Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Akıllı tahta sökülmesi

Konu, 'Fatih Projesi | Görev, Teknik Sorunlar ve Çözümler' kısmında bravehard2010 tarafından paylaşıldı.

1. bravehard2010

bravehard2010 Süper Üye Süper Üye

Slm arkadaşlar okulumuzdaki akıllı tahtaların birine elektrik gelmiyordu.Neyse tahmin ettiğim gibi güç kablosu boşta imiş.Napsak etsek öğretmenlerde dır dır edip duruyorlar zaten yılın başından beri gelen giden olmadı teknik servis.İş başa düştü yani.Napalım bikaç kalıplı öğrenciyi aldım yerinden sökmeye çalıştık.Ancak siz siz olun öğrencilerle böyle bir işe girmeyin çok sıkıntılı parmaklarım alt kısımda sıkıştı vs.Öğrencilerinde öyle neyse güç kablosunu taktık çalıştı ancak birde geri takmak lazım tahtayı oda ayrı sıkıntı.Güç bela hallettik bizde.Arkadaşlar nacizane önerim sakın olaki böyle bir riske girip öğrencilerin yardımını almayın bence hiç dokunmayın çok sakat iş.Çok sakat iş.Riske gerek yok.

EagleX, bogrt ve yuci81 bunu beğendi.
  2. hemenyardim

hemenyardim Seçkin Üye Seçkin Üye

Kesinlikle haklısınız, parmakları koparmak içten bile değil. İllede etkileşimli çıkartacağım diyen arkadaşlar tv ile çerçeve arasına birkaç kalın kitap koysun.

3. egitimci.

egitimci. Seçkin Üye Seçkin Üye

bende denemiştim çok ağır tahta...haklısınız hiç bulaşmamak lazım...

4. champi0ns

champi0ns Seçkin Üye Seçkin Üye

aynı şekilde benimde başıma geldi lisede görev yapıyordum. 2 öğrenci sola 2. öğrenci sağa kalıplı güçlü olacak.
    1- alttan tutup kaldırıyoruz ve kesinlikle bırakmıyoruz duvarla 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde alttan kendimize doğru çekiyoruz. alttaki kabloyu 5. kişi takıyor. ve tekrar yavaşça yerine bırakıyoruz ve yine kesinlikle bırakmıyoruz yoksa elimiz sıkışır şeklinde tarif ediyorum. en az 10 defa bu şekilde taktım sonrasında hizmetliyi çağırın onunla takın demeye başladım.

neontester bunu beğendi.
  5. bravehard2010

bravehard2010 Süper Üye Süper Üye

Hocam öyle böyle değil ciddi anlamda parmakların hasar görmesine sebep oluyor ben bu derece sıkıntılı olduğunu tutulacak yerinin olmadığını düşünmemiştim.İlla yaşayarak öğrenmeye gerek yok arkadaşlar sakın denemeyin :) riske gerek yok.

6. harun erdem

harun erdem Seçkin Üye Seçkin Üye

geçen hafta benimde başıma geldi. müdür yardımcısına söyledim hocam servis 120 tl ücret alıyo onu kaldırıp tekrar takarız dedi. sökmek kolay oldu ama takmak çok zor, 5 öğrenci ile zor kaldırdık. servis ücret almaması lazım öyle birşeyde.

7. champi0ns

champi0ns Seçkin Üye Seçkin Üye

alttaki fişin tam giriş yerine 1 delik açılabilir.

8. caylakcekirge

caylakcekirge Süper Üye Süper Üye

9. cingozcemal

cingozcemal Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam genelde bende böyle yaptım. Aslında küçük bir aparat yapılsa hiç tahtayı oynatmadan takılabilir. Benim fırsatım olmadı. Tornacıda yapılabilir. Eğik bir metal. Ucuna kablo takılıp önden geçirilip arkadan takılacak. Aslında çok basit. Vestel neden böyle birşey yapmamış dedim. Sonra servisin her seferinde vestelden para aldığı aklıma geldi. :)

10. faskerhat

faskerhat Seçkin Üye Seçkin Üye

Başlığı görünceben de uyarayım dedim ama zaten uyarılar yapılmış. bizim de müdür ve 1-2 öğretmen ben yokken yapmaya çalışmış onlarda üzerlerine düşürmüşler. Cihaz ağır ve büyük kontrolü zor. Yapacaksanız da bu konu başlığında herşeyi okuyun :)

11. Çağrı1

Çağrı1 Seçkin Üye Seçkin Üye

benim sürekli geliyor :(
    kitap koyarak söküp takmak en mantıklısı

12. 2011fettah

2011fettah Aktif Üye

servis var mecbur gelecekler gelmezlerse şikayet edin benim okula aynı gün içinde geliyorlar öğrencilerle riskli işlere girmeyin hele ki bu zamanda

13. Ulubatlı_Hasan

Ulubatlı_Hasan Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar tahtaların garantisi bitince servis gelmeyecek(bizim bitti garanti) ayrıca tahtayı söküp takmak püf noktasını bilirseniz çok kolay. Ancak öğrenciden ya da herhangi birinden yardım alacaksanız bile çok dikkat edin tahtanın altına üstüne sağında soluna elini elinizi sokmasın sokmayın parmaklar ezilir.

14. kodleon

kodleon Site Gezgini

kurban bayramında hayvanı işi bilen bir kişi bile devirebilir ama işi bilmeyen 10 kişi deviremez. Tahtalarda öyle . bu kadar ağır malzeme olacak çok gereksiz şeyler var. alt tarafı bir ekran yani..

15. sistem23

sistem23 Aktif Üye

:)
    Evet ,Çok haklısınız. Vestel akıllı tahtalarının netice itibariyle bir led tv ve OPS ünitesinden ibaret olduğu düşünülürse bu ağırlığa anlam vermek mümkün değil.
    Olsa olsa okullardan kolaylıkla alınıp götürülemesin, hırsızlara yönelik bir tedbir düşünülerek ağırlaştırılmış olmalı.

Tahtalarla ilgili bir kaç ipucu verelim.
    1-Akıllı tahtaların OPS üniteleri iki vidayla ana ekrandan kolaylıkla ayrılabiliyor. OPS arızalarında tahtayı yerinden sökmeye gerek yok
    2-Fiş ve benzeri problemlerde tahta illa sökülecekse veya takılacaksa 4 kişi lazım.
    2 kişi sol ve sağa ana taşıyıcı bu kişiler asıl ağırlığı almakla yükümlü.
    1 kişi ortaya tahtanın askılıklarından ayırmaya veya takmaya yönelik hareketi yapacak kişi. Yani Manevracı.
    1 kişi de elinde bir ağaç takozla tahtanın altına destek koyup olası kazayı önleyecek.

En pratiği ve emniyetlisi bu.

bayos ve pilgrim bunu beğendi.
  16. pilgrim

pilgrim Site Gezgini

Arkadaşlar iyi günler.

Okulumuzdaki akıllı tahtanın fanı sürekli ses çıkartıyor. Temizlemek istiyorum. OPS kısmını çıkarmam yeterli olur mu ses oradan geliyor.

17. muhammed

muhammed Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu yaz özel bir okulun akıllı tahta işini yaptık.
    Orada bulunan PROMETHAN akıllı tahtaları 4 yetişkin kişi kaldıramıyorduk. Biraz eski modeldi. Kasanın arkasını komple demir yapmışlar.
    O kadar ağır ki bir arkadaşımızın eline tahtanın vidası battı. Hastanelik oldu.
    Faz1 vesteller bu tahtalar kadar ağır olmasa da yine de çocuklarla değil de hizmetlilerle kaldırmak gerekli.
    Allah korusun herhangi bir kaza olursa velilere haber anlatmak imkansız...

18. systran

systran Seçkin Üye Seçkin Üye

19. pilgrim

pilgrim Site Gezgini

Videosu var mı?

20. yakuphan

yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

Faz 2 akıllı tahtayı yerinden nasıl tamamen sökebiliriz? Yapan eden varsa tarif edebilir mi ya da videolu bir kaynak verebilir mi? Malum yakında garantileri dolacak. Basit tamirlerini yapabilmek için sökme işini yavaş yavaş öğrenmek gerekebilir.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal