Alınan sıfır evin ilk abonelikleri ve tapu?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
Nasipse ev aldım. Pazartesi tapuya gidecez. İnşaat halinde 1 ay sonra teslim.
Mutahit firma abobelik ve tapu gibi giderler için 10.000 istediler. Onlara veriyormuşum tüm işlemleri onlar hallediyormuş biz halledemiyormuşuz. "Keşke siz yapsanız boynumuzdan çıksa" yakarışlarını yapıyordu.
Bu verilen 10.000 tl içinde ne var bilen var mi?

Mutahite sordum yuvarlak ve genel cevap verdi. Dask filan da dedi. Eee bankadan kredi kullanırken de dask yapıyorlar. Bunlardan birinin geri alınması gerekmez mi?

Evi 200-250 bin arasinda aldiniz sanirim. Hayirli olsun. Tapu alandan yuzde 2 satandan yuzde 2 dir. Genelde bu masrafın tamamini alici oder. Yani evin tapudaki satis degerinin yuzde 4 ü tapu masrafidir. Elektrik, su, dogalgaz ilk acilista ek ücretleri var. 1000-1500 arasi gider.

Saolun hocam. Evi 185bin tl ye aldım. Asıl ogrenmek istediğim
a) benim geri alabileceğim birşeu var mı? Belki kimse bilmiyordur diye mutahitler üstüne konuyordur. Ör. Dask demişti. Banka da istiyor ve yapıyor. Dolaysıyla çift dask olmuş oluyor. Birini alabilmek lazım.
b) ödenen kalemlere ait fatura isteyebiliyor muyuz firmadan?

Herşeyi kitabına göre yapıyor ise faturalarını alırsın. öncelikle tapu dairesine evin bedeli kaç tl beyan edilecek onu bilmen lazım çünkü ona göre tapuda %4 harç(evin bedeli üstünden) + 500tl civarı döner sermaye alınıyor. yasaya göre bütün masrafların yarısını satıcı yarısını alıcı öder. eğer 185bin gösterilmiş ise ki mütahitler genelde düşük gösterirler (belediye raiç değerini yani min değeri) hesaplarsak 185bin%4'ü 7400 tl tapu harcı + 500tl yaklaşık toplam 7900tl masraf yarısı 3950tl masrafınız olur hocam. Siz pazarlık ederken tapu masraflarını konuştunuz mu? konuştu iseniz 10000 tl alıcam dedi ise bütün tapu masraflarını artı sigortayı size yıkmış görünüyor. Sigorta yapmış iseniz en azından onun parasını kesebilirsiniz. Yada başta dediğim gibi raiç değer gösterip sizden fazla parada alıyordur pazarlığınız kuvvetli ise tekrar pazarlık etmelisiniz.

Hocam evi yanılmıyorsam 145 bin gibi gostermişler çünkü 119.800tl gibi birşey çekebileceğimi söylediler. Fazlası onlara ceza olarak dönüyormuş.
Bizim bölgede sıfır da olsa 2.el de olsa tapunun tüm giderleri alıcıya aittir malesef

Bu durumda siz bankadan kredi çekerken dask yaptıracağınız için durumu izah edip sadece dask parasını düşebilirsiniz.

145bin gösterilmiş ise 5800+500= 6300 harç ve ds ,150 dask desek 1500 abonelikler toplam 7950 tl taş çatlasa masraf var ken 10000 tl niçin alıyorsunuz değin bari :verymad:

Öncelikle tapuda evi ne kadar gösteriyorlar ona bakmanız lazım. eğer tapuda evin değerini düşük gösterirlerse az masraf çıkar fakat size daha sonra belediyeden ceza gelebilir.
Bu nedenle tapuda gerçek fiyatları göstermeye dikkat edin.
185 bin gösterseniz zaten 8 bin tl kadarı tapu masrafı elektrik-su-doğalgaz açma işlemlerindede harçlargüvence bedeli-bağlantı bedeli fln derken 10 bini rahat bulur.
Ayrıca tapuda işlemler eğer tanıdık aracı fln yoksa uzun sürüyor. Abonelikler için de şanslıysan bir günde anca biter.
Bence ver 10 bini bak keyfine çok kafana takılıyorsa bütün işlemler için zaten dekont makbuz fln kesiliyor. Firmandan onları talep edersin.

peşin para ile alıyorsa 10.000
kredi çekiyorsa 10.200
demişti mutahit firmanın bu işlerle ilgilenen elemanına mutahit telefon edince...
elektrosercen' Alıntı:
145bin gösterilmiş ise 5800+500= 6300 harç ve ds ,150 dask desek 1500 abonelikler toplam 7950 tl taş çatlasa masraf var ken 10000 tl niçin alıyorsunuz değin bari :verymad:

hocam bulunduğunuz belediyeye gidin evin raiç bedelini gösterir belge alın,muhtemelen mutahit evi raiç bedel üzerinden göstermiştir.yani evin raiç bedeli 100.000 ise yuzde 4 ü 4000 tl vergi odersiniz tapuya.2+2 ama malum yuzde 4 . kredi çektiyseniz evin sigortasını daskını kesinlikle banka yapıyor zaten. doğalgaz elkt, su aboneliklerini kendiniz yapabilirsiniz yada bu işleri yapan birini bulursunuz sizin yerinize bu işleri ucret karşığı yapar, muhtemelende mutahit boyle yapıyordur yani sizden komisyonu alıyordur,bugünlerde arkadaşıma ev alıyoruz ordan biliyorum. hayırlı olsun diyelim

Merhaba, maalesef biz de ev alırken tapu ücretlerinin tamamını ödedik satıcının son anda satışına geldik :) Ama hayırlısı dedik aldık evi. Sayın Hocam, benim müteahhitlere karşı bir gıcığım var, sözlerini pek tutmaz bunların çoğu bir kısmı da bunu zamana yayar. Tapuya zaten beraber gitmek zorundasınız. Eğer müteahhit 10.000 vereceksin diye diretirse vermeyin, tapu dairesinde "ben evi 185.000 liraya aldım, buyrun 7.400 lira artı harç" deyip memura uzatın :) 2015 yılında EPDK tarafından açıklanan bağlantı ücreti alçak gerilim (0-15kw) için 69,80 lira (ilk bağlantı ücreti) + abone depozito 150-200 lira + su 5 m^3 ten hesaplanıyor artı aboneliği vergisi falan 400 lira bana göre en fazla 1000 lira da bunlar yapar yani toplamda 7.400 + 500 + 1000 = 8.900 lira yapar ki bu durumda bile kardasınız. :)
İlla ki bu evi alacağım diyorsanız müteahhide çaktırmayın hiç bir şey gidin tapuya bu şekilde yapın devlet de kazansın, siz de kazanın, satıcıya da ders olsun. Yooook ben bu kadar vermem derseniz de belediyeden rayiç bedelini alın gidin kendiniz yatırın tapu ücretini falan en az 4.000 karda olursunuz.
Beğendiğiniz bitmiş yani ikinci el bir ev yok mu Hocam onlara da bir bakın derim (yanlış anlamayın zaten bakmışsınızdır da bu müteahhitlere inat diyorum kendi iç sesim). Ne olursa olsun, Allah gönlünüzdeki bir evde oturmayı nasip etsin.

hocam evi aldım. mutahit firmadan aldım. 185 bine anlaştık. kaporayı verdim. krediye basvurdum yarin yada pazartesi tapuya gideceğiz. bizim buralarda genel kanıdır sıfır evin tapusu yüksektir en az 10bin gidiyor diye... kanıksanmış yani.
şimdi ben ev aldım da dedim hele bakam bu 10bin nedir ne değildir. tapu fotokopisini alırken 10bini sordum jeneratör ücreti, tapu, abonelik vs vs diye yuvarlayarak gitti eleman.. bi yerde DASK dedi. Dedim bankaya yaptırıyorum. dedi banka bizimkini kabul etmiyor illa siz de yapacaksınız diyor.
içime bi kuşku düştü. dedim bunlar acaba el emeği filan mı alıyor yoksa kendi harcamalarını bizden mi çıkarıyor. kalemleri merak ettim.
şuan çekebileceğim kredi tutarı 119bin küsürat. fazlasını çekerseniz biz ceza yyiyoruz dediler. 10bin tl fark için 2500 tl ceza yiyiyorlarmış ve sattıkları tüm dairelerden de geriye dönük ceza geliyormuş. onun için 119bin fazlası yok dediler...
şimdi dedim yarın hayırlısı bi tapuya gidem tapuyu alam... sonrasında güç bana geçeceği için sıkıntı olmayacak.
mrtspmz' Alıntı:
Merhaba, maalesef biz de ev alırken tapu ücretlerinin tamamını ödedik satıcının son anda satışına geldik :) Ama hayırlısı dedik aldık evi. Sayın Hocam, benim müteahhitlere karşı bir gıcığım var, sözlerini pek tutmaz bunların çoğu bir kısmı da bunu zamana yayar. Tapuya zaten beraber gitmek zorundasınız. Eğer müteahhit 10.000 vereceksin diye diretirse vermeyin, tapu dairesinde "ben evi 185.000 liraya aldım, buyrun 7.400 lira artı harç" deyip memura uzatın :) 2015 yılında EPDK tarafından açıklanan bağlantı ücreti alçak gerilim (0-15kw) için 69,80 lira (ilk bağlantı ücreti) + abone depozito 150-200 lira + su 5 m^3 ten hesaplanıyor artı aboneliği vergisi falan 400 lira bana göre en fazla 1000 lira da bunlar yapar yani toplamda 7.400 + 500 + 1000 = 8.900 lira yapar ki bu durumda bile kardasınız. :)
İlla ki bu evi alacağım diyorsanız müteahhide çaktırmayın hiç bir şey gidin tapuya bu şekilde yapın devlet de kazansın, siz de kazanın, satıcıya da ders olsun. Yooook ben bu kadar vermem derseniz de belediyeden rayiç bedelini alın gidin kendiniz yatırın tapu ücretini falan en az 4.000 karda olursunuz.
Beğendiğiniz bitmiş yani ikinci el bir ev yok mu Hocam onlara da bir bakın derim (yanlış anlamayın zaten bakmışsınızdır da bu müteahhitlere inat diyorum kendi iç sesim). Ne olursa olsun, Allah gönlünüzdeki bir evde oturmayı nasip etsin.

sen bırak o mütahit bozxuntusunu sen kendin yap en fazla 8 bin civarı tutar. Sen kendinde rahatlıkla yaparsın.Prim vermeyin böylelerine...

Hocam mütahhite işlemleri kendinizin yapmak istediğinizi söyleyin. Bakalım ne diyecek. Dask dediğiniz en fazla 150 tl tutar. Bildiğim kadarıyla hiç bir sigortayı kredi çektiğiniz bankaya yaptırmak zorunda değilsiniz. Önemli olan nerden değil yapılması önemli banka için. Başka bir acenteden de yaptırabilirsiniz ki, ben daskı bankadan yaptırmamıştım. Ama ben 2. el almıştım sıfır evde olayı pek bilmiyorum. Krediye en fazla 118 izin verdilerse evi de o civarlarda göstereceklerdir. Ceza olayını bilmiyorum ama 185 gösterseler onlara bir sürü vergi çıkıyor. Devlet ev alanları incelerken önce evin kaç gösterildiğine ve çekilen krediye bakıyorlar. Kredi evin rayiç bedelinden yüksek ise anında basıyorlar cezayı. O yüzden evin değerini belediyenin saçma sapan rayiç değeriyle göstermemek gerekir. Belediyelerin belirledikleri çok düşük değerler. Size tavsiyem evi mümkün olduğunca yüksek göstermeye çalışın tapuda. Yani kredi miktarının altında zaten olmasın. Ev alırken maalesef insanı öyle bir duruma sokuyorlar ki tapu hancıymış şuymuş buymuş size yıkıyorlar. Mecburen alıcı üstleniyor. Yani 3 ü 5 i aramıyorsun ister istemez. Satıcı size evi 185 değil de 190 çekse napcaktınız:) Almayacak mıydınız.

bugün doğalgaz müdürlüğüne gittim.
984 tl verilecek ama mutahit firma site tamamlandıktan sonra toplu yapıyor bunu.
sonrasında ben sıcak su için 94TL abonelik yapacakmışım.

elektrik müdürlüğüne gittim.
bireysel yapamıyormusum. Mütahit firma yapıyormuş. Jeneratör olmayınca 350-400 müş... Jeneratör olunca milyar oluyormuş. Giderleri sonradan mutahitten dekontlayabiliyormusuz.

tapu da kredi çekildiği için çift vergi oluyormuş. 6.450 TL...
şuan itibariyle:
6,450 + 984 + x lira elektrik = 7,434 + X

benden istenen 10,200
bakalım 2,766 tl nin ne kadarı X için harcanacak ve diğer kalan nereye harcanacak?

Hocam biz bitmiş ev aldık ama iskan yoktu su elektrik doğalgaz yoktu henüz.İskan evraklarını vermiş mütahit beledşyede bekliyodu. mütahite sen herşeyi yap dedik uğraşamam ben dedi bir iskanla biraz uğraştı ama anamız ağladı su elektrik doğalgaz iskanla uğraşırken 10a 15e bakma bence ağrıtma ağrısız başını. 2.5 ay belediye bşk yard da imza için bekledi iskan hiçbir sorun yokken. Sonra doğalgaza başvurduk 2 hafta sonra belediye ben yeni asfalt attım kazdırmam yolu dedi onlarada para verildi bidaha başvuru yaptık 6 hafta falan sürdü doğalgaz suya başvurduk apartmandan en az 2 mal sahibi gelecek mütahit uğraşmıyosa dedi keşif için apartmana gitmiş sucular boş apartman kapıyı açan olmamış bide onlarla kapıştık derken anahtarı mahalle bakkalına verdik lazım olan apartmana girmek için ondan alsın diye 100tl ona ödedik gelene anahtar versin diye vs vs sinir bozucu bir süreç mütahit fazlada 2şer bin alsa razıydık ama uğraşmadı keşke uğraşsaydı

adadeniz' Alıntı:
bugün doğalgaz müdürlüğüne gittim.
984 tl verilecek ama mutahit firma site tamamlandıktan sonra toplu yapıyor bunu.
sonrasında ben sıcak su için 94TL abonelik yapacakmışım.

elektrik müdürlüğüne gittim.
bireysel yapamıyormusum. Mütahit firma yapıyormuş. Jeneratör olmayınca 350-400 müş... Jeneratör olunca milyar oluyormuş. Giderleri sonradan mutahitten dekontlayabiliyormusuz.

tapu da kredi çekildiği için çift vergi oluyormuş. 6.450 TL...
şuan itibariyle:
6,450 + 984 + x lira elektrik = 7,434 + X

benden istenen 10,200
bakalım 2,766 tl nin ne kadarı X için harcanacak ve diğer kalan nereye harcanacak?
Hocam kombi ve doğalgaz projesi varmı evin? Yoksa 2500de onlar tutuyor

:D Napim hocam... bugun hem elektrik idaresi hem de doğalgaz idaresi "siz bireysel yapamazsıınız mutahit firma toplu yapacak" dedi... :(
şuan tek umudum;yapılacak harcamaların dekontlandırılabilmesi
ercinc98' Alıntı:
Ne müteahhitmiş arkadaş. Ölü sevici resmen.Allah sabır versin.takip.

Tapu harçlarını internet üzerinden yatırmak mümkün mü?
Eskiden sadece ziraat bankasinda elden veya atm den yatirilabiliyordu...

Harcamalar şehirden şehire değişse de;
1- Tapu vergisi %2 alıcı +%2 satıcı = %4 , ama genelde alıcı ödüyor. baştan keserseniz karşı taraf o şekilde ödüyor. Belediyeden rayiç bedel alıyorsunuz yada firma size elden verir. Raiç bedel evin en düşük satış değerini gösterir. Altında yaılan işlemder ceza veriliyor.

birde 200 tl civarı döner sermaye harcı ödüyorsunuz.

Tamamını tapu dairesinin size atacağı sms'deki refarans numarasını kullanarak tüm bankaların internet bankacılığından veya ziraat, halk veya vakıf bank bankamatiklerinden yatırabilirsiniz.

2- Su: Belediye, evin konumu ve rayic bedeline göre belirliyor. yuvarlak 2200 hesplayabilirsiniz.+ saat parası
3-elektrik : ~300 tl peşin + ~30 tl ilk faturada
4-doğalgaz: a)anlaşmalı firmanın yapacağı işler için mühendislik vs için ~ 750 tl b) kombi parası , c) gaz sağlayıcı firmaya ise 500 tl civarı saat ve abonelik vereceksiniz. merkezi sistemde kombi yerine hermatik şofben alırsanız hem b, hemde c deki rakam azalır.
en düşük kombi 1200 tl iken yoğuşmalı vs 2500 tl kadar çıkar. seçimde evin alanını vs hesaba katmayı unutmayın.
...

Elektrik abonesi alabilmeniz için binanın elektrik tesisatının elektrik kurumunda onaylanmış olması gerekli. Bu mütehattitin görevi. Parası sizi bağlamaz. Aksi halde oturum izni verilmez.

Şehirden şehire maliyetler değişebiliyor..

Satış fiyatını neyse onu göserin. Gerekirse 2-3 bin tl fazla verin. Binayı yapan kişi kazancını az gösterip vergi kaçırak için sizi kullanıyor, siz hem vergi kaçırmış oluyorsunuz hem de kaçırana destek olmuş oluyorsunuz. Sadece sizin daireyi düşünmeyin, binadaki bir dairenin raiç bedeli artınca tüm binadaki dairelerin raici arttığı için firmanın ödeyeceği vergi de artıyor!!

Ben tapu değerini tam gösterdim, 1000 tl fazla vergi verdim ama olsun. doğalgaz'a toplamda 1300tl+ kombi parsı , suya 2250, elektriğe 300 tl verdim.

yuzde 4 tür tapu harcı . örneğin ev 250.000 tl ise 10.000 tl tapu harcı çıkar. genelde bölüşülür anlaşmanıza bağlı. 1 hafta önce aynı işlemleri yaptım :)

caylakcekirge' Alıntı:
Tapu harçlarını internet üzerinden yatırmak mümkün mü?
Eskiden sadece ziraat bankasinda elden veya atm den yatirilabiliyordu...
edevlet üzerineden , halk,ziraat ,vakıf,isbak subeden, halk ve ziraat atm den yatırılabiliyor.

Kredi kullanınca çift gelir vergisi oluyormuş.
Bugun su idaresine sordum onlar da "mütahit toplu yapacak. Siz bireysel yapamazsınız. Ama isterseniz sonrasında bizden dekont alabilirsiniz" dedi.

Mutahitin siteden çıkmasına da 2 ay var. Bakalım 2 ay sonra çıkınca nereye ne ödeme yapmış öğreneceğim. Şimdi maalesef öğrenemiyorum

Geri