Akıllı tahta USB Girişi Kırıldı mı? Burayı okuyunuz******

Kodla Büyü

sistem23

Aktif Üye
**********Faz1 ve Faz2 Akıllı tahta USB -ANAKART Onarımları
Faz1 tahtalarda usb girişi değişimi çoğunlukla sonuç vermiyor yada randıman vermiyor.. anakartın da tamiri gerekiyor.
Faz2 tahtalar da usb portları soketli. anakart çok nadir hasar alıyor. Değişimi kolay.

Faz1 ve Faz2 Tahtaların anakartlarında her türlü sorunları hızlı ve garantili çözüyoruz.
whatsapp: +90532 588 1310
email:akillitahta@apvizyon.com
web: www. apvizyon.com
adresinden
Faz1 USB ve anakart tamiri için 220 -250 TL
Faz2 USB değişimi 40 TL

aralığında bir fiyatla çözüm bulabilirsiniz
Not: akıllı tahta panelle ilgili diğer sorunlarda kendinizin yapabileceği konular için
apvizyon.com blog ve video sekmelerini takip ediniz.
Anakart onarımları tamamen otomatik makinalarla ve çok kısa sürede yapılmaktadır. Usb2.0 uzatma isteyenler 2,5 Tl.
Faz2 USB
usb3.0.png

Son düzenleme:
garanti kapsamında usb kırılmaları. 4 tane değiştirdiler bizim okulda. arıza bildirin vestele yeterli...

sistem23' Alıntı:
***************Akıllı tahta USB girişi sorunu yaşayanlar burayı iyi okusun.*************
yaptığım araştırmada Vestel OPS modüllerinin usb girişlerinin kırılması, çalışmaması gibi sorunlarla çok sık karşılaşıldığını gördüm. Öğrencilerin hor kullanması sonucu oluşan bu durum gerçekten garanti kapsamı dışında değerlendirilen ve 1000 TL gibi bir maliyet çıkaran ve modülün değişimine yol açan bir sonuca götürmektedir.Bu durumua nasıl bir çözüm getireceğinizi anlatmadan önce eldeki sağlam USBli akıllı tahtaları korumak için nasıl bir yol izleyeceğimiz hakkında biraz bilgi vereyim.
1 - USb girişi kırıldığında +5v ucu data ucu ve şase ucu kısa devre olmak suretiyle içerideki bazı elemanlara da zarar veriyor. ve Çalışmaz hale geliyor.İlk etapta usb girişlerine çoklayıcı yada uzatıcı kablo almak bir çözüm gibi gözüksede tam bir koruma sağlamaz.Çünkü çoklayıcı yada uzatıcının ucu kırıldığında kısa devre olmuşsa ve içerideki elemanlar yanmışsa yeni çoklayıcıyı taksanızda giriş çalışmayacaktır. Bu yüzden alacağınız uzatma kablosunda mutlaka kısa devre koruma olsun. En basitinden kendiniz bile yapabilirsiniz. Vestel Opsnin USB girişi 500mA destekleyen bir power switchten enerji alıyor.Ve bu switch maalesef öngörüldüğü gibi kısa devre korumasını uzun süreli yapamıyor. Taktığınız usb kablosunun + ucuna 450 mA bir sigorta bağlayarak böyle bir durumda usb girişinizin yanmasını önleyebilir ve sadece yeni uzatma kablosu takmak suretiyle Eldeki tahtaları korumuş olursunuz

USB si kırılmış ve çalışmaz hale gelmiş modüllerin başına gelenler ise şöyle.
Bir kere usb giriş soketinin değişmesi gerekiyor. Kırılma anında kısa devre olduğundan çoğunlukla soketi değişmek çözüm olmuyor. Hemen girişte bir adet zener koruyucu akabinde 5v power switvh entegresi seri bağlı bobin ve chipset var.
Benim incelediğim usb si kırık 10 adet makinada chipseti zarar görmüş olana rastlamadım buda demek oluyorki usb giriş soketi , 5v entegresi yada zeneri yada bobini değiştirilerek bu modülleri kurtarmak mümkün. Ben bu 10 modülde bunu uyguladım ve %100 sonuç aldım. Özellikle teknik öğretmen arkadaşlar bunu uygulayarak akıllı tahtalarını kurtarabilirler. Zaten cihaz garanti dışı kalmış. Neden yapılmasın?
uygulayamam diyenlere ise cüzi bir ücret karşılığında çözüm verebliriz. Ayrıntılı bilgi isteyenler bana rafetc23@hotmail.com adresinden ulaşabilirler. Sağlıcakla kalınız.
Bilgiler için teşekkürler. Piyasada akıllı Tahtalar için ayaklı dişi usb soket mevcut mu acaba ve Fiyatı ne kadar?
Bu sorunu vestel de görüp 2. Faz da Usb leri Ops den ayrı bir modül haline getirmiş.

Ayrıca 2.faz Tahtalarda lcd yerine led ekran, 2 yerine 4 optik göz, ramler 8gb ddr3 olmuş, cpu lar i7, normal hdd yerine SSD harddisk, soketli 220 V besleme kablosu yerine sabit 220 V kablosu, Kilit mekanizması tutamağın üzerinde, yeşil tahta kısmı çift taraflı yani yeşil tahtanın arkası beyaz tahta isterseniz tahtayı çevirebilirsiniz, silgilik ortaya alınmış ... gibi pek çok değişiklik mevcut. Hatalarından ders almış vestel.

Garanti kapsamında değiştiriyorlar. Biz bir tane değiştirdik, bir tane de değiştirilecek. Ekteki dökümanı servise gösterince itiraz olmuyor.

Ekli dosyalar

• ET Garanti.rar
    717.8 KB · Görüntüleme: 1,266
Evet arkadaşlar .. Vestel artık usb girişlerini garantiye sokuyor. Ben yazıyı hazırladığım günlerde olmuş bir olay. Ancak garanti bitince akıllı tahtayı atmayacağınıza göre yazımdaki bilgilerden faydalanırsınız. Piyasada bu soketler mevcut. ortalama 2-2,5 dolara alırsınız. olmadı hurda anakarttan sökersiniz.

Değerli meslektaşlarım, yeni başlık açmadım burasının uygun olduğunu düşündüm. Tahmin edeceğiniz gibi bizimde tahtalardan bir tanesinin usb girişi kırılmış ve bir kereye mahsus kapsam dahilinde şeklinde değiştirilmişti. Değiştirildikten 1 ay sonra usb ler çalışmaz oldu, üstelik görünürde hiç bir kırık v.s. fiziksel zorlama ibaresi yok. Garanti kapsam dışı denildi 1260TL bu gün ödedik değiştirdik. Ancak, bu başlığı açan arkadaşın yazısıyla benim düşünceler tevafuk olacak ki modülü parayla satın alacağımız için ben eski modülü vermeyeceğimi söyledim. Bayağı bir tartışma yaşadık, ısrar ettiler nitekim vermedik. İşin daha ilginci kargodan sıfır geldi diye açtıkları ilk ürünü gördüğümde bu sıfır olamaz dedim ve o ürünü kabul etmeyeceğimi söyledim. O şüphelerimi daha da artırdı. Bu vestel, 1000 küsür liraya modülü satıyor ufak bir problem sebebiyle, eğer eski modülü verirseniz onu ufak değişimle tamir edip sonra sıfır diye başka okullara gönderiyor kanısı oluştu bende... Daha önce böyle bir durumla karşılaşan modüllerin garanti kapsamı dışında kalması durumunda takınılması tavırla ilgili bilgisi belgesi olan arkadaşlarım paylaşırlarsa sevinirim.

Burdaki ET Garanti belgesinde usb ler hem garanti dahilinde hem de garanti dışında görünüyor. Hangisi acaba?

zulfikar1985' Alıntı:
Değerli meslektaşlarım, yeni başlık açmadım burasının uygun olduğunu düşündüm. Tahmin edeceğiniz gibi bizimde tahtalardan bir tanesinin usb girişi kırılmış ve bir kereye mahsus kapsam dahilinde şeklinde değiştirilmişti. Değiştirildikten 1 ay sonra usb ler çalışmaz oldu, üstelik görünürde hiç bir kırık v.s. fiziksel zorlama ibaresi yok. Garanti kapsam dışı denildi 1260TL bu gün ödedik değiştirdik. Ancak, bu başlığı açan arkadaşın yazısıyla benim düşünceler tevafuk olacak ki modülü parayla satın alacağımız için ben eski modülü vermeyeceğimi söyledim. Bayağı bir tartışma yaşadık, ısrar ettiler nitekim vermedik. İşin daha ilginci kargodan sıfır geldi diye açtıkları ilk ürünü gördüğümde bu sıfır olamaz dedim ve o ürünü kabul etmeyeceğimi söyledim. O şüphelerimi daha da artırdı. Bu vestel, 1000 küsür liraya modülü satıyor ufak bir problem sebebiyle, eğer eski modülü verirseniz onu ufak değişimle tamir edip sonra sıfır diye başka okullara gönderiyor kanısı oluştu bende... Daha önce böyle bir durumla karşılaşan modüllerin garanti kapsamı dışında kalması durumunda takınılması tavırla ilgili bilgisi belgesi olan arkadaşlarım paylaşırlarsa sevinirim.
Çok iyi yapmışsınız hem o kadar para alacaklar sizden hemde çıkma parçayı kendileri alacak öyle saçmalık olmaz. :alkis:

hasari' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
Çok iyi yapmışsınız hem o kadar para alacaklar sizden hemde çıkma parçayı kendileri alacak öyle saçmalık olmaz. :alkis:
Bilgi edinmedende ayrıca görüş istemiştim, cevabı bekliyorum. Sonucu buradan paylaşacağım inş.

Bimer Başvuru Numaranız :922286
Öncelikle http://fatihprojesi.meb.gov.tr adresinde yayımladığımız
"Garanti harici işlemler ve fiyat listesinde"

OPS'lerin USB arızaları için sadece bir kez değil genel olarak garanti kapsamına alındığı belirtilmekte ve okullarımızın ücret ödememesi gerekiyor.

Firma sadece kapı kulplarını bir kereye mahsus değiştiriyor. OPS'lerin USB arızaları için bu durum geçerli değil.

Tereddütte düştüğünüz konularda belirtilen dokümanları incelemeniz faydalı olacaktır. TEŞEKKÜRLER...

cpu lar i7 diye yazılmış. Bize gelen tahtalarda AMD işlemci var. Daha kabulleri yapılmadı ama. Bu neyin nesi?

zulfikar1985' Alıntı:

OPS'lerin USB arızaları için sadece bir kez değil genel olarak garanti kapsamına alındığı belirtilmekte ve okullarımızın ücret ödememesi gerekiyor.

Firma sadece kapı kulplarını bir kereye mahsus değiştiriyor. OPS'lerin USB arızaları için bu durum geçerli değil.

Tereddütte düştüğünüz konularda belirtilen dokümanları incelemeniz faydalı olacaktır. TEŞEKKÜRLER...
Bizimde tahtanın birinde ücretsiz bir defa değişeceklerini sonra tekrarlanması durumunda 1300 TL bedel tahsil edeceklerini söylediler. Şimdi şunu netleştirelim USB bir defaya mahsus mu garanti kapsamında yoksa 5 yıl boyunca istedikleri kadar bozulsunlar karanti bunu karşılayacak mı?

pu lar i7 diye yazılmış. Bize gelen tahtalarda AMD işlemci var. Daha kabulleri yapılmadı ama. Bu neyin nesi?

hasari' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:

Bizimde tahtanın birinde ücretsiz bir defa değişeceklerini sonra tekrarlanması durumunda 1300 TL bedel tahsil edeceklerini söylediler. Şimdi şunu netleştirelim USB bir defaya mahsus mu garanti kapsamında yoksa 5 yıl boyunca istedikleri kadar bozulsunlar karanti bunu karşılayacak mı?
Hocam, bende tam çözemedim işin gerçeği. Bize de sizin söylediğinize benzer ifade kullanmışlardı. İkinci seferde aynı tahtanın usb sinde kesinlikle fiziksel hasar olmamasına rağmen garati kapsam dışı olduğunu idda ettiler. Bizde modülü kapsam dışı 1300 lira civarı bedelle değiştirdik. Çıkan modülü istediklerini vermediğimi v.s. yazmıştım. Bimerden gelen cevaba istinaden şu an para iadesi bekliyoruz. İadeyi alır almaz kesinleştiğini belirterek size dönerim inş.
Sorunuza cevaben şahsi görüşüm fiziksel hasar kullanıcı hataları bir defaya mahsus kapsam içi, bundan sonraki bozulmalar bir defa fiziksel hasardan modül değişmesi durumundan etkilenmeden normal garanti işlemlerine tabi... Yani fiziksel hasardan sadece bir kez garanti içi. Bence normalide bu zaten.

zulfikar1985' Alıntı:
hasari' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:

Hocam, bende tam çözemedim işin gerçeği. Bize de sizin söylediğinize benzer ifade kullanmışlardı. İkinci seferde aynı tahtanın usb sinde kesinlikle fiziksel hasar olmamasına rağmen garati kapsam dışı olduğunu idda ettiler. Bizde modülü kapsam dışı 1300 lira civarı bedelle değiştirdik. Çıkan modülü istediklerini vermediğimi v.s. yazmıştım. Bimerden gelen cevaba istinaden şu an para iadesi bekliyoruz. İadeyi alır almaz kesinleştiğini belirterek size dönerim inş.
Sorunuza cevaben şahsi görüşüm fiziksel hasar kullanıcı hataları bir defaya mahsus kapsam içi, bundan sonraki bozulmalar bir defa fiziksel hasardan modül değişmesi durumundan etkilenmeden normal garanti işlemlerine tabi... Yani fiziksel hasardan sadece bir kez garanti içi. Bence normalide bu zaten.
Anladım hocam bizde öyle biliyoruz eğer aksi bir durum söz konusu ise o yönde hareket edelim diye sormuştum ilgin için tşkler. :)

bu vestel servisler arıza bildirimi yapıldığında okullara gelip kalem ve ekran temizleme satmaya çalışıyor, eğer bunları satın almazsanızda yapmayız diye tehdit ediyorlarmış.

Başına gelen var mı?
Ne yapılmalı?

gecen hafta gelen servis usb ler için garanti dışı demiş okulda değildim. bi daha gelirler bakacaz napabiliriz..

Arkadaşlar bizim okulda da usb arızası başgösterdi nasıl çözüyoruz servis garanti dışı dedi

Arkadaşlar bir sınıfın tahtasında usb girişlerinden birini öğretmen arkadaşın biri zorlayarak bozmuş tornavida ile usb uçları birbirinden ayırdım herhangi bir yere değmesini engelledim. çalıştırdım tahtayı ve diğer usb çalıştı çok şükür bu şekilde kullanıyoruz.

okulda 3 tahtada usb giriş yeri kırık ama servis değiştirmeyi bilmediği için garantiye girmiyor diyor. Usb port değişimini nasıl yapabiliriz.
Aslında yardımcı olacak tv tamircisi ve elektrikçi tanıdık var. sorularım var
1. anakartı söküp götürüp yapabilir miyiz
2. Biz bu usb portunu nerden Temin edebilir misin piyasada var ama uyumlu mu bilmiyorum
3. Usb port değiştirme yeterli mi teknik olarak bunları yapabiliriz Leh'im sök tak olayı kolay.
Bobin olayını bilmiyoruz nerden Temin edebiliriz
Teşekkürler iyi çalışmalar

baris2011' Alıntı:
okulda 3 tahtada usb giriş yeri kırık ama servis değiştirmeyi bilmediği için garantiye girmiyor diyor. Usb port değişimini nasıl yapabiliriz.
2. Biz bu usb portunu nerden Temin edebilir misin piyasada var ama uyumlu mu bilmiyorum
3. Usb port değiştirme yeterli mi teknik olarak bunları yapabiliriz Leh'im sök tak olayı kolay.

Hocam sorunu çözdünüz mü bizde de kırıldı. Servisi çağırdım, dün geldiler. USB kırırğı garanti dışıdır. Anakart değişecek 509TL ücreti var dedi.(FAZ1)

aak' Alıntı:
baris2011' Alıntı:

Hocam sorunu çözdünüz mü bizde de kırıldı. Servisi çağırdım, dün geldiler. USB kırırğı garanti dışıdır. Anakart değişecek 509TL ücreti var dedi.(FAZ1)

Geçen hafta yollamıştım bu hafta vestel ekibi yapıp getirdi

80-100 lira gibi bir masrafı var

anakarta zarar gelmemiş, şok sigortası ve usb girişi değişti dedi.

80+kdv'ye hallettik.

SeA_' Alıntı:
aak' Alıntı:
baris2011' Alıntı:

Geçen hafta yollamıştım bu hafta vestel ekibi yapıp getirdi

80-100 lira gibi bir masrafı var

anakarta zarar gelmemiş, şok sigortası ve usb girişi değişti dedi.

80+kdv'ye hallettik.

bizim ki garanti dışı diyor anakart değişecek diyor başka bir şey demiyor :)
100 tl olsa biz de yapacağız ama bekliyoruz çaresiz...
sizin vestel servisi hangi il ve ilçe olmazsa sizin vestele gönderelim en azından garanti bozulmaz....

Geri