Akıllı tahtaları ağ üzerinden açmak

Kodla Büyü

inanakyol

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Akıllı tahtaları ağ üzerindeki bir bilgisayardan açmak istiyorum ancak yapamadım. Bu konuda bilgisi olan varmı?

netop school yazılımını kullanarak pc açıp kapayabiliyordum. netsupport yazılımını bi inceleyin derim

BIOS'a girip, Power Management Setup ya da benzeri bir menüden Wake on LAN özelliğini etkinleştirin (enabled yapın).
Wake on LAN uyandırma özelliği olan bir program ile örneğin netop scholl ya da internetten bulabileceğiniz wakeonlan programları ile MAC adresini girdiğiniz bilgisayarı açabilirsiniz. Tabi tahtanın ethernet kablosu ile bilgisayarınızın ağına bağlı olması gerektiğini unutmayın.

yakuphan' Alıntı:
BIOS'a girip, Power Management Setup ya da benzeri bir menüden Wake on LAN özelliğini etkinleştirin (enabled yapın).
Wake on LAN uyandırma özelliği olan bir program ile örneğin netop scholl ya da internetten bulabileceğiniz wakeonlan programları ile MAC adresini girdiğiniz bilgisayarı açabilirsiniz. Tabi tahtanın ethernet kablosu ile bilgisayarınızın ağına bağlı olması gerektiğini unutmayın.
:+1:

yakuphan' Alıntı:
:+1:

Akıllı tahtaların bios unda wake on lan adında bir özellik göremedim. PXE var onuda etkinleştirdim. Akıllı tahtalarda bu işlemi yapabildinizmi. Netsupport programını kurmuştum onunlada açılmadı. Wakemeonlan programınıda kurup akıllı tahtaların mac adreslerini ekleyerek denedim oda olmadı. Yani teoride dediğiniz gibi ancak pratikte olmamıştı o yüzden sormak istedim foruma akıllı tahtalarda bu işlemi gerçekleştirebilen varmı diye. Atladığım bir yermi var acaba.

Anladığım kadarıyla bu konu sadece teorik olarak anlatılmış ancak pratikte uygulanmamış.

4-5 yıllık konuyu hortlatayım.
Ağdan tahtaları açmak istiyorum, bu konuda başarılı olabilen var mı acaba ?
o kadar zaman geçti ama teknoloji o kadar ilerlemedi hocam. :) şaka bir yana tahtalar ağa bağlı ancak sistem odasında birbirine izoleli olarak bağlandığından dolayı maaleef bilgisayarları ağdan göremiyorsunuz ve doğal olarak uzaktan açamıyorsunuz. Aynı lab içerisinde tek switch ile bağlı makineleri netsupport yapıyor ama fatih ağına çıkınca olmuyor.

o kadar zaman geçti ama teknoloji o kadar ilerlemedi hocam. :) şaka bir yana tahtalar ağa bağlı ancak sistem odasında birbirine izoleli olarak bağlandığından dolayı maaleef bilgisayarları ağdan göremiyorsunuz ve doğal olarak uzaktan açamıyorsunuz. Aynı lab içerisinde tek switch ile bağlı makineleri netsupport yapıyor ama fatih ağına çıkınca olmuyor.

hocam bulunduğum okulda şu an fatih ağı yok :)

Ücretsiz bir yazılım isterseniz Veyon.io deneyebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tahtaların bios ayarını yaptıktan sonra linux/gnu bir makinada wakeonlan komutu ile mac adreslerini bildiğiniz cihazları açabilirsiniz.

Ben şu anda aynı ağdaki ET leri, bios dan PME açtıktan sonra WOL ile açabiliyorum. Kullandığım program ise WakeMeOnLan.

İstediğim bir tahtayı uzaktan açıp, sonra masaüstüne bağlanarak istediğimi yapabiliyorum.

Tek gereken şey ET nin prize takılı olması.

Hocalarım konuyu uyandırıyorum ama burada kullanılan WakeMeOnLan programı ile birlikte akıllı tahtada burada yazılan gerekli bios ayarları yaptım ama bilgisayarı uzaktan açamıyorum. (PC>yönet>aygıt y.> ağ bağdaştırıcısı> orasan yerel olanın özellikleri güç seçeneklerindeki sihirli paket yazan yer de aktif işaretli)

veyon programını kurdum onunla bilgisayar açıkken bağlanabiliyorum kontrol edebiliyorum ama o programda da uzaktan aç seçeneği var ama onda da açmıyor

yarın nettupport u deneyeceğim de pek umudum yok başka alternetif ya da biosta yapmam gereken extra ayar var mı?

tahtalar faz-1 ve kablo ile bağlı ağa

17-10-2019 eklemesi
akıllı tahtaları net support ile uzaktan açmayı başardım ( tahtalara manuel IP verdim daha doğrusu otomatik aldığı IP yi manuel tanımladım buradan bir arkadaşın göndersinde dediği gibi yaparak)

sorunum var net support ile ilgili ilk bağlandığım bilgisayar direk ana ekranda ama diğer ikisi gözükmüyor ana ekranda. ana ekranda sol kısımda aşağıda kişiler gibisinden bir menü var oraya tıklayınca orada 3 bilgisayar da gözüküyor(ana ekranda gözükmeyen 2 bilgisayarlada gözüküyor) bunun nedeni nedir? deneyemedim ama şöyle bir şey düşündüm bilgisayar adları hepsinde aynı ondan dolayı ilk bağlanılanı gösteriyor olabilir ( bilgisayarların ağdaki isimleri hepsinde farklı)

başka bir sorunum daha var akıllı tahtayı ağdan açtım ama bu sefer de atak programı var Atak'ı ağdan hağlandığım zaman deaktif etmemin bir yolu var mı? Atak 1.09 sürümünde ağ üzerinden açmak için şifre oluşturma bölümü var ama o kısım aktif değil ki aktif olsa da nasıl çalışır işimi görür mü bilmiyorum önerilerinizi bekliyorum öğretmenlerim.

Son düzenleme:
Faz 3 altyapıda netsupport wake on lan özelliğinde sorun yaşayan var mı acaba? Kurulumdan 2 gün sonra bilgisayarı uyandırmıyor artık. Faz 3 kabinetlerde firewall varmıdır veya uyandırma paketi göndermeyi engelleyen herhangi birşey olabilir mi?

Geri