Akıllı Tahtaya Format Atıp Yedek Almak iteyenler DİKKAT!

Kodla Büyü

hastasıyız dede

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
akıllı tahtaya format attım, herşeyini tastamam ayarladım clonzilla ile yedek alayım dedim aşağıdaki hatayı verdi, mbr gpt falan diyor, ama benim gpt ile hiç işim olmadı şimdiye kadar, hep mbr kullandım. hatta gpt nin ne olduğunu dahi yeni öğrendim.

Ekli dosyalar

• 20160606_145224.jpg
    20160606_145224.jpg
    354.3 KB · Görüntüleme: 473
Re: clonzilla imaj yedek alma hatası?

translate :
Bu diskin uyumsuz gpt ve mbr bölümü içerir: / dev / sda
o Clonezilla karıştırmayın ve kaydedilen görüntü yararsız yapmak veya disk clone başarısız olabilir
Eğer sadece MBR bölüm tablosu, sen mbr bölüm tablosu devam ederken gpt bölüm tablosu yok etmek için bu komutu çalıştırabilirsiniz istediğiniz biridir eminseniz, bu sorun, e, g düzeltmek için GDisk veya sgdisk kullanabilirsiniz:
sudo sgdisk -z / dev / sdx
not :
(1) Yukarıdaki sabit sürücü adıyla / dev / sdx değiştirin

(2) Yanlış komutunu vererek dikkatlice bu komutu kullanırsanız diskteki mevcut tüm veriler kaybolur

Re: clonzilla ustaları bir bakabilir mi?

programlada baktım diskim mbr

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    49.7 KB · Görüntüleme: 432

Aynı flaş ile evdeki laptopuma win 8.1 kurdum böyle bir sorun vermedi akıllı tahtada neden olduki böyle birşey, yadım edebilecek yokmu tahta tam takır yedeğini alabilirsem burada paylaşacağım.

tahtaya tekrar format attım bu sefer win 7 kurdum aynı hatayı yine verdi.

sorun bios ile ilgili olabilir mi?

sadece tahmin tahtada pardus yüklü mü? belki onunla ilgili bir sıkıntıdır. çözüm derseniz bilmiyorum :shock:

hayır pardus yüklüdeğil,
bu sorun tahtaya format atınca çıktı formattan önce yedek alınabiliyordu.
benim az çok anladığım akıllı tahtaların hdd leri gpt olarak üretilmiş, meb bunları windows yüklemeden önce mbr ye çevirmiş, bende format atınca eski haline geri dönmüş, şimdi benim tekrar format atmam ama format atmadan önce hdd yi mbr ye çevirmem gerekiyor, okula gidince nasıl yapılacağına bakarım, biosta uefi falan bişilerde vardı bios tanda bişiler yapmak gerekebilir, bu akşam sonucu gene buradan yazarım.

Clonezilla yı başlat
Komut satırına git
sudo -i
sgdisk -z / dev / sda
( / dev / sda'nın eşleşmeyen GPT ve MBR bölümlerini içeren disk olması gerekiyor.)
Yeniden başlat

Diskleri biçimlendirmeden ya da yeni kurulum yapmadan şu şekilde bir çözüm var sayın hocam.

Geri