Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Akıllı tahta sökülmesi

Konu, 'Fatih Projesi | Görev, Teknik Sorunlar ve Çözümler' kısmında bravehard2010 tarafından paylaşıldı.

1. muhammed

muhammed Seçkin Üye Seçkin Üye

Sayın Hocam Faz2 akıllı tahtayı yerinden sökmek kolay ama arkasında yapılacak tamiratlar kolay değil.
    İki kişi karşılıklı tahtayı askı aparatından yukarı doğru kaldıracak. Burada dikkat edilmesi gereken elinizi cihazın altında tutmamanız.
    Bir elinizle cihazın üst çerçevesinden diğer elinizle de kenarından tutup yerinden hareket ettirmeniz gerekli....

2. conem

conem Aktif Üye

Az önce yaptığım eylem. Ben bir taraftan öğrencilerin bir kısmı bir taraftan. Önceden deneyimli bir öğrenci de ortadan fişi takacak şekilde planlayıp yerleştirdik.
    Riskli bir durum ama servisi beklesek o zaman kadar dere işlenişi falan filan...

3. muhammed

muhammed Seçkin Üye Seçkin Üye

Faz2 tahtalarda OPS sökmek için önce kenarı sökmeniz gerekli.
    5 Alyan anahtar ile 4 vida yerinden sökülür ve kenar çıkarılır.

Faz1 tahtalarda kenarda kapak olduğu için kapaktan OPS çıkarılabiliyor.
    Ama Faz2 lerde OPS için önce kenarın komple dediğim şekilde çıkarılması lazım...

4. sistem23

sistem23 Aktif Üye

Fan OPs ünitesindedir. iki vidayla alabilirsiniz. Ancak temizlik yapmakla o sesi kesemezsiniz. Belki temizlikle sesi biraz yumuşatabilirsiniz. Asıl sorun İşlemci soğuyamıyor diye Fan sürekli yüksek devirde dönüyordur. Fanın bulunduğu aliminyum gövdenin 4 vidasını alınız. Termal padlerin düşmemesine dikkat ediniz. işlemcinin üstündeki eski termal macunu temizleyip kaliteli bir termal macun uygulayınız. Actric Mx-2 veya 4 gibi. Ses mes kalmayacaktır. Core TEMP programıyla ısıları ölçünüz. 40-60 derece normaldir. Cpu yükleme oranına göredir

pilgrim ve huseyinrose bunu beğendi.
  5. tarumoloji

tarumoloji Seçkin Üye Seçkin Üye

Defalarca tahta söküp taktım üç öğrenci üç ders kitabı ile, ilk defasında zor oldu ama tecrübe kazanmış olduk... ops, sökerek hard disk tamiri yaptım, bios pili değiştirdim, fan temizliği yaptım, macun yenilemesi yaptım, kabloloma, priz tamiri, İnternet kablosuna uç çakma vb... Bir çok işe koştum... elimden gelse usb giriş değişimi yapmayı öğrenmek istiyorum ama biraz farklı bir durum... Btr iseniz bunları yapmak lazım bence... Pazartesi itibari ile akıllı tahta sürgü kapaklarını söküp kulp takma işine gireceğim 10 kadar tahta kulpu kırılmış sipariş verdik...

Tahta sökmek mantığı TV ile aynı arkadaşlar arkada duvara montajlı bir askı aparatı var akıllı tahta bu askı aparatına 4 (vida) kanca ile tutunuyor... Akıllı tahta altına 3 adet ders kitabı koyun sonra üç kişi tahtanın karşısına geçin tahtanın üst tarafına Elleriniz ekrana gelecek şekilde dayayın sonra tahtayı havaya ve hafif yana doğru ittirin, hahta kancadan kurtulacaktır sonra tahtayı önceden koyduğunuz kitapların üzerine oturtun hemen sonrasına tahtayı ekran aşağı gelecek şekilde ve öğretmen masası üzerine yatırın o kadar...

6. bayos

bayos Aktif Üye

Teşekkür ederiz hocam, uyardığınız için. Tahta hiç sökmemiştim. Önemli bir konuya dikkat çekmişsiniz.

7. panacea

panacea Seçkin Üye Seçkin Üye

Aslında tekniğini bildikten sonra basit de yanında iş bilen iki kişi daha olacak. Öğrenci ile kesinlikle denememek lazım.

8. conem

conem Aktif Üye

Lisede çalışıyorum ve bu iş için öğrencilerden ekip kurdum. Sürekli aynı öğrencilerle işi yapınca çok kolay oluyor. Hatta tahtanın altına koymak için 2 tane tahtamız(kalas) bile var. Sıkıntısız takıyoruz biz.
    Not : ilçede öğretmenlik yapıyorum. Arıza kaydı oluştursam 2-3 gün sonra geliyorlar(haftanın bir günü ilçeye geliyorlar, perşembe günü). Şimdi tahtanın fişi pazartesi günü çıktı diyelim. 3 gün boyunca eğitim-öğretim aksatacağına risk almak daha mantıklı geliyor bana.

9. ismailt

ismailt Süper Üye Süper Üye

Öğrencilerle bu işi yapmayın kesinlikle.size bir olay anlatayım. Görev yaptığım bir okulda dışardan işkurdan hizmet alımıyla gelmiş bir hizmetlinin parmağı başka bir iş yaparken kopmuş.Okul mdürü ve okulun kadrolu hizmetlisi, eğitim vermeden ve gerekli önlemleri almamaktan işkurdan gelen hizmetlinin organ kaybından maddi manevi tazminat davası açıldı ve yıllar önce 50şer binlira ceza aldı.Hele bir de Allah korusun bir çocuğun başına iş gelirse siz düşünün. Ben de çok kablo taktım ama mecburen kendim ve hizmetliyi kullanıyorum adam bulamazsam ellemiyorum. Öğrenciye de en fazla kablosunu taktırdım.Çok riskli. Parmakları kırar kopartır o kadar tehlikeli ki tahtalar.

kazuo ve btybilişim bunu beğendi.
  10. btybilişim

btybilişim Site Gezgini

İş güvenliği önemli. Farzedin ki E.T. yok. Hem, öğretmenin tek eğitim materyali akıllı tahta mı ki?

kazuo bunu beğendi.
  11. SİRE

SİRE Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

En nefret ettiğim hadise ve çok sık yaşıyorum. İlk zamanlarda Vestel servis yetkilileri arıza için geldiklerinde yerinden çıkmış kablolar varsa üstten ve yanlardan tutarak -tamamen yuvadan çıkarmadan- sadece 2 hamlede hallediyorlardı. Ama artık maalesef biz personellerle takmaya çalışıyoruz ve her seferinde anksiyete geçiyorum resmen, alt taraftan tutmalarına asla asla müsaade etmiyorum. Çok çok riskli. Hayır bir de anlamıyorum neden sürekli o kablo yerinden çıkıyor, öğrenciler bilerek mi yapıyor diye de düşünmüyor değilim.

12. b1kerboy

b1kerboy Üye

Kesinlikle katılıyorım hocam.

kazuo bunu beğendi.
  13. b1kerboy

b1kerboy Üye

Allah korusun bir öğrencinin başına birşey gelirse ne o tahtayı kullanan öğretmen arkadaşlarınız ne idare ne ilçe mem kesinlikle kimse arkanızda durmaz.

Hatta üzerine soruşturma geçirmeniz için sıraya girerler.
    O yüzden göreviniz olmayan riskli işleri yapmayın ve başkasına da yaptırmayın.

kazuo, EagleX ve yuci81 bunu beğendi.
  14. EagleX

EagleX Aktif Üye

Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Servis gelmeyip tahtaya bakmamışsa kimse sizi sorumlu tutamaz ama öğrenciler bize emanet bir şey olsa Allah göstermesin hem size hem çocuğa sıkıntı olur; kimse arkanızda durup öğretmen okul için uğraşıyordu demez.

kazuo bunu beğendi.
  15. bznesm_srkn

bznesm_srkn Seçkin Üye Seçkin Üye

parmaklar benimde altta kalmıştı Allah dan ben personelle yapmıştım da onlar çok daha anlayışılı güçlü kuvvetli oluyolar aslında çıkartmaya gerek yokmuş tahtayı alttan ittirince giriyor

16. hasan

hasan Süper Üye Süper Üye

Kabalık olarak görmeyinde siz niye yapıyorsunuz? Göreviniz mi? İdareye söylersiniz, ister servise ister hizmetli veya işcilere yaptırırlar.

Bu işler iyi niyetle olmaz. İlla iyi niyetli olmak istiyorsanız daha az zararlı şeyler yapın. (Yazdığım şeyleri de görevden sayanlar olduğu için silip sadece "şey" kelimesini kullandım ..) bunlar iyi niyet ama başına veya başınıza birşey geldiğinde tüm şuç sizin olur. Görev tanımınızda doğrudan veya dolaylı olarak bunu çağrıştıracak birşey yok.
    Teknisyenseniz bilemem.

Yanlış anlaşılma olmasın, başıma geldiği için yazıyorum. Bir sorun olsa göreviniz değildi, burası devlet kurumu, herkes kendi işini yapsın dediler. Normal insanlar başlarına gelince, zeki insanlar başkalarının başlarına gelince öğrenir. Eğer işten öğrenci zarar görmüşse dava açılsa ne yapacaksınız?

Son düzenleme: 11 Haziran 2021
    yuci81 ve kazuo bunu beğendi.
  17. hasan

hasan Süper Üye Süper Üye

Benzerlik oranını siz takdir edin, bundan 15 yıl kadar önce kasabanın birinde okul müdürü bahçeye Türkiye haritası şeklinde bir havuz yaptırıyor. KAymakam, Milli Eğitim müdürü,şube müdürleri, diğer idareciler vs herkes alkışlıyor, tebrik ediyor..
    1-2 ay sonra o havuza bir çocuk düşüyor, hastane vs derken.. hemen soruşturma açılıyor, havuz için inşaat izni alınmış mı, milli emlak onay vermiş mi, vay sen oyun alnını nasıl küçültürsün... vs.. Sonuç idare açığa alınıyor..

İşler tıkırında giderken kimse size olumsuz birşey demez, ama ..

EagleX, kazuo ve yuci81 bunu beğendi.
  18. SİRE

Alttan nasıl itiyorsunuz hocam ?

19. SİRE

Kesinlikle haklısınız hocam ama o kadar sık oluyor ki bu durum yapsan dert yapmasan dert. Bu durum için servis falan da çağırmaz idare.

20. yuci81

yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Hocam çok doğru bir konuya parmak başmıssınız. Şimdi okuyunca şöyle düşündüm: BTRler niye görevinin dışındaki işleri yapıyor? Çünkü zamanları var, rehber öğretmenler gibi yattığınız yerden para kazanıyorsunuz sözünden nefret ediyor (cümlede bilerek noktalama işareti koymadım, isteyen istediği gibi anlasın), servislerin en küçük şeylerden bile ücretin fazla görüp kamu zararı oluşmasın diye düşüyor (halbuki bunun için ödenek talep eden görmedim, okul aile birliğinden karşılanıyor, okul aile birliklerinden öğretmenlere hediye bile alınıyor, bu hediye için hangi veliden izin aldınız?) bla bla bla. Yani bahane çok, ama sizin yazdığınız gibi problem yaşayınca sizin iyi niyetiniz hiçbir şeye yaramıyor. O yüzden bu konularda bencillik yapmak lazım. Dolayısıyla görev tanımında olmayan bir şeyi yapmamak lazım, yapıyorsak da ileride yaşanabilecek sorunları hesap edip, inceden düşünüp, şahitleri hazırlayıp yapmak lazım.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal