtaların elektiriği kesilir. hatta yazılımınız ile hangi tahta ne zaman kim tarafından kullanılmış, kaçak kullanım var mı vs. denetlemesi yapılabilir. uyarı sistemleri geliştirilir. vs. vs. kafamda deli sorular..
Öncelikle ben de Turgutlu 'da oturuyorum.(Kasaba:)) merhaba. Öğrenciden uzak tutmak icin ana panoya devre güzel olabilir ama bence kıran onu da kırar.

Güzel düşünmüşsünüz. Ancak Röle mantığı ile tahtanın enerjisini kesmek vermek işletim sistemini kapama sırasında sorun yaratacaktır.
Ağ üzerinden Panele kapama sinyali verip işletim sistemi kapandıktan sonra enerjiyi kesmelisiniz.
Şöyle düşünmüştüm .Öğretmen dersten çıkarken ışletim sistemini kapatacak uygulamayla da enerjiyi kesecek.

Çantasında uzatma taşıyan çocuk da olur ama kaç kişi taşır bilemem..
Olayi anlatmaya baslarken on dakikalık tenefuste akıllı tahtayı koruma programlarına ragmen açabilecek çocuklardan bahsederek yola çıkıyorsunuz, bu çocuklar meslek lisesi ogrencisi birde devamına gelince çantasında uzatma taşımasını bekliyorsunuz. Kaldi ki ben çantasında neler taşıyan cocuklar gördüm. Benim fikrim sadece akıllı tahtanın prizindeki enerjiyi kesmekle bu iş çözülmez.

Olayi anlatmaya baslarken on dakikalık tenefuste akıllı tahtayı koruma programlarına ragmen açabilecek çocuklardan bahsederek yola çıkıyorsunuz, bu çocuklar meslek lisesi ogrencisi birde devamına gelince çantasında uzatma taşımasını bekliyorsunuz. Kaldi ki ben çantasında neler taşıyan cocuklar gördüm. Benim fikrim sadece akıllı tahtanın prizindeki enerjiyi kesmekle bu iş çözülmez.
Ben taşımaz demedim. Taşıyan olur ama çok olmaz demeye getirdim. Neden gerildiginizi anlayamadım. Bir yerden akıllı tahtaya kablo çeker diyorsanız on dk da çeker hoca gelmeden kabloyu söker, kabloda ve tahtadaki oynamayı hocalar görmez diyorsanız bence genelin yapacağı iş değil bu.Yapsa da farkedilir.

Biz öğretmenler katılmadığımiz görüşleri eleştirirken, yapilan bir şeyi eleştirirken neden daha dikkatli olamıyoruz. Kahvedeki adamdan farkımızı neden gösteremiyoruz bilmiyorum. Meslek lisesi mezunuyum,Teknik eğitim okudum daha sonra mühendislik de okudum yani düzgün iletişim kurmak için fen lisesi bitirmek gerekmiyor ama yeri gelir öğrenciye oğlum sen haklısın ben yanlış düşünmüşüm diyebiliyorum. Meslek lisesi ogrencisini cok abartip kendi uslubumuzu görmezden geliyoruz sanki. Sonucta onlar da canavar değil. Her şeyi kurcalayamazlar. Biraz özeleştiri mi yapsak camia olarak...

Son düzenleme:
Hocam Mopak meslek lisesinde kartlı sistem ile yapmıştı arkadaşlar.Yönetici kartı ile kullanıcı kartı tanımlanabiliyordu Akıllı tahtanın fişini kablo kanalına çekmiştik. Kart okuyucu sistem tam kablo kanalına uyacak boyutta yapılmıştı. Hem güvenli hem de pratikti. Gidip inceleyebilirsiniz.

Aşırı alıngan bir tutum sergiliyorsunuz ama size sorulan sorulara veya olumlu yönlerini görmeniz gereken eleştirilere verdiginiz cevaplara hiç bakmiyorsunuz uslubunuz hic hoş değil. Bu kadar teknik öğretmenin olduğu forumda yazdığınız eğitim durumunda olan tek siz değilsiniz. Meslek lisesi öğrencisini kötüleyen onlari canavar gibi gosteren bir şey yazdigimi nerden çıkardınız? Demek istediğimi biraz acayim o zaman daha iyi anlaşılsın. Benim 12. Sinif Tesisat dalı öğrencim pansiyonda her gece aydınlatma kablolarının olduğu buatdan gece gerekli işlerde kullanmak üzere seyyar bir şekilde hat alıyor. Demem o ki akıllı tahtada enerji olmamasi sorununu iki dakikadada çözer:).
üstteki mesajınızla kahvede ki Mehmet abimden farkinizi cok güzel ortaya koydugunuzuda ayrica belirteyim. En başta söylediğimi en son yine söyleyerek konudan ayrılıyorum konuyu aşırı kişisel bir boyuta cekiyorsunuz. Fikir guzel ama sadece akıllı tahta prizindeki enerjiyi kesmek bence yeterli degil.

Hocam Mopak meslek lisesinde kartlı sistem ile yapmıştı arkadaşlar.Yönetici kartı ile kullanıcı kartı tanımlanabiliyordu Akıllı tahtanın fişini kablo kanalına çekmiştik. Kart okuyucu sistem tam kablo kanalına uyacak boyutta yapılmıştı. Hem güvenli hem de pratikti. Gidip inceleyebilirsiniz.
kartlı yapıldığını duymuştum ama mopak olduğunu bilmiyordum bakilabilir tebrik ederim.Kart unutulur falan diye telefon kontrolü yapmayı düşündüm. Priz iptal sizde anladığım kadarıyla. Peki çok kurcalıyor mu öğrenciler. Öğretmenler ne düşünüyor.

Çantasında uzatma taşıyan çocuk da olur ama kaç kişi taşır bilemem..
bir uzatmaya bakar mesajına cevap olarak bunu yazmıştım. Isteyen okuyabilir. Dalga geçer gibi verilen cevaba yine iyi cvp verdiğimi düşünüyorum. Kisisellestirmiyorum. Bize yakıştığı şekilde konusulsun forumda diyorum. Konu size hitap etmiyorsa tabi ki çıkarsınız. Ben uslubumdan memnunum.

Arkadaşlar bu atak kullanımı sırasında usb yuvaları kullanılmaz hale geliyor diye biz kullanmaktan vaz geçtik. Sizlerde durum nedir.
Sürekli flash tak çıkar yuvalar laçka oluyor mu

USB key Adlı bir yazılım kullanıyoruz . Android ve iOS desteği var. Karekod üzerinden açılıyor tahta. Mercan yazılım internet sitesi bakabilirsiniz. Ben memnunum

Arkadaşlar eğitim durumumu ukalalık yapmak için yazmadım. Kıvırarak konuştum ama açık yazayım o zaman. Meslek lisesi öğrencisiyle muhatap oluyorum böyle alıştım diye kimse dışarıda da kahvede konuşur gibi konuşmaya bahane bulmasın. 14 yaşından beri bu ortamdayım demek için süreci anlattım. Bence öğretmen üslubuna dikkat etmeli.

Merak edıyorum sızın ogrencıler tahtayı acınca ne yapıyor. Ben kız meslekteyım muzık acıp halay cekıyorlar en fazla 5 yıldır kılıt kullanmıyorum lablarda sınıflarda ıse atak var ama cocuklar muzık acıp 4 dk onu dınlıyorlar

Hocam cevap için teşekkürler. Ücretli mi bu yazılım

hocam evet senelik ücreti var. Sanırım 150-180 tl arasında bir şeydi. Oldukça rahatlık sağladığı için senede bir defa bu ücret bana makul geliyor.ücreetli olduğundan arayıp sorun olduğunda destek alabiliyorsun. Ücretsiz yazılımlarda doğal olarak bu yok.Hem iOS hem android desteği olması da avantaj.

Geri